15 najlepszych darmowych aplikacji do nauki francuskiego

Dziś znajomość języka obcego jest niezbędna. Podczas gdy większość ludzi zaczyna naukę angielskiego w szkole lub nawet wcześniej, nauka drugiego języka obcego wymaga czasu. Ale dodatkowy język to przydatne i skuteczne narzędzie w arsenale współczesnego człowieka. I francuski nie jest wyjątkiem: setki milionów ludzi przyjmuje go jako swój podstawowy, drugi lub trzeci język. W sumie społeczności francuskie istnieją w około 56 krajach.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do nauki języka francuskiego na telefonach, smartfonach i tabletach na systemach Android i iOS.


Mondly

Aplikacja o atrakcyjnym wyglądzie cieszy się popularnością wśród użytkowników ze względu na swoją akademicką strukturę. Lekcja składa się z wielu elementów, ale najpierw zaczyna się od dialogu, wokół którego zbudowana jest reszta materiału. Co ciekawe, podczas lekcji dwóch native speakerów może mówić po francusku i angielsku, więc uczysz się dwóch języków jednocześnie. Po zajęciach można przejść do działu ze słownictwem lub wykonać zadanie pisemne na dany temat. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Istnieje możliwość zadawania pytań w dziale dyskusyjnym. W TOP-100 darmowych aplikacji w Apple Store w kategorii "Edukacja". Ponad dziesięć milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (739 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


FunEasyLearn

Przydatna aplikacja do nauki francuskiego, która działa bez połączenia z internetem. Posiada dziesięć poziomów trudności, dzięki czemu dzieci mogą uczyć się na poziomie podstawowym, a rodzice mogą doskonalić znajomość języka obcego. Aplikacja FunEasyLearn zawiera ponad 11 000 fiszek francuskich (6 000 słów i 5 000 zwrotów) z ilustracjami, transkrypcją i podkładem głosowym. Słownictwo obejmuje 300 tematów i podtematów. Do ćwiczeń przygotowano siedem fajnych gier, dzięki którym nauka staje się intelektualnie stymulującą zabawą. Ponad milion pobrań. Ocena w Google Play - 4,5 (37,8 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Busuu

Serwis łączy miliony ludzi (ponad 120 milionów użytkowników), którzy chcą się uczyć poprzez interakcję z native speakerami i innymi uczącymi się. Umożliwia naukę we własnym tempie, w dogodnym dla siebie czasie. Każda lekcja na stronie jest skonstruowana według sprawdzonych standardów nauczania: zawiera dialogi, ćwiczenia na naukę nowych słów, mówienie, słuchanie i pisanie  po francusku. W kursie pojawia się wiele tematów związanych ze słownictwem, dodatkowo kładzie się nacisk na zasady gramatyczne. Busuu posiada sekcję "ulubione", tryb powtórek oraz wbudowaną wyszukiwarkę. Istnieje system testów pozwalający na identyfikację braków w wiedzy. Wśród 15 najlepszych darmowych aplikacji w App Store znajdujących się w gatunku "Edukacja". Ponad 120 milionów użytkowników. Ocena w Google Play - 4,5 (517 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Francuski od zera

Nauka języka francuskiego opiera się na lekcjach wizualnych. Program jest optymalny w zdobywaniu podstawowego poziomu wiedzy. Zajęcia podzielone są na trzy etapy. Pierwszy z nich uczy poprzez materiał ilustracyjny, rozszyfrowując znaczenie słowa i zapoznając z jego zapisem. Drugi etap sprawdza poziom wiedzy, przechodząc krok po kroku od jednego słowa do następnego podając prawidłową odpowiedź. Błędy spowodują powrót użytkownika do poprzedniego słowa. Trzeci poziom przesiewa przestudiowany materiał i umieszcza go w osobnym folderze, umożliwiając dalsze zdobywanie wiedzy. Сałkowicie darmowy serwis. Ponad 500 tysięcy ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,7 (3,84 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


