Lekcje Adobe Audition dla początkujących

Oprogramowanie Adobe Audition nadaje się do obróbki dźwięku zarówno na poziomie amatorskim, jak i profesjonalnym. Narzędzie może otworzyć prawie wszystkie istniejące formaty audio. Nie ma potrzeby posiadania superwydajnego komputera, a dobre dostosowanie pozwala na uruchomienie go na różnych systemach operacyjnych. Program istnieje na rynku od ponad 18 lat i jest aktywnie wspierany przez producenta.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje Adobe Audition do samodzielniej nauki w domu.


Dostosowanie interfejsu

Jeśli funkcjonalność oprogramowania na wysokim poziomie, ale interfejs trudny do zrozumienia, trudno będzie pracować efektywnie. W tym przypadku możliwa personalizacja przestrzeni roboczej w celu uzyskania komfortowego środowiska. Każda nowa funkcja może czasem dodać kolejne okna. Aby ich zamknąć należy po najechaniu kliknąć prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać przycisk "Close Panel".


Nagrywanie wokalu

W tym filmie autor demonstruje jak nagrywać wokal w programie Adobe Audition CC.


Duża ilość mikrofonów

Czasami trzeba nagrać głosy kilku osób jednocześnie i konieczne przygotowanie do tego systemu. Istnieje kilka rozwiązań. Na przykład, możliwe wykonanie zadania poprzez zainstalowanie dodatkowego rozszerzenia "Asio", które łatwo pobrać z Internetu, a następnie uruchomić nowy projekt z kilkoma ścieżkami i poprzez menu " Edit / Preferences / Audio hardware" włączyć "Asio" jako główny kanał. W otwartym oknie użytkownik zostanie poproszony o aktywację żądanych urządzeń. Potem trzeba będzie tylko uruchomić ścieżki z wybranym sprzętem.


Miksowanie wokalu

W wideo autor demonstruje początkującym jak od podstaw zmiksować wokal.


Korekta sygnału

Czasami zdarza się, że dźwięk zniekształcony ze względu na sprzęt lub ustawienia. W takich przypadkach jakość spada, lecz nawet nagrane ścieżki można przywrócić i poprawić za pomocą narzędzia "Diagnostics". Funkcja ta pomaga w rozpoznawaniu zakłóceń i optymalizacji. Trzeba wybrać obszar, który ma zostać zeskanowany. Po zakończeniu ustawień musimy nacisnąć przycisk " Repair".


Echo

Rozszerzenie "Rack effect" może być wykorzystane do redukcji echa. Cały proces przebiega niemal automatycznie. Wystarczy wybrać sposób przetwarzania, a system sam zmienia dźwięk. Plugin można uruchomić poprzez "Window/Effect Rack". Pojawia się on jako osobny panel. Musi być włączona " Noise reduction/restoration/DeReverb".


Kompresor

Warto skorzystać z tej opcji do wyrównania głosu, gdyż dzięki temu łatwo nadać każdemu dźwiękowi miękkość i równomierność. Aby przystąpić do konfiguracji, przechodzimy do " Compression" w sekcji "Effects" i wybieramy odpowiednie rozszerzenie. Do dyspozycji będzie szereg różnych sposobów na poprawę jakości. Wszystkie ustawienia muszą być wykonane ręcznie.


Szumy

Nagrania audio zawierają szumy, które psują jakość. Najczęściej występują one przy prostych mikrofonach, ale i tak istnieją, nawet jeśli sprzęt jest dobry, więc zawsze warto je obrabiać. Aby to zrobić, musisz wybrać materiał. W menu "Effects / noise reduction / noise reduction" aktywuj narzędzie i naciśnij przycisk "capture noise". Następnie zostaniesz poproszony o wybranie poziomu korekty (korekty są stosowane szybko).


Equalizer

To najbardziej skomplikowany, ale i najskuteczniejszy sposób regulacji dźwięku. Chcąc użyć jak najwięcej ustawień, należy w zakładkach wtyczki znaleźć sekcję "Filter and EQ". Do dyspozycji będzie kilka opcji. W tym przypadku wybieramy opcję "Graphic Equalizer 30 bands". Po wyszukaniu żądanych ustawień, naciskamy "Apply".


Obróbka głosu

Przydatny poradnik dotyczący podstaw postprodukcji głosu.


Dynamic processing

Jeżeli ścieżka dźwiękowa zawiera dużo syczących dźwięków, to za pomocą tego programu można osiągnąć ich znaczne wygładzenie. Użyj " Dynamic processing" jako głównego narzędzia. W sekcji listy efektów przechodzimy do zakładki " Amplitude and Compression" i wybieramy odpowiednie rozszerzenie. Następnie w konfiguracji należy zaznaczyć "DeEsser" i zastosować za pomocą przycisku " Apply".


Winyl

Podobny efekt można wykorzystać do stworzenia unikalnego materiału audio. By zrealizować projekt, trzeba znaleźć próbkę starego dźwięku. Połączenie następuje za pomocą dwóch ścieżek i specjalnego korektora o nazwie "Parametric equalizer".


VST

Nie wszystkie opcje przetwarzania muzyki realne do wykonania za pomocą standardowych funkcji, lecz jeśli pobrać specjalne rozszerzenia ze źródeł innych producentów, to możliwości twórcze znacznie zwiększają się. Aby aktywować dodaną wtyczkę, należy w ustawieniach efektów podać lokalizację pliku poprzez sekcję "Audio Plug-in Manager".


Autotune

Efekt ten pasuje do nowoczesnych rodzajów muzyki. Korekta wymaga użycia rozszerzenia "GSnap". Użytkownik będzie musiał jedynie manipulować częstotliwością. Wszystko można zrobić szybko. Interfejs posiada tylko kilka przełączników.


Poradnik

Używanie tego programu ma sens dla osób, które korzystają również z innych produktów Adobe. Razem otrzymujemy najbardziej wygodne i wszechstronne narzędzie do kreatywnych projektów o jakiejkolwiek złożoności. Za licencję trzeba będzie zapłacić, jednak w większości przypadków to opłacalne.


940
15 wideo