Darmowe kursy niemieckiego online

Nowoczesne technologie dają ogromne możliwości poprawy i rozwoju w wielu dziedzinach życia. Edukacja nie jest wyjątkiem. Obecnie istnieje wiele kursów online, które pozwalają na naukę języka niemieckiego w dowolnym czasie i formacie. Odwiedzaj serwisy internetowe, ucz się nowych słów, czytaj, słuchaj poprawnej wymowy i oczywiście rozmawiaj.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki niemieckiego w domu.


Book2

Goethe-verlag.com — darmowy kurs niemieckiego Book2. Kurs audio dla początkujących obejmuje 100 lekcji, z których każda została uzupełniona o pliki mp3. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co pozwala zminimalizować błędy wymowy. Lekcje skierowane są do osób, które uczą się języka od zera lub znają tylko jego podstawy. Fabuła każdej lekcji oparta jest na okolicznościach lub dialogach spotykanych w życiu codziennym. Ponad połowa lekcji skupia się na codziennych sytuacjach, takich jak wizyty u specjalistów, wyjścia do kawiarni, banków czy na basen. 50 lekcji audio skupia się na częściach mowy i poprawnej budowie zdań. Kurs jest dostępny zarówno online, jak i offline poprzez pobranie aplikacji na iPhone lub Android.


Lingohut

Lingohut.com — darmowe lekcje do samodzielnej nauki języka niemieckiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Lista darmowych lekcji jest regularnie aktualizowana. Kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów.


Podstawy niemieckiego

Podstawyniemieckiego.pl — bezpłatny kurs niemieckiego w języku polskim dla początkujących. Serwis zawiera sekcje dotyczące podstaw (24 lekcji), gramatyki (36 lekcje) oraz słownictwa (83 słowników na popularne tematy) języka Deutsch. Funkcjonalność jest prosta i kompaktowa. Odpowiednie dla zapoznania się z bazowymi zasadami od zera. Na stronie znajduje się też blog z przydatnymi artykułami i rozdział poświęcony odmianom popularnych czasowników. Autorzy dodali prawie 350 nagrań audio, aby zapewnić wysokiej jakości wprowadzenie do materiału.


Forvo

Forvo.com — interaktywne rozmówki ze słówkami z różnych grup tematycznych. Zapewnia tłumaczenie tekstowe słowa lub zwrotu z polskiego na niemiecki oraz głosowe przedstawienie wyniku. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co gwarantuje poprawną wymowę tłumaczonych informacji. W części początkowej znajdują się grupy słówek z kategorii Kolor i liczby, Pozdrowienia i przeprosiny, Ciało człowieka, Pojazdy itp. Znajduje się tu wybór zwrotów przydatnych podczas podróży po Niemczech, Austrii lub Szwajcarii: przy okazji poznawania ludzi, przemieszczania się w nieznanym otoczeniu, wizyty u lekarza, wyjścia do banku i na zakupy. Całkowicie darmowy kurs, odpowiedni dla początkujących.


Lekcje dla początkujących

Lekcje niemieckiego — kurs wideo składający się z 20 darmowych lekcji na podstawowe tematy dla początkujących. Lekcje uczą podstaw, zaczynając od alfabetu i wymowy kombinacji liter, kończąc na budowie zdań tematycznych. Kilka filmów dotyczy gramatyki, fonetyki, pisania, liczb i przypadków. Potoczna wersja deutsche Sprache znacznie różni się od wersji literackiej. Niemcy lubią skracać słowa, a obcokrajowcy często gubią się, dopóki nie przyzwyczają się do tego sposobu mówienia. Inną osobliwością jest używanie wtrąceń (na, tja, na ja itp.), które mogą mieć kilka odcieni znaczeniowych w zależności od okoliczności.


Mondly

Mondly.com — narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze. Na stronie głównej strony internetowej, w specjalnych okienkach, należy wybrać dwa języki - swój rodzimy i język, którego chcemy się uczyć - oraz podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany specjalny kod. Ten ostatni jest potrzebny do rozpoczęcia nauki w serwisie. Grając z oferowanym programem można szybko opanować niemiecki na poziomie podstawowym. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ponad 100 milionów użytkowników.


