Lekcje gry na harmonijce ustnej dla początkujących

Harmonijka ustna jest mistrzem instrumentów muzycznych pod względem przystępności, łatwości obsługi i szybkości nauki. Nauka gry na harmonijce jest dość łatwa. W ciągu jednego lub dwóch miesięcy muzycy nabywają umiejętność wydawania przyjemnych dźwięków, grania prostych melodii, a nawet improwizacji.

Od czego zacząć i jak nauczyć się podstawowych technik gry na harmonijce ustnej w domu - oglądaj i ucz się dzięki najlepszym darmowym lekcjom wideo.


Rodzaje

Rozpoczęcie od wprowadzenia do instrumentu daje początkującym perspektywę na ich własny rozwój muzyczny. Samouczek wideo dla początkujących opisuje budowę i rodzaje instrumentu, a także opcje dźwięków i melodii. Film zawiera zalecenia dotyczące wyboru harmonijki. Początkujący muzycy poznają kilka nowych terminów i przybliżają się do świata muzyki.


Ustawienie rąk, ust i oddechu

Technika gry decyduje o gęstości, mocy i pięknie dźwięku wytwarzanego przez instrument. Ważne jest, aby nauczyć się prawidłowo trzymać harmonijkę, ustawić usta w odpowiedniej pozycji i rozwinąć oddech. Pierwsza praktyczna lekcja podaje podstawy gry, przestrzega początkujących przed możliwymi błędami technicznymi i demonstruje możliwości instrumentu. Autor wideo pokazuje, jak zmienia się efekt dźwiękowy przy różnym ułożeniu warg i dłoni.


Technika pojedynczego dźwięku

Harmonijka ma dziesięć kanałów, z których każdy odpowiada konkretnej nucie. Nauka gry na harmonijce rozpoczyna się od nauki "wydmuchiwania" odpowiednich nut na wdechu i wydechu. Aby dokładnie wydobyć dźwięki, należy nauczyć się wyraźnie dmuchać w jeden kanał. Sekret tkwi w prawidłowym ustawieniu harmonijki w stosunku do ust. Profesjonalny wykonawca udziela najbardziej szczegółowych wskazówek dotyczących tego muzycznego zadania.


Techniki oddychania

Ten film instruktażowy dotyczący tajników gry na harmonijce skupia się na artykulacji i technikach oddechowych. Ich istotą jest zmiana fizycznej charakterystyki dźwięku. Lekcja wideo uczy, jak prawidłowo wykonywać poszczególne elementy oraz jak wykorzystać nowe techniki w grze.


Ćwiczenie na harmonijkę ustną

Do nauki gry na każdym instrumencie służą specjalne ćwiczenia: gamy, arpeggia, akordy. Harmonijka ma podobne możliwości. Lekcja wideo zawiera ćwiczenia doskonalące technikę wykonania, ćwiczące koordynację, oddech i mięśnie ust.


Proste melodie

Zapis muzyczny na harmonijkę ustną nazywany jest tabulaturą lub tabami. Zapis melodii to zestaw liczb z oddechami i wydechami. Lekcja wideo nauczy jak grać proste melodie dla początkujących. Dzięki graficznym notatkom użytym w wyjaśnieniu, informacje są łatwo i szybko zapamiętywane.


Half-Swing

Klasyczny utwór, absolutnie idealny do nauki. W zależności od rytmu może zmieniać charakter od smutnego do wesołego. Cechą charakterystyczną jest naprzemienne wykonywanie wdechów i wydechów w tym samym schemacie, z wyjątkiem ostatniego.


Style

Każdy instrument muzyczny ma pewne unikalne cechy, które decydują o różnorodności stylów muzycznych, w których może być wykorzystywany. Harmonijka jest wyjątkową opcją i w każdym przypadku sprawdza się równie dobrze


Jazz

Szczegółowa lekcja wyjaśniająca techniki gry jazzowej z zapisami muzycznymi.


Skale podstawowe

Dźwięki wydawane przez harmonijkę mogą być bardzo zróżnicowane. Wysokie lub niskie, głośne lub ciche, radosne lub smutne. Nawet najprostszy model z dziesięcioma kanałami posiada niezwykłą wszechstronność.


Ćwiczenie techniki

Praktyka to najlepszy sposób na poprawienie swojej gry. Chodzi o to, że każdy kanał musi być dokładnie określony bez patrzenia na harmonijkę. Trzeba też dokładnie wiedzieć, co należy w tej właśnie chwili wykonać - wdech czy wydech.


Akordy

Na początku warto zacząć od nauki dźwięków, ale dążyć do tego, by umieć grać akordy.


Vibrato

Istotą vibrato jest zmiana fizycznej cechy dźwięku. W vibrato przeponowym zmienia się głośność, w vibrato gardłowym zmienia się barwa dźwięku.


Tworzenie własnych zagrywek

Autor szczegółowo omawia technikę tworzenia własnych zagrywek, pokazuje przykłady różnych melodii i podaje ćwiczenia rozwijające poczucie rytmu.


Czyszczenie

Czyszczenie odbywa się przy użyciu klasycznych metod. Polega to na usunięciu i wyczyszczeniu miękką szczotką i, ewentualnie, wymoczeniu w roztworze antybakteryjnym. Zabieg powinien być przeprowadzony przynajmniej raz na pół roku.


2 158
15 wideo