Lekcje Blender dla początkujących

Grafika trójwymiarowa wykorzystywana jest wszędzie, a szczególnie istotna jest w przypadku tworzenia treści medialnych na potrzeby reklamy czy rozrywki. Funkcjonalność Blendera pozwala na modelowanie i animowanie wszelkiego rodzaju elementów oraz dokładnych replik obiektów ze świata rzeczywistego. Wizualizacja 3D, animacja, możliwość nadawania właściwości fizycznych obiektom są dostępne dla użytkownika.

Wysoki stopień dostosowania do projektów o dowolnej złożoności oraz całkowicie bezpłatna licencja produktu tylko zwiększają atrakcyjność Blender wśród profesjonalistów.


Instalacja

Wymaganą lub najnowszą wersję oprogramowania można łatwo pobrać z oficjalnej strony programu. Proces dostosowywania zależy od osobistych preferencji i może obejmować, między innymi, ustawienie skrótów klawiaturowych.


Zapoznanie z interfejsem

Samouczek wideo wprowadza użytkowników do interfejsu, podstawowych funkcji i narzędzi pracy. Główny obszar roboczy to pole modelowania w trzech rzutach oraz panele do pracy z obiektami, szczegółowego ustawiania operacji i parametrów oraz obszar osi czasu. Wszystkie okna są dynamiczne, więc mogą się przemieszczać.


Wprowadzenie

Lekcja zapoznaje z ustawieniami ułatwiającymi korzystanie z aplikacji, interfejsem oraz podstawowymi technikami i narzędziami.


Podstawy

Kurs z zakresu podstaw pracy w programie. Użytkownik pozna ustawienia ułatwiające korzystanie z aplikacji, interfejs oraz podstawowe techniki i narzędzia. Na przykładzie można przećwiczyć tworzenie prostego modelu i jego przekształcanie.


Tryb edycji

Tryb edycji pozwala na tworzenie własnych modeli 3D od zera.


Podstawowe funkcje

Nagranie wprowadza w podstawowe funkcje Blendera, uczy jak korzystać z narzędzi, edytować proste kształty i tworzyć trójwymiarowe obiekty. Dowiedz się, jak zastosować materiały, ustawić oświetlenie i animować gotowy projekt.


Renderowanie

Rendering w Blender służy do wyświetlenia gotowego obrazu według przygotowanego wcześniej w programie układu.


Teksturowanie

Modele mogą być bardzo realistyczne. Trzeba tylko dobrać odpowiednie tekstury i unikać automatycznej obróbki.


Model mikrofonu

Przećwiczysz tworzenie prostych modeli, ich przekształcanie i nakładanie tekstur na przykładzie budowy modelu mikrofonu.


Modelowanie roślin

Dodawanie roślinności do cyfrowego świata - tutorial modelowania 3D.


Opony

Przydatna praktyczna lekcja modelowania kół od podstaw.


Nóż według zdjęcia


Lina


Meble

Projektanci wnętrz również znajdą wiele ciekawych opcji, które ułatwią im pracę i pozwolą na realizację twórczych pomysłów. Program umożliwia proste tworzenie najmniejszych elementów, od unikalnych przycisków na klawiaturach po klamki do okien.


Tworzenie własnej twarzy

Bardzo ciekawy tutorial do nauki przenoszenia zdjęć ludzi do wirtualnej rzeczywistości oraz do pracy nad projektami tworzenia realistycznych modeli ludzi. Do pracy nie będzie potrzebne dużo czasu, ale trzeba będzie zrobić kilka zdjęć na zielonym tle.


Emocje

Jeśli wynikowy model jest neutralny emocjonalnie, ale trzeba dodać jakąś mimikę, wystarczy popracować nad ustawieniami. Do dyspozycji są skuteczne narzędzia, które mogą zmienić wyraz twarzy.


Neon

Neonowe napisy można czasem zobaczyć na niektórych elementach audiowizualnych i zdjęciach. Jak to się dzieje, ten schemat oświetlenia jest bardzo popularny ze względu na atmosferę, która go otacza.


Kurs animacji


Symulacja wybuchu

Efekty wizualne są bardzo ważne w tworzeniu materiałów takich jak filmy, teledyski czy kreskówki. Dzięki pięknym i naturalnie wyglądającym animacjom wymykającego się spod kontroli płomieni powstaje widowisko, które tak bardzo podoba się widzom. Symulacja powstaje szybko za pomocą oprogramowania.


Logo animowane

Współczesny marketing i proces budowania reputacji marki wiąże się z opracowaniem i wykorzystaniem jakiejś formy brandingu. Dotyczy to każdego biznesu, nawet jeśli jest to studio montażu wideo. Używanie własnego logo na początku swojego wideo ma sens. Przy okazji można je stworzyć i dodać do filmu w tym samym oprogramowaniu.


Wizualizacja audio

Bywa, że sama muzyka pozwala się zrelaksować, ale niektórzy używają wizualizacji w odtwarzaczach, aby czerpać przyjemność z grafiki dołączonej do ulubionych melodii. To oprogramowanie posiada funkcje tworzenia animacji reagujących na dźwięk.


Odwrócenie strony

Książki są często używane jako symbol mądrości i czystości myśli, ale konwencjonalne obrazy nie zawsze wyglądają wystarczająco ciekawie. Wersje animowane są znacznie bardziej atrakcyjne pod względem wizualnym.


Deszcz

 

Modelowanie pogody jest popularne. Jeśli poświęci się temu trochę czasu, grafika komputerowa umożliwia uzyskanie realistycznych efektów spadających kropel. Można dostosować powierzchnię, intensywność, otoczenie i czas trwania.


Woda


Trójwymiarowa wizualizacja architektoniczna


Projekt mieszkania


Dodawanie materiałów


Plan domu


Tworzenie miasta

Przy dużych projektach wykorzystywane są makiety, a architekci często muszą przenosić swoją pracę do przestrzeni wirtualnej. Co więcej, łatwo to zrobić nawet wtedy, gdy trzeba skopiować całe miasto. Po zakończeniu prac będzie można w ciągu kilku minut uzupełnić każdy obiekt i wprowadzić ewentualne zmiany.


Skróty klawiszowe


Blender szybko reaguje na polecenia, jest przydatny i wydajny w wielu przypadkach, ma szeroki zakres funkcji i zajmuje stosunkowo mało miejsca na dysku. Jest idealny zarówno dla profesjonalnych, jak i początkujących użytkowników. Do instalacji można wybrać dowolny nowoczesny system operacyjny, a kopie są dystrybuowane bezpłatnie.


2 254
40 wideo