Lekcje gry na djembe dla początkujących
Istnieje kilka rodzajów bębnów etnicznych, każdy naród ma własny. W naszej szerokości geograficznej ogromnie popularne i rozpowszechnione jest afrykańskie djembe. Główną zaletą instrumentu – możliwość szybkiego opanowania techniki gry.
Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje gry na djembe do samodzielniej nauki w domu.
Jak wybrać bęben
Każdy perkusista staje przed pytaniem o wybór odpowiedniego instrumentu. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów.
- Rozmiar. Dłonie rąk muszą całkowicie przylegać do membrany. Dla osoby dorosłej średnica wynosi minimum 12 cali. Mniejsze można kupić dla dzieci lub na pamiątkę.
- Mocne liny, które rozciągają się na obręczy. Cienkie liny świadczą o pamiątkowym przeznaczeniu, a nie o prawdziwym narzędziu do zabawy.
- Jakość i integralność obudowy. Pęknięcia, dziury i wyszczerbienia znacznie degradują dźwięk, czasem zabijając go całkowicie.
- Konfiguracja. Im bardziej zbliżony do kształtu cylindra, tym głębszy i bardziej basowy dźwięk.
- Sposób wytwarzania. Lepiej, jeśli wykorzystany został solidny kawałek ręcznie obrabianego drewna. W większości przypadków sprzedawane są wersje wykonane z użyciem maszyn. To też dobra opcja, ale gdy mamy możliwość kupienia ręcznie robionego elementu, warto wydać na niego pieniądze.
Bębny etniczne mają nieskomplikowany system strojenia, który zależy od napięcia powierzchni gry. Klasyczna wersja to naciąg linowy z dużą ilością węzłów. Alternatywną opcją jest system śrubowy. Te pierwsze są wygodniejsze i wyższej jakości, te drugie bardziej nadają się do występów na scenie.
Podstawowe uderzenia
Istnieją specjalne ćwiczenia rozgrzewkowe na uderzenie i koordynację, które warto wykonywać przed każdą grą. Dzięki temu praktykowana zostaje pamięć mięśniowa. Wszystkie ruchy ćwiczymy najpierw w wolnym tempie, kontrolując prawidłowe ułożenie i pracę rąk. Następnie można przyspieszać tempo uderzeń, aż staną się one automatyczne.
Rytm
Najpierw warto opanować technikę utrzymywania rytmu. Jest to nic innego jak standardowe uderzenia powierzchni bębna w regularnych odstępach czasu. Jeśli robisz to po raz pierwszy, długie powtórzenia mogą wydawać się niezwykle trudne, ale z czasem ciało się przyzwyczaja.
Granie z metronomem
Jeśli samodzielne liczenie rytmu jest trudne, można użyć metronomu. Specjalne oprogramowanie na smartfony ułatwia realizację tego zadania, a muzyk poznaje odczuwanie muzyki i uzyskuje większą precyzyjność.
Ćwiczenia na "i"
Przydatne i łatwe ćwiczenie do nauki gry na djembe dla początkujących muzyków. Prosty rytm "raz-i-dwa-i-trzy-i-cztery", który można ćwiczyć wszędzie.
Ton i slap
Łączenie tych tonów ma sens, bo bęben niezbyt rezonujący instrument, a trzeba ciągle czymś urozmaicać kompozycję. W tym przypadku najlepszym sposobem występuje naprzemienne stosowanie krawędzi i środka.
Dotyk poprzeczny
Chodzi o dźwięk wydawany przez umieszczenie drugiej dłoni dokładnie na środku bębna, jednocześnie dotykając go. W tym przypadku dźwięk stanie się cichszy, ale też zmieni swoją tonację w kierunku dzwonu (przydatne w momentach kulminacyjnych lub na początku gry). W zależności od odległości rąk między sobą, uzyskamy różne dźwięki.
Rytmy dla początkujących
Profesjonalny perkusista pokazuje dziesięć prostych rytmów do gry na djembe - doskonały anglojęzyczny tutorial.
Bez zwracania uwagi na dłonie
Nie da się myśleć o tym, która ręka aktualnie dotyka instrumentu. Ten styl może być tak szybki, że koncentracja po prostu niemożliwa, gdy ciągle liczymy dotknięcia. Powinno to nastąpić automatycznie po zdobyciu nawyku, a regularne ćwiczenia pomogą w osiągnięciu tego punktu.
Fulla, Kuka, Tiriba
Znając standardowe rytmy, można komponować własne, niepowtarzalne melodie lub grać czyjeś już napisane. Istnieją specjalne szablony, które pozwalają na uzyskanie całkiem przyjemnych dźwięków.
Afryka
Naprawdę wesołe i melodyjne brzmienie, które nie wymaga dodatkowego akompaniamentu i powoduje radość podczas gry solo. Podobnie jak reszta melodii ona cykliczna, a więc dość łatwa do opanowania.
Rytm serca
Afrykańskie motywy są mocno akcentowane przez muzykę, która potrafi albo pogłębić medytację, albo skłonić do tańca bez przerwy. Rytm serca stanowi połączenie obu tych elementów i dość często stosowany przez profesjonalnych muzyków.
Kakilambe
Bardzo nietypowy rytm, który przyciąga uwagę od pierwszego taktu do samego końca, trzymając w przyjemnym napięciu. Polega na zwykłym naprzemiennym wykonywaniu kilku dotknięć w jak najprostszej kolejności, jednak brzmi dobrze i wielu osobom się podoba.
Pata Pata
Skomplikowany pattern, który wymaga połączenia szybkich i wolnych uderzeń. Dozwolona zarówno gra w kooperacji, jak i dla jednego muzyka. Aby nie pogubić się podczas przejść, trzeba będzie poćwiczyć. Dla ułatwienia nauki można spróbować narysować schemat.
Pomysły na grę
Na początku może wyglądać na to, że wymyślenie czegoś samemu dość trudne. W takich sytuacjach najlepiej próbować powtarzać melodie zaproponowane przez innych.
Wzory
W filmie instruktażowym autor przygląda się bliżej popularnym afrykańskim wzorcom rytmicznym. Na podstawie tego, czego się nauczyłeś, możesz improwizować i komponować własne kompozycje muzyczne.
Rytmy taneczne
Podobne uderzenia są wykorzystywane podczas świętowania i tańca. Wszystkim słuchającym mimowolnie przyjdzie do głowy myśl o tańcu. Nawet sam muzyk z pewnością poczuje estetyczną przyjemność z tych naprawdę dobrych dźwięków. Absolutnie czyste i wyjątkowo jasne, budzą tylko pozytywne emocje.
Rytm do wspólnego grania
Dla perkusisty kluczową umiejętnością wykonawczą jest zdolność do utrzymania danego rytmu, tempa i formacji. Jeśli mają wykształcenie muzyczne, z łatwością będą w stanie rozróżnić czasy trwania i zaobserwować pauzy. Początkujący będą musieli ćwiczyć swoje uszy, wypróbowywać różne wzorce rytmiczne i grać z metronomem lub akompaniamentem.





