Lekcje gry na djembe dla początkujących

Istnieje kilka rodzajów bębnów etnicznych, każdy naród ma swój własny. W naszych szerokościach geograficznych afrykańskie djembe jest bardzo popularne i rozpowszechnione. Główną zaletą mini-bębna jest możliwość szybkiego opanowania techniki gry. Dla poziomu pewnego posługiwania się instrumentem wystarczy 8 godzin.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje gry na djembe do samodzielniej nauki w domu, które pomogą nauczyć się prawidłowo wydobywać dźwięki z instrumentu, grać popularne rytmy i improwizować.


Podstawowe dźwięki

Przede wszystkim trzeba nauczyć się trzech pozycji dłoni i odpowiadających im odmian brzmienia:

  • bas (najgłębszy ton) - środek membrany,
  • ton - bliżej krawędzi, wzdłuż osi środkowej,
  • slap - na krawędzi.

Podczas wydobywania każdego dźwięku ważne jest, aby rozluźnić dłonie i palce, tak aby dłoń odbijała się od powierzchni, jakby sprężynowała. W przeciwnym razie muzyka będzie stłumiona i słaba.


Wybór

Każdy perkusista staje przed pytaniem o wybór odpowiedniego instrumentu. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów.

  • Rozmiar. Dłonie rąk muszą całkowicie przylegać do membrany. Dla osoby dorosłej średnica wynosi minimum 12 cali. Mniejsze można kupić dla dzieci lub na pamiątkę.
  • Mocne liny, które rozciągają się na obręczy. Cienkie liny świadczą o pamiątkowym przeznaczeniu, a nie o prawdziwym narzędziu do zabawy.
  • Jakość i integralność obudowy. Pęknięcia, dziury i wyszczerbienia znacznie degradują dźwięk, czasem zabijając go całkowicie.
  • Konfiguracja. Im bardziej zbliżony do kształtu cylindra, tym głębszy i bardziej basowy dźwięk.
  • Sposób wytwarzania. Lepiej, jeśli wykorzystany został solidny kawałek ręcznie obrabianego drewna. W większości przypadków sprzedawane są wersje wykonane z użyciem maszyn. To też dobra opcja, ale gdy mamy możliwość kupienia ręcznie robionego elementu, warto wydać na niego pieniądze.

Bębny etniczne mają nieskomplikowany system strojenia, który zależy od napięcia powierzchni gry. Klasyczna wersja to naciąg linowy z dużą ilością węzłów. Alternatywną opcją jest system śrubowy. Te pierwsze są wygodniejsze i wyższej jakości, te drugie bardziej nadają się do występów na scenie. 


Podstawowe uderzenia

Najpopularniejszym w naszych szerokościach geograficznych jest afrykańskie djembe, które wiele osób myli z egipską darbuką. Główną różnicą między tym pierwszym a drugim jest pozycja gry. Dzięki symetrycznemu ułożeniu rąk i pozycji ciała, półkule mózgowe są zsynchronizowane, myśli uporządkowane, a układ nerwowy osiąga równowagę. Rezultatem jest potężny medytacyjny efekt relaksacyjny. Granie na bębnach dyscyplinuje, wzmacnia ciało i mięśnie.


Lekcja na start

Istnieją specjalne ćwiczenia rozgrzewkowe na uderzenie i koordynację, które warto wykonywać przed każdą grą. Dzięki temu praktykowana zostaje pamięć mięśniowa. Wszystkie ruchy ćwiczymy najpierw w wolnym tempie, kontrolując prawidłowe ułożenie i pracę rąk. Następnie można przyspieszać tempo uderzeń, aż staną się one automatyczne.


Ćwiczenie dla początkujących

Znaczenie wszystkich możliwych rytmów polega na naprzemienności podstawowych uderzeń i ich kombinacji ze zmiennym tempem. Rozpocząć można od klaskania w dłonie lub nawet śpiewania prostych sylab, takich jak "ta-ka-di-mi". Możesz użyć metronomu, aby utrzymać równe tempo.


Używanie metronomu

Jeśli samodzielne liczenie rytmu jest trudne, można użyć metronomu. Specjalne oprogramowanie na smartfony ułatwia to zadanie, a muzyk uczy się czuć rytm muzyczny i osiąga większą dokładność.


