15 najlepszych darmowych aplikacji do czytania książek na telefonie

Gdy nie ma możliwości noszenia ze sobą tomu ulubionej powieści lub gdy chcemy zabrać w podróż cały stos książek, ale nie mamy miejsca w walizce, z pomocą przychodzi czytnik e-booków w telefonie. Każdy, kto kiedykolwiek czytał w tym formacie, wie, że aplikacja na smartfon lub tablet musi być przydatna i praktyczna.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do czytania książek na telefonach, smartfonach i tabletach na systemach Android i iOS.


ReadEra

Darmowy czytnik, który otwiera formaty epub, fb2, pdf, djvu, mobi, rtf, doc, docx, txt. Aplikacja pokaże wszystkie dokumenty przechowywane w telefonie. W bibliotece książki są wyłożone na liście. Menu główne wychwytuje książkę, którą czytasz teraz, przeczytane książki, ulubione. Są zakładki ze wszystkimi dokumentami, selekcje według autora, serii. Możliwe jest dostosowanie trybu czytania, obracania stron.

Można również regulować schematy kolorów, czcionki, odstępy między wierszami, wyrównanie itp. Poziom jasności można regulować, przeciągając palcem po ekranie w lewo. Zakładki można tworzyć na stronę, można je nazywać i udostępniać znajomym. Minus - nie ma możliwości wyróżnienia konkretnych fraz w tekście. W top 20 darmowych aplikacji w App Store w kategorii "Książki". Ponad 10 milionów pobrań. Wysoka średnia ocena w Google Play - 4,9 (978 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Legimi

Aplikacja posiada w swojej bibliotece 180 000 książek, z czego tysiące to audiobooki. Aplikacja od razu oferuje wybór gatunków do wyboru: powieści detektywistyczne, romanse, klasyka i fantastyka. Są też książki z zakresu psychologii, materiały naukowe, publikacje dla dzieci. Można założyć konto lub zalogować się przez Facebooka. Po zalogowaniu się, program znajdzie najlepsze książki dla Twoich zainteresowań, czemu towarzyszy poręczna wyszukiwarka. Można tworzyć półki z książkami i samodzielnie sortować książki.

Prowadzone są statystyki według dni - zapisywane są procenty przeczytanych pozycji, jest licznik całkowitego czasu czytania. Minus - większość książek w aplikacji dostępna jest wyłącznie w płatnym abonamencie (można spróbować 7 dni za darmo). Wśród 5 najlepszych aplikacji w App Store znajdujących się w kategorii "Książki". Ponad 5 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (28,4 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Wattpad

Od razu trzeba się zarejestrować lub zalogować za pomocą konta Google lub Facebook. Są tu załadowane książki i opowiadania. W poszukiwaniach jest odrobina literatury dostępnej za darmo. Większość ma oceny od użytkowników - można przeczytać komentarze, zostawić własną opinię, zmienić czcionkę, tło. Nie ma jednak możliwości sporządzenia notatki. Istnieje funkcja przełączania stron za pomocą klawiszy głośności. Można tworzyć listy czytelnicze, dodawać książki do prywatnej biblioteki.

Ostatnie wyszukiwania są zapisywane. W wyszukiwaniu wszystko jest podzielone według gatunków: od zwykłej klasyki, powieści, fantasy po thrillery, horrory, fanfiction, poezję dla nastolatków, literaturę duchową. Książki i opowiadania są w większości w języku angielskim. W TOP-3 apek w App Store w kategorii "Książki". Ponad sto milionów pobrań. Średnia ocena użytkowników w Google Play to 4,2 (4,66 mln opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Empik Go

W ofercie znajdują się również audiobooki. Można wyszukiwać literaturę według okładki. Przeczytane strony są przedstawione w procentach. Czytnik wyświetla książkę, którą ostatnio otworzyłeś. Jeśli przyciśniesz słowo przez kilka sekund lub przeciągniesz palcem w lewo i prawo, tekst lub fragment zostanie podświetlony. Działają ustawienia czcionki, tryb nocny, spis treści i zakładki.

