10 najlepszych darmowych aplikacji astronomicznych

Aplikacje astronomiczne przenoszą dzieci i dorosłych w ekscytującą podróż po galaktyce. Dzięki nim można zobaczyć powierzchnię Księżyca lub Marsa bez opuszczania balkonu lub dachu swojego domu, błyskawicznie dowiedzieć się nazwy dowolnej gwiazdy bez zaglądania do podręcznika, a także obserwować planety, satelity i asteroidy bez konieczności odwiedzania planetarium.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy astronomiczne do obserwacji kosmosu na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


Stellarium

Prosty i minimalistyczny interfejs aplikacji łączy się z szeroką gamą funkcji. Oprócz identyfikacji wszelkich świecących punktów nad głową w ciągu kilku sekund, Stellarium Mobile udostępnia model nocnego nieba, powiększony widok Drogi Mlecznej i innych konstelacji, śledzenie lokalizacji satelitów, renderowanie 3D kluczowych planet Układu Słonecznego i ich satelitów. Oprogramowanie może być wykorzystywane do obserwacji astronomicznych i poszerzania wiedzy przez dorosłych i dzieci od 6 lat. Wersja płatna zawiera katalog Gaia DR2 obejmujący 1,69 miliarda gwiazd, nieograniczone skalowanie powierzchni obiektów kosmicznych, możliwość obserwacji nieba w terenie bez połączenia z Internetem i inne bonusy. Interfejs i wybrane treści dostępne są w języku polskim. W czołowej trzydziestce darmowych aplikacji edukacyjnych w App Store. Ponad 10 milionów pobrań. Wysoka ocena w Google Play - 4,9 (147 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Sky Map

Wysoka funkcjonalność, dostępność i prostota interfejsu sprawiły, że oprogramowanie opracowane przez Google stało się jednym z najpopularniejszych mobilnych planetariów na świecie, z którego korzysta ponad 50 milionów osób. Obserwatorzy mogą wybierać konkretne obiekty - gwiazdy, planety lub mgławice - aby dowiedzieć się o nich więcej, powiększać i pomniejszać obiekty oraz stosować różne tryby oglądania (w tym widok nocny). Absolutna większość funkcji działa bez połączenia z internetem. Dzięki Sky Map można nie tylko identyfikować gwiazdy, lecz także wykonywać astrofotografię. Ponad pięćdziesiąt milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,2 (491 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Sky Tonight

Program umożliwia identyfikację dowolnego jasnego punktu na nocnym niebie, znalezienie gwiazdy lub planety, a także poznanie "harmonogramu" wydarzeń astronomicznych. Wśród dostępnych funkcji znajduje się wysoki poziom personalizacji, demonstracja trajektorii światła zarówno względem środka Ziemi, jak i względem obserwatora, możliwość ustawiania przypomnień i elastyczne wyszukiwanie. Tryb rozszerzonej rzeczywistości pozwala zobaczyć mapę gwiazd nałożoną na obraz z kamery gadżetu, a funkcja "Wehikuł czasu" umożliwia ustawienie lokalizacji obiektów niebieskich w różnych okresach. Sky Tonight ułatwia planowanie obserwacji: oprócz kalendarza z prognozą pogody, oprogramowanie zawiera sekcję "Aktualności" oraz wskaźnik warunków śledzenia w oparciu o zachmurzenie, fazę Księżyca i inne parametry. Znajduje się w Top-20 w App Store w kategorii "Materiały źródłowe". Ponad milion instalacji. Ocena w Google Play - 4,7 (26,6 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


SkySafari

Wystarczy po zmroku podnieść smartfon z aplikacją SkySafari w niebo, by znaleźć na nim dowolne obiekty astronomiczne. Oprogramowanie umożliwia obserwowanie 120 tysięcy gwiazd, wszystkich głównych planet, ponad dwustu mgławic i galaktyk, dziesiątek satelitów i asteroid. Ciała niebieskie można obserwować w kilku trybach: rzeczywistości rozszerzonej, OneSky (wraz z innymi obserwatorami z całego świata), orbitalnym. SkySafari zawiera również funkcję wizualizacji Galaxy View i obszerny katalog informacyjny. Ten ostatni zawiera audioprzewodniki, opisy i zdjęcia obiektów astronomicznych i misji NASA, specjalny kalendarz i rozdział "Dziś wieczorem". Dodatkowe bonusy obejmują piękną grafikę, tryb noktowizyjny chroniący wzrok i zaawansowane możliwości wyszukiwania. Jedną z głównych wad SkySafari jest to, że większość funkcji programu staje się dostępna dopiero po wykupieniu wersji Premium. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (37,6 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Star Walk 2

Ponad 10 milionów miłośników astronomii z całego świata korzysta ze Star Walk 2, a program świetnie nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Obserwatorzy nieba mają dostęp do mapy gwiazd w czasie rzeczywistym i śledzenia obiektów 24/7. Kierując smartfon na niebo, użytkownicy mogą korzystać z różnych filtrów, trybu rozszerzonej rzeczywistości i opcji Siri Shortcuts, aby uzyskać szybki dostęp do ciał niebieskich i zjawisk. Część poznawcza zawiera bogactwo informacji astronomicznych, modele 3D konstelacji, satelitów i planet, rozdział z wiadomościami oraz funkcję Sky Live, która pozwala użytkownikom sprawdzić dzienne fazy księżyca, czas zachodu i wschodu słońca oraz inne dane. W TOP-100 darmowych aplikacji w App Store w kategorii "Edukacja". Ponad 10 milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,8 (486 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Solar Walk Lite Planetarium 3D

