14 najlepszych darmowych aplikacji do trenowania mózgu

Nasz mózg jest niesamowicie skonstruowany - nieustannie wymyka się głębokim przemyśleniom. Ale można tego zapobiec, dając "głównemu" organowi regularny wstrząs. Pomóc mogą książki, treningi psychologiczne, seminaria edukacyjne. Wszystkie one wymagają jednak dużej ilości wolnego czasu, którego współczesnemu człowiekowi brakuje. Jednak właściciele smartfonów mają alternatywę - szereg przydatnych aplikacji, które w każdej chwili pomogą utrzymać mózg w tonie.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do trenowania mózgu na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


NeuroNation

Ćwiczenia w aplikacji NeuroNation zostały opracowane we współpracy z uznanymi neuropsychologami i opierają się na najnowocześniejszych osiągnięciach naukowych. Ponad 30 gier stymulujących pracę mózgu o różnym poziomie trudności pomaga poprawić pamięć, zwiększyć koncentrację i poziom IQ oraz rozwinąć logiczne myślenie. Ciekawa funkcja: porównanie swoich wyników z podobnymi osobami w tej samej grupie wiekowej. Mieści się w pierwszej 100-tce aplikacji edukacyjnych w App Store. Ponad dwadzieścia trzy miliony użytkowników. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (399 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Lumosity

Aplikacja do treningu mózgu Lumosity opiera się na podejściu naukowym, które czerpie z przełomowych koncepcji psychologicznych. Każdego dnia ponad 25 gier pomaga trenować uwagę i pamięć 70 milionom ludzi na całym świecie. Interfejs jest teraz dostępny w języku angielskim, niemieckim, japońskim, francuskim, hiszpańskim i portugalskim. W TOP-200 darmowych aplikacji edukacyjnych w App Store. Ponad dziesięć milionów pobrań. Ocena w Google Play - 4,1 (274 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Khan Academy

Khan Academy to edukacyjna organizacja non-profit założona w 2006 roku przez absolwenta MIT i Harvardu, Salmana Khana. Głównym celem akademii jest umożliwienie każdemu zdobycia wysokiej jakości wykształcenia. Dlatego w aplikacji można odnaleźć mnóstwo przydatnych informacji z zakresu matematyki, historii, zdrowia i medycyny, finansów, fizyki, chemii, biologii, astronomii, ekonomii, kosmologii, chemii organicznej, historii sztuki, makro- i mikroekonomii oraz informatyki. Świetnie nadaje się do rozwoju mózgu. Wśród 100 najlepszych aplikacji w App Store znajdujących się w gatunku "Edukacja". Ponad 10 milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,5 (161 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Peak

Program Peak został opracowany we współpracy z naukowcami z wiodących uniwersytetów. Ponad 45 wciągających gier pomoże codziennie trenować pamięć, uwagę, mowę, stabilność psychiczną, szybkość reakcji i percepcji. Gra posiada sekcję statystyk, która zapisuje wyniki, więc łatwiej jest śledzić swoje postępy. Apka jest w języku angielskim. Zawiera płatne treści. Jest to jedna z 200 najlepszych aplikacji w App Store w kategorii "Edukacja". Ponad 12 milionom pobrań. Ocena w Google Play - 4,3 (505 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Sztuczki matematyczne

Darmowa aplikacja do ćwiczenia mózgu z ekscytującymi zadaniami z matematyki. Rozwiązywanie zadań o różnej tematyce pomoże poznać triki matematyczne, liczyć szybciej i sprawniej oraz rozwijać logiczne myślenie. Do gry możesz zaprosić znajomego i rywalizować z nim. Ponad dziesięć milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (414 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Elevate

Osobisty trener do ćwiczeń koncentracji, szybkości myślenia, pamięci, zdolności oratorskich i matematycznych. Dla każdego użytkownika oprogramowanie wybiera indywidualne zadania, które są dostosowywane w zależności od wyniku. Są to mini-gry, które muszą być zakończone poprawnie. Za każdym razem zadania stają się nieco trudniejsze. Program działa w języku angielskim. Ponad dziesięć milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,5 (431 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Quizlet

