Lekcje warcabowe dla początkujących

Jedną z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych zabaw na świecie są warcaby. Gra jest odpowiednia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Od uczestników wymagane, aby byli uważni i umieli zaplanować kolejność swoich działań. Im więcej ruchów gracz potrafi przewidzieć z wyprzedzeniem, tym większe prawdopodobieństwo wygrania.

To sport w pełnym tego słowa znaczeniu, który rozwija zdolności osobiste, a mianowicie umiejętność myślenia i analizowania. Wybraliśmy najlepsze bezpłatne lekcje warcabów dla początkujących do samodzielnej nauki w domu.


Zasady gry

Nawet jeśli początkujący gracz jest przekonany, że zna zasady, dobrze jest odświeżyć mu pamięć i szczegółowo omówić wszystkie niuanse. Krótki film wyjaśnia główny cel gry - uniemożliwienie przeciwnikowi wykonania ruchu. Dzieje się tak w kilku przypadkach: wszystkie elementy przeciwnika zostały zbite lub zablokowane, jeden z graczy poddał się, limit czasu został wyczerpany. Jeśli ta sama pozycja powtarza się wiele razy, należy odnotować remis.


Plansza i numeracja

Gra odbywa na specjalnej planszy, która może być wykonana z kartonu, metalu, drewna, szkła i innych materiałów. Na jej znajdują łącznie 64 pola z oznaczeniami i numerami. Umożliwia to stosowanie nawigacji słownej w czasie konkurencji dla zawodników. Układanie elementów ma swój własny, niezmienny porządek i wykonywane tylko na czarnych miejscach. Na dole po lewej stronie powinny znajdować dwa ciemne kwadraty, a po prawej jeden. Aby zwiększyć komfort pracy, dobrze byłoby zapamiętać nazwy kwadratów w aktualnej kolejności: A1, C4 i tak dalej. Nie jest to bardzo ważne, ale może ułatwić całą naukę.


Nauka gry w warcaby

Każdy gracz ma takie same prawa i może wykonać tylko jeden ruch w danym momencie, ale ten, który zaatakuje białymi pionkami, ma przywilej przejścia do przodu jako pierwszy. Kierunek, w którym należy podążać, aby pokonać przeciwnika, bywa różny. Nie ma różnicy, czy to ruch do przodu czy do tyłu. Przy okazji, jeśli pojawi element, który realne zabrać, należy go obowiązkowo zaatakować. Takie zasady i ich nieprzestrzeganie będzie uznawane za naruszenie przepisów. Jeśli szansa umożliwia przeskoczenie nad dwoma elementami, należy skorzystać z tego natychmiast. Wygrywa ten, kto weźmie wszystko.


Chwile korzystne dla obu stron

Uczucie sukcesu jest przyjemne, ale oczekiwanie na triumf jeszcze bardziej ekscytujące. Istnieje wiele sposobów na zakończenie gry, ale prawie każdy z nich polega na tym, że przeciwnik nie ma już żadnych elementów. Istnieją jednak przypadki, gdy kwadraty są po prostu zablokowane i brakuje kamieni, lecz rzadko ma to miejsce. Od czasu do czasu można też zaobserwować sytuację, w której jedna damka potrafi zniszczyć połowę "armii" przeciwnika. Oczywiście, trzeba być dobrze zaznajomionym z teorią, aby zaprezentować tak profesjonalną strategię, ale ogólnie rzecz biorąc, takie rozwiązanie całkiem możliwe.


Debiuty

Początek rozgrywki ma kluczowe znaczenie: dobry start jest kluczem do opanowania centrum planszy i ograniczenia działań przeciwnika.


Torowanie drogi do damki

Najsilniejszy element to ten, który osiągnął ostatni kwadrat. Gracze muszą nawzajem uniemożliwiać sobie przejście, ale rzadko istnieje taka możliwość, więc do obrony potrzebny jest jakiś plan. Najlepszym sposobem na oszczędzanie zasobów występuje atak. Uzyskanie najlepszego wyniku będzie wymagało trochę sprytu i pomysłowości. Należy zmusić przeciwnika do zbudowania swojej "armii" w taki sposób, aby łatwiej ją było przejść za jednym razem. Na początku taktyka ta może wydawać się zbyt skomplikowana, ale w rzeczywistości drzemie w niej potencjał i ważne, aby go realizować.


Pułapki i sztuczki dla początkujących

W niektórych przypadkach sukces sam wpadnie w ręce, a jedyne, co trzeba zrobić, skorzystać z okazji, by go osiągnąć.

Z reguły każdy podatny na błędy w obliczeniach, ale w klasycznych warcabach każda słabość w strategii natychmiast wykorzystywana i dlatego nawet jedno przeoczenie może oznaczać porażkę dla przeciwnika.

Należy śledzić własne ruchy i z taką samą starannością analizować działania oponenta. Możliwe, że stworzy dla siebie niebezpieczny moment.


Zapisy

Należy znać nazwy pól, aby po zakończeniu turnieju móc zapisywać własne ruchy do dalszej analizy. Notatki umożliwiają ocenę swoich działań podczas gry, a także zrozumienie strategii stosowanej przez przeciwnika. Dobrym pomysłem wydaje rozpoczęcie stosowania nauki teoretycznej na pierwszych etapach nauczania. Pomaga to zapamiętać wiele kombinacji i z łatwością stosować ich w praktyce.


Ofiara

Uzasadnienie ryzyka możliwe, jeśli istnieje jasny plan działania. Gdy nie ma limitu czasu, łatwo odgadnąć, gdzie gracz pójdzie za chwilę, i wykorzystać to do stworzenia pułapki, nawet gdy trzeba dopuścić pionek do damek. Brzmi bardzo groźnie, ale nawet w takich sytuacjach można dość łatwo wygrać, a czasami po prostu nie da się obejść bez podobnych metod.


Nieoczekiwany obrót wydarzeń

Warcaby to gra, w której każdy ruch ma szansę przynieść zwycięstwo. Nie wpadaj w panikę, gdy przeciwnik blisko stoi i ma zamiar wejść na pole damki. Najważniejsze zachować spokój i jeszcze raz uważnie przyjrzeć planszę. Może coś zostało przeoczone i jest jeszcze szansa, aby wygrać.


Środek i boki

 

Pozycja pionków w stosunku do planszy może być zarówno wygodna, jak i niezbyt wygodna. Na przykład z centrum łatwo zdobyć damkę w tej samej liczbie ruchów niezależnie od strony kierunku, ale pionki krawędziowe pozwalają na lepsze utrzymanie obrony. Trzeba patrzeć na okoliczności i podejmować decyzje na miejscu. Oba warianty pozycji mogą być jednocześnie skuteczne i nieudane.


Przegrywające strategie

Nie wolno rozdzielać pionów, bo można to wykorzystać. Lepiej spróbować równomiernie zająć pola i zrobić to bez żadnych problemów. Więcej niż dwa ruchy jednym elementem mogą spowodować jego utratę bo prawdopodobnie zostanie otwarty.


Debiut 32-28


Sposobów na wygrywanie


Gra pozycyjna

Gra w warcaby wymaga szybkiego myślenia, wytrwałości i koncentracji.


Zobacz także:


1 291
20 wideo