10 najlepszych darmowych aplikacji do kontroli rodzicielskiej

Jednym z najważniejszych zadań rodziców jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w Internecie i poza nim, ponieważ ze względu na swój wiek mogą one nie od razu rozpoznać niebezpieczne sytuacje lub wiedzieć, jak prawidłowo na nie zareagować. Nowoczesne aplikacje do kontroli rodzicielskiej będą niezawodną barierą przed oszustwami, wirtualną agresją, zapoznawaniem się z treściami dla dorosłych, niechcianą komunikacją, a także nadmiernym spędzaniem czasu przed ekranem smartfona. Pomogą również dowiedzieć się, gdzie przebywa dziecko i szybko je odnaleźć w razie nagłej potrzeby.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do kontroli rodzicielskiej na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


Google Family Link

Ponad 100 milionów użytkowników korzysta na co dzień z narzędzi Google Family Link, takich jak limity czasowe na smartfony czy kontrola treści w sieci. System pozwala zarządzać zakupami online, ręcznie wyłączać niezatwierdzone aplikacje i blokować swoim podopiecznym możliwość instalowania nowego oprogramowania, dopóki starsi członkowie rodziny nie wyrażą na to zgody. Można ograniczyć dostęp do wybranych programów na określony czas, np. zezwalając na korzystanie z mediów społecznościowych tylko przez 30 minut dziennie, lub całkowicie je zablokować. W przestrzeni rzeczywistej Google Family Link śledzi lokalizację dzieci i zaznacza ją na mapie, a także powiadamia, kiedy przyszły i wyszły ze szkoły, domu i dowolnego innego miejsca. Serwis charakteryzuje się łatwością obsługi i przejrzystym interfejsem. W rankingu 20 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w kategorii Narzędzia. Ponad 100 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (2,71 mln opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Kids360: Kontrola rodzicielska

Aplikacja do kontroli rodzicielskiej monitoruje aktywność dziecka w Internecie, aplikacjach, grach i sieciach społecznościowych. Gdy tylko system wykryje niepożądane treści, blokuje do nich dostęp. Kids360 umożliwia również ograniczenie czasu korzystania z sieci i aplikacji poprzez planowanie dostępu i blokowanie zarówno poszczególnych stron, jak i całych kategorii zasobów internetowych - strumieniowego przesyłania wideo, gier itp. Jednocześnie dostęp do programów potrzebnych do komunikacji z dziećmi pozostaje otwarty - będą one mogły się z wami skontaktować. Wśród ciekawych cech - opcja pozwalająca na dodanie dodatkowego czasu na rozrywkę na smartfonie za wykonane zadań od rodziców. Dzięki funkcji udostępniania lokalizacji członkowie rodziny będą wiedzieć, gdzie w danym momencie znajduje się dziecko. Prowadzone są statystyki wszystkich aktywności w telefonie. Znajduje się w Top-100 darmowych aplikacji w App Store w kategorii "Narzędzia". Ponad milion instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (42,4 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Microsoft Family Safety

Po zainstalowaniu tej aplikacji firmy Microsoft na smartfonie dziecka, nie będzie ono mogło siedzieć do późna, surfując po Internecie lub grając w gry: rodzice decydują, jak długo pozostaje ono online. Blokują również niechciane informacje, stosując kilka poziomów filtrowania. Dodatkowe narzędzia umożliwiają tworzenie czarnych i białych list internetowych stron. Charakterystyczną cechą Family Safety jest funkcja ustawiania aktywnego czasu nie tylko dla aplikacji na Androidzie i iOS, ale także dla różnych urządzeń z systemem od Microsoft - Xbox oraz laptopów i komputerów z Windows. W TOP-100 bezpłatnych aplikacji w Apple Store w kategorii "Styl życia". Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 3,8 (24,5 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Norton Family

Wśród funkcji Norton Family znajdują się m.in. limitowanie czasu, w którym dziecko może korzystać z gadżetu, blokowanie lub ograniczanie treści internetowych, sprawdzanie bieżącej lokalizacji dziecka i otrzymywanie powiadomień, gdy znajduje się ono w określonym miejscu lub poza nim (szkoła, ośrodek sportowy itp.). Serwis nakłada ograniczenia w oparciu o wiek, z opcją tworzenia profili dla wielu dzieci. Norton Family dąży do zapewnienia maksymalnej ilości informacji: na przykład program nie tylko podaje nazwę filmu, który ogląda dziecko, ale także jego opis, co pozwala szybko ocenić sytuację. Kolejnym plusem jest możliwość przeglądania zapytań wyszukiwanych przez nieletnich (słowa, terminy, zdania), aby lepiej zrozumieć ich zainteresowania. Ponad milion ściągnięć. Ocena w Google Play - 2,9 (24,6 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Kid Security: Lokalizator GPS

