Lekcje francuskiego dla początkujących
Powstanie języka francuskiego (la français) datuje się na wczesne średniowiecze, kiedy to krzyżówka popularnej łaciny i języka galijskiego dała początek najbardziej wyrafinowanemu i melodyjnemu językowi w Europie.
Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje wideo dla początkujących, aby nauczyć się francuskiego w domu od podstaw.
Alfabet
W XII-XIII wieku język francuski był drugim co do znaczenia po łacinie, stając się coraz bardziej powszechnym wśród biznesmenów, kupców i marynarzy. Od XVII do XIX wieku francuski zyskał status elitarny - był używany przez całą europejską szlachtę. Obecnie pozostaje jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie.
Dni tygodnia
W języku francuskim nazwy dni tygodnia brzmią szczególnie interesująco. Lundi, mardi, mercredi, jeudi, vendredi, samedi, dimanche. Warto zauważyć, że wymowa różni się nieco od tego, jak można przeczytać te nazwy.
Kto, co, gdzie
Standardowe pytania, pisane właściwie qui, quoi, où, to najprostsze słowa służące do komponowania podstawowych wyrażeń.
Parler
Czasownik Parler oznacza "mówić" i należy go odmieniać w zależności od sytuacji. Z reguły powinien być łączony z zaimkami.
Rodzajniki
Niektóre słowa mogą być trudne do zrozumienia ze słuchu. Znacznie łatwiej jest rozpoznać liczbę pojedynczą lub mnogą, jeśli mówca używa przedimka przed rzeczownikami.
Pożyczone słowa
Niektóre zwroty zostały zapożyczone z innych języków. Często z łaciny, ale nie jest to absolutna norma. Prawie każdy język je posiada i często ich wymowa i znaczenie pozostają takie same, co może ułatwić ich naukę.
Końcówki rzeczowników
W języku francuskim występuje tylko rodzaj męski i żeński. Rozróżnienie ich jest łatwiejsze, jeśli uważnie zapoznasz się z wieloma słowami, ale możesz także zapamiętać charakterystyczne końcówki, aby uzyskać dodatkowy punkt odniesienia.
Rzeczowniki z dwoma rodzajami
Taka sytuacja może się zdarzyć, a jeśli trochę źle wymówisz słowo, jego znaczenie znacznie się zmieni. Warto zapamiętać najczęściej używane słowa.
Zrozumieć i poznać
Czasowniki apprendre i comprendre są świetnymi opcjami do nauki podstawowej gramatyki.
Grupy czasowników
Istnieją trzy grupy czasowników w języku francuskim, a każda grupa ma całe zestawy słów. Ich rozróżnienie zależy od zasad koniugacji. Istnieje kilka wyjątków, ale poza tym końcówki są zawsze takie same.
Zaimki przymiotnikowe
Przydatne części mowy. Najbardziej użyteczne z nich to Mon, Ma, Ton, Ta, Son, Sa. Po ich poznaniu możemy łatwo powiedzieć, jakie przedmioty przynależą do konkretnych obiektów.
Koniugacja z czasownikiem Avoir
Avoir jest najczęściej występującym czasownikiem w większości języków, najczęściej wyraża przynależność.
Kolory i ubrania
Fiolet, Brun, Vert, Noir są najbardziej popularne, dość łatwe do wymówienia i szybkie do zapamiętania, ponieważ mają krótkie nazwy.
Zwierzęta
Codziennie spotykamy się z nazwami zwierząt, zwłaszcza gdy rozmawiamy z dziećmi.
Warzywa i owoce
Un lègume i un fruit, co po francusku oznacza odpowiednio warzywo i owoc. Aby kupić najświeższe produkty na lokalnym targu we francuskim uzdrowisku, znajomość nazw produktów będzie bardzo przydatna.
Pogoda
Liczby od 0 do 10
Cóż za piękne liczby w języku francuskim. Oprócz standardowego zéro, wszystkie inne cyfry brzmią wyjątkowo. Na przykład un, deux, trois, quatre, cinq i tak dalej. Warto zaznaczyć, że wymowa różni się od pisowni.
Liczby do 100
Dla pełnego komfortu lepiej jest opanować liczenie do stu na raz.
Używanie zegara
24-godzinny format czasu najczęściej używany we Francji. Quelle heure est-il musimy zapytać, jeśli interesuje nas aktualny czas. Oprócz tego istnieje wiele innych interesujących rozwiązań.
100 zwrotów
W mowie każdego człowieka dominuje pewna lista wyrażeń. Najpopularniejsze z nich to powitania i pożegnania, takie jak "salut" czy "au revoir". Nauczywszy się kilkudziesięciu takich zwrotów, można już prowadzić prostą rozmowę.
Nauka podczas snu
Z dużym zasobem słownictwa o wiele łatwiej jest rozmawiać na różne tematy.
Przysłowia
Qui n'avance pas, recule — kto stoi w miejscu, ten się cofa. Niektórzy lingwiści uważają, że jedynym sposobem na poznanie interesującej nas kultury jest zapoznanie się z narodowymi przysłowiami.
Francuski jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków, oficjalnym w Kanadzie, Francji, Belgii i popularnym jako język dodatkowy w kilku innych krajach. Każdy z nich przyczynił się do rozwoju nieliteralnego wariantu, wprowadzając charakterystyczne cechy powstałe w wyniku wpływu rdzennych dialektów, cech historycznych i terytorialnych danego obszaru. Aby jednak porozumiewać się w różnych częściach świata, warto mieć podstawowe umiejętności w języku francuskim - będzie on zrozumiały zarówno dla Dominikańczyków, jak i Belgów.
Zobacz także: