10 najlepszych darmowych aplikacji do nauki gry w szachy

Garry Kasparow nazwał kiedyś szachy torturą umysłu. Ale ludzie lubią tę grę od co najmniej półtora tysiąca lat. Jest mocno zakorzeniona w kulturze człowieka i rozwija taktykę, logikę, strategię, widzenie kombinacyjne i pamięć wzrokową. Dla początkujących stworzyli sporo aplikacji, gdzie można nauczyć się szachów praktycznie od podstaw, ucząc się bezpośrednio na telefonie. Być może dzięki nim osiągniesz najwyższy poziom umiejętności i będziesz mógł grać w szachy na ślepo. Wtedy pewnego dnia pobijesz rekord węgierskiego gracza Janosa Fleša, który wygrał 32 z 52 partii grając jednocześnie przy zamkniętych oczach.

Wybraliśmy dziesięć najlepszych darmowych programów do nauki gry w szachy.


Szachy dla początkujących

1275 ćwiczeń szachowych do treningu na dwanaście tematów. Możesz wykonywać wszystkie naraz, lub wybrać w ustawieniach i przepracować określony obszar. Oprogramowanie proponuje ponowne przejście przez ćwiczenia, w których wcześniej został popełniony błąd. Trudność ćwiczeń obliczona jest od dziesięciu do dziewięćdziesięciu. Podczas rozwiązywania problemu komputer powie jak poprawny był twój ruch w tej konkretnej sytuacji. Jest funkcja analizy gry krok po kroku. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (24,6 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Nauka gry w szachy od podstaw

Kolejna edukacyjna aplikacja od ChessKing, w której początkujący zachęcani są do nauki profesjonalnej gry i osiągnięcia poziomu szachisty II rangi. W kursie znajduje się 100 tematów szachowych. Od łatwych (plansza, proste zakończenia) po poziomy, które otwierają się po poznaniu podstaw (wykorzystywanie błędów przeciwnika, krótkie gry i pułapki itp.) W aplikacji działają wskazówki. Ponad milion ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (12,1 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


ChessCoach / Trener szachowy

Ćwiczenia podzielone są na trzy poziomy: łatwy, średni i trudny, a w każdym z nich znajduje się 10 ćwiczeń. Rozdział jest codziennie aktualizowany. Za wejście do gry każdego dnia przyznawane jest dziesięć monet. Możesz je wydać na wskazówki, jedna kosztuje pięć monet. Kolejne +1 monety można zdobyć rozwiązując wyzwanie w 30 sekund. Są ćwiczenia szachowe - oferują próby szachowe w jednym, dwóch, trzech i więcej ruchach. W sekcji "Gra środkowa" znajduje się dziewięć rodzajów treningów: podwójne uderzenie, niszczenie obrony, pułapka i inne. Wszystkie są też podzielone według poziomu. Ponad milion ściągnięć. Ocena od użytkowników w Google Play - 4,6 (33,3 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Strategia szachowa dla początkujących

Program pozycjonuje się jako kurs dla tych, którzy znają zasady, ale nie znają podstawowych technik gry. Można poznać podstawowe zasady końcówek oraz podstawowe taktyki. Wszystkie tematy są przepracowane przez mistrzów szachowych. Ćwiczenia są podzielone według poziomu, możesz stale doskonalić swoje umiejętności. Aplikacja zawiera pięć bloków teorii i praktyki, a w każdym z nich jest kilka podtematów: zasady końcówek pionkowych, walka o centrum i inne. Ponad sto tysięcy pobrań. Średnia ocena w serwisie Google Play to 4,7 (2,4 tys. głosów). Wadą wszystkich aplikacji ChessKing jest to, że część kursu otwiera się tylko po opłaceniu.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Chess for kids – Play & Learn

Do nauki tutaj potrzebna będzie przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego. Ale nawet bez nich nietrudno się zorientować, co jest czym. Aplikacja została stworzona przez twórców popularnego serwisu szachowego Chess.com. Na początkowym etapie trzeba rozwiązywać łatwe puzzle. Do dalszego szkolenia potrzebna jest rejestracja. Można też grać z robotami różnych formatów i korzystać z wskazówek. Znajdują się tu zabawne filmiki na 1-7 minut dotyczące sztuk szachowych, podstawowych ruchów, przechwytywania pozycji przeciwnika, budowania obrony, ataków i innych przydatnych sztuczek. Filmy tutaj są dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych poziomów, należy wybrać odpowiedni dla siebie. Ponad milion pobrań. Średnia ocena w Google Play - 3,8 (6,08 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Mat w jednym ruchu

Interfejs jest bardzo prosty. Wchodzisz od razu do gry i rozwiązujesz problem - musisz dokonać mata w jednym ruchu. W sumie jest 150 ćwiczeń, każde z nich ma siedem prób. Poprawny ruch jest zaznaczony na zielono, nieprawidłowy na czerwono. Nie ma wskazówek, a zadania są trudne, nad niektórymi trzeba myśleć przez minutę lub dłużej. W aplikacji są tylko trzy przyciski: ustawienia, informacje i następne zadanie. Informacja pokazuje wyniki. W ustawieniach można włączyć blokowanie ekranu za pomocą gry - wybieramy, ile zadań trzeba rozwiązać, by odblokować telefon, ustawiamy liczbę prób oraz odstęp czasowy przed zablokowaniem. Ponad 5 tysięcy pobrań.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Chessify

Aplikacja może skanować pozycje szachownicy z innego urządzenia lub nośnika: ekranu komputera, tabletu, telefonu lub zdjęcia, książki. Do analizy gry oferowanych jest kilka silników (przeważnie różnią się one szybkością działania). Istnieje możliwość zobaczenia jak skanowana gra jest rozgrywana przez komputer - dzięki czemu można zobaczyć ewentualne mocne ruchy. Innymi słowy, oprogramowanie podpowie jak rozegrać prawdziwą grę z przeciwnikiem. Możesz też zagrać z komputerem i nie tylko pobrać nową grę, lecz też kontynuować tę, którą zeskanowałeś. Do wyboru jest 5 poziomów, od początkującego i amatora do profesjonalisty i arcymistrza, kolor szachów i licznik czasu. Dla tych, którzy chcą się nauczyć szachów, to świetny sposób na przeanalizowanie wszystkich wariantów gry, nauczenie się samodzielnego dostrzegania ruchów i przewidywania planów przeciwnika. Jest też zegar szachowy dla jednego i dwóch graczy. Baza danych z zeskanowanymi tablicami. Ponad 500 tys. pobrań.  Ocena w Google Play - 4,4 (6 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Magnus Trainer

Nauka dla początkujących i zaawansowanych graczy od najlepszego szachisty świata, Magnusa Carlsena z Norwegii. Oprogramowanie od razu sprawdzi poziom wiedzy użytkownika, zadając kilka prostych pytań, aby dostosować kurs do poziomu wiedzy ucznia. Trudność można w każdej chwili zmienić w ustawieniach. W samym pierwszym etapie jest 29 kroków. Trzydzieści więcej w każdym z poniższych. Są też podstawy z opisami ruchów szachowych. Sekcje obejmują taktykę, podstawowe umiejętności, strategię, otwarcie, końcówkę, kalkulację oraz najważniejsze gry autora. Lekcje oparte są na słynnych zagraniach profesjonalnych graczy z ostatnich lat, a nawet wieków. Autor pokazuje na planszy silne ruchy. Minus - opisy są w języku angielskim. Można nauczyć się języka obcego lub skorzystać z tłumacza. Ponad 1 000 000 pobrań. Ocena w Google Play - 3,8 (8,77 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Chess Tactics

Program oferuje podniesienie poziomu gry poprzez rozwiązywanie łamigłówek szachowych: 150 prostych, 100 zwykłych i 50 trudnych zadań. Na przykład, aby szachować w jednym, dwóch lub trzech ruchach. Istnieją funkcje podpowiedzi i anulowania ruchu. Korzystając z nich, można nauczyć się samodzielnie analizować swoje błędy, ustawienie szachów, kombinacje. Na trzech poziomach znajdują się codzienne łamigłówki. Jest też symulator, daje on 1400 punktów, za każdy błędny ruch odejmowane są punkty. Trzeba grać jednocześnie białym i czarnym. Aplikację pobrało ponad milion osób. Średnia ocena w Google Play - 4,5 (62,3 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Taktyka dla początkujących

Kolejna aplikacja mobilna z taktycznymi ćwiczeniami szachowymi. Standardowe ćwiczenia na mata w jednym, dwóch i trzech ruchach oraz kilka wybranych ćwiczeń na kombinację podwójnego uderzenia. 1800 zadań na różnych poziomach, w których możesz doskonalić swoje umiejętności. Ponad 10 000 ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,2 (328 głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


6 840