Lekcje fryzjerskie dla początkujących

Mówi się, że aby dobrze wyglądać, wystarczą dobrze wypolerowane buty i stylowa fryzura. Każdy może samodzielnie zadbać o swoje buty i kozaki. W przypadku włosów sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Na szczęście jest fryzjerstwo, które potrafi zmienić nawet "stóg siana" na głowie w arcydzieło.

Szkolenie fryzjerskie jest nie do pomyślenia bez praktyk i ćwiczeń na modelach. Jednak teorii i tajników możesz nauczyć się sam, korzystając z darmowych lekcji online.


Narzędzia i wyposażenie

Lekcja wprowadzająca zapoznaje z podstawami zawodu i pomaga skompletować optymalny zestaw startowy dla profesjonalisty. Minimalny komplet do wygodnej i efektywnej pracy obejmuje:

  • umywalka na głowę,
  • krzesło (pneumatyczne jest w stanie udźwignąć do 80 kg, hydrauliczne jest bardziej wytrzymałe, dodatkowo ma opcję podnoszenia i opuszczania),
  • wózek z szufladami, skrzynkami na wieszaki i uchwytami na narzędzia,
  • narzędzia do czesania, cięcia i golenia,
  • pędzle, miarki i miski do farbowania,
  • wałki, lokówki i prostownice
  • pelerynę do okrywania klienta.


Wybór grzebienia

Wybór odpowiednich narzędzi (w tym grzebieni) do pracy to jedno z najważniejszych zadań fryzjera.


Szczotki

Objętość, suszenie, wygładzanie, modelowanie – to narzędzie przydaje się w wielu sytuacjach, a do kompletnego zestawu potrzebujesz co najmniej kilku wariantów tych akcesoriów.


Nożyczki

Najlepiej korzystać z modeli przeznaczonych dla profesjonalistów. Są one wystarczająco ostre, jednak bezpieczne i nie powodują bólu ani reakcji alergicznych.


Wybór maszynki

Maszynki są używane do krótkich fryzur, zazwyczaj u mężczyzn. Pomagają pracować z wysoką intensywnością.


Rozdzielanie i kształtowanie

Dla prawidłowego strzyżenia i tworzenia fryzur należy przestrzegać pewnych procedur.


Praca z nożyczkami

Najważniejsze jest prawidłowe ułożenie instrumentu w dłoni i zadbanie o to, by dolne ostrze stało w miejscu, a górne pracowało jak najszybciej. Istnieją specjalne ćwiczenia, które pozwalają ćwiczyć wyrazistość ruchu.


Mycie i suszenie

Teatr zaczyna się od wieszaka, a salon fryzjerski od myjni. Czyste, mokre, dobrze wyszczotkowane pasma są łatwe w obróbce i najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju wpływy (termiczne, mechaniczne, chemiczne). Przed każdą usługą fryzjerską umyj głowę - to konieczność, którą zaniedbują tylko nieprofesjonaliści. Ponadto, wszyscy są zgodni: dotykanie czystych włosów w procesie jest znacznie przyjemniejsze i estetyczne.


Grzywka na bok

W tutorialu przedstawiono trzy różne techniki wykonania grzywki na bok.


Uniwersalna separacja

Bezpłatna lekcja na temat separacji włosów jest odpowiednia zarówno dla osób początkujących w salonach fryzjerskich, jak i tych, które planują samodzielne strzyżenie, dzieci i członków rodziny w domu.


Strzyżenie maszynką

Aby stworzyć piękne męskie fryzury, w niektórych przypadkach wystarczy tylko maszynka. Można uzyskać dobry wynik przy minimalnym nakładzie czasu.


Praca z maszynką

Minęły już czasy ścinania włosów "na zero" lub pozostawiania na koronie "jeża" o równej długości. Dzisiejsze profesjonalne maszynki dają znacznie więcej możliwości twórczych. Klasyką dla męskiego fryzjera jest technika undercut z płynnymi przejściami długości. Bez nasadki można tworzyć stylowe linie cięcia i artystyczne wycinki.


