10 najlepszych aplikacji do nauki gry na flecie

Dzięki nowoczesnym aplikacjom na smartfony i tablety, nauka gry na flecie może odbywać się nawet bez nauczyciela: zastąpią go interaktywne lekcje, biblioteka akordów i wirtualny asystent. Mając pod ręką gadżet z programem edukacyjnym, początkujący mogą uczyć się we własnym tempie bez dyskomfortu. Oprogramowanie to może być wykorzystywane jako pomocnicze narzędzie do nauki w połączeniu z zajęciami w szkole muzycznej.

Wybraliśmy najlepsze darmowe aplikacje i programy do nauki gry na flecie na telefony, smartfony i tablety na systemach Android i iOS.


 Flet prosty

Aplikacja z samouczkami i ćwiczeniami do nauki gry na flecie prostym. Materiał jest obszerny: nauka umiejętności muzycznych, ćwiczenie techniki, oddychanie, wskazówki od profesjonalistów. Dla każdego tematu dostępne są ćwiczenia utrwalające poznany materiał. Zawiera również dużą bibliotekę utworów. Pozwala nauczyć się grać nowe melodie i poprawić swoje wyniki, a doświadczeni fleciści mogą po prostu grać dla zabawy. Twórcy dodali do programu tuner do samodzielnego strojenia i opcję informacji zwrotnej - podczas ćwiczeń program analizuje fragment i podaje zalecenia. Pomoże to poprawić błędy i szybciej osiągnąć oczekiwane rezultaty. Aby zwiększyć motywację, użytkownik może rywalizować z innymi graczami o tytuł najlepszego, zwiększając w ten sposób swój profesjonalizm. Ponad 100 tysięcy pobrań. Średnia ocena w Google Play - 4,4 (2,32 tys. głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Flet poprzeczny

Program edukacyjny dla początkujących muzyków, która pomoże nauczyć się gry na flecie poprzecznym od podstaw. Użytkownicy poznają elementy, z których składa się instrument, dowiedzą się, jak go nastroić, aby uzyskać odpowiednie brzmienie, a także poznają palcowanie i techniki wydobywania dźwięków. Ponadto będzie można spróbować swoich sił w graniu melodii w różnych gatunkach muzycznych, od rocka po bluesa. Pierwsze lekcje są bezpłatne. Oprogramowanie jest odpowiednie dla dzieci i dorosłych. Ponad 100 tysięcy instalacji. Średnia ocena w Google Play - 4,4 (2,32 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Flute Master

Aplikacja edukacyjna dla dorosłych i dzieci, pomagająca nauczyć się teorii muzyki w krótkim kursie - minimum tego, co musisz wiedzieć, aby grać na instrumentach dętych. Użytkownik nauczy się grać z nut używając palcowania. Wystarczy 10-15 minut dziennie, aby osiągnąć widoczne rezultaty. Duża biblioteka ze schematami palcowania do utworów muzycznych pozwoli za każdym razem uczyć się nowych utworów. Po zakończeniu ćwiczeń otrzymujemy informację zwrotną: jakie błędy zostały popełnione, jakie miejsca w partii są "mocne", a jakie "słabe", otrzymujemy rekomendacje na przyszłość. Za każdą lekcję i wykonaną piosenkę przyznawane są gwiazdki. Motywują one do próbowania, doskonalenia umiejętności i dążenia do uczenia się czegoś nowego. W wersji darmowej dostępnych jest trzydzieści kompozycji muzycznych. Płatna subskrypcja daje dostęp do całej biblioteki. Ponad 50 tysięcy ściągnięć. Ocena w Google Play - 3,5 (1,06 tys. opinii).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


3D Nauka Gry na Flecie Prostym

Oprogramowanie do nauki gry na flecie prostym z diagramem chwytów, który pokazuje pozycję palców na instrumencie. Aplikacja jest przydatna zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych flecistów. Dzięki niej można opanować samodzielne strojenie, wyostrzyć technikę i koordynację ruchów palców ( dostępna jest prezentacja w formacie 3D), nauczyć się grać poszczególne nuty, dowiedzieć się, czym są skale i oktawy. Program Działa bez połączenia z Internetem. Istnieje możliwość odsłuchania brzmienia każdej nuty. Ponad sto tysięcy ściągnięć. Średnia ocena w Google Play - 3,8 (586 głosów).

