Lekcje Reaper dla początkujących

Reaper to kompaktowe, bogate w funkcje oprogramowanie do nagrywania głosu z możliwością stosowania efektów, regulowania ostrości i szybkości odtwarzania. Aktywnie wykorzystywany w przemyśle nagraniowym przez muzyków, inżynierów dźwięku do miksowania na profesjonalnym poziomie. Licencja stosunkowo przystępna, a wśród znanych użytkowników aktywnie korzystających z tego rozwiązania programowego znajdziemy nawet całe korporacje, w tym BBC i Electronic Arts.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje Reaper do samodzielniej nauki w domu.


Instalacja oprogramowania

Najlepiej pobrać aplikację z oficjalnej strony. Można również ściągnąć język polski. Jego instalacja przebiega poprzez proste przeciągnięcie pliku na ścieżkę. Dostępne różne licencje i w zależności od celu użytkowania trzeba będzie dokonać zakupu. Na testowe sprawdzenie funkcjonalności bez ograniczeń otrzymujemy kilka miesięcy, a potem trzeba zrobić wybór. Dystrybucja to około 15 megabajtów, oprogramowanie działa w systemie Windows, MacOS, Linux.


Interfejs

Reaper to niezastąpione narzędzie dla muzyków, inżynierów dźwięku i twórców nagrań w wirtualnym studiu. Przewyższa swoich "braci" w funkcjonalności, pozwala dodawać skrypty, automatyzować większość procesów, ułatwiając i przyspieszając pracę mistrza.  Na pierwszy rzut oka nawet osoby mające doświadczenie w zakresie obróbki dźwięku nie wiedzą, od czego zacząć. Po spędzeniu pewnego czasu na opanowaniu sekwencera, użytkownik zostaje w pełni wynagrodzony i raczej nie wróci do innego oprogramowania.


Wprowadzenie

Reaper jest jednym z najbardziej zaawansowanych DAW i oferuje wiele opcji do profesjonalnych zadań. Dla wygody użytkownika oferuje możliwość tworzenia wielu obszarów roboczych w celu szybkiego przełączania się między nimi, dostępne skróty klawiaturowe oraz zaawansowany panel sterowania.


Zarządzanie ścieżkami

Żeby momentalnie stworzyć drzewo plików i dobrze zarządzać nimi, trzeba wiązać ze sobą określone elementy. Można to zrobić klikając przycisk dodaj w lewym dolnym rogu każdej sekcji z danymi w obszarze roboczym. W ten sposób powstaje rodzaj archiwum z podziałem na grupy pierwotne i wtórne. To może być przydatna funkcja.


Ustawianie siatki

Siatka może być używana do dodawania elementów do ścieżki, wyrównywania i duplikowania, rozciągania i innych czynności. Żeby zautomatyzować ten proces, należy skorzystać z dodatkowych funkcji, takich jak przyciąganie, wybieranie odstępów i tak dalej. Opcje te dostępne do skonfigurowania za pomocą przycisków w lewym rogu.


Ustawienia nagrywania

Aby uzyskać dobrą jakość piosenki, konieczne nagranie wyraźnego głosu. By zapewnić jak najwyższą jakość, warto zmienić domyślne ustawienia zgodnie ze specyfiką projektu. Preferencje konfiguracji można zastosować poprzez opcję "Plik" przycisk " Project settings".


Edycja

Najważniejsze to wykorzystać funkcjonalność w sposób jak najbardziej efektywny. Na przykład, może być problem z wyrównaniem. Wiele funkcji dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy przy wyborze każdego elementu.


Efekty

Po naciśnięciu przycisku "FX" dostępne są dziesiątki standardowych wtyczek. Wszystkie opcje uporządkowane w sekcjach i można z nich korzystać, gdy potrzebne.


Kompresja

Zakres głosu w większości przypadków musi być płaski i tylko w ten sposób łatwo uzyskać dobre brzmienie. Aby to osiągnąć, trzeba popracować nad częstotliwością i głośnością nagrania. To oprogramowanie zapewnia tę funkcjonalność i realne szybko uzyskać dobre i równe brzmienie w całym utworze. Naciskamy przycisk "FX", który otworzy menu. Wybieramy "De-esser" i regulujemy ustawienia, a następnie przechodzimy przez kolejne sekcje w zależności od sytuacji. Po zakończeniu konfiguracji należy również aktywować preferencje.


