Lekcje szkicowania dla początkujących
Szkicowanie zdobywa popularność jako forma sztuki sama w sobie. Jest to najprostsza forma rysunku, która nie wymaga od artysty posiadania pełnego zestawu różnych narzędzi artystycznych, a jedynie ołówków, długopisów, markerów i kartek. Sama metoda może być również wykorzystywana profesjonalnie w projektowaniu, klasycznym przedstawianiu przedmiotów oraz do szkicowania twarzy i sylwetek ludzi.
Każdy może nauczyć się szkicowania - wystarczy znać pewne zasady i techniki.
Od czego zacząć
Podstawową zasadą szkicowania jest jak najszybsza wizualizacja pomysłu lub momentu na papierze, bez wchodzenia w szczegóły i przy użyciu minimalnej liczby narzędzi. Nie są one poprawiane, lecz przerysowywane w kółko, aż powstanie ostateczna wersja. Style szkicowania, w zależności od zastosowania różnych materiałów i technik, dzielimy na sześć grup: szkic czarno-biały, czarno-biały z dodatkiem faktury, w odcieniach szarości, ilustracja oparta na szkicu ołówkowym, techniczna, realistyczna.
Brwi
Prosta lekcja rysowania brwi dla początkujących. Należy wziąć pod uwagę, jak mogą leżeć włoski. Warto zwiększać intensywność od środka do krawędzi.
Oczy
Szkicowanie doskonale nadaje się do rysowania obrazów ludzi i ma sens, aby poznać, jak uchwycić rysy twarzy i szczegóły ciała. Przybliżone obrazy oczów trudne do wykonania bez pewnej wiedzy.
Nos
Nie ma w tym nic skomplikowanego. Najważniejsze to kontrolować proporcje. Warto też zwrócić uwagę na cienie.
Nawet jeśli kształty nie będą zbyt dokładne, praca z cieniowaniem może naprawić sytuację na lepsze.
Ucho
Prosty przykład jak narysować ucho pomoże początkującym w praktyce. Po obrysowaniu wszystkich elementów, jako wykończenie stosuje się kreskowanie i cieniowanie.
Usta
Tutorial dotyczący rysowania ust w oparciu o formę anatomiczną.
Twarz
Za pomocą specjalnych artystycznych kwadratów autor pokazuje nam, jak narysować wszystkie części twarzy na swoich miejscach. Samouczek wideo pokazuje obraz twarzy z profilu i całej twarzy.
Wiele rzeczy można narysować ołówkiem, a jeśli wystarczająco dobrze rozwinąć swoje umiejętności, jakość obrazów będzie mogła być tak szczegółowa, że nawet w przypadku zwykłych zdjęć różnica okaże się ledwo zauważalna.
Dłoń
Jest kilka sposobów, aby nauczyć się lepiej rysować dłoń. Lekcja wyjaśni niektóre z nich.
Włosy kręcone
To właśnie rozmycie, a nie wyrazistość konturów, daje dobry efekt w rysowaniu włosów.
Ciało
Aby uzyskać realistyczny wygląd, bardzo ważne są proporcje.
Ćwiczenia dla początkujących
Przydatny dwunastominutowy instruktażowy film z prostymi ćwiczeniami rysunkowymi, które warto poznać.
Drzewa
Drzewa są ozdobą przyrody. A gdy dodatkowo kwitną... Trudno sobie wyobrazić piękny krajobraz z głowy ziemi bez źdźbła trawy. Artysta, który pokazuje nam, jak je rysować, jest ilustratorem książek.
W tutorialu wyjaśniono, jak rysować poszczególne części krajobrazu.
Małe rośliny
Wygoda i praktyczność rysowania polega na tym, że kreatywność można ćwiczyć w dowolnym miejscu. Wystarczy ołówek i notatnik, by na papierze ożywić cały świat.
Skały
Kolejną ważną częścią krajobrazu są skały. Kamienie, podobnie jak inne rzeczy, mają cień, ulgę.