LinDuo

Darmowa aplikacja stworzona przez ekspertów przydaje się uczącym się, którzy chcą lepiej zrozumieć język francuski, a także chcą poprawić swoją gramatykę. Kurs zawiera mnóstwo ćwiczeń gramatycznych, gier językowych i nagrań audio. Do wyboru ma wiele opcji: słuchanie, tworzenie zdań, wpisywanie odpowiednich słów i inne. Serwis wyposażony jest w ortograficzny trenażer, przypominający grę dla dzieci. Można nauczyć się 2375 słów (z ilustracją i wymową od native speakerów), które są dostępne w 180 lekcjach tematycznych. Działa również w trybie offline. Ponad 500 tysięcy ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,8 (21,1 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Rosetta Stone

Metodyka Rosetta Stone opiera się na jednej zasadzie - cała nauka odbywa się wyłącznie w języku francuskim. Wydawałoby się, że nauka języka obcego w ten sposób będzie niemożliwa, ale w praktyce wielu poliglotów, w tym 16-języczny ekspert Kato Lomb, uczyło się i uczy języka w ten sposób - całkowicie zanurzając się w środowisku językowym. Ćwiczenia podzielone są na tematy: praca, rodzina, wakacje, biznes itp. Odgrywane są scenariusze, które każdy z nas spotyka w życiu. Lekcje są krótkie: 5-10 minut dziennie. Dzieci, młodzież i dorośli mogą wybierać spośród ćwiczeń o różnym poziomie trudności. Działa również bez połączenia z internetem. Ponad 10 milionów ściągnięć. Wysoka średnia ocena w Google Play - 4,8 (351 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Ucz się francuskiego

Darmowy kurs francuskiego dla początkujących w formacie zabawowym. Program wykorzystuje technikę zapamiętywania na podstawie fiszek, a każde słowo lub wyrażenie jest wypowiadane przez native speakerów. Jest to przydatny program, jeśli posiadasz już pewien zasób wiedzy, ale chciałbyś poprawić swoje słownictwo i wymowę. Co wygodne, apka ma opcję spowolnienia tempa ścieżki dźwiękowej, a także flashcards do zapamiętywania poszczególnych słów. Odpowiednia dla dorosłych i dzieci. Można uczyć się bez dostępu do internetu. Ponad milion pobrań. Ocena użytkowników w Google Play to 4,4 (33,6 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Drops

Kolorowa, interaktywna apka oparta na technikach rozrywkowych i zabawowych. Uniwersalnie nadaje się dla wszystkich grup wiekowych i poziomów zaawansowania językowego. Zapewnia szybkie zapamiętywanie wyrazów na podstawie powtórzeń, słuchania, pisania i ortografii. Lekcje po 5 minut dziennie z wykorzystaniem fiszek (flashcards). Fiszki z ilustracjami tworzą w mózgu obraz docelowego słowa i ułatwiają jego zapamiętanie. Bezpłatnie dostępnych jest ponad 1700 słówek, podzielonych na 99 tematów. Można zacząć od dowolnego z nich. Zajęcia skierowane są zarówno do dzieci, jak i dorosłych na wszystkich poziomach zaawansowania. Interfejs jest przyjazny dla użytkownika. Pozwala ona na rywalizację z innymi użytkownikami w formacie gry zdalnej. Drops posiada wbudowane statystyki, które pozwalają na monitorowanie przebiegu nauki. Działa w trybie offline – można uczyć się w dowolnym momencie. W czołowej setce darmowych aplikacji edukacyjnych w Apple Store. Ponad 500 000 pobrań. Ocena w Google Play - 4,8 (31 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Duolingo

Darmowa aplikacja numer jeden w kategorii Edukacja (w App Store i Google Play). A wszystko dzięki inteligentnej synergii nauki i rozrywki. Wystarczy 20 minut dziennie na 3-4 lekcje i w ciągu trzech miesięcy będziesz miał 1500 fraz w swoim słownictwie. W wersji do nauki języka francuskiego znajduje się 60 jednostek lekcyjnych. Obejmują one przymiotniki, słowa pytające, czasy, terminy techniczne i rzeczowniki abstrakcyjne. Całe słownictwo i gramatyka są podzielone na bloki: bardzo łatwo wybrać to, czego trzeba się nauczyć. Jedynym minusem jest to, że interfejs jest w języku angielskim. Jednak do zrozumienia materiału wystarczy znajomość angielskiego na poziomie podstawowym. A tak naprawdę możesz uczyć się dwóch języków jednocześnie: angielskiego i francuskiego. Serwis ma ponad 150 mln użytkowników. Średnia ocena w Google Play - 4,2 (14,1 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Memrise

