Lekcje liternictwa dla początkujących

Liternictwo (ang. lettering) to sztuka tworzenia stylizowanych napisów. W przeciwieństwie do kaligrafii, litery można poprawiać, opracowywać na komputerze. Jest to nietypowe i dochodowe hobby, któremu warto się przyjrzeć. Pierwszym krokiem w zdobywaniu nowej wiedzy mogą posłużyć zajęcia zdalne.

Dzięki darmowym lekcjom dla początkujących możesz nauczyć się podstaw liternictwa. Ten artykuł zawiera kurs najlepszych wideo instruktażowych do samodzielnej nauki w domu.


Jak zacząć

Stylowe napisy można znaleźć wszędzie. Używa się go do dekorowania kartek świątecznych, zaproszeń, logotypów i magazynów. W tej przydatnej lekcji dla początkujących autor wyjaśni nowoczesną sztukę hand i brush letteringu.


Teoria i sprzęt

Rozpoczynając naukę liternictwa, należy zadbać o odpowiednie narzędzia. Mogą to być długopisy, flamastry, ołówki, tusze i markery. Warto też zaopatrzyć się w specjalne Brush Peny, które różnią się grubością końcówki i odpowiednio rysowaną linią.


Jak korzystać z brush pena

Autor lekcji zademonstruje podstawowe ćwiczenia, które pomogą wyćwiczyć rękę tak, by litery wychodziły piękne i jednolite.


Jak trzymać

Najważniejsze to nauka profesjonalnego trzymania instrumentu piśmienniczego. Ręka nie powinna drżeć, a to można osiągnąć przez praktykę.


Przegląd

W wideo zademonstrowano kilka rodzajów Brush Penów różnych marek, udzielono porad, jak wybrać narzędzie do nauki.

Warto wypróbować polecane warianty pisaków pędzelkowych, gdyż pomoże to zdecydować, jakie akcesoria najlepiej odpowiadają naszemu początkowemu poziomowi.


Ćwiczenia

Lekcja ta przeznaczona jest dla osób początkujących, które nie zdecydowały jeszcze, czy chcą się tym zajmować zawodowo, czy wystarczy im podstawowa wiedza. Autorka wprowadza podstawowe elementy liternictwa i pokazuje proste ćwiczenia. Obserwuj kierunek, w którym rysujesz, nacisk pędzla i odległość między elementami.

Musimy ćwiczyć pisanie różnych linii, aby rozwinąć dobrą umiejętność.


Praktyka

Klasa mistrzowska z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi Brush letteringu od eksperta YouTube. Naucz się podstaw, rozwijaj swoje umiejętności, a wtedy Twoje hobby będzie przynosiło tylko pozytywne emocje.


Kartki i zeszyty w kropki

W celu podniesienia jakości wizualnej rysowanych liter można wykorzystać specjalne nieoznaczone kartki. Zamiast standardowych linii stosowane kropki. One mniej widoczne, ale nadal pomagają pisać równo, a powstałe słowa pozostają proste, bez nachylenia na boki.


Jak ładnie pisać

Istnieje wiele lekcji i tutoriali, które pomogą szybko nauczyć się tajników pięknego liternictwa.


Litery 3D

Wystarczająco piękne i nie wymaga specjalnych umiejętności, ponieważ wygląd otrzymujemy poprzez dodanie iluzji objętości. Każde słowo może zostać przekształcone w 3D, co sprawia, że technika ta uniwersalna i łatwa w użyciu.


Litery blokowe

Najprostsze i najczęściej stosowane. One dość łatwe do narysowania, ale symetria niezbędna, bo bez niej cała atrakcyjność wizualna, a czasem nawet czytelność, zostanie utracona.


Bounce lettering

Lettering zyskuje na popularności i jest wykorzystywany do dekorowania dzienników, organizerów, stron w mediach społecznościowych itp. W tym tutorialu mówią o stylu bounce, który jest często używany na Pinterest i Instagram.


Blendowanie

Gdy poznasz już podstawowe techniki liternictwa, możesz zacząć tworzyć własne arcydzieła. Istnieje wiele sposobów, aby uczynić rysunek bardziej soczystym: gradienty, cienie, podkreślenia, naprzemienne stosowanie dużych i małych znaków, blendowanie, banery i wstążki.


