Lekcje tworzenia muzyki cyfrowej dla początkujących

W dzisiejszym świecie prawie cała muzyka pisana jest nie na prawdziwych instrumentach, ale na ich cyfrowych imitacjach - dźwiękach gitary, fortepianu, skrzypiec przeniesionych do komputera i zdigitalizowanych. Teraz więc tworzenie muzyki jest łatwiejsze niż kiedykolwiek - wystarczy mieć komputer, zainstalować specjalny program zwany DAW i zacząć eksperymentować w zaciszu własnego domu.

Na przykładach podanych w wideo zostaną poznane etapy tworzenia kompozycji, zaczynając od podstaw teorii i przechodząc do bardziej złożonych i zaawansowanych elementów.


Od czego zacząć

Autor zacznie od podstaw, wyjaśni czym są DAW-y, jak wyglądają, z czego składają się cyfrowe dźwięki i dlaczego ważna jest pracowitość i motywacja do ciągłego rozwoju. 

W wideo krok po kroku przedstawiony jest cały proces budowania utworów, od wyboru DAW do dystrybucji kompozycji.


Darmowe programy

Wysokiej jakości profesjonalne oprogramowanie często wymaga dużych inwestycji. Jednak w Internecie można znaleźć sporo darmowych DAW-ów. Czy warto się nimi zainteresować? Tak i nie. Darmowe oprogramowanie będzie znacznie odbiegać jakością od swojego płatnego odpowiednika (udoskonalenie i ciągła aktualizacja wymaga wiele pracy, zaangażowania profesjonalnych muzyków i doświadczonych inżynierów dźwięku), ale na start w branży nadają się całkiem nieźle.


Najlepsze programy do tworzenia i edycji muzyki

Obecnie konkurencja w oprogramowaniu do tworzenia muzyki cyfrowej wzrosła, staje się bardziej intuicyjne, bardziej zaawansowane, z lepszymi aplikacjami audio i większą liczbą efektów dźwiękowych, co sprawia, że trudno jest określić ten najlepszy. Celowo nie ma numerowanych miejsc w rankingach. Kolejność jest całkowicie przypadkowa.

Każdy z nich ma inną funkcjonalność, więc nie sposób wybrać najlepszego programu. Wszystkie są skutecznymi narzędziami do nagrywania utworów od podstaw w domowym lub profesjonalnym studiu. Jeśli to możliwe, zawsze pobieraj darmowe demo przed zakupem. Oprogramowanie nie jest tanie, dlatego przed wyborem konkretnego należy je dokładnie przetestować.


Jaki program do tworzenia muzyki wybrać

Istnieje wiele aplikacji pozwalających na tworzenie cyfrowej muzyki, w tym kursie omówione zostaną trzy najpopularniejsze z nich - FL Studio, Ableton Live i Cubase. A co z innymi programami typu DAW? Ich interfejs wygląda nieco inaczej, ale wszystkie funkcje są podobne, więc nie będzie trudno się zorientować.


Ableton Live

Ableton Live to program używany przez wielu znanych muzyków wszystkich stylów i kierunków, na przykład przez Skrillexa. Dzieje się tak dlatego, że ten DAW daje ogromne możliwości tworzenia cyfrowej muzyki w domu, w studio i podczas występów na żywo - wszystko w jednej aplikacji.


Pierwszy utwór

Ten samouczek szczegółowo opisuje wszystkie aspekty korzystania z interfejsu i uczy, jak nagrywać wspaniałe utwory od zera.


Utwór od zera

W wideo szczegółowo przedstawiono sposób tworzenia bitu Progressive Trance. Nazwa gatunku wynika z faktu, że w melodiach muzycznych występują tzw. progresje, czyli taki spójny układ akordów i rozbudowana perkusja, tworzące poczucie rozwoju i ruchu.


FL Studio

Jeden z najpopularniejszych DAW-ów, wybierany przez tysiące znanych muzyków, kompozytorów i beatmakerów. Przeznaczony jest do łatwego pisania rytmów, aranżacji, akompaniamentów filmowych oraz pełnych utworów z nagranym wokalem. Ogromny wybór sampli, dźwięków i efektów daje szerokie możliwości. F

L Studio posiada również przydatną funkcję nagrywania wokalu, która pozwala dopasować głos do melodii. Utwór powstaje poprzez nagranie i zmiksowanie materiału audio lub MIDI. Z pomocą filmu zapoznajemy się z interfejsem i głównymi dashboardami.


Pierwszy bit

FL Studio zawiera szeroką gamę generatorów opartych na własnej architekturze. Obsługuje również pluginy VST i DirectX innych firm. Autor wyjaśni najczęściej używane wtyczki i napisze pierwszy bit w lekcji.


Trap

Trap zdobywa dziś coraz większą popularność w popkulturze. Z tego nagrania dowiemy się, jakie są bity w tym gatunku i jak sprawić, by Trap był melodyjny i wpadający w ucho.