Wodospad
Szkice krajobrazowe są często wykorzystywane w podróży, gdzie trzeba prosto i szybko uchwycić ogólny obraz. Autor tej lekcji pokaże jak narysować krajobraz z wodospadem. Nacisk położony jest na ogólną kompozycję, przenoszenie elementów jest umowne. W rysunku wykorzystywane są wszystkie poznane wcześniej techniki: cieniowanie, cienie, półtony. Prace wykonywane są za pomocą ołówka. W rezultacie otrzymujemy kompletny obraz.
Postać człowieka
Po obejrzeniu tego filmu zaczniesz odczuwać ruch. Najtrudniejszą rzeczą w rysowaniu osoby w pełnym wzroście jest prawidłowe zrozumienie, gdzie spada waga, jak nie traci równowagi, jaki ruch wykonała osoba, gdy została sfotografowana, i wreszcie, jak przedstawić ciało proporcjonalnie i realistycznie
Manga
30 wariantów
Rozcieranie
Niebanalny sposób na osiągnięcie pewnego efektu wizualnego, ale taki, który należy robić z rozwagą. Kiedy to opanujemy, możemy przenieść realizm obrazów na nowy poziom. Efekt może być naprawdę oszałamiający.
Kwiaty
Za pomocą ołówków o różnej twardości narysowane kwiaty ożywają i wydaje się, że jeśli pochylisz się nad liściem, usłyszysz jego zapach. Widać wyraźnie, jak różni się jakość szkicu wykonanego jednym ołówkiem, a kilka różnych miękkości.
Róża
Mistrzostwo doskonali się poprzez praktykę. Autorski filmik instruktażowy dotyczący rysowania róży, pokazujący wszystkie czynności krok po kroku. Do wykonania ilustracji potrzebny będzie ołówek i gumka. Praca zaczyna się od narzutu przyszłego rysunku i podstawowych szczegółów. Najważniejsze, aby mieć odpowiednie proporcje, dzięki czemu szkic będzie bardziej naturalny. Kolejnym krokiem jest naszkicowanie szczegółów.
Cienie
Zastosowanie odpowiedniego rozkładu światła w obrazie może dodać mu objętości. Każdy przedmiot będzie miał naturalny wygląd. Rysowanie obiektów podobnych do rzeczywistych nie może być dobrze wykonane bez cieni.
Horyzont
Obiekt może zostać narysowany pod kilkoma kątami lub na tle horyzontu w stosunku do ziemi. Trudność polega na tym, aby wszystkie elementy pasowały do siebie na płaszczyźnie. To ważne, inaczej może wyjść niezbyt ładnie.
Kompozycja
Perspektywa
Ćwiczenia
Plac zabaw
Przystanek
Wieżowce
Im bardziej skomplikowana kompozycja, tym więcej technik jest wykorzystywanych. W zależności od tego, jak przechylona jest ręka i jak trzymane jest narzędzie, powstają linie o różnej intensywności. Mocniejsze naciśnięcie lub tylko lekkie dotknięcie papieru może spowodować powstanie różnych półtonów.
Kurs rysunku architektonicznego
5 poziomów
Przypadkowa ulica
Miasto
Zamek
Materiały
Im lepsze akcesoria, tym łatwiej przebiega proces twórczy i szybciej poprawia się poziom umiejętności. Dostępność wszystkich niezbędnych materiałów to także gwarancja komfortowych warunków.
Szkice najczęściej są rysowane zwykłym ołówkiem. Aby rysunek był bardziej żywy, trzeba zrozumieć jak naciskać ołówek, robić przejścia z ciemnego do jasnego, a także pojąć różnicę w miękkości ołówków.
Szkicowanie węglem
Nietypowa, ale ciekawa technika, która polega na użyciu specjalnych narzędzi, a w szczególności węgla jako środka do nanoszenia linii. Kolor nasycony, dlatego technika ta zyskała dużą popularność.