Ton i slap

Jedną z zalet djembe jest brak konieczności posiadania wykształcenia muzycznego. Wystarczy umiejętność czytania prostej tabulatury zapisanej początkowymi literami nazw podstawowych uderzeń: B - bass, T - tone, S - slap. Trzeba jednak popracować nad techniką. Główną bolączką początkujących djembistów jest nauczenie się łatwego i wyraźnego grania tonów i slapów. Najczęściej oba dźwięki brzmią tak samo, bez znaczącej różnicy.


Ćwiczenie uderzeń

Chodzi o dźwięk wydawany przez umieszczenie drugiej dłoni dokładnie na środku bębna, jednocześnie dotykając go. W tym przypadku dźwięk stanie się cichszy, ale też zmieni swoją tonację w kierunku dzwonu (przydatne w momentach kulminacyjnych lub na początku gry). W zależności od odległości rąk między sobą, uzyskamy różne dźwięki.


Rytmy na początek

Profesjonalny perkusista pokazuje dziesięć prostych rytmów do zagrania na djembe - doskonały anglojęzyczny tutorial. Na podstawie zdobytej wiedzy można improwizować i komponować własne utwory muzyczne.


Przydatne wskazówki

Nie można myśleć o tym, która ręka aktualnie dotyka instrumentu. Rytm może być tak szybki, że po prostu niemożliwe jest skoncentrowanie się na ciągłym liczeniu dotknięć. Po nabraniu nawyku powinno się to odbywać automatycznie, a regularna praktyka pomoże dojść do tego punktu.


Dynamiczne rytmy

Znając popularne rytmy, można komponować własne, unikalne melodie lub grać już napisane przez innych.


Popularny afrykański rytm

Naprawdę wesołe i melodyjne brzmienie, które nie wymaga dodatkowego akompaniamentu i powoduje radość podczas występów solo. Podobnie jak reszta melodii ona cykliczna, a więc dość łatwa do opanowania.


Rytm Ziemi

Afrykańskie motywy są mocno akcentowane przez muzykę, która potrafi albo pogłębić medytację, albo skłonić do tańca bez przerwy. Rytm serca stanowi połączenie obu tych elementów i dość często stosowany przez profesjonalnych muzyków.


Ćwiczenie rytmu

Bardzo nietypowy rytm, który przyciąga uwagę od pierwszego taktu do samego końca, trzymając w przyjemnym napięciu. Polega na zwykłym naprzemiennym wykonywaniu kilku dotknięć w jak najprostszej kolejności, jednak brzmi dobrze i wielu osobom się podoba.


Tutorial

Skomplikowany pattern, który wymaga połączenia szybkich i wolnych uderzeń. Dozwolona zarówno gra w kooperacji, jak i dla jednego muzyka. Aby nie pogubić się podczas przejść, trzeba będzie poćwiczyć. Dla ułatwienia nauki można spróbować narysować schemat.


Pomysły na solo

Na początku może wyglądać na to, że wymyślenie czegoś samemu dość trudne. W takich sytuacjach najlepiej próbować powtarzać melodie zaproponowane przez innych.


Wzory

W filmie instruktażowym autor przygląda się bliżej popularnym afrykańskim wzorcom rytmicznym.


Rytmy taneczne

Podobne rytmy wykorzystywane są podczas festiwali i tańców. Myśl o tańcu mimowolnie przejdzie przez umysł każdego słuchacza. Nawet sam muzyk doświadczy estetycznej przyjemności z tych naprawdę dobrych dźwięków. Absolutnie czyste i wyjątkowo jasne, wywołują wyłącznie pozytywne emocje.


Wspólne granie

Dla perkusisty kluczową umiejętnością wykonawczą jest zdolność do utrzymania danego rytmu, tempa i struktury. Jeśli muzyk ma wykształcenie muzyczne, z łatwością będzie w stanie rozróżnić czas trwania i zauważyć przerwy. Początkujący muszą ćwiczyć słuch, próbować różnych wzorów rytmicznych i grać z metronomem lub akompaniamentem.


852
19 wideo