Twórcy aplikacji oferują kompleksową ochronę dla dzieci w wieku szkolnym, w tym monitorowanie ich urządzeń (rodzic może zobaczyć, jak gadżet jest używany w danej minucie i w ciągu dnia), synchronizację lokalizacji w czasie rzeczywistym i nasłuchiwanie otoczenia dziecka. Kid Security pozwala śledzić komunikację na czatach i portalach społecznościowych, ustalać harmonogram surfowania po sieci i otrzymywać ostrzeżenia, jeśli małoletni korzysta z telefonu w nocy. Usługa zawiera lokalizator GPS i opcję alertów o lokalizacji podopiecznych w ramach konfigurowalnego geo-ogrodzenia. Ważną cechą Kid Security jest funkcja sprawdzania stanu baterii smartfona: gdy zacznie się ona wyczerpywać, oprogramowanie powiadomi o tym i przypomni o konieczności jej naładowania. Program zawiera również rodzinny czat z przydatnymi funkcjami edukacyjnymi, które umożliwiają wykonywanie zadań przez dzieci. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,4 (40,8 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Kidslox

Wielofunkcyjna aplikacja do kontroli rodzicielskiej pozwala na realizację szeregu czynności: sterowanie czasem i charakterem aktywności online, filtrowanie treści dla dorosłych, blokowanie gier, sieci społecznościowych i zakupów, a nawet całkowite zablokowanie dostępu do Internetu. Oprócz systemu monitorowania, Kidslox zawiera funkcję nagradzania: rodzic może przydzielić dodatkowy czas online za wykonane prace domowe lub obowiązki. Możliwe jest monitorowanie do 10 urządzeń jednocześnie. Program nie zawiera reklam, lecz dostępna jest płatna wersja premium z zaawansowanymi funkcjami. Wśród 150 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w w gatunku "Styl życia". Ponad milion ściągnięć. Ocena w Google Play - 3,8 (26 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Kontrola rodzicielska Kroha

Ta prosta i łatwa w obsłudze aplikacja zawiera niemal wszystko, czego potrzebujesz do kontrolowania i ochrony swoich dzieci - od możliwości uniemożliwienia im oglądania niechcianych i obraźliwych treści po lokalizację GPS i strefy ochronne. Jeśli dzieci spędzają zbyt dużo czasu w Internecie i grając w gry, Kroha pozwala ustawić jasny harmonogram, który ogranicza dostęp do sieci i niektórych aplikacji. System filtrów nie przeoczy nieodpowiednich filmów, programów telewizyjnych czy SMS-ów, a raporty aktywności telefonicznej zawierają informacje zarówno o połączeniach, jak i poruszaniu się dzieci w przestrzeni. Ponad milion ściągnięć. Ocena w Google Play - 2,9 (19,3 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Qustodio

Dzięki prostemu i intuicyjnemu interfejsowi Qustodio zapewnia bezpieczne wyszukiwanie poprzez filtrowanie niechcianych wyników i blokowanie nieodpowiednich stron internetowych, gier i numerów telefonów. Inne funkcje obejmują ustawianie limitów czasowych na korzystanie z gadżetów i śledzenie zarówno lokalizacji podopiecznych, jak i ich połączeń i SMS-ów. Chronologia aktywności pokazuje krok po kroku podział aktywności online, w tym wizyty na stronach internetowych i posty w mediach społecznościowych; w razie potrzeby raport na temat zachowania dziecka w Internecie można wysłać na adres e-mail. Dostępny jest przycisk alarmowy i funkcja powiadamiania o aktywności w sieci. Qustodio umożliwia wspólne monitorowanie z drugim rodzicem lub opiekunem. Ponad milion instalacji. Średnia ocena w Google Play - 3,3 (13,2 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Mobicip

Oprogramowanie nie ogranicza się do tworzenia czarnych list, ale skanuje witryny we wszystkich popularnych przeglądarkach (Chrome, Firefox, Safari itp.) w czasie rzeczywistym, zezwalając tylko na te odpowiednie dla nieletnich. Użytkownicy mają do dyspozycji kilka domyślnych opcji kontroli rodzicielskiej, od najbardziej rygorystycznych po proste monitorowanie. Mobicip pozwala ustawić limity na aktywność online i ustawić harmonogramy odrabiania lekcji i snu. Rodzice mogą monitorować komunikację na Facebooku i Instagramie, zapobiegając nękaniu i próbom oszustwa, a także otrzymywać wskazówki od ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Aby chronić swoje dziecko w trybie offline, zaleca się utworzenie bezpiecznych stref geograficznych w celu monitorowania za pomocą GPS wokół szkoły i innych miejsc, do których regularnie się udaje, oraz przeglądanie historii lokalizacji w danym tygodniu. Ponad 100 tysięcy pobrań. Ocena w Google Play - 3,3 (2,26 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


FamiSafe: AI Parental Control

Wielokrotnie nagradzane oprogramowanie natychmiast reaguje przy wykryciu podejrzanych zdjęć na urządzeniu lub niepokojących słów kluczowych, takich jak "narkotyki" czy "przemoc". W ten sposób FamiSafe wychwytuje niepokojące frazy zarówno z historii wyszukiwania, jak i mediów społecznościowych. Rodzice lub opiekunowie mogą również zdalnie monitorować urządzenie dziecka, blokować dostęp do niebezpiecznych treści i ograniczać jego przebywanie w wirtualnym świecie. W rzeczywistej przestrzeni oprogramowanie oferuje śledzenie lokalizacji i tworzenie bezpiecznej strefy: jeśli dzieci spróbują ją naruszyć, system wyśle wiadomość. Ponad 5 milionów instalacji. Ocena w Google Play - 2,1 (20,6 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Warto zauważyć, że chociaż wszystkie aplikacje można pobrać za darmo, niektóre wymagają opłacenia wersji premium po pewnym czasie, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.


220