Schemat strzyżenia męskiego

Na początku wszystkie początkujące osoby boją się, że uszkodzą włosy swoich klientów niezręcznym ruchem nożyczek lub niewłaściwą substancją chemiczną. Wiele osób zaczyna panikować przed pierwszym strzyżeniem, farbowaniem czy trwałą. Najlepszą radą w takim przypadku jest przeprowadzenie każdego zabiegu po raz pierwszy na manekinie. W ten sposób można uniknąć wielu stresów i emocji i w pełni zaangażować się w proces.


Prosta linia

Wycięcie idealnie prostej linii bez wcześniejszej praktyki jest prawie niemożliwe, dlatego dla początkujących najlepiej najpierw ciąć krócej niż zamierzona długość i stopniowo ją korygować. Z czasem wyrobisz sobie umiejętność cięcia odpowiedniej długości za jednym razem.


Włosy kręcone

Jeden z najtrudniejszych do obcięcia typów włosów. Kluczowe jest tutaj przycięcie końcówek pod odpowiednim kątem.


Strzyżenie na rekruta

Bardzo popularna wśród mężczyzn fryzura – szybka i niedroga.


Klasyczny bob

Klasyczny bob to fryzura, która stała się ikoną stylu i nadaje się dla kobiet w każdym wieku.


Pixie

Krótka fryzura damska, zazwyczaj krótsza z tyłu i po bokach głowy, a nieco dłuższa na czubku.


Long bob

Alternatywa dla standardowej fryzury bob (dłuższe włosy).


Grzywka i długie włosy

Świetne połączenie, które pasuje do dużej liczby osób, niezależnie od wieku i odcienia włosów. Praca polega na systematycznym i symetrycznym obcinaniu nadmiaru końcówek z każdej strony włosów. Jako główne narzędzie w tej procedurze stosowane są nożyczki.


Stylowa fryzura dla długich włosów

Wyhodowanie syrenich pasm to połowa sukcesu. Najważniejsze jest, aby nadać kopnie piękny wygląd za pomocą stylowej fryzury. W przeciwnym razie trudno nosić ją luźno.


Strzyżenie krótkie

Prawidłowa krótka fryzura wymaga umiejętności podzielenia włosów na strefy (czołową, skroniową, ciemieniową itd.) i pracy nad każdą z nich po kolei. Po opracowaniu wszystkich stref następuje korekta i stylizacja ogólnego kształtu. Krótkie włosy są najłatwiejsze do ułożenia.


Wydłużona grzywka

Krótka fryzura z wydłużoną grzywką.


Wybór szamponu

Włosy należy myć zarówno na początku procesu, jak i po jego zakończeniu. Pomaga to uporządkować fryzurę, ułatwia strzyżenie i pozostawia głowę czystą. Takie standardy uznawane za najnowocześniejsze, a usługa mycia dostępna w każdym dobrym salonie. Fryzjer, który oferuje serwis klientom, powinien o tym pamiętać. Przy okazji warto też wiedzieć, jak wybrać odpowiedni produkt.


Kolorymetria we fryzjerstwie

Piękno koloryzacji włosów zależy przede wszystkim od jakości i odpowiedniego doboru farby.

Teoria koloru jest zwykle nauczana na kursie o kolorymetrii: skład chemiczny, mieszanie kolorów, interakcja z różnymi typami włosów, jak uzyskać odpowiedni odcień.


Webinar

Część praktyczna to nakładanie, a następnie zmywanie farby. Najtrudniejsza jest nauka szybkiej pracy, ponieważ barwniki zmieniają swoje właściwości pod wpływem długotrwałego kontaktu z powietrzem.


Rozjaśniacz

Warto zauważyć, że mimo wielu podobieństw, procesy farbowania i rozjaśniania są różne.


Praca fryzjera

Zawód fryzjera jest idealny zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, daje dużą swobodę i możliwość uzyskania dobrze płatnej pracy.


Zobacz także: Strzyżenie męskie dla początkujących


684
30 wideo