Darmowe kursy włoskiego online

Włoski był skazany na status najbardziej melodyjnego języka z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na swoje cechy fonetyczne i morfemiczne - otwarte sylaby i zakończenia samogłosek - ma melodyjne, bogate brzmienie. Po drugie, większość terminów muzycznych, od "piano" po "solfeggio", wywodzi się z Włoch, które dały światu Belliniego, Rossiniego i Vivaldiego. Ponadto Italiano to język mimiki i gestów, który często staje się intuicyjny w pierwszych chwilach rozmowy z lokalnymi mieszkańcami.

Nauka włoskiego od podstaw jest znacznie łatwiejsza dzięki temu, że brzmienie słów w większości przypadków odpowiada ich pisowni, a wymagania dotyczące akcentu i specyficznych dźwięków, wydają się bardziej niż demokratyczne.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki włoskiego w domu.


Book2

Goethe-verlag.com — darmowy kurs włoskiego Book2. Kurs zawiera 100 darmowych lekcji audio nagranych przez native speakerów, ułożonych tematycznie. Pierwsze lekcje skupiają się na podstawowych strukturach językowych, a pozostałe - na aspektach gramatycznych. Autorzy metody nie są zwolennikami długich lekcji akademickich, dlatego zdecydowali się na kompaktową prezentację opartą na rzeczywistych sytuacjach. Użytkownicy stają się wyimaginowanymi uczestnikami dialogów w sklepach, ośrodkach zdrowia, restauracjach, hotelach i środkach transportu. Oprócz rozmówek, na stronie głównej można wybrać z rozwijanej listy inne opcje kursów audio: pracować z ilustrowanym słownikiem lektorskim, pobrać dwujęzyczny zestaw lekcji (z tłumaczeniem z polskiego na włoski i odwrotną wariacją) lub program do nauki Italiano z polskojęzycznym menu.


Lingohut

Lingohut.com — darmowe lekcje do samodzielnej nauki języka włoskiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Lista darmowych lekcji jest regularnie aktualizowana. Kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów.


Mondly

Mondly.com — narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze. Na stronie głównej strony internetowej, w specjalnych okienkach, należy wybrać dwa języki - swój rodzimy i język, którego chcemy się uczyć - oraz podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany specjalny kod. Ten ostatni jest potrzebny do rozpoczęcia nauki w serwisie. Grając z oferowanym programem można szybko opanować język szwedzki na poziomie podstawowym. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ponad 100 milionów użytkowników.


Forvo

Forvo.com — interaktywne rozmówki ze słówkami z różnych grup tematycznych. Zapewnia tłumaczenie tekstowe słowa lub zwrotu z języka polskiego na włoski oraz głosowe przedstawienie wyniku. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co gwarantuje poprawną wymowę tłumaczonych informacji. W części początkowej znajdują się grupy słówek z kategorii Kolor i liczby, Pozdrowienia i przeprosiny, Ciało człowieka, Pojazdy itp. Znajduje się tu wybór zwrotów przydatnych podczas podróży po Włoszech: przy okazji poznawania ludzi, przemieszczania się w nieznanym otoczeniu, wizyty u lekarza, wyjścia do banku i na zakupy.


Lekcje dla początkujących

Lekcje włoskiego — wybór darmowych wideo z różnych działów językowych. Na playliście kursu znajduje się 20 lekcji włoskiego, z których można dowiedzieć się m.in. o alfabecie, zaimkach, czasownikach, zdaniach przymiotnikowych i pytających. W dzisiejszym świecie "lingua italiana" zajmuje zdecydowane miejsce na szczycie językowej hierarchii. Nie bez powodu - to emocjonalny, melodyjny i romantyczny język, który naprawdę wart włożenia wysiłku.


Loecsen

Loecsen.com — darmowy kurs języka włoskiego dla początkujących. Można z niego korzystać bezpośrednio online na komputerze lub na urządzeniach mobilnych. Postępowanie zgodnie z metodyką pozwala szybko oswoić się z językiem, nauczyć się poprawnej wymowy oraz poznać najczęściej spotykane na co dzień zwroty i wyrażenia, które mogą być przydatne podczas podróży po kraju. Zapadające w pamięć ilustracje i ćwiczenia z szybkimi quizami pomagają w przyswajaniu nowych informacji. Istnieje możliwość ściągnięcia plików mp3 i pdf na swój komputer za niewielką opłatą.


