Darmowe kursy francuskiego online

Francuski jest często określany jako język trudny do nauki. Eksperci lingwistyczni twierdzą jednak, że taką definicję można śmiało odłożyć do lamusa. Nowoczesne projekty edukacyjne, w tym kursy online i możliwość komunikowania się z native speakerami online, sprawiają, że współczesny proces nauki jest znacznie wygodniejszy i bardziej angażujący niż metody z końca ubiegłego wieku.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki francuskiego w domu.


Book2

Goethe-verlag.com — darmowy kurs francuskiego Book2. Kurs audio dla początkujących obejmuje 100 lekcji, z których każda została uzupełniona o pliki mp3. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co pozwala zminimalizować błędy wymowy. Lekcje skierowane są do osób, które uczą się języka francuskiego od zera lub znają tylko jego podstawy. Fabuła każdej lekcji oparta jest na okolicznościach lub dialogach spotykanych w życiu codziennym. Ponad połowa lekcji skupia się na codziennych sytuacjach, takich jak wizyty u specjalistów, wyjścia do kawiarni, banków czy na basen. 50 lekcji audio skupia się na częściach mowy i poprawnej budowie zdań. Kurs jest dostępny zarówno online, jak i offline poprzez pobranie aplikacji na iPhone lub Android.


Lingohut

Lingohut.com — darmowe lekcje do samodzielnej nauki języka francuskiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Lista darmowych lekcji jest regularnie aktualizowana. Kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów.


Forvo

Forvo.com — interaktywne rozmówki ze słówkami z różnych grup tematycznych. Zapewnia tłumaczenie tekstowe słowa lub zwrotu z języka polskiego na francuski oraz głosowe przedstawienie wyniku. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co gwarantuje poprawną wymowę tłumaczonych informacji. W części początkowej znajdują się grupy słówek z kategorii Kolor i liczby, Pozdrowienia i przeprosiny, Ciało człowieka, Pojazdy itp. Znajduje się tu wybór zwrotów przydatnych podczas podróży po Francji, Belgii, Kanadzie lub Szwajcarii:: przy okazji poznawania ludzi, przemieszczania się w nieznanym otoczeniu, wizyty u lekarza, wyjścia do banku i na zakupy. Całkowicie darmowy kurs, odpowiedni dla początkujących.


Lekcje dla początkujących

Lekcje francuskiego — wybór darmowych wideo z różnych działów językowych. Na playliście kursu znajduje się 20 lekcji francuskiego, z których można dowiedzieć się m.in. o alfabecie, zaimkach, czasownikach, zdaniach przymiotnikowych i pytających. Obecnie la français ma oficjalny status w wielu organizacjach międzynarodowych (w tym ONZ, UNESCO) we Francji, Belgii, Monako, Kanadzie, Luksemburgu, Szwajcarii i jest szeroko stosowany w wielu regionach Afryki i Karaibów. Językiem tym posługuje się ponad 270 milionów ludzi. Regularna praktyka i dbałość o transkrypcję szybko prowadzi do zrozumienia podstaw, rozmowy stają się łatwiejsze, a mowa staje się naturalna.


Loecsen

Loecsen.com — bezpłatny kurs języka francuskiego dla początkujących. Projekt obejmuje wprowadzenie do języka, naukę wyrażeń przydatnych w podróży i prawdziwych zwrotów z życia codziennego. Zabawny sposób prezentowania informacji, specjalne ilustracje i szybkie testy sprawiają, że kurs jest łatwy do opanowania. Istnieje sekcja z francuskim alfabetem, w której wymawiane są nie tylko litery, lecz także niektóre słowa zaczynające się od nich. Można uczyć się na stronie internetowej lub pobierając zestawy mp3 i pdf na swój gadżet.


Mondly

Mondly.com — narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze. Na stronie głównej strony internetowej, w specjalnych okienkach, należy wybrać dwa języki - swój rodzimy i język, którego chcemy się uczyć - oraz podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany specjalny kod. Ten ostatni jest potrzebny do rozpoczęcia nauki w serwisie. Grając z oferowanym programem można szybko opanować język francuski na poziomie podstawowym. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ponad 100 milionów użytkowników.