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Recorder Flute Tabs

Interaktywna nauka gry na flecie prostym dzięki kolekcji nut i tabulatur. Biblioteka zawiera ponad sto trzydzieści utworów do opanowania. Wystarczy spojrzeć na ekran i spróbować zagrać kompozycje muzyczne. Ulubione partie można dodawać do zakładek, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na szukanie ich w programie. Program jest całkowicie darmowy. Ponad 10 000 pobrań.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Tonestro

Aplikacja przeznaczona jest do nauki gry na instrumentach dętych. Na początku kursu użytkownik pozna poszczególne elementy instrumentów, technikę gry oraz pojęcia takie jak palcowanie, skale, oktawy i nuty. Wszystko to będzie wymagane podczas zajęć praktycznych. W ramach ćwiczeń twórcy sugerują naukę melodii z różnych gatunków. Trzeba będzie grać według nut. Dlatego teoria jest ważna i nie należy jej zaniedbywać. Interfejs umożliwia zmianę ustawień: podnoszenie i obniżanie tonu, nakładanie efektów dźwiękowych. Ćwiczenia można nagrywać i zapisywać na smartfonie. Jest to przydatne do oceny postępów w nauce i ogólnego poziomu umiejętności.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Complete Fingerings

Oprogramowanie pomoże opanować palcowanie, tj. zasady układania palców na otworach fletu dla każdej nuty. Schematy do ćwiczeń zapisywane są w odpowiednim folderze, dzięki czemu nie trzeba ich szukać. Łącznie dostępnych jest około ośmiuset schematów, które można wykorzystać jako materiały do ćwiczeń. Aplikacja posiada również funkcję tunera do strojenia instrumentów dętych. Platforma dostępna jest zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Ponad 100 000 ściągnięć.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


Flauta Melodiosa

Aplikacja symulująca grę na flecie, w której można uczyć się akordów i palcowania zarówno na prawdziwych, jak i wirtualnych instrumentach.  Ten drugi ma jak najbardziej realistyczne brzmienie. Pozwala to na wykorzystanie programu jako pełnoprawnej alternatywy dla tradycyjnych ćwiczeń. Kompozycje podczas ich wykonywania są nagrywane i zapisywane w smartfonie. Można je później odsłuchać, ocenić swoje umiejętności i śledzić postępy. Dodatkowo istnieje możliwość nałożenia akompaniamentu perkusyjnego i uzyskania kompletnego utworu. Wszystkie powyższe funkcje są bezpłatne, pod warunkiem sporadycznego pojawiania się reklam. Ponad 50 tysięcy instalacji.

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


Professional Flute

Symulator instrumentu dętego dla początkujących i doświadczonych flecistów.  Naciskaj wirtualne otwory w aplikacji i graj czarujące dźwięki. Twórcy wybrali najbardziej realistyczne sample - brzmienie jest identyczne z orkiestrą filharmoniczną. Ale najpierw trzeba przejść lekcje solfeżu: zapoznać się z akordami, interwałami, skalami, nauczyć się rozpoznawać ze słuchu elementy tworzące utwór muzyczny. Wszystko to przyda się nie tylko do grania muzyki na ekranie, ale także do pełnego opanowania instrumentu. Ponad 100 tysięcy instalacji.

Pobierz aplikację na Android, podobną na iOS


ABRSM Flute Practice Partner

Program do przygotowania flecistów do egzaminów ABRSM. Jest odpowiednia dla tych, którzy są zaznajomieni z instrumentami dętymi i chcą poprawić swoje umiejętności. Użytkownik będzie wykonywał różne warianty ćwiczeń: będzie próbował czytać nuty z kartki, identyfikować części ze słuchu, grać w skalach i oktawach. Usługa polecana jest uczniom szkół muzycznych. Można korzystać z wersji płatnej lub bezpłatnej.

Pobierz aplikację na Android, na iOS


224