Darmowa aplikacja z fiszkami do poszerzania swojej wiedzy. Łączy w sobie kilka technik zapamiętywania. Zawiera ponad 500 milionów zestawów edukacyjnych obejmujących wiele różnych dziedzin. Każdy będzie mógł znaleźć odpowiedni dla siebie. Program działa bez dostępu do internetu. Można więc trenować swój mózg w dowolnym miejscu i czasie. Znajduje się w pierwszej dziesiątce apek w App Store w kategorii "Edukacja". Ponad 10 milionów pobrań. Ocena w Google Play - 4,4 (541 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Brain Training Game

Mózg potrzebuje ciągłego wyzwania w postaci zadań intelektualnych. Darmowa aplikacja od Logiclike zapewnia właśnie taki "posiłek". Program zawiera cały zestaw gier, które pomagają trenować uwagę, myślenie i pamięć. Co ciekawe, wszystkie wyniki są zapisywane, więc można śledzić swoje postępy. Istnieje możliwość samodzielnej gry lub rywalizacji z innymi graczami. Ponad 500 000 pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (23,6 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


ReaderPro

Szybkie czytanie to przydatna umiejętność dla każdego. Pomoże wydobyć przydatne informacje z każdego tekstu. ReaderPro poprawi umiejętność szybkiego czytania i nauczy jak szybko poradzić sobie z dużą liczbą "liter". Ćwiczenia są wykonane w formie gry, więc nie będziesz się nudzić, a efekt pomoże wchłaniać informacje w ogromnych ilościach. Interfejs jest prosty i łatwy w użytkowaniu. Ponad milion ściągnięć. Wysoka średnia ocena w Google Play - 4,8 (26,4 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


TED

Aplikacja TED pozwala na bieżąco poznawać najnowsze wiadomości ze świata nauki, psychologii, medycyny, biznesu i wielu innych dziedzin życia. Znajduje się tam ponad 3000 wystąpień na różne tematy, od rozwoju technologii po relacje międzyludzkie. Wykłady są dostępne w wersji oryginalnej, z napisami. Filmy można pobrać lub oglądać online. Ponad dziesięć milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,0 (214 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Focus

Aplikacja zawiera 25 specjalnych ćwiczeń stymulujących aktywność mózgu. Jeżeli codziennie wykonywać ćwiczenia, umysł stanie się ostrzejszy, a pamięć bardziej przejrzysta. Focus śledzi postępy użytkownika i chętnie udziela cennych rad, a przy tym wskazuje, która część mózgu była zaangażowana podczas ćwiczenia. Wyniki można porównać z innymi osobami. Interfejs jest prosty i nieskomplikowany. Ponad milion pobrań. Wysoka średnia ocena w App Store - 4,8 (24,3 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


The House of Da Vinci

Gra online odbywa się w dwóch trybach: Quiz i Classic. W pierwszym z nich trzeba poprawnie i szybko odpowiadać na pytania. Drugi zawiera 20 kategorii z zagadkami, gdzie rozwiązanie jednej daje dostęp do następnej. Można poznać, jakie tajemnice i fakty przechowuje twój mózg. Pierwszy poziom dostępny jest za darmo. Ponad 100 tysięcy ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (35,4 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Mind Games

Aplikacja z grami edukacyjnymi Mind Games została zaprojektowana z uwzględnieniem zasad psychologii poznawczej. Obecnie do dyspozycji użytkownika są 24 gry do ćwiczenia mózgu, które pomagają rozwijać zdolności umysłowe, a jednocześnie trenują koncentrację, szybkość reakcji, pamięć, elastyczność myślenia. Ponad dwanaście milionów użytkowników. Średnia ocena w Google Play to 4,4 (188 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Curiosity

Streamingowy serwis filmów dokumentalnych i popularno-naukowych Curiosity publikuje co tydzień kilka nowych wideo, które przedstawiają ciekawe i niesamowite fakty z historii, nauki i technologii. Aplikacja zawiera ogromną liczbę filmów i seriali dla erudycyjnych i dociekliwych użytkowników. Jedyny minus: wszystkie treści są w języku angielskim, ale to świetny sposób na naukę nowego języka. Są treści płatne. Ponad milion pobrań. Średnia ocena - 3,9 (14,2 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


1 118