Lekcje fotografii dla początkujących

Istnieje opinia, że fotografia jest produktem kapitałochłonnym, a co więcej, nie możliwie samemu opanować ten zawód bez ukończenia drogich szkół i warsztatów fotograficznych. Ale to wcale nie jest tak. Dostęp do szerokiej wiedzy w dzisiejszych czasach jest bardzo łatwy: mamy Internet, darmowe poradniki, specjalistyczne wydarzenia online. Wszystko, czego potrzebujesz, to motywacja, wielka determinacja i zdecydowanie, a oto jak możesz osiągnąć wielki sukces.

Wybór najlepszych filmów instruktażowych z serwisu Youtube zapozna początkujących z podstawami, zasadami i technikami fotografii.


Nauka od zera

Profesjonalny fotograf wymieni i wyjaśni siedem najlepszych sposobów skutecznego samokształcenia. Najważniejsze jest więc, aby odpowiedzieć sobie na pytanie - dlaczego chcemy fotografować? - ponieważ dla każdego będzie to własna podróż polegająca na poznawaniu narzędzi aparatu, tematów (których trzeba się uczyć od wielu praktyków), opanowaniu podstawowych technik fotograficznych, rozwoju osobistym, praktyce i analizie.


Podstawy

W ścisłym poradniku z kanału „Przez Obiektyw” będą omówione z przykładami sposoby robienia foto z różnymi opcjami. Po pierwsze, czas otwarcia migawki – z uwagą, w jakich warunkach potrzebujemy pewnych ustawień. 

Po drugie, przysłona – w odniesieniu do ostrości całości lub rozwarstwienia pierwszego i drugiego planu. Po trzecie, sztuczne doświetlenie, czyli ISO, oraz krótka podpowiedź, w jakich sytuacjach posługiwać się liczbami skali ekspozycji w oknie kamery.


Jak uczyć się samemu

Z tego odcinku dowiemy się o dziesięciu sposobach, jak uczyć się fotografii samemu, a mianowicie:

  • zapoznać się ze swoim sprzętem;
  • nauczyć się podstaw;
  • przestrzegać zasad;
  • oglądać i analizować dobre foto profesjonałów
  • duża praktyka oraz analiza kadrów, które nie wyszły;
  • oglądać programy o fotografii;
  • czytać blogi;
  • być krytycznym wobec siebie;
  • publikować swoje foto;
  • uczyć się od tych, którzy są lepsi od ciebie.


Szukasz profesjonalnych szkoleń?

Zobacz listę 15 topowych kursów fotografii online, które pomogą zdobyć tytuł prawdziwego mistrza w tej dziedzinie.


Jak zacząć robić zdjęcia

Autor lekcji opowie o:

  • pojedynczych elementach, czyli o trójkącie ekspozycji. Wszystkie elementy trójkąta są połączone, więc jeżeli zmieniamy jeden parametr, to musimy dopasować pozostałe;
  • zmianie czułości matrycy, czyli zmianie ISO. Kiedy mogą pojawić się szumy;
  • czasie naświetlania, do „zamrożenia” akcji w kadrze;
  • przysłonie, która dostarcza światło do obiektywu;
  • obiektywach stało-/zmiennoogniskowych.


Fotografia dla początkujących

Z nagrania dowiesz się o podstawowych zasadach pracy fotografa i otrzymasz 21 wskazówek. Wśród nich wymienimy takie: zaczynaj robić foto już teraz i rób zdjęcia tego, co lubisz. Świetne kadry można otrzymać i w domu, trzeba tylko „upolować” światło – bo oświetlenie, to podstawowa rzecz.


Poradnik

Z wideo dowiemy się o podstawowych instrumentach aparatu fotograficznego, jak to: ISO, przysłona, trwałość otwarcia migawki, balans bieli. Poznamy, ze szczegółami, dotyczącymi aparatów cyfrowych oraz analogowych, co to się wszystko ma do kamery.


Przysłona, czas, iso


Przysłona


Trójkąt ekspozycji


Ekspozycja bez tajemnic


Czas naświetlania


Balans bieli


Lekcje o świetle

Prawidłowe oświetlenie zapewnia jasne zdjęcia. Przed każdym naciśnięciem migawki warto monitorować źródła i jakość światła.

