Lekcje Adobe InDesign dla początkujących

Adobe InDesign to popularny program typu DTP (desktop publishing). Służy do przygotowywania na komputerze produktów poligraficznych: czasopism, broszur, katalogów, wizytówek. Korzystają z niego projektanci, drukarze i redaktorzy.

Wybraliśmy najlepsze lekcje Adobe InDesign do nauki w domu od samych podstaw.


Rozpoczęcie pracy

Adobe InDesign jest przeznaczony do układania i projektowania stron, przygotowywania różnego rodzaju materiałów do druku. Na ekranie startowym możesz wybrać odpowiednią operację: otworzyć istniejący dokument, utworzyć nowy. Autor wideo wyjaśni, jak stworzyć nowy dokument i wybrać potrzebne ustawienia. Dostępne są kryteria dotyczące formatu, typu urządzenia, szablonów i innych. Możliwe jest wykorzystanie istniejących rozwiązań i wprowadzenie własnych poprawek.


Podstawy formatowania

Jednym z kluczowych etapów tworzenia produktów poligraficznych jest układ informacji tekstowych i graficznych. Format powinien być jednolity, a wszystkie elementy utrzymane w tym samym stylu. Autor filmu pokaże podstawowe kroki przy tworzeniu broszury przeznaczonej do wydrukowania.


Wykonanie okładki

Przykład szybkiego stworzenia prostej okładki do książki


Spis treści

W przypadku książki lub pracy naukowej konieczne jest opisanie jej zawartości już na pierwszych stronach. Stanowi to powszechnie stosowany standard. Dzięki połączeniu obrazów i tekstu można uzyskać ładnie wyglądający spis treści.


Numeracja stron

W InDesign można automatycznie ponumerować wszystkie strony dokumentu. Wystarczy ustawić parametry tylko dla jednej z nich.


Ustawienia marginesów i łamów

Każdy rodzaj produktu poligraficznego wymaga przestrzegania określonych standardów, wśród których ważną rolę odgrywają marginesy i łamy.


Numerowane listy

Mnóstwo artykułów i innych rodzajów tekstów zawiera listy numerowane, które pomagają zwiększyć wartość semantyczną i udoskonalić strukturę przekazywanych informacji.


Dostosowanie fontu

Oprogramowanie umożliwia szczegółowe dostosowanie fontów, w tym przezroczystości, rozmiaru, wyrazistości i innych parametrów.


Tabele

Można nadać tabeli unikalny wygląd, zmieniając opcje stylu.


Oblewanie

Obraz można dodać w dowolnym miejscu układu i zrobić go oblewanie, czyli tekst będzie wokół obrazka, a nie na jego powierzchni.


Narożniki i obrysy obiektów

W celu zwiększenia jakości wizualnej artykułu, a w razie potrzeby przyciągnięcia uwagi czytelnika, stosujemy specjalną technikę polegającą na dodaniu kolorowych obramowań. Ich wygląd może się różnić subtelnymi cechami, takimi jak rodzaj krawędzi i kolor.


Pages

Funkcja "Pages" pozwala na przeglądanie zawartości wszystkich części pobranego dokumentu w małym oknie i szybkie przełączanie się między nimi. Takie narzędzie znacznie ułatwia edycję dużych dokumentów.


Oczyszczanie tekstu

Przygotowany tekst może zawierać różne błędy w postaci podwójnych spacji, nadmiernej interpunkcji i tak dalej. W programie Adobe Indesign można użyć specjalnych funkcji do usunięcia zbędnych symboli.


Zapisywanie i eksportowanie

Aby udostępnić swoją pracę lub przygotować tekst do druku, należy wybrać format, nadać nazwę pliku, a następnie wybrać żądaną operację. Dostępne są funkcje drukowania, wysyłania i zapisywania.


Skróty klawiaturowe

Tempo pracy często zależy od umiejętności szybkiego korzystania z oprogramowania i znajomości różnych kombinacji klawiszy w celu wywołania danej funkcji. Kilka wskazówek ułatwiających prace w programie Indesign pozwala zaoszczędzić czas.


Szablon układu książki

Jednym z ważnych etapów przygotowania do druku książki jest układ tekstu i grafiki na stronie. Aby przyspieszyć ten proces można skorzystać z wcześniej przygotowanych szablonów. Anglojęzyczny tutorial pokaże jak je zrobić samemu.


Kurs wideo

Bezpłatny kurs InDesign zawiera 24 lekcje wideo, które można obejrzeć na YouTube.


528
25 wideo