Deutsch Info

Deutsch.info — wielojęzyczny serwis oferujący treści edukacyjne i praktyczne porady dla osób podróżujących lub zamierzających zamieszkać w Niemczech i Austrii. Posiada również polską wersję językową. Jest on nadzorowany i finansowany przez Komisję Europejską, która gwarantuje jakość materiałów do nauki na pierwszych czterech poziomach językowych. Programy A1-B2 są pełne interaktywnych ćwiczeń z kolorowymi ilustracjami. Rozdział gramatyki zawiera podstawowe zasady, które są poparte przykładami z praktyki konwersacyjnej na żywo. Biblioteka multimediów portalu zawiera niemieckojęzyczne teksty, klipy wideo i historie audio. Można skorzystać ze słownika online, w którym szukane słowa poparte są wariantami ich współczesnego użycia lub rozwiązać testy ze znajomości historii, polityki, kultury wyżej wymienionych krajów. Dostępne są również darmowe materiały do nauki niemieckiego dla dzieci.


Digital Dialects

Digitaldialects.com — portal z interaktywnymi grami, który oferuje również naukę w nienudzący sposób. Poznawanie słownictwa, rozumienie wypowiedzi w niemieckim, opanowanie gramatyki i budowanie zwrotów przychodzi użytkownikom poprzez fiszki, quizy, ilustrowane ćwiczenia i krzyżówki. Zadania do wykonania na Digital Dialects są zróżnicowane tematycznie. Menu serwisu jest w języku angielskim, ale do korzystania z niego wystarczy minimalna wiedza szkolna. Odpowiedni dla dzieci i dorosłych.


Nauka od zera

Niemiecki od zera — darmowy kurs składający się z dwudziestu lekcji wideo, w których wszystko jest wyjaśnione w bardzo prosty i przystępny sposób - to strzał w dziesiątkę dla początkujących. Kanał zawiera również 1,1 tysiąca filmów z notatkami na temat nauki Deutsch, popularnymi słowami i zwrotami, wyjaśnieniami gramatycznymi, 1-minutowymi lekcjami ekspresowymi i nie tylko. Wybierając stronę edukacyjną, należy wziąć pod uwagę aktualność promowanej przez nią metodyki. Ponieważ trzecia i ostatnia odmiana niemieckiej pisowni została uchwalona dopiero w 2006 roku, zaleca się korzystanie ze serwisów internetowych i youtube-kanałów, które zostały utworzone wcześniej niż w tym roku, lub które regularnie aktualizują swoją treść.


Loecsen

Loecsen.com — bezpłatny kurs niemieckiego dla początkujących. Projekt obejmuje wprowadzenie do języka, naukę wyrażeń przydatnych w podróży i prawdziwych zwrotów z życia codziennego. Zabawny sposób prezentowania informacji, specjalne ilustracje i szybkie testy sprawiają, że kurs jest łatwy do opanowania. Istnieje rozdział z Deutsches Alphabet, w której wymawiane są nie tylko litery, lecz także niektóre słowa zaczynające się od nich. Można uczyć się na stronie internetowej lub pobierając zestawy mp3 i pdf na swój gadżet.


Memrise

Memrise.com — zawiera kilkanaście interaktywnych kursów do nauki niemieckiego. Lekcje podzielone są na podstawowe tematy (pierwsze słowa, poznawanie się, w domu, na lotnisku, w sklepie, w pracy itp.) Zawierają one słówka i zwroty nagrane przez native speakerów oraz ciekawe filmiki ułatwiające zapamiętanie całych zwrotów. Odpowiednie dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można uczyć się online w przeglądarce lub pobrać darmową aplikację na gadżety z systemem Android i iOS. Ponad 65 milionów użytkowników.


Extra

Extra — seria edukacyjna, która jest polecana przez wiele szkół językowych online, to film komediowy opowiadający o życiu młodych Niemców. Brytyjski projekt edukacyjny skierowany do młodzieży ze względu na charakter rozgrywanych w nim sytuacji. Posiada spójną, liniową fabułę, co wyklucza samowolne oglądanie odcinków. A w serialu jest 13 odcinków, każdy oparty na ciekawej, często komediowej, historii z życia. Czas trwania każdego odcinka to około 25 minut.


Busuu

Busuu.com — nauka języka niemieckiego z indywidualnym planem edukacyjnym. Kurs Busuu zawiera około 80 kompleksowych lekcji służących zapamiętywaniu słówek, ćwiczeniu umiejętności komunikacyjnych i poznawaniu zasad gramatycznych. Formaty są różne: użytkownicy uczą się piosenek, słuchają dialogów, tłumaczą teksty i robią testy. Dużą zaletą jest możliwość komunikowania się z native speakerami. Można z nimi nie tylko porozmawiać na dowolny temat, lecz także przesłać pracę domową do sprawdzenia. Partnerzy językowi wskażą błędy i wyjaśnią, jak wykonać je poprawnie. Na zakończenie kursu wydawany jest certyfikat. Serwis Busuu ma ponad 120 milionów użytkowników. Istnieje możliwość korzystania z darmowych aplikacji mobilnych.


