50 darmowych kursów wideo IT dla początkujących

IT to prestiżowa branża z wieloma możliwościami rozwoju, takimi jak programowanie, projektowanie, modelowanie czy administrowanie. Jedni lubią pisać kod, drudzy tworzyć ilustracje lub animacje, trzeci projektować, a jeszcze inni tworzyć strony internetowe lub własne gry.

Wybraliśmy najlepsze darmowe kursy IT do samodzielniej nauki w domu z lekcjami wideo.


Programowanie

Tworzenie oprogramowania to proces naukowy i twórczy. Niektórzy błędnie sądzą, że tylko osoby o technicznym sposobie myślenia są dobre w programowaniu. W rzeczywistości Java, jeden z najpopularniejszych języków programowania, częściej wymaga zastosowania nauk humanistycznych - logiki, analizy i zapamiętywania.

Nauka programowania za darmo:

- Java

- Python

- C++

- C#

- TypeScript

- PHP

- SQL

- JS

- Kotlin

- Objective-C

- Programowanie w języku R

- Arduino

- Rust

- Golang


Projektowanie graficzne

Ludzkość od dawna jest przekonana o skuteczności wizualnej prezentacji informacji. Plakaty reklamowe, loga marek, ilustracje, media drukowane i elektroniczne - wszystkie te elementy opierają się na projektowaniu graficznym. Umiejętność tworzenia obrazów za pomocą specjalnego oprogramowania może być przydatna w produkcji fotograficznej i wideo, tworzeniu treści, edycji i innych zawodach.

Lekcje dla początkujących:

- Adobe Illustrator

- CorelDRAW

- Adobe Photoshop

- Inkscape

- GIMP

- Adobe Lightroom

- Adobe InDesign

- Procreate

- Photopea


Animacja

Tworzenie animacji, rysowanie kreskówek i reklam, animowanie narysowanych obrazów, tworzenie postaci do gier - w Internecie można nauczyć się wszystkiego. Obejrzyj tę listę przydatnych samouczków wideo dotyczących animacji i zdobądź nowy zawód lub hobby.

Darmowe lekcje online:

- Cinema 4D

- Adobe After Effects

- Autodesk Maya

- DaVinci Resolve

- Adobe Premiere

- Sony Vegas


Projektowanie

Projektanci krajobrazu i wnętrz, architekci i planiści budowlani mają wiele możliwości wizualizacji własnych projektów. Dziś nie ma potrzeby ręcznego rysowania planów. Istnieje wiele specjalnych programów i aplikacji, które można wykorzystać do tworzenia kolorowych i realistycznych modeli konstrukcji budowlanych, komunikacji, planów pięter, mebli itp.

Lekcje z projektowania:

- AutoCAD

- ArchiCAD

- PRO100

- SketchUp

- Autodesk Revit

- V-Ray

- Projektowanie wnętrz w 3Ds MAX


Modelowanie 3D

Umiejętność modelowania obiektów w przestrzeni trójwymiarowej pojawiła się stosunkowo niedawno, ale szybko podbiła wiele obszarów życia człowieka (medycyna, kino, media, nauka i technika, świat wirtualny). Modelowanie 3D nadaje się zarówno do obiektów rzeczywistych, jak i fikcyjnych. Oprócz procesu modelowania trzeba będzie nauczyć się teksturowania, pracy ze światłem i animacji.

Darmowe kursy wideo:

- Blender

- SolidWorks

- Autodesk Maya

- 3Ds MAX

- Fusion 360


Projektowanie gier

Świat wirtualny jest równie interesujący i wielowymiarowy jak sam wszechświat. Tworzenie gier wideo wymaga dobrej wyobraźni i profesjonalnej znajomości specjalnego oprogramowania.

- Unreal Engine

- Unity

- Construct

Można zacząć od tworzenia prostych gier 2D, takich jak strzelanki i platformówki z wczesnych konsol. Następnie przejść do nowoczesnych gier strategicznych, realistycznych taktycznych i fabularnych.


Projektowanie stron internetowych

Tworzenie stron internetowych i aplikacji mobilnych to popularne zajęcie. Webdesignerzy zastanawiają się nad hierarchią stron przyszłej witryny, opracowują najskuteczniejszy graficzny sposób prezentacji informacji oraz opracowują projekt pod względem wizualnym. Najnowsza technologia i kreatywność to główne warunki, jakie musi spełniać prawdziwy profesjonalista.

- Lekcje tworzenia stron internetowych

- WordPress

- HTML

- CSS

- Figma

- Adobe XD


Marketing cyfrowy

W ostatnich latach korzystanie z internetu stało się częścią codziennego życia niemal każdego człowieka. Ludzie uzyskali prawie nieograniczony dostęp do informacji i komunikacji. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych pojawia się coraz więcej ofert pracy dla twórców treści i promotorów marek. Głównym zadaniem jest tworzenie wizerunku marki na Facebooku, Instagramie, LinkedIn i TikTok, budowanie relacji z konsumentami poprzez połączenie elementów PR, marketingu i reklamy. Jest to często praca dla młodych ludzi, którzy świetnie wyczuwają klimat mediów społecznościowych.

Darmowe lekcje online:

- Facebook

- Instagram

- LinkedIn

- SEO

- Obróbka zdjęć dla początkujących

- Montaż wideo na telefonie

- Tworzenie muzyki cyfrowej


Programy biurowe

Praca z edytorami tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi i pocztą elektroniczną od dawna jest standardem i podstawą dla każdego pracownika biurowego lub zdalnego. Wiele osób dobrze zna standardowy pakiet biurowy Microsoft Office, ale nie zdaje sobie sprawy z szerokiej gamy dostępnych serwisów. Już teraz można uzyskać lekcje z informatyki i umiejętności pracy ze standardowymi programami pakietu Office. Wystarczy otworzyć linki.

Lekcje dotyczące oprogramowania:

- Microsoft Excel

- Microsoft Word

- Power BI

- Canva

- Serwisy Google


Samodzielna nauka języków programowania i programów komputerowych online często przynosi takie same rezultaty, jak uczestnictwo w szkoleniach. Czasami, aby rozpocząć pracę, nie trzeba nawet mieć certyfikatu ukończenia kursu, wystarczy dobre portfolio.


2 238