Lekcje FL Studio dla początkujących
FL Studio to oprogramowanie z otwartą architekturą do tworzenia, redagowania i miksowania wielokanałowych linii melodycznych, gotowych utworów, podkładów, a również, łączenia tych elementów z wokalem. Do zalet serwisu odnoszą rozmaitość w możliwościach konfiguracji parametrów muzycznych utworów albo ich elementów, w tym tempo, czas trwania dźwięków i wysokość dźwięku. Natomiast gotowe szablony pomogą łatwo zacząć proces kreacji własnej muzyki i zapisać końcowy produkt w formatach MP3, WAV, MIDI oraz OGG.
Wybraliśmy darmowe tutoriale wideo dotyczące różnych wersji FL Studio, z przykładami jak tworzyć cyfrową muzykę od zera.
Podstawy
Krzysztof Galara, jako sam amator muzyczny, opowie, o działaniu programu. Pokaże, jak zrobić pierwszy podkład, pomoże w zrozumieniu interfejsu tego serwisu. I zacznie od omówienia elementów okna głównego – po pierwsze, okno patternu, w którym możemy dodawać linie melodyczne, po drugie, przyciski:
- tempo, czyli prędkość odtwarzania;
- nagrywanie, do zapisywania gotowej melodii;
- zmiana odtwarzania między patternem a listą (cały utworem);
- budowanie linii melodycznych i podwyższania wysokości dźwięku;
- miksera, na którym będziemy robić miksy, nakładać efekty, wykonywać mastering;
- tempo tapper (do zdefiniowania prędkości własnego bitu).
Przy tworzeniu własnego utworu niezbędne będą dodatkowe możliwości, realizowane jako efekty wtyczkowe. Na koniec wideo poznamy, jak zapisać melodię w formacie mp3 i z jaką kompresją.
Poradnik
Nagranie prezentuje bardzo przykładny tutorial techniczny, który dobrze nadaje się dla początkujących. Podane zostaną funkcje i wskazówki, przydatne przy tworzeniu pierwszego bitu. Znajdziemy odpowiedzi na główne pytania: Gdzie i jakie tempo wybrać, które pasuje do melodii? Co to jest pattern i jak go dodać? Co jest potrzebne, aby zacząć? Co to jest sekwencer i jak dodawać sample? Wraz z odpowiedziami poznamy też kombinacje klawiszy i sztuczki, które się przydadzą.
Kurs wideo
W tym bezpłatnym 50-minutowym kursie zdobędziemy rozszerzoną wiedzę na temat funkcji i wersji oprogramowania, aby móc je wykorzystać podczas tworzenia całego rytmu. Dowiemy się również jaki sprzęt (słuchawki, komputer, mikrofon, MIDI) jest potrzebny do rozpoczęcia pracy.
Fruity Loops
Polski producent i artysta hip-hopowy Fokus stworzył kilka części tutoriali dla wczesnej wersji programu - Fruity Loop. Pierwsza część skupia się na szczegółach w ustawieniach i wyjaśnia, dlaczego nie używamy nieparzystych temp.
Channel rack
Początkowo dominujące brzmienie perkusji czyniło z Fruity Loops medium wyłącznie dla autorów muzyki elektronicznej. W kolejnych latach produkt był udoskonalany. Dzisiaj wbudowana biblioteka audio pozwala komponować utwory w dowolnym gatunku. Do kolekcji można dodać dodatkowe wtyczki.
Mikser
Edytor podoba się debiutantom, gdyż nie trzeba znać notacji muzycznej.
Klasyczny hip-hop
W wideo dla początkujących będzie podany schemat, od czego zacząć przy tworzeniu własnego utworu. Najpierw omówione podstawowe elementy okna. Schemat polega na następnych krokach: tempo dla klasycznego hip-hopu, perkusja, akordy, bas, melodia oraz dodatki.
Mastering
W tej lekcji dowiemy się jak zrobić mastering używając tylko narzędzi FL Studio. Mastering to proces, w ciągu jakiego przygotowujemy spójny materiał końcowy ze zbioru osobnych miksów, gotowy do publikacji. Nie istnieje jednego schematu na ten proces, ale najczęściej podczas masteringu, możemy wyregulować głośność, poprawić częstotliwości, dodać „harmonii” utworu.
Obróbka wokalu
Producent muzyczny Mateusz "Bonifacy" Piotrowski prezentuje zasady obróbki wokalu. W krótkim odcinku z kilkoma wskazówkami dowiemy się jak: usunąć szumy i denerwujące częstotliwości, zastosować ogólną korekcję dźwięku i skompresować wokal.
Triki
W wideo z kanału Live Art poznamy skróty klawiszowe oraz triki wspomagające, które ułatwiają pracę na różnych etapach tworzenia muzyki. Wymienimy kilka z nich: duplikowanie aranżacji, cofanie zmian, tworzenie własnego szablonu startowego oraz sposób połączenia telefonu z programem (na komputerze lub tablecie).
Banger w 5 minut
Z nagrania Jakuba "B.R.O" Bireckiego - warszawskiego rapera, wokalisty i producenta muzycznego - dowiadujemy się, jak w prosty sposób i przy pomocy jakich opcji serwisowych stworzyć świetny utwór muzyczny, czyli banger.
FL Studio 20
Treść wideo skupia się na zaletach wersji FL Studio 20, a mianowicie:
- oprogramowanie jest teraz dostępne nie tylko dla systemu operacyjnego Windows, lecz także dla MAC OS;
- przy zakupie licencji użytkownik otrzymuje możliwość stałego, bezpłatnego aktualizowania wersji oprogramowania;
- bardzo fajnie zorganizowany interfejs z punktu widzenia graficznego;
- więcej ścieżek i kanałów w mikserze oraz funkcje zapisu cyklicznego;
- comping, chopping, Punch In/Out, czyli nowe narzędzia ułatwiające nagrywanie loopów i wybieranie najlepszych ujęć.
Na koniec odcinka dowiadujemy się o porównaniu i ewentualnym wyborze odpowiedniej wersji serwisu.
Tutoriale
Teoria staje się jaśniejsza dzięki konkretnym przykładom. W tutorialach autorzy tworzą od podstaw kompozycje muzyczne i wykorzystują je do demonstracji nagrywania poszczególnych partii oraz stosowania efektów specjalnych.
Tutoriale pomogą rozwinąć umiejętności kompozycyjne poprzez samodzielną praktykę.
Automatyzacja
Skrecze
FL Studio Mobile
Często pomysły przychodzą na myśl nagle i daleko od domu, gdy nie ma dostępu do komputera. W takich przypadkach opracowano modyfikację oprogramowania dla Windows Mobile, iOS i Android. Interfejs wersji mobilnej różni się znacznie od prototypu: ekran tabletu lub telefonu może pomieścić tylko okno z listą odtwarzania lub wzorem.
Przejście do żądanej sekcji odbywa się za pomocą prostego dotknięcia palcem. Posiadanie ścieżki głównej pozwala dostosować głośność i panoramowanie, szybko naszkicować bit i dodać efekty.