Dodatek obejmuje również publicystykę, czasopisma, prozę współczesną, książki historyczne, psychologiczne i motywacyjne. W sumie jest ich 100 tysięcy. Co miesiąc pojawia się nawet dwa tysiące nowych książek. Wybór jest dość szeroki. Wystarczy, że wpiszesz swój adres e-mail. W top 10 darmowych aplikacji w App Store w kategorii Książki. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (31 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


FBReader

Darmowy program do czytania e-booków z urządzenia, można korzystać również bez dostępu do internetu. Bez abonamentu książki będą przechowywane w ulubionych, ostatnich książkach lub posegregowane według autora, serii lub kategorii. Działa system wyszukiwania i plików, z którego można uzyskać dostęp do plików do pobrania. Wyświetlana jest liczba przeczytanych stron oraz ich łączna liczba. Istnieje możliwość zmiany czcionki, rozmiaru, wyrównania, stylów. W programie wbudowany tłumacz, dostępna jest zmiana tła, tapety, koloru tekstu.

Na tle można umieścić dowolny obrazek, ale robi się to niewygodnie - w trybie wyboru pliki są wyświetlane z ikonkami i nazwami, obrazu nie widać. Istnieje możliwość zmiany kolejności pozycji menu. Dostępny jest tryb nocny. Istnieje możliwość wyboru stylu zaznaczenia tekstu (dostępne są 3 kolory) poprzez kliknięcie na zakładkę, a następnie na przycisk "Zmień". Ponad dziesięć milionów pobrań. Średnia ocena użytkowników w Google Play - 4,2 (223 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


eBoox

Automatycznie dodaje kilka znanych książek do półki użytkownika oraz instrukcję ściągania plików. Książki można pobierać z Internetu, a następnie czytać je w eBooxie. Dla posiadaczy iPhone'ów - literaturę można ściągać, oprócz iTunes, przez chmurę, przeglądarkę Safari (w menu kontekstowym jest przycisk, który umieszcza książkę w bibliotece). Albo znaleźć je w katalogach - ale za większość książek jest opłata.

Ustawienia są proste: jasność, czcionka, tło strony. Możesz włączyć obracanie stron za pomocą przycisków głośności, zmienić animację przejścia na następną stronę. Wyszukiwanie tekstu prac, spis treści, zakładki, podkreślanie cytatów. Są osobne zakładki ze spisem treści, zakładkami i cytatami. Książki w bibliotece są wyłożone na liście, zgodnie z kolejnością pobierania. Program posiada przyjemny nowoczesny design Otwiera fb2, epub, txt, doc, doxc, html, mobi, rtf, prc, odt. Może również obsługiwać archiwa zip. Mieści się w pierwszej 30-tce darmowych aplikacji do czytania książek w App Store. Ponad 5 milionów pobrań. 181 000 recenzji. Ocena 4,7.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


PocketBook

Duży bank literatury w języku angielskim. Aplikacja synchronizuje się z Dropboxem, zakładki, które zostawisz będą widoczne także na innym urządzeniu. Dotknij środka ekranu i pojawią się ustawienia trybu czytania, gdzie możesz wybrać tło, jasność, rozmiar czcionki, włączyć blokadę obrotu, wyszukiwanie. Regulacja rozmiaru strony poprzez proste dotknięcie ekranu: przeciągnięcie od środka do krawędzi ekranu zwiększa stronę, przeciągnięcie od krawędzi do środka zmniejsza ją; jasność poprzez przeciągnięcie w górę/dół wzdłuż lewej krawędzi.

