Darmowe kursy duńskiego online

Nowoczesne technologie dają ogromne możliwości poprawy i rozwoju w wielu dziedzinach życia. Edukacja nie jest wyjątkiem. Obecnie istnieje wiele kursów online, które pozwalają na naukę języka duńskiego w dowolnym czasie i formacie. Odwiedzaj serwisy internetowe, ucz się nowych słów, czytaj, słuchaj poprawnej wymowy i oczywiście rozmawiaj.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki duńskiego w domu.


Book2

Goethe-verlag.com — darmowy kurs duńskiego Book2. Kurs audio dla początkujących obejmuje 100 lekcji, z których każda została uzupełniona o pliki mp3. Te ostatnie są udźwiękowione przez native speakerów. Każda lekcja obejmuje inny temat: rodzina, znajomi, transport, pogoda, jedzenie, kolory, restauracja, podróżowanie, hotel, gabinet lekarski, zakupy. 40 lekcji poświęconych jest gramatyce i strukturze zdań. Sytuacje, na podstawie których użytkownik uczy się nowych słów i zasad, są zbliżone do rzeczywistości. Kurs audio można ukończyć bezpośrednio na stronie internetowej lub offline - druga opcja wymaga zainstalowania aplikacji.


Lingohut

Lingohut.com — darmowe lekcje do samodzielnej nauki duńskiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Lista darmowych lekcji jest regularnie aktualizowana. Kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów.


Mondly

Mondly.com — narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze. Na stronie głównej strony internetowej, w specjalnych okienkach, należy wybrać dwa języki - swój rodzimy i język, którego chcemy się uczyć - oraz podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany specjalny kod. Ten ostatni jest potrzebny do rozpoczęcia nauki w serwisie. Grając z oferowanym programem można szybko opanować duński na poziomie podstawowym. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ponad 100 milionów użytkowników.


Lekcje dla początkujących

Lekcje duńskiego — wybór darmowych wideo z różnych działów językowych. Na playliście kursu znajduje się 20 lekcji Danish, z których można dowiedzieć się m.in. o alfabecie, zaimkach, czasownikach, zdaniach przymiotnikowych i pytających. Duńska gramatyka jest stosunkowo prosta, zwłaszcza w porównaniu z niemieckim czy angielskim. Nie ma potrzeby uczenia się na pamięć paradygmatów koniugacji i deklinacji ani użalania się nad nielogiczną naturą przypadków. Jednak pod względem fonetycznym dansk ze swoim bogatym systemem samogłosek stanowi duże wyzwanie dla osób niebędących native speakerami.


Forvo

Forvo.com — interaktywne rozmówki ze słówkami z różnych grup tematycznych. Zapewnia tłumaczenie tekstowe słowa lub zwrotu z polskiego na "dansk" oraz głosowe przedstawienie wyniku. Pliki audio nagrane są przez native speakerów, co gwarantuje poprawną wymowę tłumaczonych informacji. W części początkowej znajdują się grupy słówek z kategorii Kolor i liczby, Pozdrowienia i przeprosiny, Ciało człowieka, Pojazdy itp. Znajduje się tu wybór zwrotów przydatnych podczas podróży po Danii: przy okazji poznawania ludzi, przemieszczania się w nieznanym otoczeniu, wizyty u lekarza, wyjścia do banku i na zakupy.


Loecsen

Loecsen.com — bezpłatny kurs duńskiego dla początkujących. Projekt obejmuje wprowadzenie do języka, naukę wyrażeń przydatnych w podróży i prawdziwych zwrotów z życia codziennego. Zabawny sposób prezentowania informacji, specjalne ilustracje i szybkie testy sprawiają, że kurs jest łatwy do opanowania. Istnieje sekcja z alfabetem, w której wymawiane są nie tylko litery, lecz także niektóre słowa zaczynające się od nich. Można uczyć się na stronie internetowej lub pobierając zestawy mp3 i pdf na swój gadżet.


Nauka duńskiego

Nauka od zera — trzydzieści darmowych lekcji duńskiego dla początkujących w których wszystko jest wyjaśnione w bardzo prosty i przystępny sposób. Kurs wideo obejmuje podstawowe słowa i zwroty, wyrażenia potoczne oraz główne pojęcia gramatyczne. Kanał zawiera 54 filmy.


