Darmowe kursy angielskiego online

Angielski jest uważany za język ojczysty dla 370-380 milionów mieszkańców ponad pięćdziesięciu krajów, w których został uznany za oficjalny język urzędowy. A jeśli weźmiemy pod uwagę języki jako międzynarodowe narzędzie komunikacji, katalizator rozwoju zawodowego i kierunek samokształcenia, to właśnie ten język jest niekwestionowanym liderem.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki angielskiego w domu.


Book2

Darmowy kurs angielskiego Book2. Kurs audio dla początkujących obejmuje 100 lekcji, z których każda została uzupełniona o pliki mp3. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co pozwala zminimalizować błędy wymowy. Lekcje skierowane są do osób, które uczą się języka od zera lub znają tylko jego podstawy. Fabuła każdej lekcji oparta jest na okolicznościach lub dialogach spotykanych w życiu codziennym. Ponad połowa lekcji skupia się na codziennych sytuacjach, takich jak wizyty u specjalistów, wyjścia do kawiarni, banków czy na basen. 50 lekcji audio skupia się na częściach mowy i poprawnej budowie zdań.

Na stronie głównej serwisu Book2 można wybrać jeden z dwóch samouczków - skupiających się na wymowie brytyjskiej lub amerykańskiej. Kursy są dostępny zarówno online, jak i offline poprzez pobranie aplikacji na iPhone lub Android. Rozdział "Słownictwo" zawiera ilustrowane i wypowiadane słówka dotyczące szerokiego zakresu tematów, w tym zawodów, zwierząt i hobby.

Strona internetowa: goethe-verlag.com


Lingohut

Darmowe lekcje do samodzielnej nauki angielskiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych, a kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Interfejs serwisu nie sprawia żadnych trudności, jest przejrzysty i łatwy w obsłudze. Lista darmowych lekcji regularnie podlega aktualizacji. Kurs Lingohut ma na celu poszerzenie słownictwa i zapewnienie dobrej wymowy.

Strona internetowa: lingohut.com


Mondly

Narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze z ponad 100 milionami użytkowników. Początkującym oferowane są ćwiczenia, które udowadniają, że każdy może opanować angielski, jeśli skupi się na osiąganiu wyników. Zaawansowani uczniowie mogą zwiększyć swoją wiedzę, korzystając z funkcji tworzenia indywidualnego planu, który obejmuje bardziej złożony materiał. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w rzeczywistych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. 

System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ucząc się z Mondli przez 20 minut dziennie, jest całkiem możliwe, że po trzech miesiącach będziesz w stanie płynnie komunikować się z Anglikami i Amerykanami.

Strona internetowa: mondly.com


Forvo

Interaktywne rozmówki ze słówkami z różnych grup tematycznych. Serwis jest uważany za największy na świecie internetowy przewodnik po wymowie. Funkcjonalność charakteryzuje się prostotą: na monitorze wyświetlane jest pojedyncze tłumaczenie z polskiego na angielski. Klikając na ikonę trójkąta, można usłyszeć jego poprawne brzmienie. Cechą szczególną Forvo jest to, że nagrania audio realizowane są przez native speakerów, co gwarantuje poprawną wymowę tłumaczonych informacji. 

Katalog audio składa się z dwóch rozdziałów. Pierwszy zawiera zbiór codziennych tematów, od powitań i rozmów o pogodzie po dyskusje o samopoczuciu i trendach w modzie. Druga część zawiera wybór zwrotów i słów, które z pewnością przydadzą się podczas podróży za granicę. Pozwolą one zorientować się w sytuacji, gdy potrzebna będzie pomoc medyczna lub znalezienie jakiejś instytucji czy interesującego miejsca. Istnieje klikalna lista najbardziej poszukiwanych zwrotów. Całkowicie darmowy kurs, odpowiedni dla początkujących.

Strona internetowa: forvo.com


Lekcje dla początkujących

Kurs wideo składający się z 40 bezpłatnych lekcji na podstawowe tematy dla początkujących. Lekcje obejmują alfabet, słowa i zwroty potrzebne do rozpoczęcia komunikacji oraz słownictwo dla turystów, pracowników i biznesmenów. Szczególny nacisk położono także na podstawową gramatykę oraz ćwiczenia na rozumienie ze słuchu i mówienie. Podstawowa znajomość języka otwiera wachlarz możliwości, pozwalając oglądać filmy i czytać książki w oryginale, pisać na zagranicznych forach, rozumieć i śpiewać piosenki oraz komunikować się z native speakerami w sieciach społecznościowych.