Pętle i tempo

Materiał w przestrzeni roboczej możliwe zmieniać, zwłaszcza jeśli podzielony na małe elementy. To wymagane w momencie nagrywania głosu, aby można było jak najlepiej dopasować beat. Przesunięcia pętli łatwo wykonać poprzez standardowe cięcie i podświetlenia. W tym przypadku działa to na zasadzie "przeciągnij i upuść". BPM wpływa na prędkość odtwarzania, a jego poziom kontrolujemy wpisując wartości w polu na dole po prawej stronie.


Poradnik

Program jest szanowany przez profesjonalistów i amatorów za swoje liczne zalety, ale kluczowa jest dbałość twórców o życzenia użytkowników. Przydatne funkcje dodawane są regularnie, kilka razy w miesiącu. Wiele z nich zostało dodanych dzięki prośbom użytkowników.


Korzystanie z klawiatury

Unikalne dźwięki łatwo uzyskać jedynie poprzez użycie dodatkowych narzędzi. Na przykład, aby nagrać melodię na klawiaturze Midi, należy podłączyć ten element do komputera, a następnie nacisnąć "Ctrl+P" z obszaru roboczego. W ustawieniach znajdź sekcję Midi i tam w górnym oknie wybieramy pożądany sprzęt i włączamy go. Następnie tworzymy ścieżkę i zaznaczamy w "In FX" odpowiedni akcesorium dla kanału. Konieczne również włączenie sterownika dźwięku. Aby to zrobić, klikamy na przycisk "FX" i zaznaczamy odpowiednią nazwę w sekcji instrumentów i dodajemy.


Korekcja Midi

W "Piano roll" można zmienić brzmienie, a jak trzeba, to i napisać coś nowego. W razie potrzeby wygląd nut łatwo zmienić za pomocą przycisku w lewym górnym rogu.


Matrix

Możemy użyć standardowej metody przełączania urządzeń podczas pracy, lub aktywować "Matrix". Ten sposób dostępny w menu " View" i ma odpowiednią nazwę. Po włączeniu użytkownik może w ciągu kilku sekund zmienić kombinację używanego sprzętu, co znacznie ułatwia obróbkę audio w czasie rzeczywistym.


Scream i Growl

Połączenie utworów o różnych tonacjach gwarantuje żywsze i pełniejsze brzmienie, natomiast brak miksowania sprawia, że utwór zaczyna być suchy. Obecnie nikt już nie używa czystego głosu i zawsze dodawane co najmniej kilka elementów nagrywania. 


Konsolidacja

To ważny punkt, bo porządek w procesie tworzenia audio istotny. Każdej ścieżce należy nadać unikalną nazwę, tak aby była czytelna, a po ustawieniu timingu i prawidłowych pozycji, sensowne ich wstępne skonsolidowanie przed konwersją do standardowego formatu. W ten sposób wszystkie ustawienia zostaną zapisane i nie dojdzie do automatycznego wycięcia. Przycisk funkcji umieszczony w menu " File" i jest odpowiednio nazwany.


Podstawowy mix/mastering

Gotowa kompozycja muzyczna to spójny ciąg dźwięków. Aby uzyskać ostateczną melodię, trzeba będzie wykonać mastering, przekształcając niespójny zbiór dźwięków w harmonijny utwór muzyczny. 


Mastering za darmo

W programie można aktywować wiele różnych wtyczek, ale niektóre z nich wymagają dodatkowych wydatków, ale nie zawsze istnieje taka możliwość. W takim przypadku należy skorzystać ze standardowych rozwiązań, ponieważ mastering występuje procesem obowiązkowym i po prostu nie wolno go wykluczyć. Co najmniej głośność i czystość powinny być dostosowane. Uruchamianie rozszerzeń następuje po naciśnięciu klawiszy "Ctrl+P". Następnie naciskamy funkcję " Add" i wybieramy żądane narzędzie. 


Skróty klawiszowe

Skróty można ustawić w menu "Actions". Istnieje również lista wykonywanych czynności i podane ich standardowe połączenia. Istnieje opcja, żeby tworzyć unikalne komendy.


Jak zaprogramować perkusję


Profesjonalni projektanci audio polecają to oprogramowanie do nagrywania głosu. Nie wymaga ono dużej wydajności komputera i stosunkowo łatwe do opanowania.


1 339
20 wideo