10 najlepszych darmowych aplikacji do nauki nut

Każdy początkujący muzyk samouk lub ten, który uczy się z nauczycielem, wymaga nauki zapisu nutowego. Jest to podstawa podstaw ─ jak uczenie się liter w językach. Poznając nuty, użytkownik poszerza swoje umiejętności: będzie w stanie zrozumieć intencje kompozytora, dokładnie zinterpretować utwór muzyczny i tworzyć własne melodie.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do nauki nut oraz zapisu nutowego na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


Complete Music Reading Trainer

Aplikacja do samodzielnej nauki czytania nut. Proces nauki oparty jest na grywalizacji, co czyni go bardziej interesującym i przystępnym. Opracowana przez doświadczonych muzyków-nauczycieli metodologia nauczania jest doskonale dostosowana do różnych instrumentów muzycznych, w tym fortepianu, harfy, gitary elektrycznej, klawesynu, skrzypiec i wiolonczeli. Nuty są prezentowane w różnych stylach: nowoczesnym, klasycznym i odręcznym, co pozwala użytkownikom na większą elastyczność w nauce w zależności od ich preferencji i potrzeb.

Lekcje są skonstruowane w taki sposób, że najpierw wykładane są podstawy teoretyczne, a następnie oferowane jest zadanie praktyczne, za którego pomyślne ukończenie użytkownicy otrzymują gwiazdki, co zwiększa ich motywację i sprzyja postępom. Istnieje możliwość podążania za wstępnie zaprojektowanym programem nauki, który jest szczególnie zalecany dla początkujących, lub wybrania indywidualnych lekcji zgodnie z własnym poziomem wiedzy i zrozumienia teorii muzyki. Ponad milion pobrań. Wysoka ocena w Google Play - 4,8 (9,04 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Nauka nut

Aplikacja wprowadza w notację muzyczną, oktawy, skale, solfeż. Na początku jest dużo teorii: czym są nuty, jaki jest ich czas trwania, jak są podzielone i jak to wszystko wygląda w zapisie. W trakcie tego procesu użytkownicy nauczą się czytać utwór muzyczny za pomocą wcześniej niezrozumiałych hieroglifów i bazgrołów oraz dowiedzą się, jakie dźwięki odpowiadają klawiszom fortepianu. Program szkoleniowy nie jest przeznaczony wyłącznie dla fortepianu: istnieją sekcje dla gitary, skrzypiec, klarnetu itp. Interfejs oprogramowania i szkolenie są w języku polskim. Serwis jest całkowicie darmowy, ale zawiera reklamy. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,4 (17,1 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Nuty: czytanie nut

Serwis pomoże opanować zapis nutowy do gry na gitarze, pianinie, flecie, skrzypcach, wiolonczeli, klarnecie. Nauka odbywa się w formie quizu ─ ciekawego i pouczającego. Dla każdego instrumentu użytkownicy nauczą się notacji muzycznej: zapoznają się z nazwą i graficzną reprezentacją poszczególnych nut, nauczą się czytania i zapisywania melodii na piśmie, poznają akordy i tonację, wytrenują swoje ucho. Zajęcia obejmują teorię i praktykę. Program jest dostępny w języku polskim. Wśród 200 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w kategorii "Muzyka". Ponad 500 tysięcy pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (4,59 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Learn Music Notes

Dzięki aplikacji dla początkujących muzyków nauczysz się rozpoznawać nuty na pięciolinii. Dostosowana do gry na pianinie, ale nadaje się również do innych instrumentów. Lekcje mają strukturę od prostych do złożonych. Zaleca się uczyć się materiału sekwencyjnie i przejść do następnego tematu dopiero po całkowitym opanowaniu poprzedniego. Istnieje historia wyników użytkownika, aby śledzić postępy w nauce. Korzystanie z programu jest bezpłatne. Serwis będzie interesujący dla osób dorosłych i dzieci. Ponad 100 tysięcy pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (1,12 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Clefs: Music Reading Trainer