Strona internetowa: nauka-online.pl


Loecsen

Bezpłatny kurs angielskiego dla początkujących. Można z niego korzystać bezpośrednio online na komputerze lub na urządzeniach mobilnych. Serwis obejmuje wprowadzenie do języka, naukę wyrażeń przydatnych w podróży i prawdziwych zwrotów z życia codziennego. Zabawny sposób prezentowania informacji, specjalne ilustracje i szybkie testy sprawiają, że kurs jest łatwy do opanowania. Istnieje sekcja z angielskim alfabetem, w której wymawiane są nie tylko litery, lecz także niektóre słowa zaczynające się od nich. Można uczyć się na stronie internetowej lub pobierając zestawy mp3 i pdf na swój gadżet.

Strona internetowa: loecsen.com


Busuu

Nauka języka angielskiego z indywidualnym planem edukacyjnym. Kurs Busuu zawiera około 80 kompleksowych lekcji służących zapamiętywaniu angielskich słówek, ćwiczeniu umiejętności komunikacyjnych i poznawaniu zasad gramatycznych. Formaty są różne: użytkownicy uczą się piosenek, słuchają dialogów, tłumaczą teksty i robią testy. Dużą zaletą jest możliwość komunikowania się z native speakerami. Można z nimi nie tylko porozmawiać na dowolny temat, lecz także przesłać pracę domową do sprawdzenia. Partnerzy językowi wskażą błędy i wyjaśnią, jak wykonać je poprawnie. Na zakończenie kursu wydawany jest certyfikat. Ponad 120 milionów użytkowników.

Strona internetowa: busuu.com


LanguageGuide

Ilustrowany słownik audio ma na celu poszerzenie słownictwa użytkownika w kilkunastu różnych obszarach tematycznych. W dziale "The Alphabet " szczegółowo przestudiowano litery angielskiego alfabetu, w dziale "Body" zamieszczono nazwy ludzkich organów i terminy medyczne, w dziale "Animals" podzielono przedstawicieli fauny według terytorium zamieszkania. Z kolei najbardziej zasobnym działem jest "Miscellaneous" z wyborem słów dotyczących historii, hobby, religii, zakupów, prawa itp. Słownik elektroniczny jest łatwy w obsłudze. Po kliknięciu na jakiś temat widzimy na monitorze jego wpisy. Po najechaniu na nie kursorem pojawia się ich pisownia i automatycznie włącza się funkcja tłumaczenia głosowego.

Strona internetowa: languageguide.org


Digital Dialects

Portal z interaktywnymi grami, który oferuje również naukę w nienudzący sposób. Zadania do wykonania na Digital Dialects są zróżnicowane tematycznie. Przykładowe ćwiczenia to liczenie od zera do setki, kolory i odcienie, produkty, zwierzęta i dni tygodnia. Są quizy ortograficzne, proste krzyżówki, potoczne zwroty i testy doskonalące słuchanie i wymowę. Znajdują się tu również darmowe fiszki do nauki angielskiego (flashcards). Serwis jest odpowiedni dla dzieci i dorosłych.

Strona internetowa: digitaldialects.com


Easy English

Playlista z kanału YouTube z lekcjami angielskiego. Na stronie znajduje się 15 darmowych filmów dla osób, które dopiero zaczynają uczyć się języka. Lekcje obejmują zarówno zwroty wprowadzające, jak i zagłębianie się w zasady gramatyczne. Nagrania trwają po 5-10 minut każde. Materiał jest objaśniany przez lektora, a mini-lekcjom towarzyszą ilustracje tekstowe na ekranie.

Strona internetowa: youtube.com


Memrise

Zawiera kilkanaście interaktywnych kursów do nauki angielskiego we wszystkich obszarach, od gramatyki po wymowę. Można wybrać jedną z trzech opcji: kurs od zespołu Memrise, program stworzony przez jednego z internautów lub własny plan nauki języka. W zależności od wybranego formatu, uczeń uczy się określonej liczby nowych słów, zasad gramatyki, słuchania i wymowy. Lekcje podzielone są na podstawowe tematy (pierwsze słowa, poznawanie się, w domu, na lotnisku, w sklepie, w pracy itp.). Zawierają one słówka i zwroty nagrane przez native speakerów oraz ciekawe filmiki ułatwiające zapamiętanie całych zwrotów, w których autorzy, uchwyceni na ulicach swoich miast, opowiadają krótkie historie i dzielą się swoją wiedzą. 

Serwis oferuje nieograniczoną liczbę ćwiczeń w pisaniu i mówieniu, wykorzystując w tym celu moc sztucznej inteligencji. Odpowiednie dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można uczyć się online w przeglądarce lub pobrać darmową aplikację na gadżety z systemem Android i iOS.

Strona internetowa: memrise.com


Speak Languages

Strona oferuje 3 sposoby wprowadzenia do języka angielskiego. Pierwszym z nich jest kurs podstawowych zwrotów pogrupowanych według popularnych tematów: powitania, praca, pogoda, zdrowie, jedzenie itp. Istnieją również wyrażenia związane z nieoczekiwanymi sytuacjami. Drugą opcją jest poszerzenie słownictwa poprzez naukę pojedynczych słów, które są uzupełniane nagraniami lektorskimi. Trzecią opcją oferowaną przez SpeakLanguages jest znalezienie native speakerów, z którymi można się komunikować.

