Lekcje projektowania wnętrz w 3ds Max dla początkujących

Pragnienie, aby zobaczyć pomysł na projekt mieszkania lub domu w formie gotowego trójwymiarowego obrazu, na którym można nie tylko uwzględnić szczegóły, lecz także niemal dotykowo poczuć każdy drobiazg, pojawia się u każdego, kto planuje remont. Jeśli chodzi o umiejętności specjalistów w tej dziedzinie, to dla nich umiejętność "rysowania" przyszłego projektu wzorniczego za pomocą narzędzi grafiki trójwymiarowej jest zawodową koniecznością. Aby rozwiązać te problemy, wygodnie jest korzystać ze specjalnego oprogramowania do modelowania, animacji i renderowania - 3ds Max, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród projektantów wnętrz.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje wideo projektowania wnętrz w 3ds Max do samodzielniej nauki w domu.


Uruchomienie i konfiguracja

Aby stworzyć wnętrze, należy przygotować środowisko pracy. Oprogramowanie służy do tworzenia różnych trójwymiarowych, fotorealistycznych elementów graficznych, dlatego ważne korzystanie z narzędzi, które pozwalają skoncentrować się na pracy. Projekt realizujemy w obszarze modelowania, a proces projektowania rozpoczynamy od otwarcia tego okna.  


Odtwarzanie obiektu na podstawie rzutu

Czasami klienci mają już zarys lub nawet gotowy plan, ale w formie rysunków, i dlatego chcą otrzymać model 3D z przygotowanym projektem wnętrza, aby rozpocząć pracę nad realizacją pomysłu w życiu. 

Odtworzenie kopii ledwo sprawia trudności i potrzebuje nanoszenia nowych elementów krok po kroku bez szablonu. Wystarczy mieć cyfrową kopię źródła 2D i dodać ją do obszaru roboczego.


Zaznaczanie, modelowanie drzwi i witryny

Im lepiej zaprojektowane pomieszczenie, tym wygodniejszy poziom życia i bardziej zrównoważony podział przestrzeni. Wiele osób przywiązuje dużą wagę do układu, czyli rozmieszczenia ścian, wielkości nieruchomości i design. Metoda prób i błędów w tym przypadku nie ma racji, ponieważ ona mogłaby znacząco wpłynąć na budżet. Natomiast szukanie pomocy u projektanta ma sens, dlatego że może on pomóc w wyborze koncepcji, a tym samym dostosować powstały model, jeszcze przed realizacją projektu.


Tekstury

Realizm i elastyczność to cechy, za które kochamy 3ds. Specjalista ma możliwość wykorzystania różnych rodzajów tekstur do tworzenia renderingów o właściwościach różnych materiałów. Tkanina, metal, szkło, drewno i inne. W tym celu dostępne specjalne biblioteki zawierające egzemplarze większości istniejących produktów, które mogą być wykorzystane do tego celu.


Salon

W większości przypadków mamy do czynienia jedynie z pomysłem, ale trzeba jeszcze wykonać pracę, aby uzyskać trójwymiarowy model o odpowiednim wyglądzie. Nauka projektowania wnętrz dowolnych obiektów pozwala wyeliminować trudności w projektowaniu i wizualizacji wnętrz, niezależnie od ich przeznaczenia.

Funkcje wykorzystywane w każdym projekcie są praktycznie takie same. Jedyne, co się zmienia, to sposób użycia dostępnych narzędzi.


Łazienka

W każdym nowoczesnym domu musi być łazienka, a bardzo często nawet takie pomieszczenia ozdobione materiałami najwyższej jakości, stąd możliwość uzyskania zamówienia od zamożnych klientów. Aby stworzyć projekt, należy zrozumieć, jaki typ finiszu dobry, a jaki należy unikać. Mądre decyzje będą zawsze uzasadnione.


Optymalizacja

W zależności od parametrów systemu, użytkownik oprogramowania może odczuwać dyskomfort podczas korzystania z narzędzi. Powolne przetwarzanie, opóźnienia, błędy. Wszystko to sprawia, że tracimy dużo czasu, a jednocześnie negatywnie wpływa na proces twórczy. Nie trzeba tego cierpieć, a rozwiązanie problemu łatwiejsze, niż można pomyśleć. Aby poprawić wydajność, wystarczy dostosować ustawienia obrazu. Niektóre zmiany w systemie nie wpłyną na jakość, ale przyspieszą obliczenia.