LanguageGuide

Languageguide.org — ilustrowany słownik audio ma na celu poszerzenie słownictwa użytkownika w kilkunastu różnych obszarach tematycznych. W dziale "Writing" szczegółowo przestudiowano litery włoskiego alfabetu, w dziale "Body" zamieszczono nazwy ludzkich organów i terminy medyczne, w dziale "Animals" podzielono przedstawicieli fauny według terytorium zamieszkania. Z kolei najbardziej zasobnym działem jest "Miscellaneous" z wyborem słów dotyczących historii, hobby, religii, zakupów, prawa itp. Słownik elektroniczny jest łatwy w obsłudze. Po kliknięciu na jakiś temat widzimy na monitorze jego wpisy. Po najechaniu na nie kursorem pojawia się ich pisownia i automatycznie włącza się funkcja tłumaczenia głosowego.


Digital Dialects

Digitaldialects.com — portal z interaktywnymi grami, który oferuje również naukę w nienudzący sposób. Głównymi odbiorcami projektu, według twórców strony, są uczniowie i studenci. Zadania do wykonania na Digital Dialects są zróżnicowane tematycznie. Przykładowe ćwiczenia to liczenie od zera do setki, kolory i odcienie, produkty, zwierzęta i dni tygodnia. Są quizy ortograficzne, proste krzyżówki, potoczne zwroty i testy doskonalące słuchanie i wymowę. Znajdują się tu również darmowe fiszki do nauki włoskiego (flashcards). Odpowiedni dla dzieci i dorosłych.


Podstawy włoskiego

Podstawywloskiego.pl — bezpłatny kurs włoskiego w języku polskim dla początkujących. Serwis zawiera sekcje dotyczące podstaw (7 lekcji), gramatyki (4 lekcje) oraz słownictwa (47 słowników na popularne tematy) języka italiano. Funkcjonalność jest prosta i kompaktowa. Odpowiednie dla zapoznania się z bazowymi zasadami od zera. Na stronie znajduje się też blog z przydatnymi artykułami.


Nauka przez sen

Nauka włoskiego słownictwa — eksperci lingwiści muszą jeszcze potwierdzić skuteczność niekonwencjonalnej opcji nauki języka. Jednak ponad 200 000 wyświetleń filmu sugeruje, że nauka podczas snu wzbudza co najmniej zainteresowanie użytkowników. W trzygodzinnym wideo, które zaleca się odtwarzać przed pójściem spać w nocy, pojawiają się zwroty i słowa wypowiadane przez niewidzialnych mówców w języku polskim i włoskim na tle rozgwieżdżonego nieba.


Duolingo

Duolingo.com — zabawowy format nauki języków obcych to idea towarzysząca platformie rozrywkowo-edukacyjnej Duolingo. Wybierając kurs "Italian", musisz zdecydować, w jaki typ gry chcesz zagrać. Jeśli wybierzesz "Choose a word", możesz ćwiczyć wybieranie odpowiedniego wyrażenia spośród słów, które są wyświetlane losowo na ekranie. W tym przypadku, dozwolone kierować się własną wiedzą lub korzystać z podpowiedzi. W sekcji "Listen and Memorize" można znaleźć słowa zapowiedziane przez native speakerów i zilustrowane odpowiednimi obrazkami. Klikając na sekcję "Lessons", uczeń uzyskuje dostęp do mini-treningów z nowymi wyrazami z głoskami. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie w darmowej aplikacji. Interfejs serwisu jest w języku angielskim. Kurs nadaje się dla dzieci i dorosłych.


Online Italian Club

Onlineitalianclub.com — wirtualny klub miłośników italiano proponuje różne opcje nauki dla poziomów języka włoskiego w zakresie A1-B2. Dla osób początkujących istotne są najłatwiejsze w nauce darmowe artykuły dotyczące słownictwa oraz sekcja z dialogami i gramatyką z dołączonymi nagraniami audio i tekstami. Są tu testy gramatyczne i ortograficzne, których wyniki pozwolą uczącemu się zorientować się, gdzie trzeba być bardziej uważnym i starannym. Osobny podrozdział zawiera treści dla tych, którzy chcą poprawić swoje umiejętności mówienia. Jest tu mini-trener do opanowania gramatyki, dział wiadomości, wskazówki dotyczące wyboru stron edukacyjnych oraz porady dotyczące konstruowania planu lekcji.


