Lekcje gry na kalimbie dla początkujących

Kalimba to najdawniejszy afrykański i madagaskarski instrument muzyczny z rodziny idiofonów szarpanyc. Główna różnica to metalowe języczki zamiast strun. W czasach kolonizacji trafiła na Kubę, a stamtąd rozprzestrzeniła się po całym świecie. W Afrycie istnieje cała grupa podobnych lammelofonów zwanych "hand pianos": malimba, zanza, marimba, mbira, timbila, likembe, ikembe.

Nauka gry na kalimbie jest łatwa w warunkach domowych. Lekcje wideo zapoznają z instrumentem, nauczą grać popularne melodie i tworzyć własne utwory ze słuchu lub z nut.


Instrument dla każdego

O nietypowym instrumencie perkusyjnym dowiemy się z krótkiej lekcji wprowadzającej. Rozpatrzymy budowę kalimby, jak się na niej gra, w jaki sposób umiejscowiono dźwięki i posłuchamy kilku prostych piosenek.


Historia

Mateusz Grzymkowski opowie o historii kalimby, która liczy już trzy tysiące lat, powstała w środkowej Afryce i miała różne nazwy. Dopiero po latach dwudziestych XX wieku, dzięki amerykańskiemu badaczowi muzyki etnicznej Hugh Tracy, to urządzenie szeroko pojawiło się poza Afryką.


Czym się różnią

Od amatorki, która już kupiła instrument, dowiemy się, gdzie można go kupić w Polsce, jakie są różnice (czy ma otwór dźwiękowy, z jakiego drewna jest wykonany, ile ma "zębów", skalę dźwiękową) i który kształt jest wygodniejszy.


Jak zacząć grać

Jeśli masz wątpliwości, czy kupić kalimbę, obejrzyj ten przydatny filmik z kanału Herbatka. Zobaczysz podstawowe utwory, które każdy może zagrać.


Lekcja gry na kalimbie

Gdy trzymamy kalimbę w rękach po raz pierwszy, koniecznie trzeba sprawdzić poprawność brzmienia każdej z nut. W przypadku nieprawidłowych dźwięków bierzemy się do strojenia według porad z wideo. Jeżeli urządzenie muzyczne jest poprawnie nastrojone, możemy spróbować zagrać prostych piosenek („Oda radości” i „Kurki trzy”) – w sposób łatwy, średni lub zaawansowany – powtarzając za lektorem.


Krótki poradnik

W krótkim filmiku w języku angielskim znajdziemy ścisłą informację na temat historii instrumentu i sposobu grania. Otrzymamy również poradę, z jakiej aplikacji skorzystać, aby sprawdzić skalę dźwiękową, gdyż jest ona podstawą dobrego brzmienia. W przypadku, kiedy któraś z nut nie brzmi poprawnie, poznamy jak ją dopasować młotkiem. Na koniec, będzie wykonana z tabulaturą przykładowa piosenka „Twinkle, twinkle little star”.


Jak grać

Anna Weber – kompozytorka – na swoim kanale pokaże różne sposoby grania na instrumencie perkusyjnym: metodą podstawową i randomową. Podpowie, jak zwiększyć głośność instrumentu w razie potrzeby oraz w jaki sposób zagrać razem z dzieckiem, by mieć świetną wspólną zabawę.


Kolędy na kalimbie

W odcinku Anny Bednarek zobaczymy jak zagrać świąteczne kolędy, a mianowicie:

 • „Gdy śliczna Panna”
 • „Przybieżeli do Betlejem”
 • „Wśród nocnej ciszy”
 • „Bóg się rodzi”
 • „Gdy się Chrystus rodzi”

Aby samemu opanować te melodie, podany jest link do e-booku ze wskazówkami dla początkujących muzyków i bardziej zaawansowanych miłośników tego instrumentu.


Hymn Polski

W internecie można znaleźć tablatury specjalnie dla kalimby - schematy z zapisami kiedy i jakie języczki należy nacisnąć. Dla ułatwienia sekwencję nut podpisuje się numerycznie (od 1 do 7) i alfabetycznie (od A do G). Ci, którzy mają dobre ucho do muzyki lub potrafią czytać notację muzyczną, nie muszą rozumieć tabulatury. Wystarczy znaleźć odpowiedni języczek do każdego dźwięku w głowie (zbierając melodię ze słuchu) lub zagrać z nut.


Mini tutorial

Zaletą instrumentu są niewielkie rozmiary. Stąd jego mobilność i możliwość grania na stojąco, na siedząco i w ruchu. 


Happy Birthday


Stary Niedźwiedź mocno śpi


Sound of Silence


Shape of You

Gdy akademickie piosenki się nudzą, na ratunek przychodzą nowoczesne utwory. Popularne melodie są tym, czego lubią słuchać przyjaciele i bliscy (lub subskrybenci kanału). Przez to nauka kilku łatwo rozpoznawalnych utworów jest w każdym przypadku opłacalna. Przy okazji, takie tablatury i tutoriale dużo łatwiej znaleźć w sieci niż poważne klasyczne melodie.


Faded


Wlazł Kotek na Płotek


Mam chusteczkę Haftowaną


5 utworów dla początkujących


Jak czytać tabulatury

Osoby początkujące, które chcą nauczyć się grać na instrumencie muzycznym muszą umieć czytać tabulaturę. Lekcja wideo w języku angielskim wyjaśnia jak używać notacji liczbowej (dwa warianty), notacji literowej oraz tabulatury. Do każdej z opcji notacji dodane są również przykłady wykonawcze.


Top 7 rzeczy, o których trzeba wiedzieć przed zakupem

Jeżeli pasuje Państwu wideo w języku angielskim i zastanawiacie się o kupieniu kalimby, najpierw poznajcie siedem najważniejszych rzeczy od miłośniczki tego instrumentu, a mianowicie:

 • istnieją różne wersji (materiał, ilość „ząbków”);
 • musisz uważać na swoje paznokcie;
 • dowiedź się o przedmiocie przed zakupem;
 • istnieją „martwe ząbki” i „sztywne ząbki”;
 • nie bój się dostrojenia młotkiem;
 • możesz dostroić wszystko do swoich potrzeb;
 • nie jesteś sam w opanowaniu tego instrumentu muzycznego.

 

Przygody z kalimbą są niesamowite dla każdego, niezależnie od wieku. Zarówno dorośli jak i dzieci uwielbiają jej słuchać i grać, więc można się przy niej dobrze bawić. Jeśli nie umiesz grać na żadnym instrumencie muzycznym i chciałbyś się po prostu zrelaksować, to jest to idealne rozwiązanie.


4 216
20 wideo