Banger w 5 minut


Tricki w FL Studio

Osiemnaście przydatnych trików, które przyspieszą pracę w FL Studio. 

  1. Skróty klawiaturowe znacznie skrócą czas wykonywania prostych czynności, takich jak wybieranie ścieżek audio czy usuwanie poszczególnych ich fragmentów. 
  2. Wskazówki pomogą lepiej zrozumieć system, który początkowo wydaje się tak skomplikowany.


Cubase

Cubase jest jednym z najstarszych DAW-ów. Przy ponad 23 latach istnienia, twórcy skupili się na ciągłym doskonaleniu, a nie na masowych zmianach programu. Efekt, jaki udało im się osiągnąć, to stabilny, wydajny i wszechstronny program do budowania utworów dla niemal każdego gatunku.


Nagrywanie audio

Cubase może nie być tak przyjazny dla użytkownika jak Ableton i nie ma tak szerokiego wyboru instrumentów jak FL Studio. Pozostaje jednak najlepszym wyborem dla muzyków szukających tradycyjnego narzędzia przeznaczonego do nagrywania, miksowania i masteringu.


Tworzenie bitów

Oprogramowanie dostępne jest w 3 wersjach - Elements, Artist i Pro. Dla początkujących wystarczy wersja Elements. Każda nowa wersja zawiera o wiele więcej wbudowanych efektów, narzędzi i zaawansowanych funkcji.


Tworzenie muzyki na telefonie


GarageBand


Ogólna teoria i praktyczne informacje na temat tworzenia muzyki cyfrowej


Jak nagrać dźwięk i MIDI


Miks i mastering

Miksowanie melodii polega na łączeniu poszczególnych ścieżek dźwiękowych utworu w taki sposób, aby się uzupełniały tworząc spójną i logiczną całość. Każda ścieżka musi mieć własne parametry. Nie chodzi o to, aby wszystko brzmiało jak najgłośniej, miks może stać się płaski i nudny. Podczas mieszania używa się różnych narzędzi:

  • korektory,
  • pogłos,
  • dynamiczne procesory,
  • efekty echa.


Layering

Właściwy miks musi być wykonany w taki sposób, aby wszystkie instrumenty były wyraźnie słyszalne, a jednocześnie jeden nie zakłócał drugiego.


Mastering

Proces, w którym z zestawu pojedynczych ścieżek tworzymy spójny album, nazywamy masteringiem. Staramy się je dopasować pod względem równowagi częstotliwości, postrzeganego wolumenu, tak aby tworzyły jednorodną strukturę. Mastering polega na pracy na pojedynczym pliku stereo (ostateczny miks), rzadziej na podgrupach (kilka grup instrumentów i wokali, stem mastering). 

Jest to ostatni etap produkcji, coś w rodzaju kontroli jakości. Pole działania jest ograniczone, w przeciwieństwie do miksowania, gdzie ciągle można coś zmienić (dodać lub usunąć instrument). Tutaj decyduje się, jaki ma być dźwięk, poziom głośności itp.


Triki


Piano Roll

Piano Roll to podstawowe narzędzie do komponowania dźwięków w melodię. Można go używać nie tylko do pisania progresji fortepianowych, lecz także do wykorzystania innych dźwięków, takich jak gitara, perkusja itp. Lekcja wyjaśnia zasady kompozycji, czym są oktawy i tercje oraz notacja muzyczna.


Teoria muzyki

Bez wiedzy teoretycznej proces pisania jakościowych piosenek jest trudny, bo trzeba wiedzieć, jak zbudowana jest kompozycja, co to jest skala, perkusja i wiele innych aspektów. 

Znana kompozytorka Anna Weber wyjaśni skomplikowane koncepcje w prosty sposób w formie rozmowy na żywo.


Czy musisz znać teorię muzyki


Jak zacząć produkować muzykę

Aby wydać własny utwór, musisz nie tylko umieć pracować z oprogramowaniem, lecz także rozumieć teorię muzyki, gatunki i rytm, mieć wiedzę na temat aranżacji, miksowania i masteringu. Nie bez znaczenia jest też talent i słuch – bez nich po prostu nie da się napisać pięknej kompozycji. 

Wytrwałość również ma ogromny udział, dlatego że, znając wszystkie podstawy muzyki cyfrowej, stworzenie czegoś naprawdę interesującego zajmie dużo czasu, ale mimo to cały proces przyniesie niesamowitą przyjemność po każdej napisanej melodii. Eksperymentuj, próbuj, twórz – wierzymy, że wszystko na pewno się złoży!


Parady


Jak usunąć wokal z piosenki


Sprzęt

Praca nad własnymi utworami zajmuje dużo czasu. Oprócz oprogramowania należy zwrócić uwagę na dobry sprzęt: słuchawki, meble itp. Wtedy godziny, które spędzisz na miksowaniu i mieszaniu będą radością, a nie zmęczeniem i frustracją.


1 695
35 wideo