Duolingo

Duolingo.com — zabawowy format nauki języków obcych to idea towarzysząca platformie rozrywkowo-edukacyjnej Duolingo. Wybierając kurs "Danish", musisz zdecydować, w jaki typ gry chcesz zagrać. Jeśli wybierzesz "Choose a word", możesz ćwiczyć wybieranie odpowiedniego wyrażenia spośród słów, które są wyświetlane losowo na ekranie. W tym przypadku, dozwolone kierować się własną wiedzą lub korzystać z podpowiedzi. W sekcji "Listen and Memorize" można znaleźć słowa zapowiedziane przez native speakerów i zilustrowane odpowiednimi obrazkami. Klikając na sekcję "Lessons", uczeń uzyskuje dostęp do mini-treningów z nowymi wyrazami z głoskami. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie w darmowej aplikacji. Interfejs serwisu jest w angielskim. Kurs nadaje się dla dzieci i dorosłych. Ponad 150 milionów użytkowników.


Digital Dialects

Digitaldialects.com — portal z interaktywnymi grami, który oferuje również naukę w nienudzący sposób. Zadania do wykonania na Digital Dialects są zróżnicowane tematycznie. Przykładowe ćwiczenia to liczenie od zera do setki, kolory i odcienie, produkty, zwierzęta i dni tygodnia. Są quizy ortograficzne, proste krzyżówki, potoczne zwroty i testy doskonalące słuchanie i wymowę. Znajdują się tu również darmowe fiszki do nauki duńskiego (flashcards). Odpowiedni dla dzieci i dorosłych.


Danish in Three Minutes

Duński w trzy minuty — playlista Danish in Three Minutes, podcast projektu DanishClass101 dla osób mówiących po angielsku. Zawiera 9 lekcji wideo prowadzonych przez native speakerkę Louise. Przechodzą przez liczby od jednego do stu i uczą odmian powitań, przeprosin itp. Jak sugeruje nazwa kursu, każde wideo trwa około trzech minut. Lekcje są prowadzone w sposób żywy, nowe słowa i wyrażenia są wyświetlane na monitorze, a Louise wypowiada je na głos i w razie potrzeby wyjaśnia zasady gramatyczne.


Ielanguages

Ielanguages.com — słownik audio ma na celu poszerzenie słownictwa użytkownika w kilkunastu różnych obszarach tematycznych. W dziale "Alphabet" szczegółowo przestudiowano litery duńskiego alfabetu, w dziale "Body" zamieszczono nazwy ludzkich organów i terminy medyczne, w dziale "Animals" podzielono przedstawicieli fauny według terytorium zamieszkania. Słownik elektroniczny jest łatwy w obsłudze. Po kliknięciu na jakiś temat widzimy na monitorze jego wpisy.


Learn with Oliver

Learnwitholiver.com — słownik dla osób posługujących się językiem angielskim. Od konwencjonalnych słowników internetowych różni się oryginalną funkcjonalnością. Wchodząc do sekcji Practice Words i Practice Sentences, należy wybrać poziom pracy z materiałem - określi on ilość czasu, jaką uczeń będzie miał od pojawienia się słowa lub zdania w duńskim do momentu wyświetlenia na monitorze jego tłumaczenia na angielski. W tej pauzie oczekuje się, że użytkownik będzie miał czas na przetłumaczenie sugerowanych danych, czyli dokona tego, zanim zrobi to asystent elektroniczny. W przypadku, gdy wyprzedzenie systemu nie jest możliwe, konieczne jest wybranie niższego poziomu prędkości. Sekcja Texts umożliwia zapoznanie się ze zwrotami dotyczącymi codziennej komunikacji, ich tematy są wyświetlane losowo.


iTalki

Italki.com — portal umożliwiający komunikację z native speakerami w ponad 150 językach, w tym w duńskim. Nie ma teorii, jest tylko praktyka i komunikacja na żywo. Członkowie społeczności lub nauczyciel natychmiast poprawiają wymowę, gramatykę i składnię użytkownika. Co fajne, liczba lekcji jest nieograniczona - wybierz sobie partnera do rozmowy i ćwicz. To świetna opcja, która pomoże zarówno nauczyć się języka, jak i nawiązać nowe znajomości na całym świecie. Komunikacja w społeczności jest bezpłatna, natomiast lekcje z nauczycielem są płatne.


Verbix

Verbix.com — program do odmiany czasowników w Danish. Po wpisaniu czasownika pojawiają się jego możliwe koniugacje. Menu strony jest w angielskim. Jeśli nie masz klawiatury z określonymi duńskimi znakami, dostępne są specjalne przyciski online do wprowadzania tych ostatnich.


Większość stron internetowych oferuje naukę tak zwanego "standardowego" języka dansk, którym mówi się w Kopenhadze i regionach wokół stolicy. Jeśli jednak musisz komunikować się z ludźmi z innych terytoriów, warto podjąć dodatkowy wysiłek, aby nauczyć się dialektów. Te ostatnie obejmują zachodni (Półwysep Jutlandzki), wyspiarski (Zelandia, Fionia i południowe wyspy) oraz wschodni (Bornholm).


Zobacz także: Darmowe aplikacje do nauki duńskiego


373