15 najlepszych darmowych aplikacji edukacyjnych dla uczniów

Mądre wykorzystanie gadżetów mobilnych może być pomocne w nauce. Twórcy interaktywnych aplikacji dostosowali materiał szkolny tak, aby był on bardziej przystępny i zrozumiały dla uczniów. Programy do samorozwoju obejmują wszystkie obszary edukacyjne i wykorzystują innowacyjne techniki, aby zapewnić zdobycie przydatnej wiedzy i umiejętności.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy edukacyjne dla uczniów na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


Photomath

Program, który rozwiązuje problemy matematyczne i przykłady o różnym stopniu złożoności za pomocą zdjęcia. Oferuje algorytm rozwiązania krok po kroku z kilkoma opcjami i graficzną reprezentacją. Zawiera symulator wiedzy, pozwala zapisać materiał i podzielić się nim ze znajomymi. Przydatny dla uczniów szkół podstawowych, średnich i studentów. Darmowa aplikacja numer dwa w kategorii Edukacja w App Store. Ponad 100 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,6 (2,91 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Brainly

Serwis komunikacyjny dla uczniów przeznaczony do rozwiązywania zadań domowych, odpowiadania na pytania związane z nauką i dzielenia się informacjami. Osoby mające wiedzę i umiejętności dzielą się algorytmami rozwiązań i odpowiedziami w społeczności użytkowników, a w zamian otrzymują podwyższenie statusu i punkty. Podręczna wyszukiwarka znajduje potrzebne informacje lub zachęca do zadawania pytania online. Zadania z zeszytów czy podręczników można skanować za pomocą aparatu w telefonie. Wśród 30 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w kategorii "Edukacja". Ponad sto milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 4,7 (2,87 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Duolingo

Aplikacja do nauki języka angielskiego oparta na zasadach gier, która jest odpowiednia dla dzieci w wieku szkolnym. Ćwiczenia podzielone są na poziomy trudności. Program buduje umiejętności czytania, słuchania i pamięci wzrokowej. Pomaga w zapamiętywaniu nowych angielskich słówek. Duolingo generuje statystyki ukończenia zadań, nauka nagradzana jest różnymi pucharkami. Darmowa aplikacja numer jeden w kategorii Edukacja (w App Store i Google Play). Ponad 100 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,2 (14,1 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Knowunity

Wszechstronny poradnik ucznia, łączący treści teoretyczne i praktyczne z 25 przedmiotów szkolnych oraz podpowiedzi dotyczące formuł, reguł i ważnych dat w historii. Materiały do nauki w Knowunity dodawane są przez użytkowników serwisu społecznościowego (ponad 600 tysięcy treści edukacyjnych). Przyda się uczniom szkół podstawowych (klasy 1-8) i średnich. Można dodawać fiszki, robić notatki i zadawać pytania. W TOP-10 darmowych aplikacji edukacyjnych w Apple Store. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (19,5 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


StudyGe

Interaktywna aplikacja do nauki geografii pomaga w rozrywkowy sposób poznać ponad dwieście dwadzieścia krajów świata. Zapoznaje ucznia z lokalizacjami, flagami, stolicami, językami, ludnością, walutami i ciekawymi miejscami różnych państw. Wiedza użytkownika sprawdzana jest w quizach, a pomyślne ich ukończenie nagradzane jest wirtualnymi wyróżnieniami. W TOP-100 aplikacji edukacyjnych w Apple Store. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,4 (35,3 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


ReaderPro

Oprogramowanie mobilne oparte jest na zaawansowanych technikach nauczania szybkiego czytania, rozwijania uwagi, widzenia peryferyjnego i zapamiętywania. Treningi uczą, jak podkreślać istotę i szybko uczyć się nowego materiału. Dzięki specjalnej sekcji można ocenić swój poziom szybkiego czytania. Prosty i przystępny design. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (26,2 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Gry matematyczne

Wszechstronne gry, która rozwija umiejętności matematyczne dzieci i dorosłych. Oferuje siedem kategorii o różnym poziomie trudności. Uczniowie szkół podstawowych poznają tabliczkę mnożenia i opanują problemy z małymi liczbami. Starsze dzieci mogą rozwiązywać problemy z pieniędzmi i problemy z większymi liczbami. Można przygotować się do egzaminu ósmoklasisty lub matury z matematyki. Oprogramowanie prowadzi statystyki dotyczące czasu spędzonego w grze oraz liczby popełnionych błędów. Ponad milion instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (23,5 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Stellarium. Mapa Gwiazd

