Lekcje SolidWorks dla początkujących

Program SolidWorks służy do projektowania złożonych wyrobów oraz technicznego modelowania 3D z gotowym zestawem narzędzi. Wykorzystywany jest do projektowania produktów, schematów obwodów elektrycznych, inżynierii strukturalnej i wzornictwa przemysłowego.

Wybraliśmy bezpłatne samouczki wideo na temat SolidWorks dla początkujących, które dadzą wgląd w program w domu i nauczą cię, jak tworzyć elementarne projekty od podstaw lub na bazie gotowych elementów.


Wprowadzenie

W wideo tutorialu poznasz podstawowe zasady i metody pracy w programie. Możesz stworzyć trójwymiarowe części, zespół konstrukcyjny lub dwuwymiarowy rysunek. Obszar roboczy zawiera pole robocze, paski narzędzi, które można dostosować do potrzeb użytkownika. Generalnie produkty trójwymiarowe budowane są w dwóch etapach: szkicowania i zastosowania do niego różnych działań.


Interfejs

Lekcja na temat interfejsu, ustawień i podstaw tworzenia projektów. Podczas tworzenia nowego projektu pojawiają się trzy typy dokumentu do modelowania określonego typu produktu.

  • "Część" służy do rysowania modelu 3D pojedynczego elementu.
  • "Złożenie" polega na stworzeniu zespołu z różnych komponentów.
  • "Rysunek" jest potrzebny do rysunków dwuwymiarowych.

Po wybraniu dokumentu otwiera się pole robocze. Na górze znajduje się linia poleceń z narzędziami do pracy. Po lewej stronie znajduje się drzewo konstrukcyjne ze wszystkimi elementami modelu. W centrum znajduje się obszar graficzny oraz pasek narzędziowy sterowania widokiem.


Tworzenie szkicu

Pierwsze zadanie modelowania i projektowania polega na prawidłowym i kompetentnym skonstruowaniu szkicu i określeniu relacji między liniami, okręgami, płaszczyznami itp. Na początek wykonuje się szkic, a następnie model 3D.


Tworzenie prostych obiektów

Na podstawie szkicu bez trudu można stworzyć prosty trójwymiarowy projekt. W programie należy utworzyć wiązania łączące wszystkie elementy produktu, aby obiekt nie uległ deformacji podczas wprowadzania zmian.


Wycięcia

W lekcji zostanie szczegółowo pokazane, jak zrobić wycięcia w wyrobach oraz jakie funkcje i narzędzia są do tego używane. W ten sposób można nadać częściom określony wygląd i kształt oraz dostosować je do konkretnych celów.


Wspornik

Algorytm projektowania wspornika dla początkujących. 

  1. Rysowanie prostej podstawy.
  2. Rozbudowa i dodanie nowych elementów.
  3. Modyfikacja i ostatecznie doprowadzenie do pożądanego wyglądu.

W tutorialu wideo na przykładzie wyjaśniono i pokazano wszystkie kroki związane z budową modelu 3D. 


Bloczek

Zaokrąglone kształty, otwory i zagłębienia. Czasami w jednej części może występować wiele złożonych cech konstrukcyjnych. Przy pomocy Solidworks łatwo można stworzyć absolutnie każdy z tych kształtów. Aby uzyskać dobry wynik, wystarczy określić kąty, wymiary rzeczywiste, rodzaj kształtu i grubość części.


Modelowanie części

Lekcja modelowania części z ćwiczeniami do samodzielnej nauki. Na początek należy narysować szkic, który musi być umiejscowiony w trzech płaszczyznach. Następnie za pomocą wbudowanych funkcji można szczegółowo wykonać elementy i uzyskać trójwymiarowy model.


Dodawanie i edycja gotowych obiektów

W archiwum często można znaleźć szablony, które mają podobne cechy do obecnego projektu i mogą być wykorzystane jako podstawa. Takie podejście pozwoli zaoszczędzić czas i wysiłek, a praca będzie bardziej efektywna. 


Symetria w modelach złożonych

Narzędzie "Lustro elementów" służy do duplikowania elementów wobec osi konstrukcyjnej. To skuteczny i wygodny sposób na realizację projektów co najmniej o 10% szybciej.


Flansza i okrągły napis

Flansza zapewnia bezpieczne zamocowanie i stosowany do łączenia konstrukcji poddawanych dużym obciążeniom. Autor pokaże jak szybko wymodelować część z gotowego obiektu. W filmiku również pokazano, jak wykonać napisy na elementach o okrągłym kształcie.


Elipsa

Wzory w kształcie elipsoidalnym są często wykorzystywane jako podstawa do różnych szablonów. Przydatna funkcja do tworzenia owalnych form i pustych przestrzeni.


Symulacja

Dzisiejsza technologia pozwala na dokładne opracowanie projektów, zanim jeszcze zostaną wyprodukowane. Aby uwzględnić i skorygować ewentualne błędne obliczenia i niedociągnięcia, wystarczy uruchomić funkcję testowania elementu. Wszystkie problemy zostaną przedstawione w raporcie.


Projektowanie ramy

Lekcja wideo na temat szkicowania i tworzenia konstrukcji spawanej. 

  1. Najpierw należy aktywować funkcję "Części spawane" i wykonać szkic 3D.
  2. Przechodzimy do zakładki "Konstrukcje", gdzie określamy materiał powierzchni.
  3. Aby wszystko do siebie pasowało, wyznaczają kąt prosty.
  4. Krawędzie są przycinane i wygładzane, aby prawidłowo pasowały do siebie.

Gotową wersję można wyświetlić na ekranie rysunku, wykonać opis elementów, wskazując cechy potrzebne podczas produkcji.


Poradnik

SolidWorks jest wykorzystywany w przemyśle do przygotowywania dokumentacji projektowej produktów. Może być przydatna dla studentów inżynierii, nauczycieli oraz inżynierów.


Tarka

Film wyjaśnia szczegółowo podstawowe zasady pracy z blachą, pokazując cały proces z komentarzem.


Osłona harmonijkowa


Zawias


Modelowanie powierzchniowe


Złożenia


Szkic 3D


Formowanie


Moduł blachowy


Tutoriale


Triki


Korzystanie z rozwiązań programowych dla projektantów i inżynierów znacznie wzmacnia pozycję profesjonalistów, jednocześnie zwiększając wydajność, standardy produkcji i szybkość. Znalezienie pracy będzie znacznie łatwiejsze z umiejętnością posługiwania się takimi narzędziami, a szkolenie można rozpocząć w zaciszu własnego domu.


2 037
25 wideo