Lekcje CorelDRAW dla początkujących

Edytor graficzny CorelDRAW został stworzony do pracy z grafiką wektorową. Jest asystentem dla projektantów, ilustratorów, redaktorów poligrafii. Można w nim tworzyć rysunki, schematy, elementy graficzne dla stron internetowych, broszury, książki, szyldy, banery.

Wybór darmowych filmów instruktażowych z serwisu Youtube wprowadzi początkujących w tajniki pracy z oprogramowaniem CorelDRAW.


Podstawy

Należy zacząć od podstaw, stopniowo poznając nowe funkcje i doskonaląc swoje umiejętności. Program istnieje od dłuższego czasu, więc ma kilka wersji, które różnią się wyglądem, ale cała funkcjonalność pozostaje taka sama. Wybierając wersję, określ możliwości swojego komputera osobistego. 

W samouczku omówiono podstawowe narzędzia i ich konfigurację.


Pierwsze kroki

Darmowe wideo online zademonstrują podstawowe funkcje programu, pomogą stworzyć swoje pierwsze prace.


Proste tworzenie obiektów

Możesz rysować za pomocą krzywych linii i węzłów. Każdy węzeł zmienia krzywą, której obiekt zostanie narysowany. Ostre, proste linie lub gładkie krzywe. Na górnym pasku znajdują się wszystkie niezbędne narzędzia do dodawania lub zmniejszania liczby punktów.


Jak zrobić wizytówkę

Ten edytor jest naprawdę dobry do tego typu zadań. Można zrobić małą, prostą wizytówkę lub coś bardziej skomplikowanego. Wizytówka może być od razu wydrukowana w odpowiedniej skali, bez utraty jakości. Standardowa długość wizytówki to 9 cm, szerokość 5 cm, linia cięcia gotowych wizytówek może się nieznacznie przesunąć, należy to wziąć pod uwagę. Pozostaw kilka milimetrów wolnych od tekstu i obiektów.

Gotową wizytówkę można zapisać w formacie standardowym lub PDF.


Przezroczystość

Za pomocą przezroczystości uzyskuje się pewną objętość rysunku, gładkość. Może to być potrzebne podczas tworzenia własnych rysunków lub okładek. Przezroczystość w programie jest różna: liniowa, eliptyczna, stożkowa i kwadratowa. Możesz go zmienić, wskazując stopień przezroczystości każdego węzła osobno.


Pipeta koloru

Narzędzie Pipeta istnieje po to, aby dodać do palety kolor z dowolnego obiektu na obrazie. W ten sposób można skopiować kolor jednego obiektu na ilustracji i pomalować nim inne obiekty.


Tekst w spirali


Wymiarowanie


Objaśnienia


Warstwy


Wypełnianie kolorem i gradientem


Dopasowanie obiektów do ścieżki


Tworzenie logotypu

CorelDRAW jest idealny do stworzenia własnego, niepowtarzalnego logo. Format grafiki wektorowej jako jedyny pozwala na drukowanie małych wizytówek, ogromnych banerów i umieszczanie obrazu na koszulkach. W wideo możesz zobaczyć techniczną stronę projektowania logo. Odpowiednia czcionka, tekst, kolor, nie trzeba dodawać zbyt wielu szczegółów.


Projekt baneru


Podstawy grafiki wektorowej

Grafika wektorowa składa się z linii i krzywych, które są tworzone na podstawie obliczeń matematycznych. Musisz ustawić ich długość, pozycję i kierunek. Idealnie nadaje się do tworzenia ilustracji i układów, ponieważ na jakość nie ma wpływu skala. 

Można powiększyć do niemal dowolnego rozmiaru i wysłać do druku. Kolejnym plusem grafiki wektorowej są wyraźnie zaznaczone linie. W podstawach prawie zawsze występują krzywe Beziera. 

Ten rodzaj krzywych pozwala na kontur absolutnie dowolnej złożoności. Na przykładzie tego wykładu zobaczymy, jak narysować samolot Airbus.


Anime

CorelDRAW posiada wszystkie narzędzia potrzebne do rysowania animowanych postaci, a nawet rysowania pełnoprawnych komiksów. Animowane postacie są dość proste w rysunku, mają dziecięce twarze, niejasno określone rysy twarzy i ogromne oczy. Autor filmu uczy podstaw rysowania postaci, pokazując krok po kroku tworzenie podstawowych elementów. Początkujący artyści znajdą w nim ciekawe ćwiczenia, ponieważ istnieje wiele różnych elementów i tajemnic, które można wykorzystać w przyszłych pracach. Podstawową figurą w tworzeniu części postaci jest okrąg, modyfikowanie obrysu, łączenie z innymi figurami w celu stworzenia głowy, oczu, ust i dodanie podkreśleń.


Różne czcionki dla różnych bloków


Jak zrobić zaproszenie


Jak usunąć tło ze zdjęcia


Efekty rozmycia


Naklejka na witrynę sklepową


Wydruki seryjne


Tutoriale

Darmowe tutoriale w języku angielskim pozwolą szybko oswoić się z nowym interfejsem i znaleźć potrzebne opcje.


Postać 3D

Program posiada szeroką gamę narzędzi do rysowania obiektów graficznych o różnej złożoności. Możesz tworzyć bardzo realistyczne obrazy, eksperymentując z wypełnieniami i efektami nakładania.


Własne efekty liternicze


Znak wodny


Darmowy kurs online


Lekcje pomogą poznać teorię i postawić pierwsze kroki w nauce programu. Zajęcia te można następnie wykorzystać do doskonalenia swoich umiejętności i tworzenia unikalnych produktów


Zobacz też darmowe kursy wideo dotyczące projektowania graficznego:

- Lekcje Adobe Illustrator

- Lekcje Adobe Photoshop

- Lekcje Inkscape

- Lekcje GIMP

- Lekcje Adobe Lightroom

- Lekcje Adobe InDesign

- Lekcje Procreate


2 205
35 wideo