10 najlepszych darmowych aplikacji do retuszu zdjęć

Nie trzeba już organizować drogiej sesji zdjęciowej, aby uzyskać efektowny portret do portali społecznościowych lub osobistego albumu: wystarczy skorzystać z darmowych aplikacji do retuszu zdjęć z szerokim zakresem funkcji. Z ich pomocą można błyskawicznie skorygować problematyczne obszary, poprawić parametry wyglądu i usunąć zbędne detale, takie jak przewody w tle lub przypadkowo złapane obiekty w kadrze. Programy te pozwalają nie tylko retuszować zdjęcia, ale także kreatywnie z nimi eksperymentować: projektować je w różnych stylach, dodawać ramki lub podpisy, a nawet przekształcać obraz w animowany film wideo.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do retuszu zdjęć na telefonach, smartfonach i tabletach na systemach Android i iOS.


Snapseed

Opracowana przez Google aplikacja to profesjonalny edytor zdjęć z 29 narzędziami i filtrami. Nie tylko poprawia portret fotograficzny, wygładzając zmarszczki, zaczerwienienia i inne niedoskonałości, ale także w razie potrzeby koryguje pozę w oparciu o trójwymiarowe modele. Do dyspozycji użytkownika jest technologia Control Point, która automatycznie poprawia obraz, dostosowuje balans bieli, nasycenie, jasność i inne parametry, usuwa zbędne szczegóły, koryguje perspektywę, efekty artystyczne (ramki, miękkie cieniowanie w rogach, nakładanie 2 zdjęć itp.).

Zdjęcia mogą być przetwarzane w różnych stylach - dramatycznym, vintage, grunge, klasycznym czarno-białym, glamour itp. Istnieje możliwość pracy w natywnym formacie aparatu ─ RAW, a następnie zapisać gotowy obraz jako JPG. Część teoretyczna Snapseed zawiera artykuły z zaleceniami i praktycznymi wskazówkami. Wśród 30 najlepszych darmowych aplikacji w App Store w kategorii "Zdjęcia i wideo". Ponad 100 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,4 (1,67 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Photoshop Express

Uniwersalna aplikacja z bogatym zestawem funkcji, służąca do edycji nie tylko zdjęć, ale i filmów. Filtry pozwalają na zmianę ostrości, rozmycie tła, usunięcie "szumów" i innych wad wizualnych, zmianę koloru ubrań, poprawę kolorystyki itp. W przypadku selfie dostępny jest natychmiastowy retusz za naciśnięciem przycisku, a także punktowa korekta niedoskonałości, usuwanie efektu czerwonych oczu, wizualne wygładzanie skóry, usuwanie zmarszczek i drobnych pryszczy, korekta makijażu i inne opcje. Ponadto program pozwala tworzyć memy i kolaże, dodawać napisy i znaki wodne, a także rozpowszechniać treści wizualne w sieciach społecznościowych.

Photoshop Express współpracuje z obrazami w różnych formatach, w tym Raw. Dzięki wbudowanemu edytorowi wideo można łączyć kilka zdjęć w jedno wideo, zmieniać jego prędkość i rozmiar, dobierać do niego idealne melodie z biblioteki muzycznej zawierającej tysiące utworów. Nadaje się do użytku amatorskiego i profesjonalnego .W TOP-20 darmowych aplikacji w Apple Store w kategorii "Zdjęcia i wideo". Ponad 100 milionów instalacji. Ocena w Google Play - 4,6 (2,06 mln opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


FaceTune

Podstawowe możliwości retuszu zawarte w oprogramowaniu pozwolą nawet początkującemu fotografowi uzyskać idealne selfie lub portrety znajomych. Można skorzystać z wbudowanych algorytmów i poprawić całe zdjęcie jednym kliknięciem lub dokonać ręcznej edycji. Użytkownik ma do dyspozycji funkcje do zmiany poszczególnych elementów swojego wyglądu: zagęszczenie włosów i brwi, wygładzenie skóry, wybielenie zębów, zmiana koloru oczu, konturowanie rysów twarzy, dodanie makijażu, nowe fryzury itp.

Dodatkowe opcje obejmują zmianę kierunku padania światła, usuwanie niechcianych elementów, kolekcję filtrów fotograficznych i funkcję rozmycia tła. FaceTune działa nie tylko ze zdjęciami, ale także z filmami, oferując wyciszanie dźwięku w tle, retusz twarzy i włosów oraz różne rodzaje efektów. Wśród 30 najlepszych aplikacji w App Store znajdujących się w kategorii "Zdjęcia i wideo". Ponad 50 milionów ściągnięć. Ocena w Google Play - 3,9 (600 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


AirBrush

https://nauka-online.pl/uploads/posts/2023-12/airb.webpSztuczna inteligencja będzie niezawodnym asystentem dla początkującego lub doświadczonego retuszera, który zwróci się do AirBrush. Z pomocą oprogramowania można w kilka sekund stworzyć portret na poziomie profesjonalnej sesji zdjęciowej. Wystarczy usunąć niedoskonałości skóry i nadać jej gładkość, powiększyć lub zmniejszyć oczy, nos i każdy inny element twarzy, dodać objętości włosom, sprawić, że usta będą pulchne, a uśmiech śnieżnobiały.

