Lekcje gry na pianinie dla początkujących

Czasami rodzice wysyłają dziecko do klubu sportowego lub szachowego, ale ono marzy o grze na pianinie. Dobrze, że na naukę nigdy nie jest za późno, a swoje marzenie można spełnić dzięki darmowym lekcjom z Internetu. 15 minut lekcji dziennie wystarczy, aby wkrótce nauczyć się grać muzykę, nawet jeśli dziś nuty i klawisze wydają się tajemnicą sfinksa.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje gry na pianinie dla początkujących do samodzielnej nauki w domu.


Nuty dla początkujących

Pierwsza lekcja muzyki zaczyna się od nauki zapisu nutowego. Można nauczyć się prostych melodii nawet bez znajomości nut. Ale jeśli chcesz grać na poziomie mistrzowskim, będziesz musiał nauczyć się nowej nauki. Podstawową wiedzę na temat notacji muzycznej można łatwo zdobyć w 6 minut, oglądając oryginalną lekcję wideo.


Rytm

Aby nauczyć się grać od zera, potrzebne jest pojęcie czasu trwania nut. Na początek wystarczy zapamiętać tylko całe, połówki, ćwierćnuty, ósemki i ile sekund każda z nich jest grana. Wideo z nauczycielem muzyki pomoże zrozumieć czasy trwania i zasady nagrywania nut. Warto od razu zaznaczyć: zapamiętywanie notacji muzycznej jest znacznie łatwiejsze niż tabliczki mnożenia. Wystarczy raz obejrzeć krótką lekcję.


Granie bez nut

Dla tych, którzy nie są entuzjastycznie nastawieni do zapamiętywania nut i grania jak profesjonalny pianista, pozostaje inna droga. Należy zapamiętać, jak naciskać klawisze we właściwej kolejności, podążając za autorem tej lekcji. Najpierw w wolnym tempie i w małych fragmentach, a następnie zwiększając tempo i w całości. W ten sposób można nauczyć się dowolnej liczby prostych melodii na obie ręce.  Ta metoda jest odpowiednia dla tych, którzy mają dobrze rozwiniętą pamięć wzrokową. Lekcja wideo pokazuje schematy połączeń dźwięków.


Pierwsze lekcje

Głównym zadaniem na pierwszym etapie nauki jest oswojenie się z instrumentem. Zrozumienie, któremu klawiszowi odpowiada dana nuta oraz nauczenie się płynnego łączenia nut w taki sposób, aby wystarczyło palców.

Ułożenie dłoni i palców również wymaga uwagi.  Film demonstruje typowe błędy popełniane przez początkujących oraz ćwiczenia na prawidłowe ułożenie dłoni.


5 ćwiczeń na pianinie

Początkującego gracza można rozpoznać z daleka po sztywności rąk. Wynika to ze słabo rozwiniętej koordynacji: ręce wydają się nie słuchać siebie nawzajem, nieustannie powielając swoje ruchy. Aby rozwinąć niezależność rąk, wymyślono specjalne ćwiczenia - skale i kanony. Na pierwszy rzut oka wygląda to prosto, ale często jest niezwykle trudne do powtórzenia dla początkującego muzyka. Podczas wykonywania ćwiczeń wzrasta poziom uwagi i koncentracji. Wyobraź sobie lewą i prawą rękę jako należące do dwóch muzyków. W rezultacie nauczysz się dozować dźwięk poprzez zwiększanie i zmniejszanie ciężaru, wykonywanie kontrastujących tonów, uderzeń i wzorów rytmicznych.


Gra według akordów

Metodą gry na pianinie bez nut jest akompaniament akordowy, podobny do gry na gitarze. Metoda ta jest odpowiednia do grania piosenek na pianinie i polega na zapamiętywaniu nazw akordów i kombinacji klawiszy. Podczas nauki nowej piosenki, akordy są odczytywane z tekstu i przenoszone na klawiaturę w odpowiedniej kolejności. 


