Lekcje Canva dla początkujących

Canva to bogata w funkcje aplikacja wieloplatformowa oparta na technologii drag-and-drop. Celem narzędzia jest umożliwienie tworzenia treści graficznych na potrzeby marketingu i biznesu każdemu użytkownikowi, a nawet bez doświadczenia. Oprogramowanie zostało po raz pierwszy wprowadzone w 2013 roku. Standardowe biblioteki zawierają dużą liczbę gotowych szablonów i czcionek, dzięki którym można szybko stworzyć ilustracje, banery, wizytówki i wszelkie inne materiały komercyjne.

Wybraliśmy najlepsze darmowe lekcje Canva do samodzielniej nauki w domu.


Rejestracja konta

Aby korzystać z pełnej funkcjonalności narzędzia należy posiadać konto. Można go stworzyć wchodząc na stronę Canva.com. Po wprowadzeniu danych trzeba będzie wybrać cel użycia. Istnieją opcje dla biznesu i szkoleń, jak również dla codziennego wykorzystania. Od tego będzie zależał koszt licencji. Niektóre funkcje dostępne za darmo, a inne wymagają nabycia.


Pierwsze kroki

20-minutowy film instruktażowy dla osób decydujących się na wypróbowanie serwisu po raz pierwszy. Autorka zaczyna od rejestracji i nawigacji, następnie demonstruje zasadę pracy - tworzenie grafiki do postu na Facebooku, wybór i dostosowanie szablonu, edycja zdjęć.


Linijka

Funkcja ta pomaga w pozycjonowaniu materiału na arkuszu cyfrowym w żądanym miejscu z dokładnością do jednego milimetra. Możliwe włączyć ją za pomocą przycisku "Plik" u góry. Trzeba wybrać "Pokaż linijki".


Prosta grafika

Po zalogowaniu będzie dozwolone wybrać rodzaj projektu. Gdy format zostanie wybrany, przed użytkownikiem zostanie otwarty obszar roboczy i lista gotowych szablonów. Po lewej stronie dostępne będzie również menu z ustawieniami obiektów i innymi funkcjami. Możliwe również wykorzystanie do edycji archiwów obrazów na "Canva.com". Wszystkie wymagane materiały podzielone na sekcje. Na przykład jedzenie i napoje, samochody i architektura.


Tworzenie prezentacji i plakatów

Prezentacje są niezbędne podczas konferencji, negocjacji, spotkań, zarządów, webinarów, wykładów, wystąpień dla młodzieży szkolnej i przesłuchań inwestycyjnych. Wysokiej jakości slajdy to połowa sukcesu prelegenta. Uzupełniają monolog o obrazy wizualne, utrwalają uwagę na kluczowych punktach, uczestniczą w kształtowaniu opinii słuchaczy, służą jako "szkielet" do prowadzenia mówcy. Wskazówki dotyczące tworzenia prezentacji i plakatów są przedstawione w filmie.


Dodawanie czcionki

Standardowych stylów może być mało, ale istnieje też możliwość dodania własnych wariantów. Wygląd liter można zmieniać po lewej stronie w zakładce Tekst, a gdy zajdzie potrzeba dodania unikalnego rozwiązania, należy kliknąć w menu czcionki i na samym dole nacisnąć przycisk " dodaj nową". Formaty plików ograniczone do OTF, TTF i WOFF. Pliki dopuszczalne pobrać z internetu.


Wyświetlanie elementów

Aby rozpocząć, musimy wybrać dynamiczny szablon, który można znaleźć na stronie "Filmy" na głównym ekranie w programie. Po wybraniu formatu należy dodać do przestrzeni roboczej wymagane szablony. Kolor tła łatwo zmienić w lewym górnym rogu obszaru roboczego, a żeby określić czas wyświetlania każdego obiektu, trzeba ustawić kursor myszy na danym elemencie i nacisnąć prawy przycisk. Następnie kliknąć "Pokaż czas" i wprowadzić optymalny interwał ( w dolnej części przez rozciąganie ścieżki).


Tworzenie grafik na Instagram

Instagram Post i Stories pomagają aktywnie komunikować się ze swoimi zwolennikami, uzyskać natychmiastową informację zwrotną, zaangażować nowych odbiorców, zaoferować ciekawe treści, udostępnić migawki, krótkie filmy. Zwykli użytkownicy mogą komunikować się ze znajomymi, blogerzy zatrzymują zainteresowanych użytkowników, konta biznesowe publikują reklamy, sprzedają usługi, towary. Jak zrobić grafikę dla popularnego portalu społecznościowego w Canva, zostanie wyjaśnione w wideo tutorialu.


Whiteboards

Opcja ta zostaje aktywowana bezpośrednio ze strony głównej programu. Funkcja pomaga pracować z zespołem w czasie rzeczywistym, zmieniając, dodając i usuwając istotne informacje. Jako materiał można wykorzystać zdjęcia, diagramy, animacje i tak dalej. W sekcji szablonów użytkownik otrzymuje listę gotowych rozwiązań dla różnych sytuacji. U góry mamy panel, w którym możliwa zmiana cech dodanych już obiektów.