Bezpłatna aplikacja z interaktywnym planetarium oferuje dokładny model 3D Układu Słonecznego z imponującymi efektami wizualnymi. Użytkownicy nie tylko widzą lokalizację planet w czasie rzeczywistym, lecz także mogą zobaczyć każde ciało niebieskie od środka: Solar Walk Lite demonstruje jego strukturę i dostarcza ważnych faktów na jego temat. Specjalna funkcja Orrery pozwala oszacować rozmiar obiektów i odległości między nimi, a ci, którzy mają okulary anaglifowe 3D, mogą cieszyć się wirtualnymi lotami przez galaktykę dzięki opcji Anaglyph 3D. Informacje zawarte w encyklopedii i wizualizacje układu słonecznego oparte są na danych naukowych uzyskanych z teleskopów naziemnych oraz statków kosmicznych ESA i NASA. Program nie ma ograniczeń wiekowych i może być wykorzystywany do nauczania dzieci w wieku szkolnym początków astronomii. Działa w trybie offline. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,0 (27,4 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Astronomia dla dzieci

Wszechstronna aplikacja zaprojektowana specjalnie dla dzieci, która pomoże w łatwy i prosty sposób opanować podstawy wiedzy astronomicznej. Zawiera fascynującą grę o kosmosie, zabawne kreskówki o Układzie Słonecznym, mobilne obserwatorium, ciekawe fakty wypowiadane przez aktorów i inne informacje edukacyjne w rozrywkowej formie. Grafika, design i interfejs Star Walk są dostosowane do możliwości percepcyjnych dzieci. Krótkie testy pomogą sprawdzić poziom przyswojenia materiału. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,0 (18,8 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Solar System Scope

Celem twórców oprogramowania było stworzenie najbardziej wizualnego i łatwego w użyciu modelu Układu Słonecznego, odpowiedniego dla szerokiego grona odbiorców, w tym 4-letnich dzieci. Odkrywając kosmos z Solar, użytkownicy zobaczą fantastyczne galaktyczne krajobrazy i uzyskają dostęp do unikalnych, dokładnych kolorystycznie map opartych na kolorowych zdjęciach wykonanych przez statki kosmiczne i teleskop Hubble'a. Astronomowie amatorzy będą mogli obserwować nocne niebo i określać położenie obiektów w oparciu o kilka układów współrzędnych. Unikalna encyklopedia 3D zawiera interesujące fakty na temat każdej dużej i małej planety, największych satelitów i wiele innych. Ponad 10 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (136 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


SkyView® Lite

Proste i wygodne narzędzie do obserwacji nieba w ciągu dnia lub o północy, działające bez Internetu i odpowiednie do wędrówek lub biwakowania na łonie natury. Pozwala zidentyfikować nie tylko gwiazdy i konstelacje, lecz także satelity, a nawet odległe galaktyki. Może być używany do nauczania astronomii lub fotografowania obiektów kosmicznych. Użytkownik może udostępniać udane zdjęcia w sieciach społecznościowych, planować obserwacje z wyprzedzeniem i otrzymywać przypomnienia o nadchodzących wydarzeniach. SkyView® Lite śledzi ścieżki Słońca i Księżyca oraz posiada funkcję rzeczywistości rozszerzonej. Na liście 100 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w gatunku Edukacja. Ponad dziesięć milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,2 (52,4 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


SkyPortal

Aplikacja planetarium pozwala na oglądanie 120 000 gwiazd, dziesiątek komet i satelitów, ponad 200 gromad gwiazd i innych elementów galaktyki z maksymalną szczegółowością. Mobilne planetarium podpowie, które planety lub konstelacje są najlepiej widoczne tego wieczoru i przedstawi ich wyczerpujący opis. SkyPortal jest odpowiedni dla tych, którzy poważnie interesują się astronomią: oprócz informacji o ciałach niebieskich, jego segment edukacyjny zawiera setki zdjęć i 4-godzinny zestaw komentarzy audio. Istnieje możliwość podłączenia i sterowania teleskopem Celestron, który charakteryzuje się wysoką dokładnością celowania: wystarczy wskazać obiekt, a teleskop automatycznie wyśrodkuje go w okularze. Ponad 500 tysięcy pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,2 (5,36 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Wszystkie aplikacje astro są dostępne bez żadnych opłat w wersjach na Androida i iOS (z wyjątkiem Sky Map - jest darmowa, ale działa tylko na urządzeniach z Androidem, oraz SkySafari - na iOS dostępna jest tylko wersja płatna). Choć niektóre z programów zawierają płatne treści, to ich bezpłatne warianty posiadają rozbudowaną funkcjonalność, która pozwala w dużym stopniu obserwować niebo i gwiazdy.


819