Lekcje Adobe Photoshop dla początkujących

Program graficzny Adobe Photoshop jest obecnie jednym z najpopularniejszych narzędzi do edycji ilustracji i zdjęć. Jego szerokie zastosowanie do różnych celów sprawia, że jest niezastąpiony zarówno w pracy zawodowej, jak i w codziennych czynnościach.

Wybraliśmy najlepsze lekcje Adobe Photoshop do nauki w domu od samych podstaw. Dzięki darmowym wideo poznacie możliwości programu, dowiecie się jak obrabiać i retuszować zdjęcia, narysować cyfrowy obraz, tworzyć grafikę, wstawiać tekst, poprawiać kolory, kontrast i ostrość oraz usuwać zbędne elementy.


Wprowadzenie

Początkujący retuszerzy i graficy zaczynają od poznania interfejsu oprogramowania. Ta sesja jest wprowadzająca i czysto teoretyczna, niezbędna do nauki nowego kursu. Niektóre narzędzia, polecenia i ustawienia są różne w różnych wersjach. Kiedy już poznasz jedną, poruszanie się po pozostałych staje się łatwe.


Podstawy

Oprogramowanie robi wszystko z plikami: zmienia tła, łączy dwa lub więcej zdjęć w jedno, dostosowuje i zmienia kolory, dodaje efekty i podpisy, a także pozwala tworzyć własne obrazy i układy stron internetowych.


Narzędzia

Teraz gdy Photoshop nie wygląda już tak skomplikowanie i niezrozumiale, na praktycznych przykładach dowiemy się, jak wyglądają narzędzia i dlaczego warto ich stosować. Różdżka, lasso, malowanie, kadrowanie i inne elementy stają się łatwe w użyciu i wyszukiwaniu w programie. Po lekcji takie słowa, jak Healing Brush, Lasso lub Stamp Tool wyglądają już mniej bajecznymi, a więcej zrozumiałymi.


Czym są warstwa i dlaczego one są

Warstwy są głównym elementem Ps do tworzenia kompozycji w fotografii. Za pomocą warstw dowiemy się, jak dodawać tekst do zdjęć, innych obrazków albo rysunków, zmieniać ich położenie, umieszczać na pierwszych planach niezbędne obiekty, czy zmieniać ich przezroczystość.

 

Czym są maski i czym się różnią od warstw

Maski to podstawa profesjonalnej obróbki zdjęć. Możliwa jest zmiana koloru obrazu w określonym obszarze. Na przykład chcemy, aby niebo było bardziej niebieskie, ale jednocześnie nie wpływało to na inne niebieskie obiekty na zdjęciu.


Maskowanie

Za pomocą masek możemy wypróbować kilkanaście efektów obróbki, aby wybrać najlepsze lub połączyć ich w ogólną kompozycję bez obawy o zepsucie samego zdjęcia. Zawsze maskę można usunąć, pozostawiając obraz w jego oryginalnym formacie.

 

Jak szybko wycinać i wklejać

Za pomocą instrumentu Lasso można łatwo wyciąć obiekt z jednego zdjęcia z niewyobrażalną precyzją i przenieść go na drugie. Niezbędna umiejętność do opanowania.

 

Jak usuwać przeszkadzające elementy

Często zdarza się, że robimy piękne zdjęcie, ale w tle pojawiają się przypadkowi przedmioty, które psują ogólne wrażenie. Ich usunięcie nie stanowi problemu, gdyż odpowiednie użycie narzędzi Lasso i Patch z łatwością załatwi sprawę, a niechciane obiekty znikną w kilka sekund.


Kadrowanie

 W tej lekcji autor daje wskazówki, jak prawidłowo kadrować zdjęcia.

 

Obróbka zdejc

Często Photoshop jest wykorzystywany do poprawy jakości zdjęć. Użyj programu do stworzenia wielu wariacji na temat jednego zdjęcia. Dodaj magiczne zamglenie, wzmocnij mgłę, pracuj z nasyceniem, kontrastem i stwórz dodatkową objętość. W rezultacie powstają zdjęcia, które są kolorowe, wyraziste, bujne i wyglądają naturalnie, tworząc wciągające doświadczenie. Techniki w tutorialu wideo są używane ze wszystkimi rodzajami zdjęć w sekwencji, którą lubisz. Z czasem naucz się tworzyć własne techniki udoskonalania zdjęć.


Szybka

Aby nie tracić czasu na poznawanie wszystkich funkcji Photoshopa i szybko nauczyć się, jak pięknie obrobić zdjęcie do wyświetlenia na Instagramie lub Facebooku, można skorzystać z tego wideo.


Bajkowa

Tutorial opiera się na obróbce fotografii w prosty, ale skuteczny sposób i pokazuje jak poprawić kolorystykę, dzięki czemu zdjęcie będzie wyglądało bajecznie.


Retusz portretu

Nowoczesna fotografia portretowa wiąże się również z koniecznością retuszu zdjęć.


Pozbawiamy się problemów skóry dzięki retuszu

Prosty sposób na pozbycie się pryszczy i problemów na twarzy lub innej części ciała sprawi, że zdjęcie portretowe będzie wyglądało naprawdę profesjonalnie.


Triki

Wideo ze zbiorem ciekawostek i lifehacków, o których nie wiedzą nawet niektóre profesjonaliści.


Skróty

Aby osiągnąć zaawansowany poziom umiejętności, trzeba będzie poznać sekrety profesjonalistów, w tym przydatne skróty klawiaturowe.


Glow efekt

Glow efekt to jedna z ciekawostek, którą można osiągnąć, dzięki Ps. Jest to tak zwany efekt blasku. Jeżeli istnieje potrzeba, aby obiekt na zdjęciu "się świecił”, można to również zrobić w edytorze. W tym pomogą proste instrukcje krok po kroku z wideo.


Jak rysować

Photoshop jest również szeroko stosowany do rysowania. Ogromny wybór pędzli oraz możliwość edycji i modyfikacji rysowanych linii przyciąga do programu wielu artystów.


Digital painting

Digital painting to nowy trend w świecie sztuki.


Jak wycinać obiekty z tła

W lekcji pokazano, jak używać narzędzi Lasso, Pędzel, Pióro i Gumka. Za ich pomocą można zaznaczyć, wyciąć i delikatnie przenieść obiekt na nowe tło


Fotomontaż


Efekt kolażu


Dodawanie promieni słonecznych


Efekt neonu


Obróbka zdjęć makro


Zmiana koloru ubrań


Zmiana koloru nieba


Mglisty efekt


Połączenie


Tutoriale


Darmowy kurs

Darmowy samouczek w języku angielskim pomoże szybko zorientować się w nowym interfejsie i znaleźć potrzebne opcje.


  1. Nauka Adobe Photoshop w domu otwiera nieograniczone możliwości w projektowaniu stron internetowych, reklamie i tworzeniu sztuki, obróbce zdjęć, układaniu i planowaniu treści. 
  2. Znajomość tego oprogramowania staje się kluczowym wymogiem umiejętności dla pracowników pracujących z komputerami.


Zobacz również: Darmowy kurs obróbki zdjęć


2 764
40 wideo