DeutschAkademie

Deutschakademie.de - strona skierowana jest do różnego grona osób pod względem znajomości niemieckiego - od poziomu A1 do C1. Zawiera ponad 25 000 materiałów, których celem jest zapoznanie użytkownika ze słownictwem i podstawami języka Deutsch, w tym rodzajnikami, rzeczownikami, przymiotnikami, zaimkami i czasownikami. Każdy kurs jest podzielony na podtematy, zilustrowany tablicami i wsparty notatkami i ćwiczeniami. Rozdział ze słownictwem oferuje audio z różnych dziedzin: zawody, samochód, części ciała, jedzenie, święta itp. Podręcznik gramatyki jest w pełni zrealizowany, z rozdziałem na temat typowych trudności leksykalnych i ponad 4000 dostępnych ćwiczeń.


Rozwój słownictwa

Zapamiętywanie słówek - naukę niemieckiego należy rozpocząć od klasycznych zwrotów, które są uniwersalne, zrozumiałe w każdej części kraju i odpowiednie w rozmowach biznesowych i codziennych. Ośmiogodzinne nagranie, charakteryzujące się wysokiej jakości lektorami, zapoznaje uczących się z dużą liczbą zdań używanych w rozmowie, piśmie, literaturze, telewizji i radiu. Dla wzrokowców dostępne są slajdy przedstawiające wersję drukowaną z tłumaczeniem. Wygodne jest słuchanie nagrań w tle, w razie potrzeby odnosząc się do napisów na ekranie. Dzięki ciągłej praktyce można znacznie wzbogacić słownictwo, ucząc się jednostek mowy bez wyrywania ich z kontekstu.


Deutsche Welle

Dw.com — darmowe materiały multimedialne do nauki niemieckiego od stacji telewizyjnej i radiowej Deutsche Welle. Można uczyć się w dowolnym formacie: lekcje online na komputerach stacjonarnych i laptopach, pobieranie treści wideo i kursów audio przez przeglądarkę, drukowanie tekstów i ćwiczeń na papierze. Poziom znajomości języka określany jest na podstawie testu, a następnie dobierana jest odpowiednia metoda lub zestaw metod. Szkolenie jest przeznaczone zarówno dla użytkowników, którzy nigdy nie uczyli się języka, jak i dla bardziej zaawansowanych. Dla tych drugich przygotowano kilka jednojęzycznych (z materiałami w Deutsch i tymi samymi objaśnieniami) rozdziałów: wiadomości ze spokojnym mówcą, wybór klipów wideo na różne tematy, historie audio z codziennego życia współczesnych Niemców, dialekty, sekrety mowy. Początkujący zapoznają się z podstawowym słownictwem i normami gramatycznymi. Wszystkie kursy obejmują poważną część powtórzeniową (ćwiczenia, testy, powtórki) po każdej lekcji.


Duolingo

Duolingo.com — zabawowy format nauki języków obcych to idea towarzysząca platformie rozrywkowo-edukacyjnej Duolingo. Wybierając kurs "German", musisz zdecydować, w jaki typ gry chcesz zagrać. Jeśli wybierzesz "Choose a word", możesz ćwiczyć wybieranie odpowiedniego wyrażenia spośród słów, które są wyświetlane losowo na ekranie. W tym przypadku, dozwolone kierować się własną wiedzą lub korzystać z podpowiedzi. W zakładce "Listen and Memorize" można znaleźć słowa zapowiedziane przez native speakerów i zilustrowane odpowiednimi obrazkami. Klikając na sekcję "Lessons", uczeń uzyskuje dostęp do mini-treningów z nowymi wyrazami z głoskami. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie w darmowej aplikacji. Interfejs serwisu jest w języku angielskim. Kurs nadaje się dla dzieci i dorosłych.


Za pomocą kilku kliknięć można znaleźć partnera do rozmowy, materiały edukacyjne, filmy, programy telewizyjne i radiowe. Główną przeszkodą na drodze do perfekcji jest nuda, chęć porzucenia nauki i duża ilość informacji. Aby uniknąć przeciążenia, należy zacząć od podstaw, stopniowo budując bazę słownictwa i przechodząc do bardziej złożonych poziomów. Aby uniknąć nudy, warto poznać interesujących rozmówców z krajów niemieckojęzycznych, których można znaleźć na specjalnych stronach wymiany językowej.


Zobacz także: Darmowe aplikacje do nauki niemieckiego


1 389