Lekcje Adobe Lightroom dla początkujących

Pakiet oprogramowania Lightroom firmy Adobe jest przeznaczony do profesjonalnej obróbki zdjęć. Pojawił się on stosunkowo niedawno, ale już zyskał popularność wśród specjalistów i amatorów. Jest to doskonałe narzędzie dla zwolenników atrakcyjnych fotografii, można więc z jego pomocą tworzyć wspaniale wyglądające kadry.

Wybór bezpłatnych samouczków wideo do wykorzystania w domu pozwoli na zapoznanie się z programem Adobe Lightroom, zaznajomienie się z jego podstawowymi funkcjami i właściwościami oraz nauczenie się czegoś przydatnego dla początkujących użytkowników.


Podstawy

Dla profesjonalnych fotografów jakość zdjęć stanowi kluczowy atrybut i wymaga wiele wysiłku. Jednak dla amatorów często bardzo trudno wykonać zdjęcia o wysokiej klasie, nawet przy użyciu drogiego sprzętu. Powstaje więc pytanie, dlaczego taka różnica, ale nieoczekiwanie często nie chodzi nawet o sprzęt, ale o format. Najpopularniejsze są pliki JPEG, a większość urządzeń oferuje to ustawienie standardowo. To nieźle, no po zrobieniu obrazu możliwości dalszej edycji bardzo ograniczone, a aparat sam dokonuje ostatecznej obróbki. 

Dobre modele mają natomiast dostępny do dyspozycji standard RAW, który pozostawia cały materiał w oryginalnej postaci, dzięki czemu można go edytować, między innymi dostosować balans kolorów, usunąć delikatne szumy i dopasować głębię odcieni. Takie zdjęcia łatwo edytować tylko za pomocą specjalnego oprogramowania, a dopiero po konwersji pliki multimedialne umożliwiają oglądanie ich w standardowych programach. 

Dla doświadczonych fotografów niezbędna opcja korzystania z oprogramowania, które oferuje taką funkcjonalność, ponieważ w przeciwnym razie nie uda uzyskać wysokiej jakości i szczegółowości zdjęć. Adobe dysponuje pełną gamą narzędzi pozwalających nadanie obrazom wyglądu zgodnego z oczekiwaniami.


Tworzenie pierwszego albumu

Prawie każda sesja zdjęciowa wykonana przez profesjonalnego fotografa zawiera zazwyczaj 50, 100, 200, 300 lub więcej obrazów. Oczywiście nie wszystkie są potrzebne i wybiera się tylko te najlepsze, ale przedtem należy stworzyć specjalny folder, w którym będzie można przeglądać i wybierać poszczególne zdjęcia.


Jak obrabiać zdjęcia

Proste techniki obróbki fotografii, dzięki którym można poprawić jakość zdjęcia.

  • Jeśli tło jest ciemne, można użyć funkcji ekspozycji, aby je rozjaśnić, dzięki czemu zdjęcie będzie wyglądało bardziej jednolicie.
  • Można pracować z cieniami, co jest przydatne, gdy na zdjęciu znajdują się jasne lub białe elementy. Zostały one przyciemnione i uszczegółowione.
  • Za pomocą ustawienia specjalnego można rozjaśnić kolory, a za pomocą krzywych zwiększyć kontrast.
  • Istnieje możliwość zmiany kolorów i dodawania efektów wzdłuż krawędzi zdjęcia.

Wszystkie ustawienia, które zostały zastosowane do kadru, można zapisać w presecie i zastosować później do innych zdjęć.


Oświetlenie i schematy kolorów

Jeśli chodzi o jasność, nie ma nic gorszego niż przyciemniony obraz z utratą nasycenia kolorystycznego w kadrze. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu i wspomnianemu formatowi wszystko dostępne do naprawienia, nawet gdy sytuacja bardzo trudna. Ustawienia ważne dla pracy znajdują do dyspozycji po prawej stronie ekranu i można z nich korzystać za pomocą jednego kliknięcia. Dzięki prostemu i funkcjonalnemu interfejsowi zmiany następują natychmiastowo.


Efekty

Aby uzyskać obraz wysokiej jakości, często trzeba użyć dodatkowych ustawień wyrazistości. W takich sytuacjach w menu można znaleźć sekcję z opcjami Clarity (Przejrzystość) i Texture (Tekstura). Nawet niewielkie zmiany w zakresie wspomnianych parametrów mogą znacznie poprawić wygląd obiektów, podnosząc ich nasycenie, kontrast, ostrość. Proces ten wymaga kilku minut, aby w pełni wprowadzić ustawienia.


