Lekcje gry na perkusji dla początkujących

Gra na perkusji to świetna zabawa połączona ze zdrowym spędzaniem czasu. Bębny dodają rytm i nastrój do muzyki. Obecnie istnieje wiele technik i metod z ćwiczeniami do treningu profesjonalnej gry na zestawie perkusyjnym.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje gry na perkusji do samodzielnej nauki w domu, które pomogą zapoznać się z instrumentem, nauczyć się grać popularne melodie i tworzyć własne kompozycje ze słuchu lub z nut.


Pierwsze kroki

Do rozpoczęcia nauki potrzebny jest minimalny zestaw instrumentów, po którym śmiało można zacząć uczyć się standardowych technik gry. Po kilku godzinach praktyki każdy potrafi opanować proste rytmy.


Jak zacząć

Rozpoczynając grę, warto też pamiętać o prawidłowym siedzeniu. To czyni wielką różnicę. Proste plecy zwiększają kąt działania i ułatwiają dostęp do każdej części zestawu.


Rytmy dla początkujących

Bez perkusisty trudno wyobrazić sobie współczesną grupę muzyczną, czy to jazzową, rockową czy popową. Pierwszą i najważniejszą umiejętnością każdego perkusisty są prawidłowo ułożone ruchy rąk. Lekcja pokazuje możliwą technikę chwytu i uderzeń.


Paradidle. Ćwiczenie dla początkujących

Paradiddle to wstęp grany na werblu z naprzemienną kombinacją pojedynczych i podwójnych uderzeń. Aby grać z pewnością siebie i techniką, istnieją specjalne metody, które pozwalają budować tempo i utrzymywać stały rytm. Autor szczegółowo wyjaśnia teorię i pokazuje prostą technikę paradiddle dla początkujących.


Pierwszy pattern

Słynny rytm, który znają niemal wszyscy perkusiści, został napisany przez jednego z największych muzyków swoich czasów, Geoffreya Porcaro.


Rytmy bazowe

Do opanowania najtrudniejszych przejść i szybkich serii trzeba najpierw nauczyć się najprostszych nut. Nawet elementarne uderzenia są inaczej odczuwane i znacznie zmieniają brzmienie, jeśli ich częstotliwość jest zwiększana lub zmniejszana.


Czytanie nut

Notacja dla początkującego muzyka jest jak alfabet dla pierwszoklasisty. Zrozumienie nut perkusyjnych umożliwia pobranie dowolnego utworu z nagraną partią perkusji z Internetu i samodzielną naukę. Lekcja wideo szczegółowo i w przystępny sposób wyjaśnia notację muzyczną.


Prosty rytm

Ta lekcja online uczy jednego z popularnych na świecie rytmów perkusyjnych. Prezentowany rytm jest dość prosty i dlatego jest jednym z pierwszych rytmów, których uczą się początkujący.


O grze na Hi-hat

Talerze Hi-hat mogą generować zarówno krótkie, jak i długie dźwięki. Ich melodia bywa wykorzystywana w wielu różnych gatunkach muzycznych i to bardzo często, gdyż są one stosunkowo neutralne stylistycznie.


Granie obiema rękami

Na początku praca z dwoma pałeczkami, z których każda ma swoje unikalne brzmienie będzie dość trudna. Aby ułatwić naukę, warto zacząć od prostych układów i korzystać z metronomów (aplikacji na smartfony).


Przydatne ćwiczenie

Przy wysiłku i poznawaniu kolejnych technik postęp w poziomie grania będzie widoczny: umiejętności będą przychodzić szybko.


Jak urozmaicić grę

Jak zachować dynamikę w muzyce przy użyciu wszystkich możliwych instrumentów.


Ćwiczenia na padzie

Można ćwiczyć w domu bez zestawu perkusyjnego. Wystarczą pałeczki i dowolna powierzchnia odbijająca - specjalny pad treningowy, książka lub stołek.


Intensywne uderzenia

Werbel potrafi wydobywać dźwięki o bardzo wysokim rytmie. Wykorzystywane są głównie w muzyce rockowej, ale znajdują zastosowanie również w innych gatunkach. Dźwięk przy takim sposobie gry będzie bardzo cienki, szybki i ledwo słyszalny, ale jednocześnie pełen rezonansu i miękkości.


Techniki pracy nóg

Lekcja online na temat różnych sposobów pracy nóg podczas gry. Profesjonalni perkusiści najczęściej używają jednej lub dwóch konkretnych technik.


Rozgrzewka koordynacyjna

Tutorial od profesjonalnego muzyka jest przydatny dla początkujących i bardziej doświadczonych perkusistów. Autor dzieli się swoimi sekretami i pokazuje kilka ciekawych ćwiczeń koordynacyjnych. Są one odpowiednie jako rozgrzewka na początku zajęć lub przed występem.


Szybkie przejścia

Przejścia są ważnym elementem kompozycji muzycznych. Poprzez łączenie podstawowych rytmów można wytworzyć niezliczone improwizacje perkusyjne.


Ciekawe rozwiązania


Z użyciem twina


Triolowe


Trening na stopę

Profesjonaliści grają zarówno rękami jak i nogami. Odbywa się to poprzez naciśnięcie specjalnego pedału, który przekazuje rytm na membranę bębna basowego.


Wskazówki


Patterny

Ćwiczenia na bębnach są świetnym sposobem na poprawę kondycji i zmniejszenie stresu, a także pomagają w rozwoju intelektualnym i twórczym.


1 225
23 wideo