Lekcje SketchUp dla początkujących

SketchUp to szeroko rozpowszechniony edytor dla architektów, projektantów, budowniczych. Służy do tworzenia modeli 3D w architekturze, projektowaniu wnętrz, krajobrazów, konstrukcji budowlanych i komunikacji oraz mebli. Ułatwia zadanie prezentacji produktu klientowi, pokazując go pod dowolnym kątem lub umożliwiając mini spacer po nim.

Wybraliśmy bezpłatne samouczki wideo na temat SketchUp dla początkujących, które dadzą wgląd w program w domu i nauczą cię, jak tworzyć elementarne projekty od podstaw lub na bazie gotowych elementów.


Możliwości oprogramowania

Istnieje kilka opcji tworzenia unikalnych narzędzi do projektowania wnętrz. W tym przypadku, będziemy mówić o jednym z najbardziej popularnych i zaawansowanych. SketchUp jest używany przez większość najbardziej doświadczonych architektów i projektantów z całego świata. Dzięki swojej elastyczności i szerokiej gamie funkcji, zasługuje na rolę głównego narzędzia pracy dla specjalistów w dziedzinie stylizacji wnętrz. Pomimo tak szerokich możliwości, jakie program oferuje swoim użytkownikom, pozostaje on tak prosty w użyciu, jak to tylko możliwe.


Konfiguracja i najważniejsze ustawienia

Najpierw należy pobrać oprogramowanie i zainstalować je na komputerze. Następnie można przejść do ustawienia interfejsu i narzędzi. Trzeba będzie przypisać każdemu narzędziu jego własne klawisze skrótu dla szybkiego użycia.


Podstawy

SketchUp to darmowy program do modelowania 3D, w którym projektant może stworzyć prosty model, przemyśleć koncepcję. Można szczegółowo opracować wszystkie elementy, ustawić ich wielkość, co później można przenieść na rzeczywisty model. Wideo przedstawia podstawy, pokazując narzędzia (tworzenie obiektów, extrudowanie płaszczyzn, przesuwanie płaszczyzn), wymiarowanie i wypełnianie. Wszystkie te rzeczy są potrzebne do pracy nad stworzeniem modelu ścian, otworów drzwiowych i okiennych z planu jednowymiarowego, z możliwością dalszego wykorzystania szkicu. Import może odbywać się w formatach modelarskich i rysunkowych: dwg, .dxf, .3ds, .ifc, .kmz. Możesz również użyć formatów obrazów jpg, .tiff, .bmp, .psd. Lista formatów może być rozszerzona o różne rozszerzenia.


Modelowanie ścian mieszkania

Dzięki zastosowaniu modułów plug-in, Sketchup jest przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców, od domowych rzemieślników po profesjonalistów. Oprogramowanie może obsługiwać zarówno proste modele użytkowe, jak i dość skomplikowane projekty architektoniczne i krajobrazowe.


Szybkie i efektowne modelowanie

Każda osoba rozpoczynająca naukę modelowania 3D w SketchUp powinna przestrzegać 3 podstawowych zasad, które ułatwią pracę i nie zgubią się w dużej ilości obiektów podczas budowania dużych projektów.

  1. Składanie przedmiotów w grupy lub elementy. Jeśli obiekty nie są pogrupowane, to trzymają się razem, a wtedy jest kłopot, żeby coś zmienić i zrobić wszystko od nowa. Kiedy obiekt jest zgrupowany, łatwo się po nim poruszać, nie jest połączony z innymi obiektami i łatwo go edytować. Grupa różni się od komponentu tym, że gdy kopiujesz obiekt zgrupowany w grupie, każda kopia będzie edytowana osobno. Jeśli obiekt jest zgrupowany jako komponent, obiekty te będą edytowane w tym samym czasie (jest to wygodne, jeśli masz takie same obiekty).
  2. Zwróć uwagę na przednią stronę. Kiedy tworzysz obiekt, krawędzie wiodące mogą wejść do środka obiektu. Dlatego konieczne jest kontrolowanie ich lokalizacji. Dzięki temu nie stracisz części rysunku podczas eksportu do programów do wizualizacji 3D.
  3. Zwróć uwagę na liczbę ścian. Konieczność użycia dużej liczby ścian pojawia się dopiero przy uszczegóławianiu obiektu. Jeśli nie jest to wymagane, lepiej ograniczyć do mniejszej liczby, dzięki czemu program będzie działał odpowiednio i nie będzie się zawieszał podczas skomplikowanych operacji.