Balans optyczny i kalibracja geometrii

Zdjęcia w pewnych okolicznościach mogą sprawiać wrażenie zamalowanych, a w przypadku budynków powstaje iluzja zdeformowanych elementów architektonicznych. Każda z tych nieprawidłowości może zostać skorygowana, co odbywa się niemal automatycznie.


Retusz portretu

Retusz portretowy ma swoją specyfikę: oprócz korekty kolorystycznej często konieczne jest wygładzenie nierówności, usunięcie przebarwień skóry itp.


Presety

Preset to zestaw ustawień, które umożliwiają szybką obróbkę serii zdjęć. Można go utworzyć samodzielnie lub kupić gotowe. Wiele presetów jest obecnie dostępnych w Internecie, rozpowszechnianych przez fotografów bezpłatnie lub za opłatą. Na wideo pokazano, jak pracować z presetem, dodawać go do wszystkich obrazów i dalej go udoskonalać. Warto pamiętać, że używanie gotowych presetów przyspiesza proces, ale nie jest to rozwiązanie uniwersalne. W ten sposób uzyskuje się jednolity styl, ale nadal konieczne są pewne przeróbki, ponieważ obrazy są fotografowane w różny sposób.


Usuwanie i duplikowanie obiektów

Nie zawsze łatwo znaleźć idealne miejsca do fotografowania, a czasami różne rzeczy mogą przeszkadzać w zrobieniu dobrego zdjęcia. Za pomocą edytora łatwo jednak nie tylko ukryć problematyczne obszary, lecz także całkowicie usunąć z obrazu niepotrzebne elementy, dzięki czemu wizualne wykrycie problemu stanie po prostu niemożliwe. Ponadto w razie potrzeby istnieje opcja duplikowania detali przy użyciu specjalnej opcji.


Ustawienia i personalizacja


Precyzyjne zmiany

Często konieczne okazuje skorygowanie obiektów na zdjęciu, a tym bardziej, gdy chcemy coś do niego dodać. W takich przypadkach należy użyć takich narzędzi, jak Brush (Pędzel) i Gradient (Gradient). Rozmiar i ostrość przejść można regulować za pomocą ustawień, dzięki czemu obiekty zostaną wybrane tak dokładnie, jak to tylko wymagane, a przejścia będą płynne. Dodatkowo istnieje funkcja kontroli mieszania kolorów, dzięki której farba nie wychodzi poza granice obrabianej powierzchni.


Profile standardowe i unikalne

Istnieje kilka opcji obróbki, a każda z nich ma wady i zalety. Program ten pozwala na korzystanie z gotowych rozwiązań oraz tych wykonanych samodzielnie. Wszystkie wyniki są zapisywane, a w trakcie procesu dopuszczalne łatwe porównanie i wybranie czegoś lepszego.


Profesjonalna obróbka portretów

Najpopularniejszy typ fotografii dla mediów społecznościowych. W trakcie edycji można zmienić zarówno tło, jak i szczegóły twarzy i całego ciała. Istnieje wiele sekretów, jak poprawić obraz i w jakiej kolejności. 

Na przykład, aby nadać oczom wyrazistość, należy najpierw zwiększyć jasność. W ten sposób jest szansa zauważyć szczegóły, które były ukryte w cieniach.


Wyostrzanie


Fotografia czarno-biała


Edycja fotografii nocnej

Jak wie każdy fotograf, który pracował w nocy, korekcja zdjęć wykonanych nocą wymaga zupełnie innego podejścia. Trudniej uzyskać naturalizm i realizm, a wiele kombinacji filtrów po prostu nie ma sensu. Jest to szczególnie istotne w warunkach słabego oświetlenia.


Gradacja kolorystyczna


Jak ożywić zdjęcia


Calibration


Jak uzyskać bajkowy klimat


Jak automatycznie wyrównać jasność wielu zdjęć


Tutoriale

Nagrania przedstawiają opis procesu obróbki zdjęć. Należy wziąć pod uwagę obraz początkowy, ponieważ to on decyduje o ustawieniach, które zostaną zastosowane.


Maskowanie


Korekty lokalne


Szybka selekcja


Efekt Tilt Shift


Triki


Parametry eksportu

Po zakończeniu pracy pozostaje tylko zachować wynik.

Użytkownik ma do wyboru kilka popularnych formatów, a także musi wybrać lokalizację, w której plik zostanie zapisany. Ważne również, aby nadać mu nazwę.


Skróty klawiaturowe

Dobry sprzęt może pomóc w tworzeniu wysokiej jakości zdjęć, ale nadal istnieje duża potrzeba obróbki końcowej.


1 334
40 wideo