Kilka znaczników do podkreślania tekstu, można też zakreślać tekst pisakiem, dodawać komentarze do fragmentów, panel jest stały. Zakładki i bookmarki zapisywane są w osobnych zakładkach. Przydatnym bonusem od Poketbooka jest ReadRate - serwis z recenzjami i ocenami książek od innych użytkowników, redaktorów. Można skorzystać z recenzji, aby znaleźć coś ciekawego, jeśli nie wiemy, co przeczytać. Ponad pięć milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,2 (84,4 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Cool Reader

Wygląd układu oparty jest na półce z książkami - posiada wszystkie przyciski menu i funkcje. Możesz czytać książki z systemu plików lub znaleźć je w bibliotekach internetowych. W bibliotece będą one posortowane według autora, tytułu, serii lub oceny. Motyw graficzny można dostosować, włączyć tryb nocny i jest kilka innych przydatnych ustawień. Jeśli w trybie czytania klikniesz na środku ekranu, pojawi się duże menu. Również u góry znajduje się panel podstawowych narzędzi: przejście do zakładek, ustawienia, wyszukiwanie według tekstu, treści.

Można włączyć kontrolę jasności przy lewym marginesie, podświetlić tekst dwukrotnym kliknięciem, przerzucić się przyciskami głośności i innymi przydatnymi trybami, zmienić kolor tekstu, zmienić motyw. Do zakładek można dodawać własne zakładki. Otwiera formaty fb2, epub, txt, doc, rtf, html, chm, tcr, pdb, pml. Ponad 10 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play to 4,2 (264 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Moon+ Reader

Półka ma tutaj formę regału, ale projekt stylu drewnianej półki może zostać usunięty, można wybrać typ półki, a filtr książek i sortowanie można zorganizować według życzenia. Na przykład według autora, katalogu, czasu dodanego. Readerbar oferuje konfigurację zaraz po otwarciu pierwszej książki. Tam - wybór niezbędnych przycisków i opcji. Następnie możesz je edytować, otwierając ustawienia. Można włączyć automatyczne przewijanie i wybrać dogodne tempo, dodawać zakładki, podkreślać i zaznaczać tekst różnymi kolorami i czcionkami, dodawać słowa do słownika.

W trybie czytania wyświetlany jest rozdział, procent przeczytanej książki oraz czas. Oprogramowanie prowadzi statystyki dotyczące przeczytanych książek, godzin przeczytanych w sumie i dziennie. Serwer oblicza ile sekund zajmuje użytkownikowi przeczytanie jednej strony. Dostępne jest tworzenie kopii zapasowych, zmiana języka systemu. Ponad dziesięć milionów pobrań. Ocena w Google Play - 4,1 (266 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


FullReader

Oprogramowanie umożliwia czytanie książek z systemu plików, dodawanie katalogów bibliotek sieciowych i wypożyczanie z nich utworów. Układ można zmienić, istnieje kilka trybów standardowej drewnianej półki, tła, wybór tapet i kolorów. Do podkreślania tekstu dostępna jest pełna paleta kolorów - można samodzielnie wybrać dowolny odcień. Istnieją standardowe ustawienia dla czcionek, rozmiaru tekstu i jasności.

Program wyświetla liczbę przeczytanych i pozostałych stron, pasek narzędzi jest tu stały. W nim - przyciski zakładek, zwiększenie i zmniejszenie strony, przejście do cytatów. Potrafi samodzielnie czytać książkę na głos - można regulować tembr głosu, szybkość czytania. Funkcja przypomnienia jest dostępna w sytuacji, gdy przez jakiś czas nie korzystaliśmy z czytnika. Apka otwiera się na pełny ekran, a w trybie czytania wyświetla godzinę, poziom baterii. Ponad milion instalacji. Ocena w Google Play - 4,2 (43,7 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Książki Google Play

Jeden z najwygodniejszych i najpopularniejszych czytników. Choć to pierwotnie był sklep, można tu znaleźć sporo dobrych książek i komiksów swobodnie dostępnych. W bibliotece na półkach ustawione są książki: te, które już zacząłeś, dopiero planujesz lub już skończyłeś czytać. Aplikacja posiada przydatną animację przewracania, a strony wyglądają ładnie. Rozświetlacz ma kilka kolorów.