Ważne punkty przed rozpoczęciem czynności

W wideo omówiono pięć popularnych błędów popełnianych przez początkujących użytkowników, które znacznie spowalniają tempo pracy w programie.


Przydatne funkcje

W lekcji przedstawiono trzy ważne funkcje do pracy w programie, które ekspertka rekomenduje początkującym użytkownikom.


Projekt szafy

W programie można zrekonstruować prawie każdy projekt mebli, co jest bardzo przydatne dla fabrykantów i projektantów. Można tworzyć od podstaw, jak również bazować na gotowym produkcie.


Jak wykonać rzut mieszkania 3D


Modelowanie komody

Wideo prezentuje przykład modelowania projektu od zera. Autor powie jak określić rozmiar na podstawie zdjęcia produktu i pokaże krok po kroku jak wykonać komodę.


Darmowy kurs wideo


Projektowanie schodów

Wiedza o tym, jak tworzyć modele schodów jest niezbędna dla każdego, kto zajmuje się projektowaniem wnętrz..


Pierwsze kroki w projektowaniu

Darmowy webinar zawiera wszystkie informacje, które są potrzebne, aby z sukcesem stworzyć swój pierwszy projekt wnętrza.


Ustawienie oświetlenia

Dzięki poznaniu specyfiki ustawień światła, można tworzyć wysokiej jakości modele wizualne o dużym stopniu realizmu.


Profesjonalna wizualizacja kuchni

Sekrety i triki prawidłowego projektowania kuchni ujawnione są w tym wideo.


V-Ray dla SketchUp

Każdy, kto projektuje wnętrza, staje przed koniecznością pokazania klientowi swoich gotowych rozwiązań. Instalacja specjalnego rozszerzenia do wizualizacji 3D pomoże zwiększyć funkcjonalność oprogramowania.


Realistyczne modele projektów V-Ray


Obiekty w 360°

Ten samouczek pokazuje, jak stworzyć wizualizację 360° w SketchUp i V-Ray.


Edytor materiałów


Tworzenie wnętrza łazienki

Szybko i łatwo stwórz własny projekt aranżacji łazienki z układem płytek i mebli, oglądając to wideo, które jest przydatne zarówno dla twórców domowych, jak i profesjonalnych projektantów. Pierwszym krokiem jest wybranie płytek, które zostaną użyte i zapisanie pliku. Jest to niezbędne do stworzenia tekstur. Rysowanie rozpoczyna się od płaszczyzny odpowiadającej wielkości pomieszczenia. Kolejnym etapem jest postawienie ścian i podniesienie ich do wysokości sufitu, zaznaczenie otworu drzwiowego. Głównym krokiem jest rozłożenie płytek na ścianie. Ustalany jest rozmiar jednej płytki, jest ona kopiowana i rozprowadzana na całej ścianie, nadmiar jest usuwany. Tekstura i wzór są dodane do płytek, a meble są rozmieszczone tak, aby obraz był bardziej realistyczny.


Tutoriale


Skróty klawiaturowe


Import podkładu DWG


Pluginy


Importowanie tekstur


Grupy i ich edycja


Z modelu do rysunków technicznych


Projektowanie stolarskie


Darmowe kursy wideo dotyczące projektowania:

- Lekcje AutoCAD

- Lekcje ArchiCAD

- Lekcje PRO100

- Lekcje Autodesk Revit

- Projektowanie wnętrz w programie 3Ds MAX


999
40 wideo