LanguageGuide

Languageguide.org — ilustrowany słownik audio ma na celu poszerzenie słownictwa użytkownika w kilkunastu różnych obszarach tematycznych. W dziale "Writing" szczegółowo przestudiowano litery francuskiego alfabetu, w dziale "Body" zamieszczono nazwy ludzkich organów i terminy medyczne, w dziale "Animals" podzielono przedstawicieli fauny według terytorium zamieszkania. Z kolei najbardziej zasobnym działem jest "Miscellaneous" z wyborem słów dotyczących historii, hobby, religii, zakupów, prawa itp. Słownik elektroniczny jest łatwy w obsłudze. Po kliknięciu na jakiś temat widzimy na monitorze jego wpisy. Po najechaniu na nie kursorem pojawia się ich pisownia i automatycznie włącza się funkcja tłumaczenia głosowego.


Memrise

Memrise.com — zawiera kilkanaście interaktywnych kursów do nauki francuskiego. Lekcje podzielone są na podstawowe tematy (pierwsze słowa, poznawanie się, w domu, na lotnisku, w sklepie, w pracy itp.) Zawierają one słówka i zwroty nagrane przez native speakerów oraz ciekawe filmiki ułatwiające zapamiętanie całych zwrotów. Odpowiednie dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można uczyć się online w przeglądarce lub pobrać darmową aplikację na gadżety z systemem Android i iOS.


Podstawy francuskiego

Podstawyfrancuskiego.pl — bezpłatny kurs francuskiego w języku polskim dla początkujących. Serwis zawiera sekcje dotyczące podstaw (14 lekcji), gramatyki (10 lekcje) oraz słownictwa (25 słowników na popularne tematy) języka français. Funkcjonalność jest prosta i kompaktowa. Odpowiednie dla zapoznania się z bazowymi zasadami od zera. Na stronie znajduje się też blog z przydatnymi artykułami.


Bonjour de France

Bonjourdefrance.pl — wirtualny klub miłośników le français proponuje różne opcje nauki dla poziomów języka francuskiego w zakresie A1-B2. Dla osób początkujących istotne są najłatwiejsze w nauce darmowe artykuły dotyczące słownictwa oraz sekcja z dialogami i gramatyką z dołączonymi nagraniami audio i tekstami. Osobny podrozdział zawiera treści dla tych, którzy chcą poprawić swoje umiejętności mówienia. Dostępne są artykuły na temat kultury francuskiej, wskazówki dotyczące wyboru stron edukacyjnych i porady dotyczące planowania zajęć.


Szlifuj swój francuski

Francuski.ang.pl — strona do samodzielnej nauki gramatyki francuskiej została stworzona jako kompaktowy projekt dla początkujących, bez pretensji do zaawansowanego interfejsu i bez odniesień do konkretnych sposobów nauki języka. Jednak to prosta nawigacja i łatwa prezentacja materiałów edukacyjnych stały się cechą charakterystyczną serwisu. Główny nacisk kładziony jest na lekcje gramatyki we wszystkich obszarach językowych, a także ćwiczenia sprawdzające wiedzę, których wyniki pokażą uczącym się, gdzie trzeba być bardziej uważnym i starannym. Do komunikacji służy forum.


Nauka słów i zwrotów

Nauka francuskiego słownictwa — eksperci lingwiści muszą jeszcze potwierdzić skuteczność niekonwencjonalnej opcji nauki języka. Jednak ponad 200 000 wyświetleń filmu sugeruje, że nauka podczas snu wzbudza co najmniej zainteresowanie użytkowników. W trzygodzinnym wideo, które zaleca się odtwarzać przed pójściem spać w nocy, pojawiają się zwroty i słowa wypowiadane przez niewidzialnych mówców w języku polskim i francuskim na tle rozgwieżdżonego nieba.


