10 najlepszych aplikacji do nauki gry na gitarze

Z pomocą nowoczesnych aplikacji można nie tylko uczyć się gry na gitarze, lecz także ćwiczyć bez niej, będąc w dowolnym miejscu i nikomu nie przeszkadzają. Dzięki nim można tworzyć i nagrywać własne kompozycje, pogłębiać wiedzę z zakresu teorii muzyki, komunikować się z podobnie myślącymi ludźmi i stroić struny. Programy te są odpowiednie dla miłośników muzyki gitarowej w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania i mogą być używane zarówno do samodzielnej nauki, jak i do pracy z nauczycielem.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do nauki gry na gitarze na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


Simply Guitar

Świetna opcja dla początkujących: poradniki krok po kroku opracowane przez światowej klasy nauczycieli pozwolą na samodzielne opanowanie każdego rodzaju gitary. Specyfika kursu polega na stopniowym opanowaniu technik wykonawczych na przykładzie konkretnego utworu z zapewnieniem informacji zwrotnej w postaci wskazówek i zaleceń. Użytkownicy opanują podstawy gry, szybkie przełączanie akordów, uderzanie w struny, czytanie tabulatur. Oprogramowanie zawiera profesjonalny tuner, który pozwala użytkownikom nauczyć się stroić instrument. Simply Guitar jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych; każdego tygodnia jest używany do nauki około 1 miliona piosenek na całym świecie - od klasyki Franka Sinatry po hity Billy'ego Eilisha. Treści są regularnie aktualizowane. W TOP-150 darmowych aplikacji w Apple Store w kategorii "Edukacja". Ponad 5 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,4 (205 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Ultimate Guitar

Aplikacja do nauki gry na gitarze łączy treści edukacyjne w postaci 2500 lekcji dla każdego poziomu zaawansowania z ogromnym katalogiem ponad miliona utworów z akordami, nutami i tekstami. Kompleksowa funkcja wyszukiwania według gatunku, oceny i wielu innych parametrów pozwala szybko znaleźć odpowiednią melodię. Personalizacja oprogramowania obejmuje możliwość tworzenia zakładek ulubionych utworów z dostępem offline oraz przełączania się na tryb dla leworęcznych. Ultimate Guitar oferuje naukę gry nie tylko na gitarze, lecz także na pianinie, perkusji itp. oraz zapoznanie się z różnymi stylami i technikami wykonawczymi. Dostępny jest segment premium zawierający m.in. metronom i jam gitarowy z 22,5 tys. tabulatur z minusowymi utworami. Wśród 20 najlepszych darmowych aplikacji edukacyjnych w App Store. Ponad 10 milionów instalacji. Ocena w Google Play - 4,3 (543 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Guitar 3D - podstawowe akordy

Brak osobistego nauczyciela nie jest problemem w Guitar 3D: aplikacja oferuje animowaną postać 3D jako mentora. Obserwując ruchy jego dłoni i palców, użytkownik uzyskuje pełny wgląd w technikę gry, którego nie można osiągnąć oglądając zwykłe wideo lub zdjęcia. Ponadto, Guitar 3D zawiera dużą bibliotekę akordów, ścieżki minus, metronom, modele perkusji i efekty dźwiękowe z pogłosem (powolny spadek intensywności dźwięku), imitacją chóru i innymi efektami. Istnieje możliwość nagrywania własnych utworów i dzielenia się nimi ze społecznością Guitar 3D. Oprogramowanie jest zalecane dla początkujących i doświadczonych gitarzystów, wokalistów, perkusistów i kompozytorów. Ponad 5 milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,7 (46,3 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Yousician

Ponad 10 000 lekcji i piosenek, setki filmów, symulatory i instrukcje krok po kroku pomogą początkującym stać się doświadczonymi muzykami, profesjonalistom poprawić swoje umiejętności, a nauczycielom muzyki osiągnąć szybkie sukcesy swoich uczniów. Aplikacja słucha gry lub śpiewu i ocenia poziom użytkownika, pozwalając mu poprawić niedociągnięcia i zapewnić doskonały poziom wykonania. Aby zwiększyć motywację, Yousician oferuje udział w cotygodniowych konkursach z innymi uczestnikami. Oprogramowanie zdobyło wiele nagród i jest używane przez miliony gitarzystów z całego świata. W rankingu 200 najlepszych darmowych apek w App Store w kategorii Edukacja. Ponad 10 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (428 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Real Guitar

Ponad 50 milionów użytkowników postawiło swoje pierwsze kroki w świecie muzyki dzięki tej aplikacji, która daje poczucie gry na prawdziwej gitarze. Real Guitar zawiera wszystko, czego potrzebujesz do nauki od podstaw: 100 lekcji połączonych w kompleksowy plan; 5 rodzajów instrumentów - od gitary akustycznej po elektryczną, 16 interaktywnych pętli, kolekcję 1500 akordów i długą, konfigurowalną podstrunnicę z 22 progami. Dźwięk o jakości studyjnej jest odtwarzany bez opóźnień. Możliwe jest nagrywanie utworów i udostępnianie ich w sieciach społecznościowych. Dzięki różnorodności funkcji i łatwości obsługi, Real Guitar nadaje się do rozwoju dzieci, wprowadzając je w skale i nuty w przystępny sposób. Ponad 50 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 3,9 (336 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Justin Guitar Lessons & Songs

