Lekcje Ableton Live dla początkujących

Ableton Live to wielofunkcyjny program, który pozwala na tworzenie muzyki w domu, studiu lub na żywo na scenie. Wykorzystując możliwości sekwencera, muzycy mogą lepiej skupić się na procesie twórczym, co znacznie ułatwia wprowadzanie ich pomysłów w życie. To doskonały program do komponowania własnych kompozycji. Niezbędny do występów na żywo i DJ-owania.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje Ableton Live do samodzielniej nauki w domu.


Podstawy

Lekcja dotyczy podstaw pracy w programie Ableton Live. Wideo rozpoczyna się od krótkiego przeglądu interfejsu i przejścia przez główne parametry (menu folderów muzycznych, kanały audio, kanał główny i tryby). Autor szczegółowo omawia możliwości oprogramowania, wyjaśniając przeznaczenie funkcji, pokazując na przykładach, jak z nich korzystać, ucząc, jak podzielić przestrzeń, szybko znaleźć/usunąć ulubiony dźwięk, używać efektów, włączać/wyłączać kanały, dodawać klipy MIDI, regulować układ dźwięków, ustawiać perkusję, pauzować przed wyjściem z kanału.


Tworzenie pierwszego utworu

Już po kilku dniach aktywnej praktyki widoczne będą pierwsze rezultaty, a po tym czasie nadejdą kolejne osiągnięcia.


Warstwowanie

Lekcja wprowadzająca do technik warstwowania dźwięku. Brzmienie można łatwo skorygować za pomocą ustawień i efektów.


Wysokość dźwięku

Dźwięki muszą być wyrównane pod względem wysokości, aby nie przytłaczały brzmienia całej kompozycji.


Bębny

Prawdopodobnie najlepszym sposobem na rozpoczęcie tworzenia muzyki cyfrowej to dodanie do swojego utworu kilku dźwięków perkusyjnych. Brzmią naturalnie i są odpowiednie do niemal każdego stylu.


Niski bas

Większości bitów po prostu nie można sobie wyobrazić bez tego typu dźwięków


Dynamiczny bas

Wiele gatunków muzycznych, zwłaszcza muzyka taneczna, tworzona jest z wykorzystaniem serii dynamicznych linii basowych. 


Jak nagrywać


Stosowanie efektów


Swoosh

Ciekawa opcja, świetna do zwiększenia zaangażowania słuchaczy poprzez tworzenie iluzji dźwiękowych przypominających szumy radiowe czy nawet szumy oceanu.


Nasycenie

Im wyraźniejsze i łagodniejsze tony, tym łatwiej je usłyszeć. Może to być ważne dla efektów dźwiękowych i muzyki tanecznej. Aby poprawić jakość, zastosuj wyrównanie głośności i włącz funkcję EQ.


Sample wokalne

Wykorzystanie próbek wokalnych pomaga wzbogacić tworzoną muzykę. Technika ta jest popularna wśród DJ-ów, którzy tworzą kompozycje w czasie rzeczywistym. Można używać zarówno głosu na żywo, jak i wstępnie załadowanych nagrań.


Arpeggiator

Niezwykle przydatny instrument, który pozwala na dokonywanie drobnych korekt w sekwencjach tonów.


Nagrywanie MIDI


Obróbka MIDI

Tonacja tych dźwięków nie zawsze początkowo przyjemna, ale przy niewielkiej pracy nad sposobem ich łączenia i szybkością grania powstają piękne utwory o niepowtarzalnym rytmie. 


Przydatne porady

Przydatne wskazówki, które przyspieszą pracę w programie.


Tworzenie loopa


Pierwszy bit


Powtórzenie rytmu


Poradnik


Nagrywanie wokalu

W wideo autor pokaże kolejność podłączania mikrofonu, sprawdzi ustawienia, nagra swój głos i dokona jego obróbki, demonstrując i wyjaśniając wszystkie kroki. Śledząc manipulacje, widzowie dowiedzą się, co zniekształca nagranie, jak kroi się wokal, usuwa się szumy, syczące/gwiżdżące dźwięki, eliminuje się zbędne częstotliwości i dodaje brakujące, nadaje się głosowi ciepło i przestrzenne brzmienie. 


Techno


Kluczowanie

Kompresja side-chain to metoda poprawy dźwięku, która wywodzi się z rocka w drugiej połowie XX wieku, skąd trafiła do muzyki elektronicznej. Celem jest rozwiązywanie konfliktów częstotliwości za pomocą środków odpowiedzialnych za dynamikę. Metoda ta pomaga, gdy jeden z instrumentów jest tłumiony podczas grania podobnych instrumentów na poziomie częstotliwości.


Miks i mastering

Po nagraniu w studio surowy, rozczłonkowany materiał będzie wymagał dalszej obróbki - miksowania. Proces ten polega na tworzeniu kompletnego nagrania z oddzielnych fragmentów. W procesie tym regulowany jest balans głośności, korygowana jest gęstość dźwięku i aranżowane są efekty.


Automatyzacja


Ableton promuje swój produkt starając się przekazać korzyści i możliwości oprogramowania. Firma prowadzi międzynarodową konferencję Loop, organizuje spotkania użytkowników na całym świecie, szkoli i certyfikuje nauczycieli oraz produkuje tutoriale z filmami szkoleniowymi. Najważniejszym punktem oficjalnej strony jest zapoznanie odwiedzających z inspirującymi historiami sukcesu, nowymi technikami i oryginalnymi projektami.


869
25 wideo