Lekcje gry na ukulele dla początkujących

Ukulele to instrument modny i dostępny pod każdym względem. Dzięki niewielkim rozmiarom, mini gitarę można nosić ze sobą w zwykłym plecaku. Możesz nauczyć się grać proste melodie, wybierać ulubione piosenki ze słuchu i grać z arkusza dzięki darmowym wideo dla początkujących.

Strój muzyczny instrumentu i zasada gry są dostępne dla osób bez doświadczenia i wykształcenia muzycznego. Wybraliśmy najlepsze bezpłatne tutoriale wideo z serwisu Youtube, które pomogą nauczyć się grać na ukulele od podstaw w domu.


Poznanie instrumentu

Naukę gry na instrumencie warto zaczynać od jego poznania. Pedagog z Filharmonii Pomorskiej ze swoją uczennicą opowiedzą ciekawostki i podstawowe informacje o wykorzystaniu ukulele: skąd pochodzi instrument i jego nazwa, historię, gdzie się rozpowszechniło, budowę i jak go nastroić – tego wszystkiego się dowiesz z wideo.


Czy nauka gry jest trudna

Kiedy chcemy zacząć zajmować się nową sprawą, często obawiamy się trudności. W wypadku z ukulele wszelkie obawy są marne. Ten instrument pozwala wykonywać proste kompozycje natychmiast po pierwszych zajęciach.


Pierwsze kroki

Porady dla zaczynających naukę gry: prawidłowe siedzenie, trzymanie instrumentu oraz dobra postawa ręki. Chwyty i bicia, nazwy i strojenie strun - wszystkie podstawowe informacje potrzebne do rozpoczęcia gry na ukulele zawarte są w jednej lekcji.


Ukulele dla początkujących

W wideo autorka opowie: jak nazywają się struny i jak ich nastroić za pomocą telefonu komórkowego, jak należy prawidłowo trzymać ukulele w rękach, charakter ruchów prawej i lewej ręki podczas gry. Pokazuje również przydatne ćwiczenia do praktykowania akordów, akcentów i łączenia rytmu z akordami.


Jak zacząć

Najczęściej osoby grające na gitarze lub ukulele nie umieją czytać notacji muzycznej i korzystają z prostszej, alternatywnej opcji. Tablatura to sposób zapisu piosenek i melodii za pomocą liczb. Szczegółowy samouczek nauczy jak poruszać się po palcowaniu i strunach oraz jak nagrywać i czytać melodię na dwa sposoby: akordowy i rozłożony (czyli strunowy).


Podstawy

Po obejrzeniu lekcji początkujący dowiedzą się, jak prawidłowo chwytać struny i wydobywać z nich dobry dźwięk.


Piosenki dla początkujących

Autor zebrał pięć prostych piosenek, nadających się na pierwsze obcowanie z instrumentem. Fajnie brzmią i ich można szybko się nauczyć. Polecamy zaczynać praktykę wykonywania całych utworów właśnie od nich.


Podstawowe bicia

Po nauczeniu się chwytom należy przystąpić do nie mniej ważnego aspektu – bicia akordowego. Za pomocą prawidłowego wykorzystania bicia można kompletnie zmienić nastrój granej piosenki.


9 rytmów

Muzyk pokazuje prosty sposób na zapamiętanie 9 popularnych rytmów.


Ćwiczenie akordów

Wykładowca pokazuje ćwiczenia, dzięki którym wyszkolisz się automatycznie przestawiać akordy i zaczniesz zaoszczędzać czas na myśleniu podczas grania.


Jak grać fingerstyle

Fingerstyle pozwala wydzielić fragmenty basów i akordów, melodie, elementy perkusyjne i rozbić każdy element na osobne, uzupełniające się rytmy.


Ćwiczenia z metronomem

Lekcja wideo zawiera ćwiczenia z metronomem (aplikacja na telefonie) dla osiągnięcia wysokiej jakości gry na ukulele.


Błędy

Autor omawia pięć powszechnych błędów, które popełniają aspirujący muzycy.


Piosenki dla ukulele

Tutoriale wideo, dzięki którym nauczysz się grać popularne, piękne i niezbyt trudne kompozycje. Piosenki można opanować od podstaw bez znajomości nut i terminów muzycznych.


Imagine

Piosenka „Imagine” legendarnego Johna Lehnona, prowadzącego zespołu „The Beatles”.


Hakuna Matata

Ulubiona piosenka „Hakuna Matata” z dzieciństwa z bajki „Król Lew”.


Somewhere over the Rainbow


Beggin


Bella Ciao


Perfect


Ale Jazz


Can't help falling in love


Stacja Warszawa


Piosenki po polsku


Gra na ukulele jest pozytywna i satysfakcjonująca. Na mini gitarze można zagrać każdą melodię: klasyczną, rockową, rapową, popową, jazzową.


1 283
25 wideo