Projektowanie mebli

Bywa, że modele foteli, krzeseł, sof i innych elementów dostępne w bazach danych nie spełniają wymagań i wtedy zachodzi potrzeba stworzenia własnych, niepowtarzalnych przedmiotów. Jest to dość łatwe do wykonania, a proces prawie taki sam jak w innych przypadkach.


Modelowanie karnisza i zasłon


Modelowanie wazonów


Modelowanie obrusa


Oświetlenie

Bez systemu sztucznego oświetlenia każdy dom byłby wieczorem niekomfortowy, a dzięki różnym urządzeniom dostępnym obecnie na rynku można rozwiązać ten problem. Pożądany system oświetlenia zostaje zaplanowany już na etapie projektowania modelu pomieszczenia. Nawiasem mówiąc, nawet prosta demonstracja stworzonego designu wygląda lepiej, gdy dołączymy do modelu zestaw lamp i żyrandoli pasujących do stylu całej koncepcji.


Światło dzienne

Obraz gotowego wnętrza po renderowaniu będzie wyglądał znacznie lepiej, gdy zastosowane opcje jakości światła dziennego. Klient musi wiedzieć, jak jego dom będzie wyglądał wieczorem, ale także rano, dlatego ważne, aby wiedzieć, w jaki sposób stworzyć naturalne kontrasty i odcienie dla światła słonecznego, które wpada do domu przez okna.


Realistyczne meble

Każdy może sobie poradzić z rozmieszczeniem obiektów, ale renderowanie to już inna sprawa. Nawet po standardowej obróbce końcowy obraz nie zawsze wygląda tak dobrze, jak mógłby wyglądać w rzeczywistości. Aby poprawić model, należy trochę popracować z krawędziami elementów. To właśnie na bokach korpusów system czasami nie w stanie samodzielnie stworzyć prawidłowego odbicia promieni światła.


Efekt naturalnego drewna

Ozdoba wymagają dużej uwagi i najlepiej wykonywać to z naturalnych materiałów. Jednym z najbardziej popularnych, istotnych i poszukiwanych materiałów na rynku jest drewno. Ma dobry wygląd, przyjemne w dotyku i trwałe. Każdy projektant powinien umieć tworzyć modele z elementami wykonanymi z drewna. Ważne, aby stworzyć wrażenie realizmu. 


Cienie

Elementy dekoracji wnętrz czasami związane z otoczeniem domu. W celu stworzenia projektu tarasu z miejscem do siedzenia lub zamkniętego terenu z basenem stosowane różne elementy wyposażenia. Aby wszystko wyglądało naturalnie, należy popracować nad cieniami otaczających obiektów. Stoły, krzesła, ławki i altany. Wszystkie te przedmioty będą miały znacznie bardziej atrakcyjny wygląd, gdy zostaną odpowiednio dobrane właściwości padania promieni słonecznych.


Projekt i wizualizacje kuchni

W projekcie wykorzystywane są trzy programy: Archicad, 3ds Max, Corona Renderer.


Dodatkowa wiedza

Czasem przy korzystaniu z programu jego potencjał wykorzystany mniej niż w 100%, ponieważ użytkownik nie zna pewnych osobliwości jego funkcjonalności. Może to być spowodowane brakiem doświadczenia lub trywialnym czynnikiem ludzkim, ale w każdym przypadku istnieje szansa, że jeśli nie ma bazy wiedzy, można stracić możliwości zrobienia czegoś, co już dobre, perfekcyjnym. Eksperci mogą pomóc w znalezieniu przydatnych rozwiązań.


Tutoriale


Darmowy kurs online

Korzystanie z takiego oprogramowania wygodne i odpowiednie zarówno na poziomie profesjonalnym, jak i amatorskim, a umiejętność ta znacznie poszerza możliwości zaawansowanego projektowania. Nauka nie wymaga wiele czasu.


Zobacz także: Kurs 3ds Max dla początkujących


921
25 wideo