Speak Languages

Speaklanguages.com — platforma dla tych, którzy potrzebują Français na krótkie wycieczki zagraniczne i do komunikowania się w typowych codziennych tematach. Rozdział poświęcony typowym wyrażeniom zawiera listy słów używanych w restauracjach, hotelach, bankach i na lotniskach. Kliknięcie interesującego elementu powoduje włączenie słownika. Dostępne są tematyczne listy francuskich słów, również wspierane przez pliki audio, oraz sekcja umożliwiająca znalezienie wirtualnych rozmówców.


Lingualeo

Lingualeo.com - poziomy objęte serwisem online zaczynają się od podstawowego A1 i sięgają "ponadprzeciętnego", odpowiadającego B2. Pełny pakiet jest zawarty w subskrypcji premium i wymaga opłaty, ale większość użytkowników korzysta z darmowych narzędzi, które wystarczają na 10-15 minut codziennych ćwiczeń na stronie. Tematy lekcji są określane przez uczącego się, a zadania, niezależnie od wektora tematycznego, oferowane są w wariancie od prostego do bardziej złożonego. Można uczyć się języka poprzez improwizowane codzienne sytuacje lub wybierając tematy związane z podróżami, historią, kulturą, zdrowiem lub hobby. Dostępne są ćwiczenia wzmacniające i automatyczne śledzenie postępów. Treści pomocnicze są przedstawione w formie nagrań audio, tekstów i klipów wideo.


Duolingo

Duolingo.com — zabawowy format nauki języków obcych to idea towarzysząca platformie rozrywkowo-edukacyjnej Duolingo. Wybierając kurs "French", musisz zdecydować, w jaki typ gry chcesz zagrać. Jeśli wybierzesz "Choose a word", możesz ćwiczyć wybieranie odpowiedniego wyrażenia spośród słów, które są wyświetlane losowo na ekranie. W tym przypadku, dozwolone kierować się własną wiedzą lub korzystać z podpowiedzi. W zakładce "Listen and Memorize" można znaleźć słowa zapowiedziane przez native speakerów i zilustrowane odpowiednimi obrazkami. Klikając na sekcję "Lessons", uczeń uzyskuje dostęp do mini-treningów z nowymi wyrazami z głoskami. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie w darmowej aplikacji. Interfejs serwisu jest w języku angielskim. Kurs nadaje się dla dzieci i dorosłych.


Les Verbes

Les-verbes.com — wąsko ukierunkowany, ale wyraźnie przydatny francuskojęzyczny serwis, który odpowiada na większość pytań związanych z koniugacją czasowników. Wspomnianą część mowy wpisuje się w pole po prawej stronie, a następnie na monitorze pojawiają się nie tylko wszystkie jej odmiany, lecz także synonimy. Kurs online przeznaczony jest dla osób, które opanowały już poziom podstawowy i są gotowe zagłębić się w niuanse.


Mówimy po francusku

Mowimypofrancusku.pl — serwis oferuje darmową naukę języka francuskiego poprzez poznawanie nowych słówek, oglądanie filmów i zanurzanie się we francuskiej kulturze. Metodologia przeznaczona jest dla internautów, którzy na początku priorytetowo traktują rozbudowane słownictwo i praktykowanie rozumienia ze słuchu le français. Materiały wykorzystywane do nauki naprawdę pasują do nie-nudnych: są fiszki z obrazkami i nagraniem audio, filmiki, dialogi, komiksy, notatki o ciekawych miejscach i wydarzeniach kulturalnych, artykuły o podstawach gramatyki.


W pełni opanować codzienną mowę można tylko komunikując się z native speakerami, zauważając subtelności, skróty, slang i kombinacje słów, których nie można przetłumaczyć słowo w słowo. Jeśli praktyka na żywo nie jest możliwa, pomocna może być współczesna literatura, filmy, seriale telewizyjne, nagrania wideo blogerów, które ułatwiają ćwiczenie rozumienia ze słuchu i uchwycenie znaczenia w naturalnej płynności native speakera.


Zobacz także: Darmowe aplikacje do nauki francuskiego


1 798