Lekcje gry na perkusji dla początkujących

Gra na perkusji to świetna zabawa połączona ze zdrowym spędzaniem czasu. Bębny dodają rytm i nastrój do muzyki. Istnieje dziś mnóstwo dostępnych technik i ćwiczeń pozwalających na profesjonalne trenowanie umiejętności perkusyjnych.

Nauka gry na perkusji jest łatwa w warunkach domowych. Darmowe lekcje wideo zapoznają z instrumentem, nauczą grać popularne melodie i tworzyć własne utwory ze słuchu lub z nut.


Pierwsze kroki

Do rozpoczęcia nauki potrzebny jest minimalny zestaw sprzętu, po którym śmiało można zacząć uczyć się standardowych technik gry. Po kilku godzinach praktyki każdy potrafi opanować proste rytmy.


Jak zacząć grać

Rozpoczynając grę, warto też pamiętać o prawidłowym siedzeniu. To czyni wielką różnicę. Proste plecy zwiększają kąt działania i ułatwiają dostęp do każdej części zestawu.


Rytmy dla początkujących

Bez perkusisty trudno wyobrazić sobie współczesną grupę muzyczną, czy to jazzową, rockową czy popową. Pierwszą i najważniejszą umiejętnością każdego perkusisty są prawidłowo ułożone ruchy rąk. Lekcja pokazuje możliwą technikę chwytu i uderzeń.


Prosty paradidle

Nauka uderzenia w talerze perkusyjne ma sens, ale dźwięki, które wydają, z pewnością trudniejsze do odróżnienia od tych, które można uzyskać, uderzając w werbel. Tomy mają trudniejszy dostęp, ponieważ bardziej oddalone i niełatwo do nich dosięgnąć pałką.


Pierwszy pattern

Słynny rytm, który znają niemal wszyscy perkusiści, został napisany przez jednego z największych muzyków swoich czasów, Geoffreya Porcaro. Wszystko co genialne ma prostą formę i trudno się z tym nie zgodzić. Układ ten opiera na dość prymitywnym, ale bardzo melodyjnym tempie. To coś, co pomaga zrozumieć, jaka struktura nutowa w ciężkich kompozycjach.


Rytmy bazowe

Do opanowania najtrudniejszych przejść i szybkich serii trzeba najpierw nauczyć się najprostszych nut. Nawet elementarne uderzenia są inaczej odczuwane i znacznie zmieniają brzmienie, jeśli ich częstotliwość jest zwiększana lub zmniejszana.


Czytanie nut

W wideo szczegółowo i w przystępny sposób wyjaśniono notację muzyczną. Autor wymienia nazwy instrumentów zestawu, pokazując ich odpowiedniki w zapisie nutowym.


Prosty rytm

Ta lekcja online uczy jednego z popularnych na świecie rytmów perkusyjnych. Prezentowany rytm jest dość prosty i dlatego jest jednym z pierwszych rytmów, których uczą się początkujący.


Jak urozmaicić grę

Jak utrzymać dynamikę w grze, wykorzystując wszystkie możliwe instrumenty.


Uderzenia o dużej intensywności

Werbel potrafi wydobywać dźwięki o bardzo wysokim rytmie. Wykorzystywane są głównie w muzyce rockowej, ale znajdują zastosowanie również w innych gatunkach. Dźwięk przy takim sposobie gry będzie bardzo cienki, szybki i ledwo słyszalny, ale jednocześnie pełen rezonansu i miękkości.


O grze na Hi-hat

Talerze Hi-hat mogą generować zarówno krótkie, jak i długie dźwięki. Ich melodyka używana bywa w różnych gatunkach i bardzo często, ponieważ są one stosunkowo neutralne stylistycznie.


Granie obiema rękami

Na początku praca z dwoma pałeczkami, z których każda ma swoje unikalne brzmienie będzie dość trudna Aby ułatwić naukę, warto zacząć od prostych układów i korzystać z metronomów (aplikacji na smartfony).


Przydatne ćwiczenie

Przy wysiłku i poznawaniu kolejnych technik postęp w poziomie grania będzie widoczny: umiejętności będą przychodzić szybko. Poza tym, nauka muzyki to zawsze fajna zabawa.


Techniki pracy nóg

Lekcja online na temat różnych sposobów pracy nóg podczas gry. Profesjonalni perkusiści najczęściej używają jednej lub dwóch konkretnych technik.


Szybkie przejścia

Przejścia są ważnym elementem kompozycji muzycznych. Poprzez łączenie podstawowych rytmów można wytworzyć niezliczone improwizacje perkusyjne.


Ciekawe rozwiązania


Z użyciem twina


Triolowe


Pytania i odpowiedzi


Wskazówki


Trening na stopę

Profesjonaliści grają zarówno rękami jak i nogami. Odbywa się to poprzez naciśnięcie specjalnego pedału, który przekazuje rytm na membranę bębna basowego.


Granie na padzie


Rozgrzewka


Koordynacja


Patterny


Gra na instrumentach muzycznych związana jest z historią i kulturą różnych narodów i sprzyja ogólnemu rozwojowi. Wystarczy poświęcić część swojego wolnego czasu na zajęcia muzyczne.


501
25 wideo