Lekcje amigurumi dla początkujących

Sztuka amigurumi pochodzi z Japonii. Chociaż tworzenie szydełkowych bohaterów było praktykowane w wielu krajach, to właśnie japońska technika stała się powszechna, a jej nazwa została wprowadzona do innych języków. Praca najczęściej wykonywana jest na haku (są warianty na szprychach), wzór charakteryzuje się dużą gęstością, rozmiar zależy od grubości nici. Każdy może nauczyć się tworzyć zabawne pluszaki - wystarczy opanować początkowe techniki szydełkowania i sprowadzić je do poziomu automatyzmu.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje amigurumi do samodzielniej nauki w domu.


Magiczne kółko

Podstawą każdego amigurumi jest magiczne (dokręcane) kółko. Zazwyczaj początkujący osoby mają z tym problem, ale jeżeli zobaczymy przykład pokazany przez specjalistów, wtedy wątpliwości znikną. Na ekranie wyraźnie widać subtelności pracy, a szczegółowe komentarze i powtórzenia szczególnie trudnych momentów pozwolą opanować technikę nawet tym, którzy po raz pierwszy wzięli do ręki włóczkę.


Zwiększenie liczby oczek

W miarę pracy mamy potrzebę zmiany ilości pętli wykonywanych jednorazowo, bo tylko w ten sposób możemy zmienić strukturę i nie stracić tempa. Z kolei struktura odgrywa ważną rolę dla projektowania, ponieważ tworzy wygląd wyrobu i zapewnia trwałość kawałków. Warto też mieć na uwadze wielkość haków, bo im są większe, tym trudniej pracuje się z małymi elementami.


Zmniejszanie liczby oczek

Odwrotny proces przeznaczony dla zmiany struktury. Tutaj nie mamy nic skomplikowanego i potrzebujemy w już zwykłej kolejności zmniejszyć liczbę zaczepianych pętli, żeby otrzymać cienki splot. 


Dodanie drugiej nici

Trudno w takiej sprawie obejść się bez różnych kolorów, bo są w stanie zrobić ciało przedmiotu różnorodnym, unikalnym, i interesującym. Zrobić dodanie przędzy możemy w dowolnym momencie używają jedynie potrzebny materiał. Wystarczy przeciągnąć nitkę do wcześniej zrobionej pętli i to wszystko. Kolejno mamy tylko robić dodatkowe oczka zgodnie z planem.


Ukrywanie przejść

Każdy, kto pracuje z włóczką wie, że prędzej czy później trzeba zrobić przejście z nici, a to zwykle jest zauważalne i stanowi problem, bo pogarsza wygląd wyrobu.


Obcinanie nici

Po zakończeniu pracy taki proces jest konieczny, ponieważ materiał nie wykorzystany w całości zostaje w jednym, a czasem w dwóch kawałkach, które wyjdą z formy i zepsują wygląd. Do wykonania projektu potrzebne będą nożyczki i igła. Musimy wziąć końcówkę i wsunąć ją przez korpus zabawki w taki sposób, by jak najlepiej wciągnąć dodatkowe elementy do środka, a następnie odciąć ją za pomocą odpowiedniego sprzętu.


Pszczółka

Autorka dzieli się instrukcją krok po kroku, według której zarówno początkujący, jak i doświadczeni rzemieślnicy mogą wykonać pszczołę.


Wieloryb

Wykonanie przechodzi za pomocą haku małego rozmiaru. Przepuszczanie nici robimy z użyciem dwóch pętli jednocześnie. Taki sposób gwarantuje dobrą strukturę. Co do rozmiaru to tutaj wszystko zależy od preferencji osoby, ale zwykle elementy nie muszą być większy niż kilkadziesiąt centymetrów.


Rybka

Do wykonania amigurumi można wykorzystać guziki, koraliki, paciorki, starą biżuterię, skrawki tkanin i satynowe taśmy.


Króliczek

Wideo tutorial na szydełku ilustruje klasyczną technikę amigurumi. Dwie godziny lekcji wystarczą, aby opanować tę technikę.


Sowa

Nietrudna instrukcja wykonania zabawnej sowy dla tych, którzy opanowali podstawy i chcą spróbować swoich sił w szydełkowaniu prostych wzorów. Autor, aby zaoszczędzić czas, wyjaśnia kolejność oczywistych czynności na gotowych częściach i demonstruje niektóre punkty. Dla osób zaznajomionych z zasadami jest to łatwe do powtórzenia. W efekcie powstaje zabawna sowa.


Pióro

Hak powinien wynosić około 2 milimetrów. Takie rozwiązanie sprawia, że otrzymujemy ścisłą strukturę.


Ośmiornica

Zabawki tego typu są nieco trudniejsze do wykonania, ponieważ składają się z dwóch części, ale symetria i proporcjonalność nie są w tym przypadku zbyt ważne, więc lepiej skupić się na kolorze i podejściu do samego projektu. Dopuszczalne jest użycie specjalnych akcesoriów jako oczy, ale jeśli mamy minimalny zestaw, guziki też będą dobrze wyglądać.


Lisa

Popularny rodzaj zabawki, ponieważ możemy zaobserwować różne skojarzenia tego zwierzęcia z postaciami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Dzieci, podobnie jak dorośli, kochają lisy i zazwyczaj mają z nimi tylko dobre wspomnienia.


Kaczuszka

Taką zabawkę możemy zrobić, jeśli mamy odpowiednie kolorowe nici i haczyki. Cały proces jest standardowy. Szydełkujemy kilka kawałków, wypełniamy je materiałem, a następnie łączymy ze sobą. W razie potrzeby używamy guzików jako oczu lub części specjalnych. Właściwy kolor to żółty, ale każdy ma swoje preferencje.


Miś

Najciekawszą rzeczą w amigurumi są ozdoby. Z jednego wzoru można stworzyć wiele postaci, eksperymentując z ubraniami, dodatkami i łącząc kilka nici.


Baza


Króliś


Słodziaki


Hello Kitty

Hello Kitty to popularna wśród dzieci zabawka. Jego zaletą jest łatwość wykonania i atrakcyjność. Korzystając z tego filmu jako poradnika, początkujący mogą zrobić ładną lalkę dziecięcą.


Breloczek

Kiedy człowiek ma pasję do tworzenia czegoś, siła pomysłu jest już trudna do ogarnięcia, a w konsekwencji powstają niezwykłe obiekty. Na przykład, oprócz zwykłych odmian i wzorów, łatwo jest zrobić coś prostego, ale rzadkiego i pomysłowego.

Dla bliskiej osoby lub jako prezent, każdy z pewnością ucieszyłby się z prezentu, który przyda się w codziennym użytkowaniu.


Owoce

Soczyste, kolorowe owoce stanowią idealną bazę szkoleniową do ćwiczenia podstawowych technik szydełkowania. 


Jak czytać schematy

Czasami łatwiej jest przykleić ozdoby niż je przyszyć, dlatego warto mieć pod ręką pistolet do kleju lub superglue. Ostre nożyczki i pęseta do dżetów ułatwiają rozprowadzanie drobnych elementów po tkaninie, a zapalniczka przydaje się do zgrzewania końcówek.


2 459
30 wideo