Lekcje Studio One dla początkujących

Program Studio One to zestaw profesjonalnych narzędzi do tworzenia muzyki, obróbki dźwięku i nagrywania głosu. Oprogramowanie dostępne dla różnych systemów operacyjnych. Dla użytkownika istnieje kilka rodzajów licencji. Każdy z nich płatny, ale oferowany okres próbny, aby poznać wszystkie funkcje. Pierwsza wersja aplikacji została wydana w 2009 roku i od tego czasu zyskała wielu fanów, ponieważ oferuje stabilność, funkcjonalność i łatwość w użyciu.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje wideo Studio One dla początkujących do nauki w domu.


Interfejs

Żeby zacząć szybciej korzystać ze wszystkich funkcji, trzeba zrozumieć, co oprogramowanie oferuje użytkownikowi. Dostępne opcje wyboru kolorów menu i inne sposoby personalizacji, a cały proces pracy oparty głównie na technologii "Drag and Drop", dzięki czemu przejście do procesu twórczego zajmuje minimum czasu.


Funkcje startowe

Możliwe importowanie plików poprzez proste przeciąganie i upuszczanie. Aby to zrobić, wystarczy wybrać kilka próbek audio za pomocą myszy i przeciągnąć ich na ścieżki. To najszybszy sposób na załadowanie kontentu bezpośrednio z menedżera plików. Można dodać wiele elementów w tym samym czasie, a program automatycznie podzieli melodie. Gdy trzeba zmienić pozycje, wystarczy po prostu przeciągnąć i schemat dźwięku.


Konfiguracja

Każda ścieżka powinna być skonfigurowana przed załadowaniem materiału. To nie obowiązkowe, ale pożądane, aby łatwo było wprowadzić korekty lub poprawki, gdy projekt już zbyt duży. Możemy stworzyć nowe pole za pomocą przycisku "+". Umieszczony on na górze po lewej stronie. Następnie zostaje wyświetlona tabela, w której dostępne pola nazwa, typ dźwięku i technologia sygnału "stereo" lub "mono". Dzięki funkcjonalności możliwe korzystanie z wirtualnych instrumentów lub gotowych rozwiązań.


Remote control

To dodatkowa funkcja, która pomaga rozszerzyć panel sterowania. Aby aktywować opcję, należy posiadać licencję profesjonalną lub wykupić rozszerzenie do profilu standardowego. Można zrobić aktywację tylko wtedy, gdy mamy dostęp do internetu. Wystarczy się zalogować, a wszystko zostanie skonfigurowane automatycznie.


Note FX

Narzędzie to pozwala dostosować opóźnienia dźwięków. Dostępnych może być kilka standardowych ustawień. Do dyspozycji mamy panel do regulacji wysokości dźwięku i dynamiki dla każdej nuty. Świetnie działa w połączeniu z wyposażeniem dodatkowym. Z praktyką można tworzyć niepowtarzalne kompozycje.


Pro EQ

Włączyć funkcję należy poprzez przeciągnięcie żądanej wtyczki z menu po prawej stronie do wybranej sekcji w mikserze. Ważne używać dokładnie tej ścieżki, na której chcemy dokonać korekty. Sekcja dotycząca znalezienia odpowiednich narzędzi nosi nazwę "Efekty". Jeśli rozszerzenia, które wymagane nie wyświetlone na liście, być może trzeba będzie zmienić zakładkę na górze. 


Analog Delay

To rozszerzenie można znaleźć w katalogu "Effects". Zwykle menu umieszczone po lewej stronie. Za pomocą tego narzędzia można łatwo spowolnić odtwarzanie jednej ze ścieżek, ale nie poprzez granie w różnym czasie, lecz dzięki rozciągnięciu dźwięku. Brzmienie bywa dość ciekawe. Żeby osiągnąć rezultat, trzeba trochę poćwiczyć.


Filtrowanie szumów

Jeżeli w utworze występuje obcy szum, nawet ledwo słyszalny, można go usunąć, zagłuszając głośność częstotliwości. "Gate" może w tym pomóc. W sekcji "Effects" funkcja dostępna standardowo. Aby uzyskać pożądany efekt, należy dostosować dopuszczalny poziom sygnału za pomocą przycisku "Threshold".


Patterny

Podczas tworzenia melodii dopuszczalne zmiany ich szybkości, długości i innych cech. Sampler perkusyjny "Impact", który znajdziemy w sekcji z pozostałymi wtyczkami, może posłużyć jako bazowy do pracy. W ustawieniach będzie dostępnych kilkanaście zestawów gotowych próbek, z którymi będziemy mogli pracować. Następnie z sekcji " Object" wybieramy przycisk "Add pattern (Ctrl+Shift+P)". Zostanie wyświetlony panel tworzenia szablonów z różnymi funkcjami, na którym łatwo tworzyć różne warianty dźwięków i ustawiać pożądaną charakterystykę odtwarzania.


Klawiatura midi

Możliwe tworzenie muzyki bez takich akcesoriów, lecz lepiej korzystać z wszelkiego rodzaju sprzętu. Aby skonfigurować tego typu element należy dodać go poprzez menu główne. W zakładce " Preferences" istnieje zakładka o nazwie "Devices". Tam musimy nacisnąć przycisk o nazwie " Add" i wybrać pożądaną markę z listy dostępnych nazw. Można również dodać nowe urządzenie. Użytkownik ma możliwość wpisania dowolnej nazwy i nie będzie to miało wpływu na cały proces. W zakładce "Receive from" trzeba kliknąć na dostępną klawiaturę.


Połączenie instrumentów

Oprogramowanie ma charakter wielofunkcyjny i pozwala użytkownikowi na łączenie kilku wtyczek w jednym utworze. Robimy to przeciągając ich kolejno z sekcji "Instruments" jedna na drugą. Wyskakujące okno wyjaśni, czy wybrane ustawienia muszą być połączone lub zastąpione. Należy wybrać opcję "Combine". Następnie należy zaznaczyć tryb pracy dla każdego z pluginów, tak aby dźwięki pasowały do siebie.


SampleOne

To oprogramowanie pozwala na tworzenie unikalnej muzyki poprzez nagrywanie nietypowych dźwięków tworzonych za pomocą przedmiotów. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest uruchomienie rozszerzenia. Można go znaleźć w zakładce "Instruments (PreSonus)". Trzeba też mieć podłączony mikrofon. Gdy wszystko gotowe, naciskamy "Record" i zaczynamy pracę.


Gdy potrzebujemy uniwersalnego oprogramowania, to właśnie świetna opcja, ponieważ licencja sprzedawana na miesiąc i na rok, co wygodne. Lokalizacja dla niektórych regionów dobrze zrobiona. Dostępna 30-dniowa wersja próbna dla początkujących.


Zobacz także: Lekcje tworzenia muzyki cyfrowej dla początkujących


464
12 wideo