Lekcje GIMP dla początkujących

Edytor graficzny w urządzeniu pomaga tworzyć i przetwarzać obrazy powstałe w wyniku fotografowania ich aparatem lub rysowania. Na rynku dostępne wiele różnych rodzajów oprogramowania, ale prawie wszystkie płatne, a użytkownik musi dać pieniądze za dobrą funkcjonalność. Nie zawsze ma to sens, zwłaszcza jeśli ktoś dopiero zaczyna naukę pracy z grafiką.

GIMP udostępnia wszystkie narzędzia potrzebne do profesjonalnej i bezpłatnej pracy z obrazami, niezależnie od indywidualnych wymagań. Oprogramowanie dostępne za darmo i działa stabilnie. Nawet doświadczony twórca nie będzie w stanie znaleźć większych różnic w tej aplikacji w porównaniu z płatnymi opcjami, co eliminuje wszelkie wątpliwości co do wyboru na początku zgłębiania zawodu grafika lub designera.


Instalacja i pierwsze uruchomienie

Jak wspomniano powyżej, na stronie internetowej wydawcy oprogramowania GIMP dostępne są najnowsze i najbardziej stabilne wersje do pobrania dla różnych systemów operacyjnych. Aby uzyskać link, należy wybrać odpowiednią wersję aplikacji. Następnie wszystko odbywa się tak samo jak w innych przypadkach. Wybierz lokalizację zapisu, trochę cierpliwości i już wszystko gotowe.


Podstawy

Do opanowania podstaw wystarczy skorzystać z najbardziej typowych funkcji, takich jak obracanie, filtry, pochylanie, korekcja, gradient, nakładanie tekstu, powiększanie i kilka innych.


Ustawianie narzędzi i rozpoczęcie edycji

Dużą zaletą tego edytora to możliwość dostosowania interfejsu do własnych potrzeb. W menu ustawień można wybrać funkcje, które będą wyświetlane, oraz te, które są obecnie ukryte. Każdą opcję dozwolone aktywować w dowolnym momencie, co zwiększa zakres pracy. Materiał dodawany w standardowy sposób poprzez importowanie obrazów. Dostępna także prosta funkcja przeciągania z zewnątrz okna. Rysunki wyświetlane w sekcjach i w ten sposób jednocześnie łatwo pracować z kilkoma projektami.


Warstwy

Złożone zdjęcia często zawierają kilka warstw. Wynika to również z tego, że znacznie łatwiej pracować z takim materiałem. Nie ma potrzeby wprowadzania wszystkich zmian na jednej powierzchni naraz, a następnie wykonywania kilkudziesięciu zerowań, aby ocenić rezultat. 

Dzięki tej funkcji dopuszczalne oddzielnie wyświetlać wprowadzone już wcześniej efekty, które w każdej chwili łatwo usunąć.


Darmowy kurs

Należy zacząć od początku, a następnie, korzystając z darmowych rozwiązań, dojść do poziomu eksperta.


Skalowanie oraz kadrowanie

Samouczek wideo pomoże zrozumieć popularne funkcje potrzebne do rozpoczęcia obróbki zdjęć i obrazów.


Wycinanie obiektów

Czasami konieczne uzyskanie obiektu na obrazie bez tła i w takich sytuacjach trzeba użyć specjalnej funkcji. W tym oprogramowaniu istnieje kilka sposobów przetwarzania danych. Automatyczne i ręczne.

Wybór zależy od rodzaju fotografii i złożoności kształtów, ale w większości przypadków wszystko odbywa za pomocą kilku kliknięć myszą. Po zakończeniu procesu wystarczy sprawdzić wersję wynikową i ustalić, czy na krawędziach nie ma żadnych śladów edycji.


Obróbka zdjęć i fotomontaż

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje wideo GIMP do samodzielnej nauki w domu od podstaw.


Retusz twarzy

Wystarczy zastosować kilka filtrów i zamalować problematyczne miejsca.


Odnawianie uszkodzonych zdjęć

Fotografia pozwala zachować w pamięci miłe chwile z życia na długie lata. Jednak stare egzemplarze na papierze szybko tracą swoją pierwotną jakość. Po zeskanowaniu obraz zostaje zachowany, ale jeśli oryginał ma uszkodzenia, uszkodzeniu ulegnie również kopia. To wcale nie taka przyjemna sytuacja i niektórzy pewnie pomyśleliby, że to już koniec. W rzeczywistości istnieje całkiem dobry sposób, aby to naprawić, a rezultat powinien być na bardzo wysokim poziomie.


Usuwanie elementów

Jeśli na obrazie coś przeszkadza i w dużym stopniu psuje jego wygląd, nie oznacza to, że nie ma nadziei na uzyskanie dobrego rezultatu. Niezależnie od tego, co niepotrzebne, czy są to ludzie, zwierzęta lub budynki, zawsze możemy to łatwo zamazać, używając odpowiedniej opcji. Proces ten przebiega delikatnie, ale szybko. Jedyne, co trzeba wykonać, nie spieszyć w miejscach, w których kilka obiektów połączone. Na przykład morze i plaża lub niebo i ziemia na horyzoncie. Po usunięciu rozmyte obszary zostaną wyrównane i nie będą widoczne żadne ślady edycji.


Zwiększanie jasności i wyrazistości obrazu

Słabą jakość można jeszcze poprawić, stosując odpowiednie filtry w celu ulepszenia szczegółów. Należy również zwrócić uwagę na kolory i detale obiektu. Ogólnie rzecz biorąc, w pierwszej kolejności warto spróbować zminimalizować szum, a dopiero potem przystąpić do prac nad polepszeniem odcieni. W ten sposób istnieje możliwość nadania obrazowi większej ilości kolorów.


Awatar

Media społecznościowe i inne platformy to miejsca, w których wygodnie reklamować swoje usługi, znajdować znajomych i po prostu udostępniać swoje osiągnięcia. Branding produktów w pracy bywa przydatny, a dzięki temu programowi tworzenie takiego znaku zajmie niewiele czasu. Jeśli włożysz w to trochę wysiłku, na pewno stworzysz coś wyjątkowego.


Zamiana tła

Piękno montażu polega na tym, że jest on dość realistyczny, aby stworzyć dowolny obraz wbrew zasadom fizyki, realizmu i logiki. Podmiana sceny na zdjęciach dość często stosowana w celu poprawy jakości materiału oraz w przypadku wykonywania portretów z okazji nietypowych wydarzeń, takich jak śluby i inne. Ma wiele zastosowań, a ponieważ jakość edycji zwykle dobra, korzystanie z tej funkcji bardzo popularne.


Filtry rozmycia


Jeden kolor na czarno-białym tle

Zachowanie najjaśniejszego odcienia i kolorowanie pozostałych obiektów w odcieniach monochromatycznych może być bardzo modne i wygląda całkiem interesująco. Każde zdjęcie pasuje do takiego projektu, więc wybór zależy wyłącznie od twórcy. Gotowa wersja powinna w rezultacie wyglądać pięknie.


Jak używać Maski


Zmiana koloru oczu


Odcienie szarości


Sepia


Łączenie ze sobą dwóch zdjęć


Zamiana nieba na zdjęciu


Winietowanie


Plakat


Jak zrobić animację


Czasami nie ma sensu płacić, ponieważ istnieją korzystne alternatywy. W pełni opisuje to program GIMP. Nawet najbardziej skomplikowane procesy działają tu tak samo dobrze, jak w przypadku korzystania z drogiego, popularnego oprogramowania. A jeśli nie ma różnicy, nie ma sensu tracić pieniędzy.


3 992
30 wideo