Błędy w oświetleniu skutkują ostrymi cieniami na twarzy, "brudnym światłem", zielonkawą lub wyblakłą skórą, "czarnymi dziurami" zamiast części ciała oraz rozmytymi sylwetkami.  Lekcje dla początkujących na temat prawidłowego ustawiania źródeł światła i obiektów w kadrze pomoże podnieść poziom i jakość pracy.


Jak ustawiać ostrość


Tryby pomiaru światła


Jak mierzyć wartość ekspozycji EV


Ogniskowa


Perspektywa


Podstawy kompozycji

Po obejrzeniu odcinka będziemy mogli wybrać odpowiednie miejsce dla obiektu, który chcemy pokazać, powołując podstawowymi zasadami komponowania: kompozycja centralna, trójpodział i złoty podział, mocne punkty. Na przykładach zobaczymy co to kompozycja otwarta i zamknięta. Ponadto poznamy kilka zasad, których nie warto łamać przy kadrowaniu.


Błędy

Autor filmu wymienia następujące błędy, które mogą popełniać osoby początkujące: : fotografowanie w trybie automatycznym, wydawanie mnóstwa pieniędzy na sprzęt, działanie bez ustalonego planu, używanie dużej liczby efektów, praca bez kopii zapasowych.

Z podcastu dowiadujemy się o typowych błędach, jakie popełniają początkujący fotografowie, w tym: nietrafiona ostrość, poruszone foto, prześwietlenie, wyostrzenie wszystkiego.


Rady


Tryby pracy autofocusa


Jak robić zdjęcia lustrzanką – tryb manualny

W tym filmie nauczymy się obsługi lustrzanki, a również, robieniu ładnych i ostrych zdjęć. Trzeba pamiętać o trzech filarach podstaw fotografowania: balans bieli, autofokus (pojedynczy, ciągły, mieszany) i świadomy proces (parametry ekspozycji). Podane przykłady, osiągalne efekty, zalety oraz wady każdego ze zmienianych parametrów.


Portret


Jaki obiektyw wybrać do zdjęć portretowych


Podstawy fotografii krajobrazowej


Ruch


Architektura wnętrz


Zdjęcie nieruchomości


5 skutecznych ćwiczeń

W trakcie lekcji poznasz pięć porad, które sprawdzają się w praktyce, a mianowicie:

  • praca ze światłem;
  • świadome eksperymentowanie z perspektywą;
  • przemyślenie każdego zdjęcia;
  • korzystanie z jednego obiektywu lub ogniskowej;
  • robienie „szerszego” kadru, czyli fotografii szczegółów.


Jaki aparat wybrać

Pierwszym krokiem do uzyskania wysokiej jakości pracy jest wybór aparatu fotograficznego. Na początku świat megapikseli, czujników, przysłon, czasów otwarcia migawki i obiektywów wydaje się dezorientujący i skomplikowany. Nagle pojawia się cała masa specyfikacji technicznych i trudno jest je wszystkie zrozumieć na własną rękę. Na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Ten krótki film o typach aparatów, ich działaniu i zaletach pomoże mądrze wybrać sprzęt.


Jaki obiektyw wybrać


Fotografia studyjna


Studio fotograficzne w domu


Fotografia rodzinna


Pozy w fotografii rodzinnej


Fotografia ślubna 


Tutorial - Sesja na dachu


Makrofotografia

Makrofotografia pozwala zajrzeć w niewidoczny świat przyrody. Rośliny i owady w wielokrotnym powiększeniu wydają się jak z bajki, a obraz na długo pozostaje w pamięci.


Osłony obiektywu


Głębia ostrości


Histogram


Czytanie światła dłonią


Balans bieli w praktyce


Triki


Fotografia produktowa


Fotografia stockowa


Jak fotografować dym


Splash


Jak fotografować kwiaty


Priorytet przysłony


Strobing


Powszechnie wiadomo, że fotografia jest sztuką. Jednak nie trzeba się tego bać. Każdy może spróbować swoich sił w tej sztuce - nie trzeba mieć do tego drogiego sprzętu ani wykształcenia. Korzystając z dostępnej wiedzy i dużo praktykując, na pewno uda nam się uzyskać niejedno dobre zdjęcie.


4 847
70 wideo