Lekcje Cubase dla początkujących

Tworzenie muzyki w domu stało się o wiele łatwiejsze niż 20 lat temu. Zamiast profesjonalnego studia i mnóstwa instrumentów, wystarczy komputer z dobrym oprogramowaniem, kreatywność i odrobina wiedzy. Oprogramowanie do produkcji muzyki, czyli DAW (Digital Audio Workstation) służy do nagrywania instrumentów analogowych, tworzenia wirtualnych dźwięków od podstaw oraz do występów na żywo na scenie. Jednym z najlepszych programów jest Cubase firmy Steinberg.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje Cubase do samodzielniej nauki w domu.


 Wprowadzenie

Przez ponad 23 lata twórcy Cubase skupiali się na ciągłym ulepszaniu, a nie na masowych zmianach programu. Efektem jaki osiągnęli jest stabilny, wydajny i wszechstronny program do tworzenia utworów w niemal każdym gatunku. Pozostaje jednym z najlepszych wyborów dla muzyków szukających tradycyjnego instrumentu przeznaczonego do nagrywania, miksowania i masteringu.


Nagrywanie dźwięku

W Cubase istnieje możliwość nagrywania wokalu za pomocą mikrofonu. Aby rozpocząć nagrywanie, musisz dołączyć ścieżkę do obszaru roboczego z odpowiednim znacznikiem. Dostępnych będzie kilka ustawień, w tym głośność i opcja tymczasowego wyciszenia sygnału z urządzenia.


Tworzenie bitów

Jedną z głównych funkcji jest tworzenie odpowiednich melodii z wykorzystaniem setek instrumentów muzycznych dostępnych w bibliotece. Aby rozpocząć nagrywanie, wystarczy dodać do obszaru roboczego ścieżkę o odpowiedniej charakterystyce i ustawić odpowiednie tempo i głośność.


Ustawianie metronomu

W muzyce trzeba kontrolować rytm, a ta funkcja pomaga to robić w wygodny sposób. Dostępne są różne ustawienia, dzięki którym użytkownik może wybrać optymalną konfigurację. Dostępne są zestawy sygnałów dźwiękowych o różnych tonach, a także możliwość wyboru trybu. Ponadto dostępna jest lista wszystkich rodzajów rytmu, którą można aktywować w dowolnym momencie.


Siatka

Każdy projekt oparty jest na ścieżkach dźwiękowych, które z kolei ułożone są w siatkę w obszarze roboczym. Sama siatka może być regulowana, co znacznie ułatwia przesuwanie nagrań względem siebie, gdyż siatka służy jako swego rodzaju marker, dzięki czemu wszelkie odchylenia można zobaczyć i zmierzyć. W trakcie miksowania ścieżek bardzo przydaje się ta metoda wyrównywania.


Dodawanie efektów

W lekcji dowiesz się jak dodawać efekty do swoich nagrań muzycznych.


Przygotowanie do nagrania

Aby prawidłowo nagrać wokal, trzeba się do tego procesu odpowiednio przygotować. Zazwyczaj najlepiej jest nagrać kilka ścieżek, a następnie wybrać te najlepsze i połączyć je w celu uzyskania optymalnego efektu. Konieczne może okazać się również wykorzystanie wokali podkładowych, dlatego warto wcześniej zarezerwować dla nich ścieżki dźwiękowe.


Praca z wokalem

Wokal należy połączyć z muzyką w taki sposób, aby śpiew był w synchronizacji z rytmem. W rzeczywistości nawet przy nagraniu na żywo występuje lekkie opóźnienie, które w sposób naturalny jest prawie niemożliwe do usunięcia i tylko późniejsza edycja może pomóc w skorygowaniu sytuacji.


Perkusja

Perkusja jest bardzo ważna i może podkreślić prawdziwy charakter muzyki i wpłynąć na słuchacza. Do dodawania dźwięków perkusyjnych przydaje się wtyczka VSTi.


Kompresja

Doskonały wokal to cel numer jeden każdego muzyka, ale nawet mając idealną wysokość dźwięku, nie zawsze da się uzyskać odpowiednią skalę w całym utworze. W takich sytuacjach należy skorzystać z funkcji kompresji.


Echo

Regulacja echa przyczynia się do poczucia obecności, ale nadmiar echa zaczyna psuć ogólne wrażenie. Sensowne poszukiwanie optymalnej równowagi.


Ograniczenie głośności

Aby nie stracić jakości, dobrym pomysłem jest sztuczne ograniczenie możliwego poziomu dźwięku utworu.


Korekcja tonów

Dzięki narzędziom dostępnym w programie, problematyczne punkty w tonacji można łatwo skorygować za pomocą kilku kliknięć myszką.


Miksowanie w stylu hip-hop

Miksowanie melodii polega na łączeniu poszczególnych ścieżek dźwiękowych utworu w taki sposób, aby się uzupełniały tworząc spójną i logiczną całość. Każda ścieżka musi mieć swoje własne parametry. Nie chodzi o to, aby wszystko brzmiało jak najgłośniej; miks może stać się płaski i nudny. Podczas miksowania używa się różnych narzędzi:

  • equalizery,
  • reverb,
  • procesory dynamiki,
  • efekty echa.

Właściwy miks musi być wykonany w taki sposób, aby wszystkie instrumenty były wyraźnie słyszalne, a jednocześnie jeden nie zakłócał drugiego.


Automatyzacja

Obecnie konkurencja w oprogramowaniu do tworzenia muzyki wzrosła, stało się ono bardziej intuicyjne, bardziej zaawansowane, z lepszymi aplikacjami audio i większą ilością efektów dźwiękowych.


Tutoriale


Praca nad własnymi kompozycjami zajmuje dużo czasu. Oprócz oprogramowania należy zwrócić uwagę na dobry sprzęt: słuchawki, meble itp. Wtedy godziny, które spędzisz na miksowaniu i mieszaniu będą radością, a nie zmęczeniem i frustracją.


Zobacz także: Lekcje tworzenia muzyki cyfrowej dla początkujących


1 899
19 wideo