Ulubione, notatki i komentarze są przechowywane w osobnych zakładkach. Zawiera wbudowaną funkcję czytania na głos, wyszukiwanie książek, tłumacza i serwer audiobooków. Jest to również wygodne dla użytkowników smartfonów, ponieważ wszystkie dane są przechowywane na istniejącym koncie. Ponad miliard ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,0 (2,01 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Ebook Reader

W wersji na iOS książki stoją na klasycznej, drewnianej półce. Czytnik wygląda standardowo. Wersja na Androida jest nieco inna. Tutaj regał ma lżejszą konstrukcję i bardziej nowoczesny wygląd. W obu wersjach wygodne są funkcje zakładek, notatek na marginesach, podkreślania tekstu, zmiany tła stron i koloru liter. Wszystkie typowe atrybuty książki też tam są - spis treści, podział na rozdziały. Minusy: interfejs programu w języku angielskim, język nie zmienia się. Aby zmienić jasność ekranu, program będzie musiał przejść do menu i poszukać ustawień dotyczących czytania - jest to niepraktyczne. Ale wszystkie trudności są do pokonania. Ponad dziesięć milionów instalacji. Ocena w Google Play - 3,9 (92,7 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Czytaj za darmo

Aplikacja z darmowymi książkami w języku polskim. Aplikacja nie otworzy książek pobranych z Internetu. Całe książki przechowywane są w bibliotece (środkowy przycisk na górnym pasku narzędzi), posortowane według autora, tytułu. Wszystkie pozostałe podzielone są na działy: popularne, nowości wydawnicze i katalogowe. Te ostatnie podzielone są według gatunków: książki referencyjne, fantastyka, proza współczesna, sztuka, literatura dziecięca, książki biznesowe i inne. W trybie czytania można robić zakładki, podkreślać cytaty (jednokolorowy znacznik). W ustawieniach - regulacja listkowania, strony, linii, czcionki, tła (ponad 10 opcji odcieni światła). Istnieje tryb dzienny i nocny. Główny minus - darmowych książek jest naprawdę niewiele.

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Librera Reader

W aplikacji można czytać książki, które zostały już pobrane na telefon z sieci. Albo znajdź je na serwerach innych serwisów, dodaj też własną bibliotekę online. Ustawienia czytnika wyglądają na bardzo zagracone i mogą nie spodobać się perfekcjonistom, w lewym rogu ukryte są wszystkie funkcje, które można włączyć, dostosować. Zmienia się kolor motywu, konfiguruje się wyszukiwanie książek i ich położenie na półce. Ustawienie typów plików do otwarcia (czyt. pdf, djvu, fb2, mobi, epub, rtf, cbz, archiwa zip, doc, html).

W trybie czytania komfortowe menu. Jest funkcja wyszukiwania tekstu, nawigacja do innych stron, lista książek (bez opuszczania bieżącej), spis treści. W ustawieniach - tło projektu, rozmiar czcionki, jasność. Dostępne są również zakładki i notesy do książek. Program może przeczytać książkę na głos. Do wyboru jest kilka trybów tonacji i tempa. Ponad 10 milionów pobrań. Średnia ocena - 4,3 (133 tysięcy głosów).

Pobierz aplikację na Android


eReader Prestigio

Wygląda jak nowoczesny format drewnianej półki na książki, a także istnieją inne motywy projektowania półek: niebo, ściana z cegły i inne. Od razu można wybrać typy plików do skanowania (program odczytuje wszystkie typy plików, w tym mp3, m4b, archiwa). Program otworzy również audio, stare czeki, e-bilety, trzeba starannie dobierać formaty, aby nie zapychać biblioteki niepotrzebnymi dokumentami. Dostępna jest księgarnia, w której znajduje się kilka tysięcy darmowych książek, posegregowanych według gatunków.

W trybie czytania mamy do dyspozycji łatwe przewracanie stron, kilka zakreślaczy w jasnych kolorach, synchronizację z Tłumaczem Google oraz zakładki. Na dole wyświetlane są strony, godzina i poziom baterii. Funkcja czytania na głos działa. Na głos książki program podświetla fragmenty, które czyta. W ustawieniach tego trybu można zmienić prędkość, tempo, głos i język. Ponad 10 milionów ściągnięć. Średnia ocena - 4,6 (475 tysięcy głosów).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


16 481