Lekcje Procreate dla początkujących

Procreate to uniwersalna aplikacja, która pozwala przenosić szkice i rysunki do cyfrowego świata. Dzięki oprogramowaniu projektanci mogą tworzyć jak na prawdziwej kartce: rysować, kolorować i teksturować bezpośrednio na ekranie iPada lub iPhone'a.

Wybór darmowych samouczków wideo z Youtube pomoże poznać sekrety pracy z Procreate od podstaw. Od narzędzi i ustawień po tworzenie niesamowitych projektów.


Podstawowe funkcje

Wideo instruktażowe przeznaczone jest dla osób, które nie miały jeszcze do czynienia z aplikacją Procreate. Świetna okazja do poznania nowych narzędzi mobilnych, które upodobnią pracę do tradycyjnego rysowania. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z projektowaniem grafiki i ilustracji, to ten materiał stanowi świetną sugestię.


Dostępne funkcje i interfejs

Tablet jest wystarczająco wygodny w użyciu, a inspiracji można szukać daleko od miejsca zamieszkania. Może to być las i brzeg morza, kolorowa łąka i góra. Aplikacja jest dość łatwa w użyciu i można ją spersonalizować, aby dopasować ją do własnego stylu. Wystarczy kilka godzin, by zacząć przygodę z cyfrowym rysunkiem.


Gesty i skróty

W Procreate można stworzyć niemal wszystkie rodzaje obrazów. Narzędzie bywa często wykorzystywane przez artystów koncepcyjnych po prostu jako szkicownik. Największym sekretem aplikacji jest możliwość personalizacji pędzli. Najpierw będziesz musiał kierować się zasadami dotyczącymi pędzla i kształtu. Następnie możesz rozpocząć edycję narysowanych elementów.


Proste rysunki i sposoby duplikowania elementów

Jak każdy program graficzny, Procreate posiada wiele funkcji związanych z warstwami, dzięki którym możemy szybko manipulować, modyfikować efekty i pozycjonować rysunki. Używanie warstw, porządkowanie obiektów, maskowanie i kadrowanie, przekształcenia odbywają się za pomocą prostych i łatwych w użyciu ruchów na ekranie. Dzięki temu proces twórczy jest bardziej komfortowy i daje artyście swobodę rysowania.


Używanie wypełnienia w wybranych warstwach z „reference”

Funkcja reference służy do wypełnienia dużego obszaru rysunku jednym kolorem.


Dopracowanie pędzli i zapisywanie ustawień

Pędzel jest jednym z najczęściej używanych narzędzi, a jego ustawienie to indywidualna sprawa każdego twórcy.

W tym programie istnieje możliwość personalizacji wielu parametrów. Istnieje również opcja zapisania zmian do szybkiej konfiguracji.


Łączenie obrazów

Jeśli ktoś lubi sposób, w jaki specjaliści od grafiki tworzą jeden obraz z dwóch, dodając różne tła i inne obiekty, żeby nowy obraz był bardziej atrakcyjny, to ta aplikacja jest świetnym rozwiązaniem dla takich działań.


Praca z obiektami 3D

Duża część dzisiejszego świata grafiki istnieje wyłącznie w 3D i ten trend nie zmieni się w najbliższym czasie.


Tworzenie kształtów geometrycznych

Specjalne funkcje w aplikacji pomogą narysować idealnie symetryczne i piękne kształty w zaledwie kilku krokach.


Tworzenie obrazów do dekoracji świątecznych

Każde święta są bardziej radosne, jeśli udekorujesz swój dom specjalnymi ozdobami. Jeszcze lepiej, jeśli dekoracje są ręcznie wykonane. Dzięki Procreate możesz stworzyć dziesiątki unikalnych naklejek przy bardzo niewielkiej ilości poświęconego czasu. Szablony są gotowe, trzeba je tylko pokolorować.


Animacje i sposoby dodawania żywych naklejek do zdjęć

Kolejną fajną funkcją to możliwość dodawania animacji do zdjęć. Zupełnie jak w grze dla dzieci!


Kaligrafia

Starożytna kultura pięknego pisma ręcznego, kaligrafia, i jej nowoczesna wersja, liternictwo, są kreatywnymi sposobami wyrażania własnej osobowości.


Gradient

Gama kolorów jest nieograniczona. Każdy odcień można ustawić wybierając bezpośrednio z koła kolorów. Ulubione i często używane kolory dodajemy do zestawów i tworzymy własne kompozycje kolorystyczne. Procreate pozwala również wprowadzić kod koloru w systemie szesnastkowym. Wtedy łatwo jest od razu znaleźć kolor, którego się szuka. Kolejną funkcją jest możliwość dodania do palety dowolnego koloru z dowolnej grafiki. Wystarczy dotknąć palcem wybrany odcień i przenieść go do ulubionych. 


Funkcji animacji


Maska na żywo


Tutoriale

Podstawowa wersja zawiera setki pędzli, które symulują ołówki, długopisy, markery, kredę, suche pędzle, plamy farby, spraye, efekty bokeh i inne. Różnorodność sprawia, że można stworzyć dowolną fakturę. 

Dodatkowo w łatwy sposób można uzyskać efekty 3D. Możliwe jest tworzenie własnych wariantów według osobistych potrzeb.

Kiedy już poznasz wszystkie funkcje programu, czas przejść do praktycznych projektów i utrwalić to, czego się nauczyłeś, zdobywając dodatkowe umiejętności. Zawsze zaczynaj od szkicu, a następnie użyj zaawansowanych ustawień, aby zacząć tworzyć szczegóły i kreatywne tekstury. Następnie będziesz pracować z paletą kolorów, korekcją kolorów (HSL lub balans kolorów) oraz dodawaniem efektów (rozmycie, przezroczystość i ostrość).


Tablety stały się uniwersalnymi urządzeniami, służącymi do różnych zadań. Dla kreatywnych osób, rysowanie w podróży jest sposobem na znalezienie nowych pomysłów i tematów, jakie można włączyć do obrazu. Warto spróbować i może to będzie coś, czego tak brakowało twórcy.


2 473
25 wideo