Internet Polyglot

Internetpolyglot.com — darmowy serwis do nauki języka włoskiego w formie rozrywki. Aby przetłumaczyć słowa, co jest zasadą, na której opiera się funkcjonalność serwisu, można wybrać różne pary językowe - zarówno "polsko-włoskie", jak i "włosko-polskie". Można uczyć się poprzez grę w Drukarki, Zgadywanki i Dopasowywanie. Jest słownik, gdzie jednostki językowe są pogrupowane w grupy tematyczne. Po zalogowaniu się użytkownik może śledzić swoje postępy.


Nemo

Nemoapps.com — darmowe aplikacje i strona internetowa zapewnią ekspresowe przygotowanie do podróży do Włoch. Rozmówki online na stronie zawierają sto najbardziej aktualnych wyrażeń. Wymawiane są one przez profesjonalnych speakerów. Po prawej stronie od graficznego przedstawienia ścieżki dźwiękowej znajdują się pisemne zapisy odpowiednich zwrotów w języku włoskim i angielskim. Można uczyć się ich w dowolnej kolejności, najważniejsze jest, aby słuchać i powtarzać je kilka razy. Dodatkowe opcje "Studio nagrań" i "Wieczorne powtórki" pomagają pozbyć się akcentu i utrwalić materiał. Aplikacje mobilne Nemo można bezpłatnie pobrać na swoje gadżety poprzez link na stronie głównej.


Lingq

Lingq.com — lekcje włoskiego oparte na metodzie Steve'a Kaufmanna. Jest to system pozwalający na szybszą naukę nowego materiału poprzez zanurzenie w środowisku językowym. Serwis zawiera dużą listę lekcji, podcastów i audiobooków. Można uczyć się na urządzeniach z dowolną platformą. Istnieje możliwość śledzenia swoich postępów w nauce. Początek kursu jest bezpłatny.


Italiano per Stranieri

Italianoperanstranieri.loescher.it — strona internetowa ma interfejs w języku włoskim, ale nie powinno to krępować polskojęzycznych odwiedzających, którzy opanowali przynajmniej podstawowy poziom języka. Materiały umieszczone w rubrykach tego projektu internetowego są przeznaczone właśnie dla obcokrajowców. Oprócz ogłoszeń, webinariów i zdalnych szkoleń, znajdują się tu katalogi najlepszych zdigitalizowanych podręczników, linki do efektywnych kursów online oraz wybór portali tematycznych, które są regularnie uzupełniane o pliki wideo i audio oraz artykuły. Projekt wspiera jedno z najbardziej szanowanych wydawnictw w kraju, Loescher Editore z Turynu, zajmujące się produkcją podręczników i książek.


Przydatne media

Repubblica.it — gazeta internetowa wydawana przez rzymskiego wydawcę. Tutaj można dowiedzieć się o najnowszych lokalnych wiadomościach i jednocześnie poćwiczyć język. Użytkownicy mogą znaleźć wiadomości polityczne, ekonomiczne, sportowe, technologiczne i dotyczące celebrytów, a także dział poświęcony samochodom.

Rai.it — strona internetowa włoskiego publicznego kanału telewizyjnego Rai (w rzeczywistości kilka kanałów i radio). Można tu znaleźć artykuły, wiadomości z Włoch i całego świata, wiadomości sportowe i telewizyjne, a także posłuchać lokalnego radia. Aktualne wiadomości dostępne są w formatach wideo, audio oraz tekstowych.

Radio.pl — włoskie stacje radiowe dla wszystkich gustów: ponad 1450 stacji radiowych do wyboru. Przydatny i darmowy serwis pozwalający zanurzyć się w aktualnej, lokalnej wersji języka.


Silnym argumentem przemawiającym za nauką italiano jest to, że większość Włochów nie uczy się angielskiego, więc jeśli potrzebujesz nawiązać kreatywne, biznesowe lub osobiste więzi we Włoszech, nauka lokalnego języka jest ważnym krokiem w osiągnięciu celu. Jest to również bardzo harmonijny i melodyjny język, ładujący cię pozytywnością i radością życia.


3 485