Arpeggio

Wirtuozerska gra wymaga ciężkiego wysiłku. Jednak większość początkujących muzyków chce jak najszybciej zaskoczyć swoich przyjaciół i rodzinę sukcesem w muzyce. Radzimy poświęcić trochę czasu na naukę sztuczek na klawiaturze używanych przez profesjonalistów. Są one znacznie bardziej skomplikowane niż proste partie dla początkujących. Ale muzyczne upiększenia tworzą hipnotyzujące wrażenie na słuchaczach. Autor lekcji wideo z przekonaniem twierdzi: jeśli zagrasz arpeggio na początku występu, pozostawisz słuchacza usatysfakcjonowanego, nawet jeśli resztę partii zagrasz przeciętnie.


Ćwiczenia przyspieszające

Istnieją specjalne metody nauczania mające na celu przyspieszenie gry. Ich prawidłowe przestrzeganie pomoże szybko opanować tajniki szybkich, rytmicznych ruchów.


Jak czytać zapis nutowy

Po opanowaniu podstaw notacji muzycznej, można zacząć czytać nuty i grać na instrumencie. Proces ten jest podobny do czytania książki i uczęszczania na zajęcia fitness lub taneczne. Zapis nutowy zawiera zdania, frazy, intonację i fabułę z początkiem, punktem kulminacyjnym i zakończeniem. W tym samym czasie gracz liczy rytm na głos lub do siebie i angażuje mechaniczną pamięć mięśniową, jak podczas ćwiczeń fizycznych. Po szczegółowej lekcji od instruktora muzyki, zapis nutowy przestanie wydawać się tajemniczym szyfrem i stanie się zrozumiały do odczytania, jak również do gry na instrumencie.


Granie ze słuchu

Umiejętność grania melodii ze słuchu jest wskaźnikiem poziomu zaawansowania w posługiwaniu się instrumentem. Umiejętność ta przydaje się, gdy chcesz zaprezentować swój talent przed publicznością lub komponować i grać własne utwory. Profesjonalni muzycy błyskawicznie wychwytują właściwe nuty, nawet bez instrumentu, ale początkującym bez akademickiego wykształcenia muzycznego będzie znacznie trudniej sobie z tym poradzić. Film przedstawia algorytm krok po kroku. Dzięki tej metodzie nie będziesz musiał zapisywać nut - każdy jest w stanie się nauczyć.


Nauka gry ze słuchu

Podczas nagrywania melodii ze słuchu na pianinie należy dobrać odpowiednie klawisze dla każdego dźwięku. W tej lekcji wideo dowiesz się, jak znaleźć właściwe dźwięki. Słuch muzyczny - umiejętność słyszenia, rozróżniania i porównywania dźwięków instrumentu i własnego głosu - będzie nieodzowną pomocą w ćwiczeniach. Szczęśliwi ludzie rodzą się ze słuchem muzycznym, podczas gdy inni muszą ćwiczyć. Sekret jest prosty: więcej praktyki oznacza szybszy rozwój słuchu muzycznego, podobnie jak w przypadku mięśni.


Prawa ręka. Ćwiczenia

Naucz się naciskać pięć klawiszy jednocześnie w sensowny sposób. Pozwoli to na utrzymanie właściwego rytmu, uniknięcie błędów i ogólnie poczuje się bardziej komfortowo w przyszłości.


Lewa ręka 

Przed rozpoczęciem ćwiczeń zaleca się rozgrzanie rąk i palców.


Koordynacja rąk

Początkującym pianistom może być trudno skoordynować obie ręce tak, aby wykonywały poszczególne partie we właściwym czasie. Jest to wyłącznie kwestia nawyku, który powinien wyrosnąć po ćwiczeniach. Najważniejszą rzeczą jest tempo. Nie musi być ono szybkie. Zacznij od powolnych, ale w pełni kontrolowanych ruchów.


Pedał sustain

Korzystanie z pedału sustain pozwala na przedłużenie dźwięków, nadając muzyce nowe brzmienie i głębię.


Kurs dla początkujących

Można zauważyć, jak wiele przydatnych umiejętności i cech kształci się podczas lekcji muzyki: koordynacja i koncentracja, samokontrola, pamięć i wyobraźnia, umiejętność słuchania. Gra na pianinie stymuluje wyobraźnię i samodyscyplinę, umiejętności uczenia się języków obcych, matematyki i logiki, szybkiego czytania. W sztuce nie ma granic doskonałości, dlatego aspirującym muzykom życzymy jasnej drogi twórczej i niewyczerpanego entuzjazmu.

Zobacz online


799
17 wideo