Podstawą aplikacji jest kurs gry na gitarze od podstaw, opracowany przez znanego nauczyciela Justina Sanderko i przetestowany przez 20 lat praktyki. Już od pierwszego dnia użytkownik będzie w stanie grać proste melodie, a w miarę postępów Justin Guitar Lessons wybiera coraz trudniejsze muzycznie utwory do grania. Każdy moduł edukacyjny zawiera interaktywne ćwiczenia, które są połączone w 10-minutowy program codziennych ćwiczeń. System dźwiękowy tworzy efekt próby z prawdziwym zespołem i wokalistą. Dodatkowe funkcje obejmują ponad 1000 hitów, poręczny tuner, tworzenie list odtwarzania i funkcję wyszukiwania. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (20,6 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


GuitarTuna

Program do strojenia i nauki gry na gitarze odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych muzyków. Aplikacja tunera pozwala udoskonalić brzmienie gitar 7-strunowych, hawajskich i innych, a także skrzypiec, mandoliny, wiolonczeli, ukulele czy banjo. Strunę można nastroić bez użycia kabla w dowolnym miejscu i w zaledwie kilka sekund: wystarczy ją dotknąć, a system przekaże informację zwrotną. Dokładność wynika z zastosowania specjalnej technologii rozpoznawania dźwięku. Dostępny jest tryb automatycznego strojenia, metronom z funkcją nabijania tempa oraz symulatory do ćwiczenia praktycznych umiejętności. GuitarTuna oferuje również akordy, tabulatury i teksty hitów z różnych gatunków i dekad: ich katalog jest aktualizowany co tydzień. W TOP-15 darmowych aplikacji muzycznych w Apple Store. Ponad 100 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (2,34 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Realistyczne Gitara

Połączenie najbardziej realistycznego dźwięku z przyjaznym dla użytkownika interfejsem i mnogością funkcji sprawiło, że Real Guitar jest jednym z najpopularniejszych symulatorów gitary na świecie: korzysta z niego ponad 50 milionów początkujących i doświadczonych gitarzystów z całego świata. Oprócz 6 trybów gry (pojedynczy, dla praworęcznych, dla leworęcznych, animowane solo itp.) i 5 rodzajów gitar - od 12-strunowych po elektryczne, aplikacja zawiera tabele akordów gitarowych z możliwością wyszukiwania. Real Guitar umożliwia tworzenie własnych riffów i złożonych kompozycji oraz sprawdzenie się w roli wykonawcy popularnych hitów. Śpiewnik pomaga wybrać odpowiedni utwór do zagrania. Warto zaznaczyć, że apka wymaga subskrypcji, aby zacząć korzystać z większości jej funkcji. Ponad pięćdziesiąt milionów pobrań. Ocena w Google Play - 2,2 (650 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Guitar - Real games & lessons

Symulator gitary z pięknym wyglądem i realistycznym dźwiękiem HD jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i do prób i improwizacji doświadczonych muzyków. Użytkownicy mają do dyspozycji ponad 2 tysiące akordów o dowolnej złożoności, wszystkie główne typy gitar dla prawej i lewej ręki (12-strunowe, elektryczne itp.), arpeggia. Dostępne są dwa tryby: tryb nauki z popularnymi utworami i tryb swobodny do improwizowanej gry. Informacje zwrotne pomagają korygować proces nauki. Treść muzyczna aktualizowana jest co miesiąc. Ponad 10 milionów ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 3,6 (93,2 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Fender Play - Guitar Lessons

Szczególną cechą aplikacji jest szerokość wyboru: użytkownik może wybierać rodzaj gitary (akustyczna, elektryczna, hawajska lub basowa), gatunek (rock, funk, country itp.), tempo, tryb, a nawet ustawienia wzmacniaczy w stylu znanych zespołów. Pozbawione reklam samouczki wideo 4k pokazują techniki gry z wielu perspektyw, a dodatkowe narzędzia, takie jak diagramy akordów, strojenie instrumentów, metronom, kontrola prędkości i demonstracje tabulatur ułatwiają naukę. Fender Play zawiera kolekcję ponad 1000 utworów uporządkowanych według kierunku muzycznego i złożoności. Technologia odsłuchu oparta na MatchMySound zapewnia informacje zwrotne. Możliwość połączenia się ze społecznością Fender Play w celu uzyskania wsparcia i motywacji. Ponad milion pobrań. Ocena w Google Play - 3,6 (11,9 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Wszystkie omówione aplikacje gitarowe można pobrać całkowicie za darmo, ale wiele funkcji działa tylko w wersji płatnej.


3 197