Lekcje kaligrafii dla początkujących

Kaligrafia oznacza z języka greckiego "piękne pismo". Sztuka pięknego pisania jest wykorzystywana przez projektantów, tatuażystów, malarzy i może być wspaniałym hobby. W dobie grafiki komputerowej pismo odręczne jest nadal aktualne i stało się podstawą nowego trendu zwanego "letteringiem".

Zebraliśmy bezpłatne lekcje dla początkujących, aby nauczyć się podstaw kaligrafii. W tym artykule przedstawiono wybór popularnych wideo instruktażowych online z najlepszymi ocenami do samodzielnej nauki w domu.


Podstawy

Do pewnego stopnia kaligrafia może być traktowana jako cała nauka, ponieważ często oprócz samej umiejętności pisania bierze pod uwagę także poprawność pozycji, warunki niezbędne do pracy i inne kwestie.


Jak zacząć

Naukę i ćwiczenia najlepiej rozpocząć od skoncentrowania na elementach składowych i stylu, a następnie łatwiej będzie opanować bardziej zaawansowane umiejętności dotyczące kierunku.


Kaligrafia dla początkujących

Kaligrafia pędzlem wywodzi się ze starożytnego pisma chińskiego. Obecnie klasyczny pędzelek przekształcił się w poręczny Brush Pen, czyli marker z końcówką przypominającą pędzelek.


Ćwiczenia podstawowe

Zajęcia z kaligrafii można porównać do medytacji. Uspokaja i rozwija umysł, ćwiczy sprawność ruchową i pracowitość, a także sprzyja poczuciu estetyki. Podczas ćwiczeń ważne jest prawidłowe ułożenie ciała i oddychanie oraz zorganizowanie przestrzeni. W tym wideo poznacie kilka sposobów na ćwiczenie płynności linii.


Sztuka ładnego pisania

Wielkie osiągnięcia zaczynamy od małych kroków do sukcesu. Do praktyki może być konieczny zakup specjalnych zeszytów z gotowymi oznaczeniami, ale wcale nie ma takiej potrzeby i wszystko można zrobić samemu. Podstawą pięknych liter są linie. Mają one różne długości i grubości.


Jak nauczyć się kaligrafii

Darmowy samouczek wideo na temat pisania kolorowych liter stanowi doskonałą podstawę dla początkujących kaligrafów.


Wybieranie specjalnych piór

Do pięknego pisania odręcznego i liternictwa potrzebne odpowiednie długopisy. Podobny one do flamastrów, ale mają cienką końcówkę. Do wyboru dostępna szeroka gama modeli, a grubość już dobierana zgodnie z bieżącymi wymaganiami. Oczywiście lepiej, gdy do wyboru mamy kilka wariantów.


Ćwiczenia przed rozpoczęciem pisania

Zajęcia uczą dłoń prawidłowego ułożenia pióra oraz płynnego zwiększania i zmniejszania nacisku podczas pisania.


Prawidłowe pochylenie

Aby pisać poprawnie, lepiej trzymać pióro prawidłowo, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda to niewygodnie. Techniki zostały opracowane na przestrzeni lat i dzięki obserwacjom wielu ekspertów. Gdy długopis trzymany we właściwy sposób, ręka nie męczy się szybko, palce nie bolą i rzadziej dochodzi do przypadkowych ruchów.


Nagłówki w dzienniku

Wiele osób lubi i uważa za bardzo przydatne prowadzenie dziennika, w którym zapisuje notatki, plany działania, kontakty i inne dodatkowe informacje.


Pierwsze słowa

Gdy nabierzesz wiary we własne możliwości, dobrym pomysłem będzie od razu rozpoczęcie samodzielnej pracy i doskonalenie umiejętności z użyciem wzorów słów. Najlepiej robić to w kolumnach, aby łatwiej było porównywać wyniki. Nie pobieraj wielu przykładów i spróbuj skoncentrować się na jednym, aby wszystko dobrze zapamiętać.


Podpis

Wyrażać siebie można łatwo poprzez wiele rzeczy i działań, ale robić to w sposób naturalny i autentyczny trudniej. Piękne pismo odręczne nie ma odniesienia do rzeczy trywialnych i stanowi skuteczną metodę podkreślenia własnego stylu.


Podejście klasyczne

Powszechnie wiadomo, że nie ma czegoś lepszego niż klasyczne narzędzia do kaligrafii, czyli stalówki do piór. Dzięki nim można poczuć atmosferę dawnego stylu i w pełni oddać się sztuce.


Początkowe ćwiczenia


Bullet Journal


Zawijasy


Nauka kaligrafii średniowiecznej


Pismo gotyckie


Pismo epoki Karolingów


Schematy kolorów

Aby uniknąć marnowania pomysłów podczas pisania i nie dekoncentrować swojej uwagi zbyt długo, lepiej dobrze się przygotować przed rozpoczęciem ćwiczeń i na osobnej kartce zaznaczyć sobie odcienie wszystkich dostępnych długopisów i flamastrów. Dzięki temu w każdej chwili można szybko dobrać odpowiedni kolor, przy jednoczesnym zachowaniu czasu.


Zobacz też: Lekcje liternictwa


1 739
20 wideo