Wirtualny nauczyciel muzyki w smartfonie. Dzięki niemu dowiesz się, czym jest notatnik muzyczny, jak oznaczane są dźwięki na papierze, jaka jest różnica między kluczem wiolinowym i basowym oraz jak czytać nuty z kartki. W sumie jest około 200 lekcji. Są one podzielone na 7 tematów. Każdy temat zawiera materiał wprowadzający. Na koniec kursu przeprowadzany jest test. Statystyki pokazują wynik: czego nauczyłeś się dobrze, a czego nie. Lekcje są odpowiednie dla początkujących i uczniów szkół muzycznych jako uzupełnienie podstawowego programu. Ponad 500 tysięcy instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (3,13 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Simply Piano

Wielokrotnie nagradzane oprogramowanie do nauki gry na pianinie. Dostępne są kursy dla różnych poziomów zaawansowania (aż do profesjonalnego) oraz spersonalizowane 5-minutowe ćwiczenia, które pozwalają opanować zarówno zapis nutowy, jak i grę oburęczną. Lekcje zaczynają się od podstaw: można dowiedzieć się, jak dźwięki są reprezentowane za pomocą nut, poznać ich rozmieszczenie na arkuszu nutowym i klawiaturze instrumentu. Zajęcia nie wymagają wcześniejszego przygotowania i są odpowiednie dla osób w każdym wieku. Istnieje segment premium z dostępem do pełnego pakietu treści edukacyjnych. W TOP-100 darmowych aplikacji w Apple Store w kategorii "Edukacja". Ponad 50 milionów instalacji. Ocena w Google Play - 4,4 (799 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Read notes & drum notation

Aplikacja do nauki czytania nut dla dzieci. Pomoże nauczyć się języka muzyki i rozwinąć poczucie rytmu. Twórcy zalecają ćwiczenie co najmniej 15 minut tygodniowo, w domu lub w dowolnym dogodnym miejscu. Proces uczenia się jest skonstruowany w formie interaktywnej gry, gdzie w razie potrzeby można uzyskać informację zwrotną od nauczyciela. Program zawiera 70 lekcji rytmu i możliwość nauki przy użyciu 16 różnych instrumentów. Ponad 50 000 pobrań.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Perfect Ear

Oprogramowanie pomoże zastąpić nauczyciela solfeżu. Doskonale wyjaśnia teorię: czym są nuty, akordy, skale, interwały. Teoria uzupełniona jest praktyką: użytkownicy piszą dyktanda, nagrywają interwały swoim głosem, rozwiązują testy. W trakcie nauki platforma stale prowadzi statystyki. Na ich podstawie można poznać swoje słabe i mocne strony. Program może wydawać się skomplikowany dla początkujących, ale jeśli kiedyś uczyłeś się w szkole muzycznej, a potem ją porzuciłeś, będzie to prawdziwa pomoc w odświeżeniu wiedzy. Ponad 5 milionów ściągnięć. Wysoka ocena w Google Play - 4,8 (81,1 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Music Theory Helper

Program pomoże w nauce teorii muzyki: jaki jest czas trwania nut, skal, oktaw, akordów, interwałów. Po zapoznaniu się z podstawami teoretycznymi, uczniowie zostaną zaproszeni do wykonywania ćwiczeń trenujących słuch, a także spróbują rozpoznawać interwały i akordy, czytać z nut, budować skale za pomocą formuł. Aplikacja posiada funkcje płatne i bezpłatne. Podstawowa wersja wystarczy do opanowania podstaw umiejętności muzycznych. Jeśli jednak użytkownik chce dowiedzieć się, w jakich obszarach występują błędy, może wypróbować subskrypcję premium. Platforma dostępna jest w 14 językach, w tym angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Ponad milion instalacji. Ocena w Google Play - 3,9 (5,9 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Note Teacher

Program do zapamiętywania nut i odpowiednich do nich klawiszy na pianinie. Metoda losowych powtórek pomoże opanować podstawy w kilka tygodni. Przesuwaj nuty, naciskając odpowiedni klawisz fortepianu. Za poprawne odpowiedzi przyznawane są punkty. System automatycznie rozpoznaje luki w wiedzy: słabo opanowane nuty są częściej wyświetlane na ekranie oraz powtarzane tak długo, aż użytkownik opanuje materiał do perfekcji. Platforma została opracowana przez ekspertów. Ponad sto tysięcy ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (1,4 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


470