Lekcje Adobe Illustrator dla początkujących

Illustrator to obecnie jeden z najpopularniejszych edytorów grafiki wektorowej. To świetny sposób na tworzenie własnych stylów, logotypów, plakatów, animacji i projektów internetowych. Znani ilustratorzy, graficy i artyści wybierają go do swoich profesjonalnych realizacji - jest łatwy w obsłudze, ale potężny w działaniu.

W tym artykule zebraliśmy przydatne darmowe lekcje Adobe Illustrator od podstaw do poziomu zaawansowanego. Po obejrzeniu udostępnionych wideo, poczujecie się bardziej komfortowo z edytorem i będziecie zdolni do stworzenia własnych projektów.


Podstawy

Ai (Adobe illustrator) to zaawansowane oprogramowanie do tworzenia ilustracji, interfejsów aplikacji mobilnych, stron internetowych, postaci z kreskówek, logo i publikacji drukowanych. Grafika wektorowa, w przeciwieństwie do rastrowej, jest łatwo skalowalna bez utraty jakości obrazu. Samouczek online dostarczy podstawowej wiedzy o programie i opowie o niezbędnym sprzęcie używanym przez profesjonalnych grafików. Program wyposażony jest w panele do edycji kolorów, symboli, warstw i narzędzi. Każdy z nich może być wyświetlany na obszarze roboczym dla łatwiejszego korzystania.


Podstawowe narzędzia

W tym wideo poznasz podstawowy zestaw narzędzi i dowiesz się, jak go skutecznie wykorzystywać. Główne funkcje narzędzi w programie to:

  • wybieranie obiektu (całości, punktów łączących lub grupy obiektów);
  • rysowanie (pióro, linie, podstawowe kształty, przekształcanie punktów, linii itp.);
  • praca z tekstem i diagramami;
  • kolorowanie (pędzle, kroplomierze, wypełnienia,);
  • przesuwanie i skalowanie;
  • przekształcanie obiektów.


Pióro

Pióro służy do tworzenia obiektów wektorowych. Zaznaczając punkty i łącząc je ze sobą, powstaje wymagany kontur. Dodatkowo można dokonać edycji (wyostrzyć lub zaokrąglić rogi, zrobić krzywe itp.)


Tworzenie krzywych

Wprowadzenie do opcji tworzenia krzywych, ich ustawień i możliwości.


Tworzenie gradientów

Instrukcja jak stworzyć gradient w obiekcie i jak pracować z kolorem. Doświadczony ilustrator pokazuje, jak wykonać poszczególne kroki.


Jak zaprojektować logo

Na przykładzie z lekcji dowiemy się jak projektować loga i ikony. Tworzenie logotypów w programie pozwala na wykorzystanie ich w dowolnej skali, od małego logo w rogu strony internetowej po bardzo dużą wersję do druku na plakatach.

To wszystko się osiąga dzięki wykorzystaniu grafiki wektorowej. Wideo poprowadzi przez cały proces tworzenia logo, opowie o znaczeniu wyboru prawidłowych kolorów, efektów i typografii.


Jak zaprojektować ikonki

Projektowanie ikonek jest jednym z kluczowych zastosowań oprogramowania, a minimalistyczne ikonki są często niezbędne dla stron internetowych, aby nadać im unikalny wygląd.


Tworzenie ilustracji od zera

Tworzenie ilustracji to bardzo interesujący proces. Zaczynając od prostych kształtów i doskonaląc swoje umiejętności, można osiągnąć perfekcję i profesjonalizm w tej dziedzinie.


Jak rysować w Illustratorze

Dla początkujących artystów i projektantów, którzy dopiero zaczynają pracę z programem Illustrator, ciekawym doświadczeniem jest nauka rysowania różnych postaci na komputerze oraz próba samodzielnego wykonania ilustracji. Najlepiej wstępnie naszkicować postać na papierze, gdyż rysowanie bezpośrednio w programie może być na początku trudne. 

Aby przenieść rysunek do programu, wystarczy zrobić mu zdjęcie i zapisać na komputerze. Teraz możesz zacząć zarysowywać obraz. Uważnie śledząc działania autora, użytkownicy będą mogli uzyskać piękny rysunek.


Trójwymiarowe obiekty

Oprócz tworzenia prostych grafik dwuwymiarowych edytor umożliwia również tworzenie obiektów 3D. Może to być bardzo, bardzo przydatne, ponieważ pomaga ocenić, jak nowe logo będzie wyglądać na rzeczywistym obiekcie. Za pomocą podanego filmiku przeanalizujemy, jak działa rysowanie trójwymiarowych obiektów w programie i spróbujemy zrobić pierwszy obiekt 3D na przykładzie kubka do kawy.


Jak stworzyć kulę 3D

Głównym zadaniem w rysunku wektorowym jest uwzględnienie najprostszych kształtów geometrycznych, które go tworzą. Cała praca polega na składaniu i przetwarzaniu gotowych kształtów (prostokątów, kół, elips itp.). Wideo pomoże narysować kulę 3D przy użyciu prostych standardowych kształtów. Nauczysz się pracować z funkcjami wycinania, przenoszenia, kopiowania, łączenia elementów, zaokrąglania ostrych kątów kształtów, a także kolorowania elementów.


Poster

Illustrator jest bardzo przydatny do tworzenia wydruków. Grafika wektorowa pozwala na zmianę rozmiaru obiektów bez utraty ich jakości. Wideo na przykładzie tworzenia plakatu opisuje cechy techniczne, na które należy zwrócić uwagę przy tworzeniu układu do druku.


Tutoriale


Jak tworzyć Wzór


Jak zrobić przejście na ścieżce


Przygotowanie projektu do druku

Jeśli projekt, nad którym pracujemy, jest przeznaczony do dalszego druku (np. plakaty, okładki książek czy obrazy), bardzo ważne jest ustawienie odpowiednich konfiguracji przed drukowaniem. Warto jeszcze raz sprawdzić projekt pod kątem niespójności, drobnych błędów czy literówek. W wideo poznacie kilka wskazówek, które pomogą uniknąć typowych błędów.


Wskazówki

Lekcja zawiera wskazówki i porady, które pomogą uniknąć trudności z programem.


Kurs online

Bezpłatny trzygodzinny kurs w języku angielskim pomoże szybko zorientować się w nowym interfejsie i znaleźć potrzebne opcje.


Adobe Illustrator for iPad


Nauka programu Adobe Illustrator znacznie upraszcza pracę i sprawia, że proces tworzenia projektów jest jeszcze ciekawszy. Tutaj wymyślają obrazy i wizytówki, tworzą logo i ikony na strony internetowe, robią zdjęcia izometryczne. Znajomość interfejsu edytora i tego, jak on działa, pomoże nie odkładać czasu na szukanie potrzebnych narzędzi, ale w pełni się skupić na urzeczywistnianiu i realizacji swoich ciekawych pomysłów.


2 267
40 wideo