Strona internetowa: speaklanguages.com


iTalki

Wśród użytkowników iTalki znajdują się profesjonalni lingwiści i nauczyciele z krajów anglojęzycznych, którzy oferują płatne lekcje, ale jest też wiele osób chętnych do komunikowania się za darmo na zasadzie wymiany językowej. Za pomocą aplikacji można zacząć płynnie mówić po angielsku i poszerzać swoją wiedzę na temat stylistyki, morfologii i składni, zadając pytania członkom społeczności. iTalki nadaje się również do doskonalenia pisania: uczestnicy chętnie poprawiają błędy w tekstach innych użytkowników. Rejestracja na platformie online daje prawo nie tylko do nauki za pieniądze lub za darmo, ale także do oferowania swoich usług jako korepetytor.

Strona internetowa: italki.com


Nauka przez sen

Lingwiści muszą jeszcze potwierdzić skuteczność tej niekonwencjonalnej opcji nauki języka. Jednak ponad półtora miliona wyświetleń filmu pokazuje, że nauka podczas snu jest przynajmniej interesująca dla użytkowników. Twórcy kanału Eko Languages sugerują uzupełnienie standardowej nauki o nocną sesję utrwalającą. Nagranie zawiera przyjemny, wyraźny podkład lektorski, uzupełniony delikatną muzyką relaksacyjną, która pomaga wprowadzić się w medytacyjny nastrój. W takim stanie wpływa się na podświadomość, materiał nauczony w ciągu dnia jest lepiej utrwalany w pamięci, "wyskakuje" w razie potrzeby. Do wizualnej percepcji na ekranie dostępna jest wersja tekstowa. Czas trwania nagrania wynosi 8 godzin.

Strona internetowa: youtube.com


Duolingo

Zabawowy format nauki języków obcych to idea towarzysząca platformie rozrywkowo-edukacyjnej Duolingo. Wśród powodów, dla których ta aplikacja zyskała popularność, jest łatwa do zrozumienia i szybka prezentacja informacji oraz wyniki gwarantowane przez jej twórców. Podkreślają oni, że 34 godziny szkolenia opartego na grach z Duolingo jest równoważne pod względem skuteczności całemu semestrowi wykładów uniwersyteckich. Lekcja w aplikacji trwa średnio 5-7 minut. 

Każda lekcja obejmuje naukę nowego materiału, opanowanie umiejętności pisania, powtarzanie tego, czego się nauczyliśmy, mówienie zwrotów, słuchanie tego, co zostało powiedziane i tłumaczenia. Jeśli użytkownik pomyślnie ukończy lekcję, przyznawane są bonusy i punkty, ale jeśli uczeń nie był wystarczająco pilny i sprytny, są one odbierane. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie w darmowej aplikacji. Kurs nadaje się dla dzieci i dorosłych.

Strona internetowa: duolingo.com


Lingq

Lekcje angielskiego oparte na metodzie Steve'a Kaufmanna. Jest to system pozwalający na szybszą naukę nowego materiału poprzez zanurzenie w środowisku językowym. Serwis zawiera dużą listę lekcji, podcastów i audiobooków. Można uczyć się na urządzeniach z dowolną platformą. Istnieje możliwość śledzenia swoich postępów w nauce. Początek kursu jest bezpłatny.

Strona internetowa: lingq.com


Internet Polyglot

Darmowa nauka angielskiego w rozrywkowym formacie. Aby przetłumaczyć słowa, co jest zasadą, na której opiera się funkcjonalność serwisu, można wybrać różne pary językowe. Użytkownik może grać w "Wpisywanie", "Zgadywanie" lub "Dopasowywanie". Jest słownik, gdzie jednostki językowe są pogrupowane w grupy tematyczne. Logując się na stronie, można śledzić własne sukcesy i publikować swoje wpisy.

Strona internetowa: internetpolyglot.com


Ważnym krokiem przy wyborze kursu online jest określenie celu. W zależności od tego budowany jest plan i uzupełniane słownictwo. Istnieją trzy główne kategorie - biznesowa, osobista, turystyczna. Aby prowadzić interesy z zagranicznymi partnerami (niekoniecznie native speakerami), uczestniczyć w międzynarodowych konferencjach, wystawach, potrzebna będzie dogłębna znajomość konkretnych terminów. 

Dla celów osobistych kierunek może być różny, od slangu do rozmów z przyjaciółmi po opanowanie wariantu literackiego, który pozwala czytać ulubione książki w oryginale. Turyści będą musieli zaopatrzyć się w wiedzę na poszczególne tematy, która pomoże im zapytać o drogę, wytłumaczyć się na lotnisku, w hotelu, kawiarni, restauracji i nawiązać interesujące znajomości.


Zobacz także: Darmowe aplikacje do nauki angielskiego


3 877