Styl architekta

Całkiem unikalny i nietypowy sposób pisania. Nie każdy używa go, a nawet gdybyś chciał, musiałbyś nauczyć się podstaw, w tym odpowiedniego kąta i optymalnej długości linii. Im dokładniej przestrzegane będą zalecenia, tym lepiej.


Graffiti

Styl ściśle związany z liternictwem i w zasadzie stanowi całość. Ten rodzaj pisma można spotkać w reklamach, grach komputerowych, na pocztówkach i na opakowaniach produktów. Tego typu napisy szczególnie często spotykane w przypadku wszystkiego, co związane z życiem młodych ludzi.


Pisanie imion

Czasem naprawdę trzeba pięknie napisać czyjeś imię i wtedy potrzebne doświadczenie i umiejętności. Sensownie byłoby poznać sposób "rysowania", aby w odpowiednim momencie stworzyć niepowtarzalny styl. Regularna praktyka pomoże osiągnąć pożądany poziom profesjonalizmu.


Podpisywanie zeszytu

Nawet jeśli mamy tylko jeden długopis z cienką końcówką, to i tak można narysować piękne litery. Niektóre linie będziemy musieli kilkakrotnie odrysować, ale takie podejście stanowi podstawę techniki. Dzięki temu można tworzyć skomplikowane elementy. Niemożliwe uzyskanie takiego efektu za jednym dotknięciem.


Kaligrafia nowoczesna


Tutorial


Wytłoczona czcionka

Dość efektowny i piękny sposób liternictwa. Cechą szczególną jest możliwość wyczucia konturów podczas ich dotykania. Technika ta może być stosowana do kartek pocztowych, a także w innych przypadkach, gdy konieczne użycie drogich metod pisania, na przykład do zapisu życzeń na opakowaniach prezentów.


Źródła pomysłów

Ta umiejętność, choć powszechna, jest dość rzadka. W celu wypracowania unikalnego stylu trzeba będzie przestudiować różne materiały. Warto powiedzieć, że ma sens szukanie jakichś specjalnych książek, bo mogą one zawierać naprawdę rzadkie i przydatne informacje.


50 kreatywnych pomysłów na Hand Lettering

Wybór przykładów ciekawego liternictwa z wykorzystaniem różnych narzędzi przyda się początkującym. Czasem trudno jest powtórzyć litery, które narysował ktoś inny, dlatego łatwiej uczyć się obserwując proces z boku i czerpiąc z doświadczenia innych. Dobrze jest zacząć od przerysowania już istniejących pomysłów, dodając i przerabiając je twórczo, aby stworzyć nowe, niepowtarzalne rysunki.


10 ozdób

Nawet najzwyklejsze litery można zrobić ładniejszymi dzięki kilku dodatkowym liniom lub niewielkiej ilości kolorów. Możemy użyć standardowych metod lub wymyślić własną technikę. Kreatywność w tym kierunku mile widziana.


Przydatne wskazówki

Grubość papieru czy szerokość pióra, a także styl, wybieramy podczas szkolenia. Każdemu z nas wygodnie korzystać z pewnych typów akcesoriów, ale bywają sytuacje, kiedy lepiej posłuchać rad osób, które mają już doświadczenie i mogą powiedzieć coś przydatnego.


Jak wykonać plakat

Artystycznie narysowane słowa mogą zamienić każde zdanie w prawdziwy obraz. Do ich opracowania można wykorzystać wstążki, ramki, wstawki, ikony i chmurki.  Dodanie małych rysunków do napisu nada mu wykończony wygląd.


Kompozycja

Wideo pokazuje przykład projektowania frazy do kompozycji. Najpierw należy użyć ołówka do naszkicowania napisu. Połącz różne fonty, aby wyglądało to ciekawiej. Po zaznaczeniu elementów można przystąpić do ich rysowania. 


Projekt wielkanocny

Używany jest pędzel, ołówek i linijka. Połącz różne czcionki, dzięki temu rysunek będzie wyglądał ciekawiej. Po zaznaczeniu elementów można przystąpić do ich rysowania.


Kompozycja jesienna


Świąteczny lettering


Można rozwijać tę umiejętność za pomocą wyobraźni, biorąc za szablony dostępne warianty fontów lub kupując specjalne zeszyty ćwiczeń. Każda z metod jednak znacznie skuteczniejsza, gdy połączona z innymi.


762
30 wideo