Apka aktywnie walczy z nudną nauką, dlatego wszystkie zadania są bardzo zabawne i kreatywne. I nie są one zaprojektowane przez profesjonalistów, ale przez członków społeczności Memrise. Oznacza to, że obrazki i sytuacje zostały przetestowane przez inne osoby uczące się języka francuskiego. Ta metoda jest bardzo skuteczna i wcale nie nudna. Obecnie istnieje kilka poziomów trudności dla użytkowników, od początkujących do zaawansowanych. Wszystkie tematy z przybliżeniem podzielone są na 15 grup: czasowniki, kolory, słowa opisujące emocje i tak dalej. Znajduje się w Top-50 w App Store w kategorii Edukacja. Ponad dziesięć milionów instalacji. Średnia ocena użytkowników w Google Play - 4,8 (1,4 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Ling

Ucz się francuskiego z prostymi mini-grami i interaktywnymi lekcjami. Kurs oparty jest na fiszkach, zabawnych grach, quizach, łamigłówkach i ćwiczeniach. Pomoże poprawić słownictwo i wymowę. W tym celu serwis posiada funkcje konwersacji z native speakerami oraz dialogi audio. Wygodne i praktyczne. Co do słownictwa, aplikacja podrzuca codziennie nowe słowa, a żebyś ich nie zapomniał, wieczorem śledzi na bieżąco postępy, proponując sprawdzenie wiedzy. Nauka przebiega od prostego do złożonego. Ponad 50 tys. ściągnięć. Ocena użytkowników w Google Play to 4,6 (1,55 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


ReWord

Oprogramowanie opiera się na efektywnej nauce słownictwa poprzez fiszki (flashcards). Zawiera gotową bazę słowników z kolorowymi obrazkami i pozwala komponować osobiste zestawy kart, wybierając wymagane kategorie materiału dydaktycznego. Program wyposażony jest w funkcję powtórek, która wraz z nową wiedzą proponuje terminy z przeszłości, oceniając proces nauki i korygując braki. ReWord przeznaczony jest dla osób początkujących, dzięki czemu można nauczyć się francuskiego od podstaw. Zaleca się korzystanie z serwisu kilka razy dziennie. Ponad 100 tysięcy pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (1,65 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


MosaLingua

MosaLingua łączy interaktywną naukę francuskiego ze słownikiem audio. Istnieje 14 kategorii i 100 podkategorii. Każda kategoria i podkategoria posiada dialogi i pliki audio. Słownik audio przy okazji to ponad 3000 fraz. Wybierając MosaLingua, wykorzystasz do nauki języka francuskiego technikę powtórek interwałowych. Oznacza to, że oprogramowanie będzie przypominać o słowach, których się nauczyłeś, abyś ich nie zapomniał. MosaLingua zawiera 37 dialogów w języku francuskim prowadzonych przez native speakerów. Ponad 10 mln użytkowników. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (10,7 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Learn French with Le Monde

Atrakcyjność aplikacji polega na nauce języka francuskiego poprzez zabawne, emocjonalne i pouczające teksty, dialogi, piosenki i filmy. Treści są opracowywane przez dziennikarzy Le Monde, więc na pewno usłyszysz autentyczny francuski: klipy, programy telewizyjne, reklamy, zwiastuny filmowe. Apka zawiera wyselekcjonowane treści w nowoczesnym języku, zgodne z dzisiejszą kulturą i humorem. Ponad 500 tys. ściągnięć. Ocena użytkowników w Google Play to 4,5 (6,23 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Le Conjugueur

Program pomagający w nauce koniugacji czasowników francuskich. Istnieje ponad 9000 różnych czasowników, więc możesz być pewien, że poradzisz sobie nawet z tymi najtrudniejszymi. Działa w trybie offline. Ponad pięć milionów instalacji. Ocena w Google Play - 4,6 (38,9 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


4 874