Lekcje szkicowania dla początkujących

Szkicowanie zdobywa popularność jako forma sztuki sama w sobie. Jest to najprostsza forma rysunku, która nie wymaga od artysty posiadania pełnego zestawu różnych narzędzi artystycznych, a jedynie ołówków, długopisów, markerów i kartek. Sama metoda może być również wykorzystywana profesjonalnie w projektowaniu, klasycznym przedstawianiu przedmiotów oraz do szkicowania twarzy i sylwetek ludzi.

Każdy może nauczyć się szkicowania - wystarczy znać pewne zasady i techniki.


Od czego zacząć

Podstawową zasadą szkicowania jest jak najszybsza wizualizacja pomysłu lub momentu na papierze, bez wchodzenia w szczegóły i przy użyciu minimalnej liczby narzędzi. Nie są one poprawiane, lecz przerysowywane w kółko, aż powstanie ostateczna wersja. Style szkicowania, w zależności od zastosowania różnych materiałów i technik, dzielimy na sześć grup: szkic czarno-biały, czarno-biały z dodatkiem faktury, w odcieniach szarości, ilustracja oparta na szkicu ołówkowym, techniczna, realistyczna.


Brwi

Prosta lekcja rysowania brwi dla początkujących. Należy wziąć pod uwagę, jak mogą leżeć włoski. Warto zwiększać intensywność od środka do krawędzi.


Oczy

Szkicowanie doskonale nadaje się do rysowania obrazów ludzi i ma sens, aby poznać, jak uchwycić rysy twarzy i szczegóły ciała. Przybliżone obrazy oczów trudne do wykonania bez pewnej wiedzy.


Nos

 

Nie ma w tym nic skomplikowanego. Najważniejsze to kontrolować proporcje. Warto też zwrócić uwagę na cienie. 

Nawet jeśli kształty nie będą zbyt dokładne, praca z cieniowaniem może naprawić sytuację na lepsze.


Ucho

Prosty przykład jak narysować ucho pomoże początkującym w praktyce. Po obrysowaniu wszystkich elementów, jako wykończenie stosuje się kreskowanie i cieniowanie.


Usta

Tutorial dotyczący rysowania ust w oparciu o formę anatomiczną.


Twarz

Za pomocą specjalnych artystycznych kwadratów autor pokazuje nam, jak narysować wszystkie części twarzy na swoich miejscach. Samouczek wideo pokazuje obraz twarzy z profilu i całej twarzy.

Wiele rzeczy można narysować ołówkiem, a jeśli wystarczająco dobrze rozwinąć swoje umiejętności, jakość obrazów będzie mogła być tak szczegółowa, że nawet w przypadku zwykłych zdjęć różnica okaże się ledwo zauważalna.


Dłoń

Jest kilka sposobów, aby nauczyć się lepiej rysować dłoń. Lekcja wyjaśni niektóre z nich.


Włosy kręcone

To właśnie rozmycie, a nie wyrazistość konturów, daje dobry efekt w rysowaniu włosów.


Ciało

Aby uzyskać realistyczny wygląd, bardzo ważne są proporcje.


Ćwiczenia dla początkujących

Przydatny dwunastominutowy instruktażowy film z prostymi ćwiczeniami rysunkowymi, które warto poznać.


Drzewa

Drzewa są ozdobą przyrody. A gdy dodatkowo kwitną... Trudno sobie wyobrazić piękny krajobraz z głowy ziemi bez źdźbła trawy. Artysta, który pokazuje nam, jak je rysować, jest ilustratorem książek.

W tutorialu wyjaśniono, jak rysować poszczególne części krajobrazu.


Małe rośliny

Wygoda i praktyczność rysowania polega na tym, że kreatywność można ćwiczyć w dowolnym miejscu. Wystarczy ołówek i notatnik, by na papierze ożywić cały świat.


Skały

Kolejną ważną częścią krajobrazu są skały. Kamienie, podobnie jak inne rzeczy, mają cień, ulgę.