Aplikacja umożliwia poznawanie nocnego nieba za pomocą telefonu, pozwalając na wizualizację skomplikowanych, niejasnych faktów dotyczących planet, gwiazd, komet i satelitów. Dzięki serwisowi uczniowie mogą zanurzyć się w naukę astronomii bezpośrednio w domu. Stellarium zawiera notatki, wsparcie audio i szeroki zakres tematów o układzie słonecznym.  Ponad 10 milionów pobrań. Wysoka ocena w Google Play - 4,9 (117 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


EWA

Aplikacja w zabawny sposób uczy powszechnie używanych angielskich słów i reguł. Zawiera 40 tysięcy fiszek do nauki słownictwa, 15 tysięcy fragmentów filmów i seriali oraz 10 tysięcy książek i artykułów. Ponadto każdy urywek treści wzbogacony jest o interaktywne napisy. Umożliwia udział w turniejach i ocenę swojej wiedzy online. EWA posiada przyjazny dla użytkownika, kolorowy interfejs i wskazówki głosowe. W rankingu 20 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w kategorii Edukacja. Ponad 10 milionów instalacji. Ocena w Google Play - 4,7 (602 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Rachunek pamięciowy

Trening mózgu oparty na rachunku pamięciowym. Aplikacja pozwala na indywidualne ustawienie poziomu trudności, pracę w trybie sparowanym lub offline. Uwzględnia statystyki poprawnych odpowiedzi i czasu spędzonego nad zadaniami. Program ma dobrze dobraną czcionkę i kolorystykę. Działa w trybie offline. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,3 (19,7 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Mimo

Mimo pomaga w nauce kodowania od podstaw. Dostępne są ćwiczenia i lekcje programowania w językach Python, JS, HTML, CSS i SQL. Można zacząć od najprostszego kodu, poświęcając na to 5 minut dziennie. Błędnie napisane wpisy są korygowane. Oprogramowanie zawiera poradniki i tutoriale. Istnieje możliwość stworzenia od podstaw własnej apki lub strony internetowej. Rozwija pamięć i logiczne myślenie. Ponad 5 milionów ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (407 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Lekturowo

Serwis do szybkiego zapoznania się z lekturami. Zawiera bibliotekę streszczeń lektur szkolnych, opisów bohaterów i planów wydarzeń. Posiada system testowania wiedzy. Produkt programowy kształtuje kulturę wypowiedzi i trenuje pamięć. Posiada przyjazny dla użytkownika design i czytelne czcionki na wszystkich urządzeniach. Działa w trybie offline. Wymaga subskrypcji do pełnej funkcjonalności. Ponad 100 tysięcy instalacji. Ocena w Google Play - 4,5 (967 głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Tabliczka mnożenia IQ

Skuteczny trener umiejętności liczenia, sprzyja szybkiej nauce tabliczki mnożenia w formie zabawy. Serwis oferuje dwa rodzaje nauki, krok po kroku od jednej liczby do drugiej oraz wybieranie konkretnej w losowej kolejności. Poziom zadań dostosowany jest do wiedzy dziecka. Prawidłowe działania są nagradzane. Aplikacja posiada intuicyjny interfejs i kompaktowe rozmiary. Ponad 5 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,1 (32,6 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Fiszkoteka

Aplikacja zapoznaje użytkownika z rzadko używanymi słowami w języku polskim lub nowymi słowami w językach obcych. Codziennie proponowane są nowe słowa lub zwroty z krótkim opisem. Program jest darmowy i pozwala na przeglądanie archiwum i zaznaczanie ulubionych materiałów. Przydatne dla dzieci w wieku szkolnym do poszerzania słownictwa. Ponad milion instalacji. Ocena w Google Play - 4,6 (17,5 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Omnibus

Aplikacja, dzięki której w przystępny sposób można uczyć się języka polskiego, matematyki, przyrody, biologii, historii i chemii. Zawiera zadania i artykuły opracowane przez profesjonalnych nauczycieli, quizy, poradniki i lektury. Pomaga w przygotowaniu się do egzaminu ósmoklasisty lub matury. Omnibus jest przydatny dla uczniów w każdym wieku. Ponad 100 tys. pobrań. Ocena w Google Play to 4,5 (529 głosów).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


4 141