Program umożliwia także zmianę parametrów kolorystycznych i oświetlenia, nakładanie makijażu, stosowanie dziesiątek presetów i filtrów, odświeżanie starych, wyblakłych zdjęć, usuwanie dowolnych elementów lub zastępowanie ich innymi oraz eksperymentowanie z różnymi stylami. Rezultaty można udostępniać we wszystkich popularnych sieciach społecznościowych. Dostępna jest wersja premium z dodatkowymi funkcjami. Ponad 50 milionów pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,1 (1,54 mln głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Edytor Zdjęć

Oprogramowanie typu "wszystko w jednym" charakteryzuje się różnorodnością opcji. Pozwala nie tylko retuszować selfie, ale też tworzyć własne animacje i nakładać ponad 100 estetycznych filtrów. Można zmieniać tło i niebo, oczyszczać zdjęcie ze zbędnych szczegółów, regulować jasność, kontrast, nasycenie itp. Wśród funkcji aplikacji - różnorodne efekty neonowe i edytor zdjęć w stylu filmów animowanych.

Do tworzenia kolaży można wykorzystać ponad 100 układów, ramek, memów, szablonów i siatek zdjęć. Oprócz zdjęć, program działa również z filmami wideo, dostosowując ich prędkość, fragmentując i dodając muzykę. Edytowane zdjęcia i filmy HD można udostępniać w sieciach społecznościowych. Ponad 100 milionów ściągnięć. Wysoka średnia ocena w Google Play - 4,9 (4,07 mln opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Pixl: Edytor Zdjęć Twarzy

Twórcy aplikacji twierdzą, że jej funkcje retuszu pozwalają każdemu wyglądać na zdjęciu jak model z okładki magazynu glamour. W ciągu zaledwie 1-2 minut Pixl podkreśli kontur oczu i usunie cienie pod nimi, ukryje przebarwienia i nierówności skóry, stworzy idealny uśmiech z białymi zębami, nałoży makijaż, zmieni kolor włosów, a nawet przekształci strukturę twarzy.

Rozmycie tła, dodanie efektów specjalnych i poprawa oświetlenia pomogą uczynić zdjęcie jeszcze bardziej spektakularnym. Program dostępny jest w darmowym okresie próbnym, po którym należy zakupić płatną wersję, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Znajduje się w Top-200 darmowych aplikacji w App Store w kategorii "Zdjęcia i wideo". Ponad 5 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,7 (87,9 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Fotogenic

Innowacyjny, przyjazny dla użytkownika interfejs Fotogenic i interaktywna pomoc sprawiają, że jest to dobra opcja dla początkujących fotografów. Ta aplikacja może uczynić każdego fotogenicznym: jej funkcje obejmują zarówno tradycyjne (wybielanie zębów, wygładzanie skóry, makijaż itp.), jak i mniej konwencjonalne: bodybuilding (tworzenie atrakcyjnego ciała), nadawanie realistycznej opalenizny i imitowanie operacji plastycznych.

Artystyczne pędzle i różne efekty (świecące linie, spadające płatki, konfetti, latające bąbelki itp.) pomogą zmienić zwykłe zdjęcie w fotografię artystyczną. Istnieje nawet opcja zmiany pogody na zdjęciu poprzez dodanie tęczy, śniegu lub chmur. Program oferuje także setki filtrów w 5 kategoriach, dziesiątki ramek i humorystyczną funkcję Doodle. Ponad 5 milionów pobrań. Wysoka ocena w Google Play - 4,8 (476 tys. opinie).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


FaceApp

Edytor selfie pomoże przekształcić zdjęcia w stylowe portrety. Do wyboru jest szeroka gama filtrów, teł i narzędzi do retuszu. Pozwala udoskonalić cerę ─ wygładzić zmarszczki, usunąć ślady po trądziku, podkreślić owal twarzy, podkreślić policzki. Można również zmienić kolor oczu, włosów, nasycenie i tonację fotografii. Na każdym etapie dostępne jest porównanie "przed" i "po". Jest to przydatna opcja: na pierwszy rzut oka widać, czy korekta była udana, czy nie, czy zdjęcie stało się lepsze niż poprzednia wersja. Pakiet podstawowych funkcji jest bezpłatny, natomiast dostęp do wszystkich opcji wymaga wykupienia subskrypcji. Jest to jedna z 20 najlepszych darmowych aplikacji fotograficznych w App Store. Ponad 500 milionów ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 4,4 (5 mln opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


BeautyPlus

Edytor zdjęć oparty na sztucznej inteligencji. Poprawia jakość obrazu, usuwa niepotrzebne elementy tła, całkowicie zmienia tło, poprawia proporcje sylwetki ─ wydłuża nogi, zwiększa wzrost, odświeża skórę, poprawia owal twarzy. Dodatkowo można wykonać korektę kolorów, zastosować efekt bokeh, światło studyjne itp. Jeśli użytkownik nie chce wykonywać obróbki krok po kroku, może skorzystać z gotowych ustawień wstępnych. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, a program sam dokona edycji. Opcja "przed" i "po" pozwala zobaczyć różnicę i ocenić rezultat. Dostępna jest płatna wersja z pełnym pakietem opcji. Ponad 100 milionów instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,1 (4,97 mln opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


240