Wodospad

Szkice krajobrazowe są często wykorzystywane w podróży, gdzie trzeba prosto i szybko uchwycić ogólny obraz. Autor tej lekcji pokaże jak narysować krajobraz z wodospadem. Nacisk położony jest na ogólną kompozycję, przenoszenie elementów jest umowne. W rysunku wykorzystywane są wszystkie poznane wcześniej techniki: cieniowanie, cienie, półtony. Prace wykonywane są za pomocą ołówka. W rezultacie otrzymujemy kompletny obraz.


Postać człowieka

Po obejrzeniu tego filmu zaczniesz odczuwać ruch. Najtrudniejszą rzeczą w rysowaniu osoby w pełnym wzroście jest prawidłowe zrozumienie, gdzie spada waga, jak nie traci równowagi, jaki ruch wykonała osoba, gdy została sfotografowana, i wreszcie, jak przedstawić ciało proporcjonalnie i realistycznie


Manga


30 wariantów


Rozcieranie

Niebanalny sposób na osiągnięcie pewnego efektu wizualnego, ale taki, który należy robić z rozwagą. Kiedy to opanujemy, możemy przenieść realizm obrazów na nowy poziom. Efekt może być naprawdę oszałamiający.


Kwiaty

Za pomocą ołówków o różnej twardości narysowane kwiaty ożywają i wydaje się, że jeśli pochylisz się nad liściem, usłyszysz jego zapach. Widać wyraźnie, jak różni się jakość szkicu wykonanego jednym ołówkiem, a kilka różnych miękkości.


Róża

Mistrzostwo doskonali się poprzez praktykę. Autorski filmik instruktażowy dotyczący rysowania róży, pokazujący wszystkie czynności krok po kroku. Do wykonania ilustracji potrzebny będzie ołówek i gumka. Praca zaczyna się od narzutu przyszłego rysunku i podstawowych szczegółów. Najważniejsze, aby mieć odpowiednie proporcje, dzięki czemu szkic będzie bardziej naturalny. Kolejnym krokiem jest naszkicowanie szczegółów.


Cienie

Zastosowanie odpowiedniego rozkładu światła w obrazie może dodać mu objętości. Każdy przedmiot będzie miał naturalny wygląd. Rysowanie obiektów podobnych do rzeczywistych nie może być dobrze wykonane bez cieni.


Horyzont

Obiekt może zostać narysowany pod kilkoma kątami lub na tle horyzontu w stosunku do ziemi. Trudność polega na tym, aby wszystkie elementy pasowały do siebie na płaszczyźnie. To ważne, inaczej może wyjść niezbyt ładnie.


Kompozycja


Perspektywa


Ćwiczenia


Plac zabaw


Przystanek


Wieżowce

Im bardziej skomplikowana kompozycja, tym więcej technik jest wykorzystywanych. W zależności od tego, jak przechylona jest ręka i jak trzymane jest narzędzie, powstają linie o różnej intensywności. Mocniejsze naciśnięcie lub tylko lekkie dotknięcie papieru może spowodować powstanie różnych półtonów.


Kurs rysunku architektonicznego


5 poziomów


Przypadkowa ulica


Miasto


Zamek


Materiały

Im lepsze akcesoria, tym łatwiej przebiega proces twórczy i szybciej poprawia się poziom umiejętności. Dostępność wszystkich niezbędnych materiałów to także gwarancja komfortowych warunków.

Szkice najczęściej są rysowane zwykłym ołówkiem. Aby rysunek był bardziej żywy, trzeba zrozumieć jak naciskać ołówek, robić przejścia z ciemnego do jasnego, a także pojąć różnicę w miękkości ołówków.


Szkicowanie węglem

Nietypowa, ale ciekawa technika, która polega na użyciu specjalnych narzędzi, a w szczególności węgla jako środka do nanoszenia linii. Kolor nasycony, dlatego technika ta zyskała dużą popularność.


1 667
45 wideo