Smartmockups

Aby ocenić projekt obiektu lub aplikacji przed jego udostępnieniem publicznie, można skorzystać ze specjalnych szablonów, które pomagają zobaczyć swoją pracę na super realistycznych obrazach. Ta funkcja jest używana wszędzie i również dostępna w Canva. Łatwo ją aktywować za pośrednictwem specjalnego profilu o nazwie "Smartmockups". Użytkownicy z darmowym kontem nie będą mieli otwartych wszystkich opcji, lecz i tak będzie ich sporo.


Edycja zdjęcia

Żeby przejść do korekcji obrazu, należy wybrać z menu odpowiedni tryb pracy. W zależności od lokalizacji może to być nazwa "Edytuj zdjęcie". Następnie dodajemy pożądane elementy. Po otwarciu przestrzeni roboczej, po lewej stronie dostępne będą zakładki z szablonami i filtrami, a na górze kilka opcji do szczegółowego dostosowania. Mimo że platforma internetowa to nadal oferuje dość zaawansowane narzędzia do obróbki treści medialnych.


Planer treści

Kiedy chcemy zautomatyzować proces publikowania na koncie biznesowym w serwisie społecznościowym, możemy to zrobić za pomocą planera wbudowanego w platformę. Po lewej stronie menu znajduje się przycisk o odpowiedniej nazwie. Kliknięcie go spowoduje otwarcie kalendarza. Do dyspozycji użytkownika istnieje zakres do 2 lat naprzód. Posty mogą być dodawane do listy z archiwum lub od razu po utworzeniu.


Overlay

Ta metoda świetnie pasuje do kombinowania z różnymi typami grafik. Sprawia, że obraz zyskuje niepowtarzalny charakter i może wyznaczać motyw. Na przykład w przypadku prezentacji kosmetyków sensowne dodanie do tła roślin, a do tła wypieków - piekarni i tak dalej. Obiekty drugoplanowe mogą być załadowane z menu "Elementy" i "Zdjęcia".


Kontur

Żeby otoczyć portret obrysem, trzeba zduplikować zdjęcie za pomocą przycisku "Powel" u góry po prawej stronie, a następnie korzystając z menu "Efekty" po lewej stronie poprawić kopię na tle.


Cienie

Dodanie cieni pomaga podkreślić obiekty i sprawić, że wyglądają one bardziej realistycznie i trójwymiarowo. Żeby zastosować ten efekt należy załadować zdjęcie i kliknąć przycisk "Edytuj obraz" u góry. Tam będziemy mieli do wyboru opcje efektów.


Triki

Użytkownicy regularnie korzystają z serwisu, ale nie są świadomi tajników, które mogą uprościć i przyspieszyć ten proces. 


E-book

Istnieje specjalny format dla tego typu książek i zapewnia on, że będą one poprawnie wyświetlane na wszystkich urządzeniach, nawet jeśli plik zawiera obrazy. Dlatego właśnie ta opcja formatowania często wybierana. Aby rozpocząć, należy wpisać Ebook w pasku wyszukiwania w programie, a pojawi wybór opcji darmowych i płatnych. Gdy już wybierzemy okładkę, możemy zacząć wypełniać ją treścią.


Spis treści

Dobra książka powinna zawierać spis, w którym można zapoznać się z treścią i w razie potrzeby szybko przeskoczyć do odpowiedniej strony. To oprogramowanie pozwala na tworzenie takich spisów z linkami.


Animacja

Można stworzyć ładne animowane Gif do wysyłki. Istnieją dziesiątki gotowych szablonów tematycznych rysunków z animacjami. Trzeba będzie tylko dodać tekst i wybrać własny styl i kolor. Zaczynamy projekt od rozdziału "Sieci społecznościowe/animacje". Istnieje możliwość dodatkowego dodania melodii i innych elementów graficznych. Wszystkie katalogi są po lewej stronie.


Gra "Memory"

Za pomocą Canvy łatwo tworzyć materiały do gier. Oczywiście mówimy tu o prostej grafice, ale możliwości istnieje mnóstwo.


Jak usunąć tło

Z tego wideo można dowiedzieć się, jak usunąć tło ze zdjęć w serwisie. Informacje są prezentowane krótko i rzeczowo, a funkcje są wyraźnie demonstrowane na ekranie.


Canva dla edukacji

Niezaprzeczalnym plusem Canvy jest praca zespołowa. Wystarczy zorganizować projekt, zaprosić uczestników, ustawić dla nich dostęp i rozpocząć wspólną pracę. Taka organizacja procesu pozwala zaoszczędzić czas i zminimalizować nadzór, ponieważ wszystkie materiały są w zasięgu ręki każdego aktora w dowolnym czasie i miejscu.


Tworzenie stron internetowych

Edytor graficzny cieszy się uznaniem profesjonalistów i amatorów w wielu branżach. Korzystają z niego projektanci, marketerzy, specjaliści SMM, blogerzy, PR-owcy, nauczyciele i ludzie biznesu. Jego prostota, wielofunkcyjność, przejrzysty interfejs, możliwość pracy w przeglądarce oraz aplikacja mobilna to zalety, które sprawiły, że serwis zyskał popularność w różnych kręgach. Teraz także w Canvie możliwe jest tworzenie stron internetowych.


Tworzenie designu koszulki

Dla osób szukających oprogramowania do pracy online z praktycznie każdego urządzenia, ta opcja dobrze dopasowana. Funkcjonalność również wystarczy do profesjonalnych projektów.


4 543
25 wideo